Copilasi de sept-oct 2004 (89)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

buna, fetelor!

cat de mandra sunt ca am schimbat denumirea subiectului, deja cu totii suntem copilasi!... daca am rezistat un an, de-acum e floare la ureche!

hai sa ne laudam si noi un pic, ca prea suparati am fost!... alex deja a inceput sa alerge prin casa, e atata veselie!!! site care-i catelul, pisica, rata, calul, magarul, oaia si le imita in felul lui. Sunt extrem de fericita ca, de o sapt. de cand a inceput sa ia pikovit si fier, mananca chiar bine. ana_a nu cred ca acopera ceea ce mananca toata gama de vitamine, etc, insa incerc sa-i asigur
o alimentatie cat mai echilibrata. ceea ce manaca f. bine e piure de cartofi cu branza si cu iaurt. si fac variatiuni pe aceeasi tema: uneori ii pun o bucatica de carne de pui, alteori, adaug alte legume etc.

cat despre masa de dimineata, noi mancam impreuna cereale (de la sanovita si fulgi de porumb titan) cu lapte si cu putina miere. Asta e micul meu dejun si, cam de o saptamana il impartim. Vad ca-i place tare mult.

hai c-a mai invatat alex ceva, de cand scriu eu aici: tocmai s-a catarat singurel pe scaun(e destul de inalt) si, de acolo, pe birou, la celalat calculator; mi-a stat inima cand l-am vazut!

cat despre spatiul de acces al bebeilor: alex are acces in toata casa, chiar l-am prins, mada, alergand victorios cu peria de la wc prin casa, de a trebuit sa-i schimb locul... mi se pare curata barbarie sa tin un copil cu energia lui alex in tarc... nu-mi sta fara sa urle nici 3 minute!...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

stati asa, ca n-am terminat:

crismir, superba scrisorica si surpriza: va dorim din toata inima multi ani fericiti inainte si sa fiti la fel de indragostiti ca si acum!

anamari, cred ca e tare greu sa te descurci aproape singurica cu 3 bebei... esti eroina deja, mie imi vine s-o iau razna cu unul singur, ai vazut cat am tot plans pe aici... insa ce-ar fi viata fara ei? Nici nu concep acum cum as fi fost fara mica mea minune... ani la rand adormeam plangand, rugandu-L pe D-zeu sa-mi dea si mie un pui, al meu si mi l-a dat, plin de personalitate si capos ca si parintii, insa e al meu si n-as vrea sa fie altfel!

geo, imi pare rau ce-ati patit cu masina... bine c-ati gasit-o, totusi! cat despre crenwusti, eu am incercat sa-i dau, fara prea multa convingere, dat fiind faptul ca mi-e cam groaza de ce baga in ei, insa nu i-au placut lui alex... insa, daca ai o sursa de incredere, spune-ne si noua unde-si defac produsele, poate ne abinam!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by mina

Salut


Intrebare: mai are cineva vrun cupil care sa dondane NON STOP? Adica sa taca numai cat doarme?


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotuluiALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

voiam sa zic ca e super vizigotul tau care dondane!... sa-ti traiasca!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

In sfarsit ne-am adunat si noi pe acasa (desi intr-o ora plec iar pe la mama) si rasuflu usurata ca a trecut totul...si mai bine si mai rau, dar a trecut.
Nunta in sine a fost asa si asa, cam slaba organizarea si "cam ca la tara" (sper ca nu sunt rea, dar asa a fost).
In schimb a fost un frig de inghetau pietrele asa ca ne-am intors toti, de la cel mai mic la cel mai mare raciti.
Alexia e mucioasa rau si de abia respira mititica. Febra nu are, nu tuseste inca...dar ne termina mucii astia nenorociti.
La tara a fost tare incantata ca avea un scaunel micut din plastic pt copii si a invatat sa se aseze, sa se ridice de pe el, sa se catere in picioare si a repetat figura la infinit. Acum trebuie sa gasesc sa-i cumpar si eu un astfel de scaunel ca de cand am ajuns acasa se duce in bucatarie, tranteste scaunele cu fundul in sus si apoi se urca in ele.

Nu am reusit sa citesc din urma dar o sa incerc sa ajung la zi.

Vorbiti de copii "curati"...hihihi. S-o vedeti pe a mea cum am adus-o de la tara murdara mai rau ca un purcel pt ca ii place la nebunie sa se tavaleasca pe jos, sa se rostogoleasca...si mai ales pe acolo nu era asa curat. Mancatul de pamant e delicatesa ei preferata iar pantofii ii lustruieste tot timpul.
Eu una o las sa faca cam tot ce vrea ea caci oricum n-am cum s-o impiedic caci nu pot sta dupa ea non-stop.

Cremwursti eu i-am dat o singura data; i-au placut dar totusi nu ma incanta ideea sa-i dau caci nu sunt chiar f sanatosi.

Ana, referitor la diversificare si daca suntem multumite...eu sunt multumita daca mananca, indiferent ce mananca. EU ii dau cam de toate, tot ce mancam noi si nu mai tin cont ca azi are ou, maine pui, apoi peste si tot asa. Ce se nimereste aia ii dau. de gatit special pt ea nici vorba...mananca ce gatesc pt toti.

Mina, la cat am vazut ca dondone vizigotu pot spune linistita ca "ne-a luat" la capitolul asta. Vorbeste si Alexia pe limba ei dar parca mai stie sa se si opreasca...hihihi.
Cred ca ti-e de mare ajutor un set de casti...hahaha

Va pup!



Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut

Mihaela, vezi ca se gasesc scaunele pt copii mici cam pe la toate magazinele "de plastice", si eu ma tin sa cumpar unul vizigotului, ca i-am luat o olita de aia cu scaun si ca olita nu e buna, insa ca scaun tare-l preocupa. Numai ca gaura aia in care ar tre sa stea vasul olitei ii mananca bietului cupil curu si sa te tii urlete cand nu si-l poate recupera.....
Si nu te mai rade de "linistea" mea....

IOnela,multam de urari!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

La Multi Ani! Alexia Stefania! - sa fii sanatoasa si cuminte. O asteptam pe mamica ta sa ne arate poze

Draga Mirela sa fiti sanatosi si fericiti cum sunteti acum, normal ca impreuna! :)
Foarte mult mi-au placut versurile si gestul facut de "Iubirea vietii tale"

Danyce noi nu am avut niciodata tarc, si chiar daca am fi avut, sunt sigura ca nu ar fi stat acolo. Totusi eu nu am pericole in casa, de cald e cald, si tot asa, zana nu a racit, decat 1 data, cred. Nu ma consider o mama denaturata ca o las pe jos. Bine eu am mare bafta cu mama care face aproape toata treaba in casa, eu doar trebuie sa am grija de zana. SI POT!

Noi ieri am fost Trick or Treat, de Halloween - si zana mea a fost imbracata... in printesa si ce sa zic, a fost atractia cartierului sa nu fie de deochi :)
Am sa pun poze cu ea in rochita alba.

Surprinzator - dupa aceasta noapte in care a vazut scheleti, fantome... monstri - a dormit SUPER bine s-a trezit doar o data, si nu in planset cum facea de obicei, sa bea ceiut.

De mancare eu ii dau de toate, are mesele ei fixe, de cereale, piure de legume sau fructe... si in rest mai ciuguleste de la noi :)

Timea si Cali sper ca dunt bine BB2 la voi!
Anamari ma rog sa mai stea un pic BB3 - cand ai DPN?

Despre epilat - ma fac singura cu ceara acasa, mama e cosmeticiana, dar sincer, nu am timp deloc, chiar daca e acasa, sa-mi faca un "tratament, ceva" . Asta e... peste vreo cateva luni

In rest... toate bune si frumoase! Va doresc muuulta sanatate si mai intru pe seara, sper...

si sanatate

Andreea, Doru si Nathalie(29.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea zanei www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra
Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare!

Eu mai rarut, n-am apucat sa citesc decat capitolul prezent:(

La multi ani la toti copilasii dragalasi!

Ultimele vesti despre noi: avem 5 dintisori, mergem bine de tot si bodoganim toata ziulica. E o scumpa, bineinteles:) Ca se vorbea de cremvusti eu i-am dat chiar zilele aste si au succes. Mananca de toate, acum e in faza ca vrea sa manance numai singura... ii fac placerea... mai reuseste si ea sa incarce lingurita... mai ii dau eu cu alta... nu va povestesc cum arata dupa masa.

Si la noi sta numai pe jos si asta de la 8 luni, am avut cateva tentative de a o pune in tarc dar fara succes. Eu nu ma stresez ca raceste, desi la noi, bucataria si livingul sunt la un loc iar gresie avem cat cuprinde. Covorul e micut si oricum il evita cu ostentatie. Tot ma gandesc ca izoleaza bine scutecul. De cand a inceput sa mearga e mai bine caci face toata ziua ture. Incerc sa o las peste tot si chiar sa-i dau impresia ca nu o urmaresc ca sa-si dezvolte independenta.
A inceput sa se smechereasca si sa se urce pe mine ca sa o iau in brate. Merge la gradi in fiecare zi si pot zice ca-i foarte incantata cu ceilalti copii si cu activitatile de acolo. Ieri a "desenat" pe un doveleac si am fost tare mandra de ea:) Cand m-am dus sa o iau era costumata in clown era de tot hazul:) A dat iama in bomboanele ce le-am pregatit pentru copii cu cerutul, asa ca incepe si ea sa intre in atmosfera. Noi inca n-am fost la cersit bomboane, poate la anul.

BB2 este fetita si o va chema Iza si voiam Arina dar cica nu- s-ar potrivi asa bine asa ca inca ma mai gandesc.

Cam atat despre noi, va doresc cele bune,




Timea si Mara 10 sept. 2004 si bb2 DPN 9 feb.2006
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Mirela
-cu intarziere si eu-multi ani fericiti impreuna.Tare greu trebuie sa fie cu distanta asta...ce ma plang eu, ca nu-l vad destul de des pe tati, dar cat de greu trebuie sa va fie voua.Sper sa puteti fi din nou in acelasi spatiu cat mai curand

timea
-sa-ti traisca fetitadin burtica...mie implace Iza.Dar si Arina-de ce nu Arina?

cu ce deseneaza...ca vreau si eu sa desenez cu Lia dar noua nu ne da voie seful-ca cica mananca creioanele-da'nu de asta sunt non-toxice...?

andreea- bb3 ar trebui sa vina pe 7 decembrie dar si daca vine mai devreme , adica pe 15 noiembrie tot e bine-atunci am 37 saptamani in cap....si noi am fost trick or treat de haloween si am adormit in carucior. voi pune in curand poze cu costume-Lia a fost Winnie the Pooh iar Alex Darth VAder...

cremwusti-Liei ii iau din cei pentru bebei- se numesc "bete de carne"...dar mergem la un fast food aici care numai cremwusti are si acolo mananca...miam, miam

ionella-sunt super scumpi cand vor, iti dau lacrimile- ieri a fost teribila...mergea prin casa"dada,vruuum"-ca doar sotul conduce si stie ca vine cu masina de la serviciu...

ana-e greu ncu mofturpsii .si alex ar manca numai friptura, cartofi prajiti, hamburger, piure, cartofi episcopali-copti de doua ori...Lia inca mananca bine si diversificat si iubeste ca si mami painea proaspata...
mina-vizgotul e...vizigotul.nu am comentarii...
roandre-copii curati?la varsta asta? ehe, si fat frumos pe un cal alb trecea...

eu ii termin acum albumul Liei.in sfarsit...am tiparit o multime de poze si cand s-o trezi le punem in album...apoi mai am"carticica calendar"-cu informatie despre cand i-a iesit primul dintisor, cand a stat in fund, cand a mers samd...si cutiuta cu amintiri...amprentele de la nastere, costumas de la spital, lumanarele de la prima aniversare...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Fabricuta de carne de care va vorbeam se numeste "Fox"

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72


Mergi la inceput