Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari-74

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Diciu, ti-am raspuns si la subiectul FIV, e vorba de injectie intracitoplasmatica : http://www.presspro-medic.ro/articole/tehnica-fecundarii-in-vitro-76.php

http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/show_article.php3?article_id=2541&page_nr=2

Metode de reproducere umana asistata
Stiinta si medicina moderna pun astazi la dispozitia pacientilor infertili o sumedenie de cai si metode prin care intalnirea acestor doua celule umane sa fie facilitata in interiorul sau in afara organismului matern.

Daca trompele pacientei sunt permeabile, iar spermatozoizii sunt ineficienti sau intampina un obstacol in drumul lor pana la acest nivel, se faciliteaza intalnirea lor prin injectarea unei cantitati de spermatozoizi atent selectati si special pregatiti (prin metode de laborator) direct in uterul pacientei si exact in momentul in care aceasta este la ovulatie (ovulatia fiind provocata medicamentos dupa o perioada de atenta urmarire ecografica a foliculilor ovarieni, sediul productiei de ovocite).

Daca trompele pacientei sunt iremediabil obstruate, constituind, astfel, o bariera de netrecut in calea spermatozoizilor, ovulele sunt recoltate la nivel ovarian (sub anestezie generala de scurta durata), sunt selectate si pregatite in laborator, iar apoi sunt puse in contact cu spermatozoizii partenerului (de asemenea, pregatiti prin metode speciale de laborator). Intalnirea are, astfel, loc intr-un mediu special de cultura, care sa le ofere conditii pentru fecundatie asemanatoare celor din corpul matern. Metoda poarta numele de “ fertilizare in vitro ” IVF sau FIV.

Daca nici asa spermatozoizii nu fecundeaza ovulele, se trece la fecundarea lor fortata prin injectarea spermatozoidului direct in interiorul ovulului (injectare intracitoplasmatica a ovulului - ICSI).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

quote:
Originally posted by Amely
Tanya, si mie mi-a zis Tutunaru ca am uterul mult laterodeviat dreapta, si ca o cauza posibila ar fi eventuale aderente (operatie de apendicita? anexita? habar n-am!), dar numai cu ajutorul laparoscopiei am putea vizualiza... Eu m-am decis sa mai astept deocamdata cu laparo, m-am apucat de plantutze, dar sunt inca in ceata... tine-ma la curent cu ce iti mai zic dr-ii, bine?



Amely am fost azi la dr si sunt foarte optimista ca ma poate ajuta sa scap de problemele mele. El mi-a zis ca am o Boala Inflamatorie Pelvina si ca ovarul stang este prins de uter si-l trage intr-o parte, si el a zis ca nu stie sigur de aderente pt ca numai la laparoscopie se vede ce e acolo. Mi-a dat sa fac cateva analize care a zis el sunt in stranse legatura cu BIP si asa ca mi-a luat sa-mi faca secretie, papanicolau si luni ma duc sa imi fac si myoplasma, ureaplasma si clamidia. Dupa ce imi vin rezultatele a zis ca-mi poate da si un tratament, pana atunci nu ca si asa am luat prea multe in ultimul timp.Cam asta e, astept cu nerabdare rezultatele la analize, si urmatoarea consultatie! Va pup si bafta tuturor.

Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ingeras, Catty, Piccaflor, Lachione, Diciu, Asi, Marrinel, Dana P, Amely, Andicu, Tabitha, Bubulina, Simonette, Bety, NumeIoana eu va multumesc din suflet pentru sustinerea voastra in numele Danutzei, caci am mandat special in acest sens.
Danutza este o femeie matura si puternica (ca si mine, de altfel ), care si-a asumat toate riscurile, iar acum are de ales intre un nou FIV luna urmatoare sau la anul, in primavara, deci isi face un nou plan de atac..............
Cuvintele lui Ingeras sunt foarte bine venite in aceste momente, in care trebuie acceptata situatia, apoi trebuie aleasa cea mai buna varianta de urmat, caci variantele sunt multe, iar de regrete sau 'de ce-uri' nu este timp si nici loc, la cat de scurta si efemera este viata.

Felicia la intrebarile tale raspund astfel:
1. poti merge la serviciu (sper ca nu ai un serviciu obositor pentru organism);
2. la cabinetul doctorei Moisa inseminarea a fost 2.500.000 lei;
3. nu trebuie sa stai in pat dupa inseminare, singura restrictie este sa nu ridici greutati (de genul: sa nu muti mobila prin casa, de una singura).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Merci pt raspunsuri!
Nu ma asteptam sa-mi raspundeti asa de repede! Va mai scriu dupa... sper sa am vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

am trecut sa va salut si sa va pupacesc un pic
nu mai vorbesc..ca nu mai am ce...
betynici nu vreau sa aud ceea ce spui...cum asa?????
tocmai tu?


