Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari-74

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

INGERASULE rindurile tale mi-au mers direct la suflet...

DANUTZA,plingi,descarca-te ,iar apoi afiseaza cel mai frumos zimbet al tau si ia-o de la capat...si nu uita ca noi toate,asa cum putem si ne pricepem,te vom ajuta sa mergi mai departe

DANA P asa cum zicea si DICIU ,sintem alturi si de tine

DICIU toate sintem demoralizate si probabil, mai mult decit oricind in astfel de situatii parca ne vine sa renuntam...dar nu o facem...pt ca vom continua sa credem cu tarie ca va rasari soarele si pe strada noastra si asa va fi...si cind una dintre noi cade,noi toate ii intindem mina,o ajutam sa se ridice si impreuna mergem mai departe...uite aici unde la mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

BUBULINA sotul meu inca nu a inceput sa BU pt ca astept sa vin in tara ca s-o cumpar...aici costa mult...dar important e ca mi-a promis iar el isi respecta promisiunile...sper si eu sa faca minuni cum a facut pt MIKY...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Fetelor...nu ma pot abtine sa nu scriu si la voi!
Azi am fost intorsa pe dos, toata ziua, adica mai pe scurt: cu fundul in sus...cum am spus si la "Paciente...".
Am intrat sa-mi clatesc si eu mintile si cand vad ce s-a scris, m-am tuflit de tot:
- inseminatele nu au reusit;
- danutza - FIV nereusit - si zau ca nu credeam;
- lachi vrea o pauza!!!
Apoi, eu cu a 10a mea inseminare ce sa mai sper?! Vad ca si FIV-ul are "toanele" lui!
Cred ca si eu intru in pauza.
Succes celor care mai pot!


"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

INGERAS26A ai mare dreptate. Desi nu ne cunoastem suntem una alaturi de cealalta si ne tinem de mana in cea mai mare incercare a vietii nostre, aceea de a deveni mame. Cuvintele tale m-au atins ffffffffff mult si mi-au dat lacrimile de cat adevar se ascunde in ele.
Cred ca reusim sa ne ajutam mai mult vorbind si nu neaparat intalnindu-ne. Este fantastic ce a reusit sa faca forumul asta pt noi. Oricum, nu as avea forta necesara sa merg mai departe si sa imi recapat optimismul daca nu v-as avea pe voi toate. Simt ca deja suntem o mare familie, care este gata oricand sa sara in ajutorul oricarui membru al sau care are probleme, indiferent de natura lor.
Va multumesc fetelor pt tot suportul si pt toata dragostea pe care o aratati pt fiecare dintre noi.
AMELY cu doctorul ala inca nu am luat legatura, si sincera sa fiu la cum taraganeaza doamna aceea nici nu cred ca am ceva sanse sa ma primeasca si pe mine zilele astea pana la ovulatie. Dar cine stie? Pana la urma poate va veni si testuletul meu pozitiv, dar nu cred ca asa de perede cum as vrea eu, adica de Craciun. Pana atunci incercam sa ne ridicam de jos si sa continuam lupta.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna, fetelor!
La fel ca multe altele, citesc forumul de ceva timp, dar nu v-am scris pana acum. Imi pare tare rau pt Danutza... Sper sa aiba putere s-o ia de la capat...
O sa fac si eu luni IA si am si eu cateva intrebari:
1. Dupa IA ati stat acasa? Sau ati mers la serviciu? Mie dr mi-a spus ca pot merge, dar eu ma gandesc ca poate e mai bine sa stau o zi acasa... Voi ce ziceti?
2. Cat ati platit? Si cand, unde? Se plateste cu chitanta sau doar ce ii dau dr?
3. Dupa IA ar tebui sa stau mai mult in pat, sau nu conteaza?
Sper sa ma lamuriti si pe mine... Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

N-o cunosc pe Danuta, dar, din cate am citit aici, m-am intristat si eu. Sa incercam sa ne revenim, s-o sustinem in continuare si sa ne dam speranta una alteia. Mult succes, dana_p! Fii increzatoare!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

DanaP, si eu simt acelasi lucru, mai ales in momentele cand mi-e greu si fetele astea minunate sar sa ma incurajeze... In general prefer sa-i ascult/ajut pe ceilalti decat sa ma plang eu, dar de cand am descoperit acest forum, pe langa informatii extraordinar de utile, am gasit si foarte multa caldura, sprijin moral si umanitate, lucru care m-a facut sa-mi deschid sufletul mai mult decat credeam eu ca imi este firea... Iti tin in continuare pumnii, nu mai am rabdare, vreau sa aud macar de la tine o veste buna!

Bubulina, iti multumesc fata scumpa, sper sa va pot da vesti bune despre efectul naturistelor, maine sunt ziua 10-a, deci teoretic cu 3 zile inainte de ovulatie...Doamne-ajuta.

Tanya, si mie mi-a zis Tutunaru ca am uterul mult laterodeviat dreapta, si ca o cauza posibila ar fi eventuale aderente (operatie de apendicita? anexita? habar n-am!), dar numai cu ajutorul laparoscopiei am putea vizualiza... Eu m-am decis sa mai astept deocamdata cu laparo, m-am apucat de plantutze, dar sunt inca in ceata... tine-ma la curent cu ce iti mai zic dr-ii, bine? Sanatate multa!

Felicia, bine ai venit si sa treci repede la burtici! prin IA inca nu am trecut, dar sunt o gramada de fete care stiu cum este si sigur te vor lamuri!

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Felicia!Bine ai venit!!! Sa pleci cat ami repede la gravidutze!
Sa-ti spun cum a fost la mine... Am facut IAS pe 24 octombrie, inca mai astept rezultatul..., am platit chitanta, 200 ron, am dat la dr. care a prelucrat sperma 30ron, la asistenta 10 ron, iar la dr. 500ron...atat aveam la mine, nu stiam ca voi face IAS, in ziua aceea! Ce sa-ti mai spun? Sper sa se treci cu bine prin experienta asta si sa se prinda din prima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

fetelor voi ati auzit de procedura asta in cadrul FIV?...
"Assisted hatching” – Sustinerea membranei oului
O tehnica noua dezvoltata recent in FIV care consta in perforarea asistata a membranei oului.
In mod natural,oul,ajuns la nivelul uterului,iese din aceasta membrana si se implanteaza la nivelul mucoasei uterine.In unele cazuri aceasta implantare este defectuoasa.Tratamentul consta in dizolvarea partiala a membranei.Aceasta manevra se realizeaza cu ajutorul micromanipulatorului,sub control microscopic si este indicata in urmatoarele cazuri:
• Dupa trei esecuri de fertilizare „in vitro”,in care s-au introdus embrioni in uter si nu s-a obtinut sarcina;
• La femeile cu varsta relativ avansata;
• La femeile la care se stie ca au foliculi ovarieni cu membrana groasa.
„Assisted hatching” se realizeaza cu cel putin 1-3 ore inainte de introducera embrionilor in cavitatea uterina.


anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Felicia,am uitat sa-ti spun ca eu, dupa IAS, nu am stat acasa deloc... Nu pt. ca nu as fi putut, ci pt. ca mi-am cautat preocupare! Pot spune ca am fost chiar mai activa decat de obicei! Tu faci cum simti! Parerea mea e, ca daca e sa fie, se prinde oricum...daca e sa nu se prinda, poti sa stai si in cap, ca nu se prinde!

Mergi la inceput