Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari-74

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Salutare de la mare!!
Eu am o stare de nervi, daca pana acum am stat calma, acum sunt ca o bomba cu ceas, nu mai pot, nu mai am rabdare pana duminica.
Am vorbit acum vreo 2 saptamani cu sotul meu si i-am spus ca de Craciun sa mergem in spital sa vedem sectia de copii abandonati si atunci nu prea era de acord ,acum aseara mi-a spus ca mergem dar cu conditia sa nu acolo ca in secunda urmatoare a zis ca plecam. Vroiam sa le duc niste pampersi si niste lapte praf , ca altceva nu stiu ce sa le duc. Eu prin vizita mea la spital vroiam sa-l impresionez si sa fie de acord cu adoptia.Acum daca mi-a zis ca merge cu mine este totusi un pas inainte pentru mine.

Hai ca v-am zapacit de cap.

Va pupacesc pe toate.

Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna dimineata fetelor,
Maine la ora 10 am programare la medicul despre care v-am spus. Sper sa iasa totul ok si sa mi se dea si mie mai multe detalii, ca eu nu mai pot. Pana atunci, trebuie "sa produc" bani. Vad eu cu, fac mai ales ca este pt o cauza nobila.
DANA P mergi cu sotul tau la spital si vezi cum se comporta. Apoi vei decide cum sa ii spui despre adoptie si cum sa il convingi.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

danutza... n-as mai putea spune ceva... cuvintele sunt de prisos, dar speranta e singura ce-a ramas in cutia pandorei da? Daca o pierdem si pe aceasta atunci nu ne mai gasim rostul.

Eu, dupa ce am ratat cu brio ovulul de luna asta din motive de neintelegeri conjugale, unde fiecare isi are dreptate sa, m-am hotarat sa-mi iau o pauza mai lunga de la "aspirante". M-am hotarat ca-mi voi dori si voi lupta pentru un copil in conditiile in care sotzul meu va realiza ca facutul copiilor nu mai e o chestie atat de banala cum se intampla in tineretile lui si fie ca ii place, fie ca nu noi trebuie sa ne programam cumva existenta functie de ce poate face organismul meu. Asa ca, stop monitorizari, stop numarat, stop orice. Pana in clipa cand o sa vina, o sa ma ia de mana, o sa mearga cu mine la doctor si o sa-si dea seama ca am 31 de ani si ca nu mai functionez la "parametri optimi". N-are sens dragele mele sa ma agit atata cu sotzul meu care cred ca doar teoretic isi doreste copii. Sunt foarte stresata si foarte sensibila in perioada asta si evident ca reactionez aiurea la orice. Evident ca' totul s-a dat naibii si am sfasit fiecare cu fundul la celalalt.
Imi doresc un copil, da' nu pentru mine ci pentru noi. Vreau ca lupta sa fie in egala masura de fiecare parte.

Sunt suparata si daca mai stau pe aici pe la voi o sa ajung depresiva de-a dreptul, asa ca stau pe=aproape dar doar ca observator. Eu ies din joc!!
Va pup si va doresc sa ramaneti toate gravi cat mai repede, poate aveti sotzi mai blanzi si mai intelegatori cu care merita sa faceti un copil...

cami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

cami30, imi pare tare rau de problemele pe care le ai cu al tau sotz. Si eu am o problema asemanatoare in sensul ca el imi zice mie ca nu o sa mai pot face copii asa usor ca am peste 30 de ani (ca si cum numai eu sunt de vina) dar pe de alta parte el nu vrea nici macar sa-si faca spermograma ca zice ca este sanatos tun! Aiurea, are 34 de ani, este fumator si indiferent cat m-as fi rugat de el, tot mai bea seara cate o bere . Hai te rog eu, nu mai fii suparata! Ei au alt mod de a intelege lupta asta pentru a avea copii. Si al meu imi mai zice cateodata sa-i fac bb si eu simt ca mor de suparare, dar eu sunt o luptatoare si nu ma las asa usor!
catty ma bucur mult ca ai reusit sa-ti faci programare! Este foarte important sa ai incredere in medic si ce in iti va recomanda ca sa aibe reusita tratamentul.
dana p, nu mai te stresa asa tare ca-i faci rau lui bb! Daca totusi e bine si e acolo unde trebuie si tu ii faci rau? Eu te inteleg ca nu ai rabdare, dar nush ce sa zic, cred ca inca nu se vede la eco. Bine macar ca stii ca indiferent cum va fi, nu o sa-ti pierzi doamne fereste trompitza.
Fetelor, mi se pare mie sau din ce in ce mai multe fete se retrag? Nu inteleg ce s-a intamplat, stiu doar ca au fost o serie de nereusite, dar nu trebuie sa abandonam lupta! Pierdem doar cate o batalie, dar nu si razboiul!
Va pup pe toate

"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Saru'manaaaa! Am cate o si cate unpt. fiecare faptura de pe forum!
Eu, ziua 34 a CM si ziua 19 dupa inseminare. CM nu a venit, dar eu mai astept pana maine, ca mi-e tare scarba de teste! Va multumesc, ca va ganditi la mine, nu vreau sa va fierb, dar nu pot sa-mi inving teama de un esec!
Tocmai am vb. cu dr., mi-a zis sa fac un test, iar dupa ce i-am zis ca mi-e scarba, a zis ca ea ambii copilasi, i-a facut cu cate 3 teste negative!
Ce ziceti de asta? cred ca e bine de stiut!

Catty,ma bucur ca in sfarsit ai reusit sa te programezi la dr. acela! Sper sa ai o colaborare fructuoasa cu el! Succes!
Dana p.,un gand frumos,...acela de a le duce copiilor abandonati, cate ceva! Dumnezeu fie cu tine! Calmeaza-te, Mai e putin si vei afla ca bb e bine!
Amely,nu stiu de la ce poate fi sangerarea ta! Ai avut vreun contact mai nabadaios? Ai cumva vreo rana pe col? Posibil sa fi ovulat? Am auzit ca unele fete, mai sangereaza la ovulatie! Ai luat ceva pastilute? Cu speranta ca nu e nimic grav, te
Adriana mica,departe de mine gandul de a va fierbe, dar, tre' sa mai astept! Cel putin o zi! ca te gandesti la mine! F. frumos ce ai scris! In aceeasi situatie cu tine ma simt si eu!
Numeioana,eu cred asa cum ti s-a mai spus, ca ovulatie inca n-ai avut! Dupa scaderea temperaturii, trebe musai sa aiba loc o crestere brusca! Dupa cresterea temperaturii, teoretic ar mai fi vreo 2 zile fertile! Iti doresc sa fie cum vrei tu, sa fie ovulatie, sa se prinda bb!

Eu am visat ca imi venise CM si, nu stiam cum sa-i spun sotului!

Va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Cami30 Nu te mai necaji asa tare ca numai tie iti faci rau! Barbatii sint asa in proportie de 90% Ne iubesc, vor copii, dar cind eforturile necesare pt a obtine bb-ul (care se lasa mult prea mult asteptat) trec multicel peste limita lor de confort (psihic si fizic) atunci reactioneaza destul de aiurea. Ideea e ca daca tu nu mai lupti atunci nu mai lupta nimeni, pt ca el sigur nu o sa se ocupe de monitorizari, calcule, programari, etc.. Eu cred ca e bine sa astepti sa treaca valul asta de tensiune, care fie vorba intre noi era de asteptat sa apara cindva (de cit timp va chinuiti asa?). Apoi stati de vorba fata in fata si intreba-l vrea sau nu vrea un bb, pt ca timpul nu iarta...
Despre al meu sot ce sa iti zic... Eu ii spun ca saptamina care vine trebuie sa fie in Bucuresti ca facem inseminarea si el pufneste si e f. deranjat ca ii stric planurile de servici, ca si cum eu as putea sa ovulez cind are el timp. Si pe deasupra m-a intrebat "da' simbata de ce nu se poate?" , de imi venea sa il .
Asa ca nu esti singura si nici singura'. Sa nu te superi ca m-am bagat sa dau sfaturi, cred ca si eu sint putin ofticata. Dupa ce imi face capul calendar ca vrea un mostenitor, ca iubeste copii la nebunie (da...daca nu are bataie de cap cu ei) si ca e musai sa avem minim 2(!) imi face faze din astea...
Va pup pe toate!
Florina, mamica Elenei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

mamiflori ce ma bucur ca mai e cineva ca mine.
Noi nu ne chinuim de multa vreme da' eu am trecut printr-o laparoscopie, am CM anovulatorii, iar el se crede cocosul care isi aminteste sau i se pare ca el in tineretile lui cand lasa gravide in fiecare zi. Nu vrea sa priceapa ca eu ovulez ca vai de mine ...si sensibila cum sunt, normal ca mi se pune pata la orice.
Iar el nu vrea sa priceapa ca am nevoie de multa sensibilitate si atentie
Vrea copii da' nu facuti la comanda, ca mi-i sensibil mnealui. Iar eu ma pun pe bocitelea , chestie care pe el il scoate din mintzi ca el are nevoie de "iron lady" langa el. Asta e singura chestie pe care n-o suport cu adevarat ( din multe altele), faptul ca se enerveaza cand plang si nu il impresioneaza chestia asta nici mort... Iar eu ma consum ca proasta.
NU clar, nu ma mai lupt cu morile de vant!! Cand s-o trezi la realitate. Dar mi-e teama ca o sa fie prea tarziu...

cami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Cami, imi pare sincer rau ca te afli intr-un impas. Totusi barbatii au alt mod de a vedea lucrurile; poate incerci o abordare mai subtila. Ma gandesc sa il "complimentezi" ori de cate ori ia un copilas in brate (gen "Ce bine iti sta ca tata!"), sa il inviti la o cina romantica si sa sa ii "faci ochi dulci"intr-o maniera tandra in perioada fertila, sau alte chestii similare, ce i-ar distrage atentia de la ideea ca faceti copii la comanda. Oricum, o atitudine usor mai relaxata s-a dovedit a fi o solutie in multe situatii similare. Sper ca nu te-am suparat; am incercat sa ma inchipui in postura ta si sa ma gandesc la o alternativa.

Barza
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Cami,eu zic pina la urma sa iei o pauza... Ca la halul de nervi si stres in care esti poti sa faci mama inseminarilor si tratamentelor ca nu mai da nimic rezultat. Pauza asta nu inseamna ca trebuie sa fie de 6 luni sau un an sau mai stiu eu cit... Cred ca tie iti va reveni de la sine spiritul de lupta, iar dumnealui va reveni la ginduri si atitudini mai normale... Ce ar fi ca intre timp sa treci pe naturiste? Ai citit mai sus ce am scris de dr. Muscoi? Ce parere ai? Poate mergem impreuna...
Tinem legatura! Flori
PS! Ce ar fi sa ii trintesti diseara f calma si fara alte discutii ca te-ai hotarit sa renunti la a face un copil. Zii ca asta e... la urma urmei nu poti sa il faci singura! Dar fara alte polemici. Tragi doar asa, o linie... Eu cred ca chiar daca nu va reactiona acuma oricum ii bagi un pitic pe creier, la care se va gindi daca nu acum, poate dupa putina liniste.. (scuzati cacofonia)
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Adriana, nu de romantism ducem noi lipsa ci de timp.. El pleaca dimineata la 6 si vine seara la 8-9 si sunt zile in care chiar sta numai in picioare. Il inteleg ca e obosit, stresat si infrigurat. Da' cred ca e cale de compromis nu? Dar cred ca trebuie sa faca si el ceva, nu numai eu sa-l astept cu lumanarele si masaj. Si evident ajungem sa ne scoatem ochii dand vina unul pe celalalt.

So, sa nu mai ajung in stari din astea sa stiu ca sunt in pd ovulatiei iar eu ma cert cu sotzul, macar sa nu ma mai zgarii pe oki ca am dat si bani de pomana si nici n-am "prestat".

Mamiflori eu de gura lui m-am apucat de tratamente si doctori pentru ca isi doreste f tare un copil, iar dupa nepoata-sa e topit mai ales ca un copil superb.
Cum m-am apucat eu de investigatii cum dumnealui nu mai are timp decat de afacerea lui si mi-a zis clar de la inceput ca eu sa nu-l ametzesc pe el cu termometre, naturiste, si sex la comanda ca el vrea... "naturel". I-am spus ca vreau sa renuntz, ca nu pot de una singura si ca trebuie sa inteleaga de ce e nevoie sa merg la eco luna de luna pentru monitorizare. Aseara m-am ofticat rau de tot, ca dupa ce ii spun ca am folicul de 20 mm care nu se stie clar daca s-a rupt sau nu, el incepe cu vai ce rau imi e, ce ma dor picioarele, ce ma doare spatele ce obosit sunt. Clar mi s-a pus pata si evident am ajuns sa ne certam, drept pt care, cand dansul s-a intors cu "dosul" suparat pe reprosurile mele, n-au durat 20 de secunde pana a adormit. Eh, iar asta imi demonstreaza ca in cazul in care am fi facut totusi la sex.. ar fi fost o chestie fortata, lucru care imi repugna, avand in vedere ca am pretentia ca sexul la mine sa fie din pura dorinta, pasiune, etc etc.


Sunt o bomba cu ceas. Mai am putin si exploddez. Tu nu stii , da' fetele de aici stiu povestea mea cum ca medicul mi-a dat cel mult un an de incercari, existant riscul ca trompele sa se obtureze iar. Din cele 12 luni, au trecut deja 2....
Pe naturiste nu trec. Ar trebui sa am o viata f disciplinata ca sa ma apuc de asa ceva, ceea ce eu nu pot sa fiu. In afara de ceaiul verde pe care il beau seara de seara altceva nu pot sa fac, sunt prea imprastiata si am un program de lucru care nu mi-ar permite sa stau toata ziua sa prepar ceaiuri.
Renuntz si gata!! Mi-e ciuda ca sorusa si cu barbatuso intre care nu prea mai e amor au reusit sa faca un copil, iar noi care chiar ne iubim ca=n prima zi ne irosim sansele in certuri stupide

Mergi la inceput