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

babutzoooooo pe unde umbli mama..ia da o fuga pe aici ca au cazut toate in melancolie...sau in butoi
ia vino tu cu ca poate reusesti ca eu am ramas fara cuvinte


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Fetelor, eu cred ca stare asuper optimista a Danutzei ar trebui sa ne cam scoata si pe noi din butoi!!! sa ne bucuram ca ea se gandeste la urmatoarea incercare si sa fim in continuare optimiste!!! doar de-aia suntem aici, pentru ca suntemo gashca de optimiste si de luptatoare , viitoare mamici !!! in viata ai parte si de esecuri,dar unde am ajunge daca am cadea de la prima nereusita ?!!
Oana, ma bucur enorm ca esti alaturi de Danutza !! sunt convinsa ca optimismul tau are un CUVANT de spus in starea ei de "mai bine" !

Vine si randul meu..

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

neata, fetele!
O intrebare (aiurea cred): Inainte de ovulatie este obligatoriu sa-ti scada brusc temperatura bazala? De exemplu mie mi-a scazut ieri la 36.8 si azi am tot 36.8. Este ziua 12. Daca maine creste si continua sa creasca inseamna ca a avut loc ovulatia? Dupa ce creste temperatura se mai poate discuta de zile fertile sau s-au incheiat? Tot mi-e frica ca nu am ovulatie. Dar nu stiu de unde acest gand nesuferit!!! Azi cica e a doua zi fertila. Asa zice fertility friend. Cata importanta are mucusul cervical in depistarea ovulatiei? Mai bine spus, se poate depista pe baza consistentei lui?

Va pup si multa bafta Simonette, asteptam vestea buna. La fel, Dana_P!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna dimineata, fete dragi

Doamne, cat va admir pentru puterea si optimismul de care dati dovada. Sunteti un exemplu pentru mine. In plus, caldura sufleteasca de care dati dovada m-a facut sa revin printre voi dupa ce am pierdut sarcina; altfel, eu oricum sunt mai mereu off topic. Ce sa-i faci, prietenia sincera este un lucru pretios in viata asta, si asa frustranta din punctul de vedere al relatiilor interumane, asa incat sper sa ma acceptati in continuare printre voi, chiar daca nu ma pricep la multe din problemele pe care le discutati.

Danutza, as vrea sa fiu in stare sa gasesc cuvinte potrivite care sa te aline. Ma bucur ca ai alaturi prietene adevarate care sa te ajute sa depasesti acest moment. Iti tin pumnii in continuare.

Simionette, asteptam cu nerabdare vestea cea mare. Te rugam, nu ne fierbe prea mult!

DanaP, ma rog pentru tine ca bebe sa fie acolo unde trebuie.

Barza
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Neata, gagici!
Numeioana, eu asa stiu ca "saltul" TB presupune mai intai o usoara scadere, apoi o crestere brusca, cel putin asa scrie la carte, dar nu cred ca e obligatoriu, graficul poate sa difere mult de la o luna la alta, asta nu inseamna ca nu se produce ovulatia... Cat despre consistenta mucusului cervical, multe femei se ghideaza dupa el, adica inainte de ovulatie este asa-numitul "mucus egg" (albus de ou)iar la ovulatie e mai apos si alunecos...

Tanya, inteleg ca daca ies bine analizele astea, adica secretie, papanicolau, micoplasma, ureaplasma si chlamidia, sansele de BIP sunt mai mici? asa ti-a zis dr.? ca mie mi-au iesit toate bine, mai putin papanicolau pe care inca nu l-am facut... Bafta multa la analize, tin pumnii sa-ti iasa toate bune!

Fetele, eu sunt cam speriata... aseara am sangerat cateva pete rosu aprins, desi CM mi-a trecut de mult sunt ziua 10-a, nici nu parea sange ca la CM... Sa vedem ce-mi zice azi T. la eco, mai ales cu sangerarea asta nu-i a buna...
Ce-i drept, m-am cam "fortat" la WC, ca de la pastile si tincuri cred ca m-am si constipat...si vorba lui Cata, de vreo cateva zile am ajuns sa ma tin de tevi ca disperata

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput