preeclampsia si al doilea copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

Buna fetelor,

Imi pare rau ca nu am mai scris dar am avut probleme cu fetita, am stat in spital cu ea pentru rosu in gat, apoi pneumonie, acum este racita, pare ca nu se mai termina.

Simina, ai nascut?Cum a fost?

O sa va mai scriu maine mai multe caci acum ma grabesc sa ajung acasa, va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Alina, da, m-a ajutat Dumnezeu si am nascut si, mai ales, am supravietuit! Nu am avut inca puterea sa scriu povestea nasterii micutei noastre Raluca-Ioana, pt. ca a fost cam greu si nu prea frumos, si era sa dau si coltzul de vreo 2 ori in timpul cezarienei si dupa aia, in primele 2 zile... Ce sa mai, nu prea vreau sa vorbesc despre asta! Multumesc lui Dumnezeu ca mi-am vazut mindretea de fata si ca sint bine, sa-mi cresc copiii! Nu credeam sa apuc ziua asta, dupa cit de rau mi-a fost!

Mititica ta e mai bine acum, sper! Daca te pot ajuta cu ceva - orice - scrie-mi. Poate te pot recomanda unor medici care-mi sint prieteni buni... nu stiu, cu orice.

Pupici!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

Simina,

Sa-ti traiasca fetita, sa va dea bunul Dumnezeu sanatate la toti, ti-ai vazut un vis realizat , este visul oricarei mamici , 2 copii sanatosi , o fetita si un baietel. Sincer ma bucur pentru tine, imi pare rau ca ai avut probleme, dar e bine ca s-a terminat cu bine.Despre mine pot sa-ti spun ca am trecut prin cele mai groaznice clipe din viata, de la inceputul lui noiembrie a inceput sa faca rosu in gat, febra foarte mare, am internat-o in spital la Pitesti unde era in ingrijire la parintii mei, acolo au indopat-o cu antibiotic, ne-au dat drumul acasa , dupa 3 zile a facut din nou.Iar spital,ifect, groaznic, conditii ingrozitoare, sa tii un copil de 2 ani intr-o camera de spital atata, mi s-a parut peste limita puterilor mele, branulele nu tineau decat o zi, max 2 pentru ca are venele mici, in fine dupa alte zile de stat la spit. in Pitesti, am hotarat sa o aduc la Elias, unde am mai stat o saptamana, i s-a schimbat tratamentul, analize peste analize , inca nu mi s-a spus ce a avut pentru ca nu i s-a gasit nimic concret, dar medicii de aici ziceau ca nu e de la gat febra asa mare, asta ma dispera cand imi ziceau ca nu stiu ce are, in fine, de 1 sapt. suntem acasa , acum tuseste foarte rau, cred ca a luat de la spital si vreo viroza,la un moment dat mi s-a spus ca i-a coborat la plamani, deci si pneumonie,febra nu a mai facut acasa, dar oricum ma duc maine sa vad cum i-au iesit analizele facute dupa ce nu a mai luat antibiotic.Cam asta este , sunt super ravasita pe toate planurile, la serviciu am lipsit mult si am de recuperat , nopti nedormite , dar sper sa fie totul bine. Tu ce zici de toate astea, e normal sa mi se intample asta dupa ce 2 ani si 4 luni nu a luat antibiotic niciodata , a fost super sanatoasa, iar acum cred ca i s-au facut peste 50?

Te pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

Simina,

Am uitat sa te felicit ca ai numit-o pe fetita Raluca, asa o cheama pe sora mea geamana, sper sa fie la fel de norocoasa pe cum este ea.

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Te rog selecteaza-ti si optiunea de PM (mesaj privat), sa-ti scriu, ca sa nu transformam topicul intr-unul personal.
Daca nu poti, scrie-mi macar adresa ta de email pe PM-ul meu, sa-ti trimit mail.

Salutari si surorii tale! Chiar e norocoasa?!


Multa sanatate puiutzei tale!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Aduc iar in prim paln subiectul poate mai sunt persoane interesate.

Si eu am nascut dupa un episod de preeclampsie la 34 de saptamani si acum ma gandesc la bebe 2.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Si eu am avut preeclampsie si din nefericire am pierdut sarcina la 26 de saptamani,acum 3 luni.
Inainte de a ramane insarcinata am avut TA normala iar in saptamana 26 de sarcina a crescut brusc de la 15/11 seara,la 20 dimineata si sarcina era oprita din evolutie.
Imi este foarte teama de cum vor decurge lucrurile la urmatoarea sarcina dar dorinta de a avea un copil este atat de mare incat sper sa fie totul bine cu ajutorul lui Dumnezeu.
MIRELA I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Si eu am avut o preeclampsie severa anul trecut care s-a soldat cu decesul copilasului meu la 29 saptamani si 4 zile. Acuma sunt la a 2 a sarcina, in saptamana 31 si deocamdata totul e in regula. Tocmai am povestit un pic despre asta la capitolul mame iulie august (65).
Cred ca daca mergeti pe profilul meu puteti selectiona mesajul sa-l cititi.
Va doresc curaj si incredere intr-o a 2 a sarcina dusa cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna fetelor!

sper sa mai fie pers interesate de acest sub in continuare ca sa ne mai putem sfatui...

eu sunt o gravi, urmeaza sa nasc la inceputul lui sept, chiar sf lui august. am 28 de sapt azi si ma confrunt si eu cu tensiunea mare. la mine insa e o tensiune mare cred de la inceputul sarcinii. cel putin in sapt 15, singura data pana acum o sapt cand mi s-a luat tens (desi am avut tot timpul medic care imi monitorizeaza sarcina), aveam 16 cu 10. acum in sapt 27, tot 16 cu 10. alte simptome nu. nu picioare umflate (deloc), nu dureri de cap, nu crestere in greutate (am luat doar 2kg de la inceput, iar acum, din cauza regimului fara sare, cofeina, am mai pierdut unul). deci nu se poate vb despre preeclampsie...si totusi e f mare! am luat trat la indicatia med dopegyt 3/zi. a scazut la 14 cu 8, si se pare ca dupa 3 zile de trat se mentine...

daca aveti sfaturi sau v-ati confruntat cu o asemenea situatie, va rog din suflet sa-mi raspundeti...

deocamdata mi-e tare frica de nastere si consecinte avand in vedere situatia.

mentionez ca bb e bine, se misca ca un nebun toata ziulica, masuratorile au fost f bune la toate eco (vreo 8 pana acum}, aceeasi varsta mereu, deci este normal dezvoltat!



raluca 28+
cu alexia-maria sau david-christian
album yahoo
album webshots
bobocelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

bb ralukutza iti doresc sa ai o sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos.E foarte important sa fii monitorizata mereu avand in vedere ca ai tensiune mare.In ce priveste nasterea,avand in vedere ca ai tensiune mare cred ca o sa nasti prin cezariana,pt. ca in tmpul travaliului creste mai mult tensiunea.
Medicul meu tot dopegyt mi-a spus sa iau dar din pacate la mine a fost prea tarziu.Mi-a spus ca la urmatoarea sarcina va trebui sa-mi iau tensiunea saptamanal dar sper sa nu ma mai confrunt cu problema asta.
Ai grija de tine si de bebe si masoara-ti tensiunea cat mai des.

MIRELA I.

Mergi la inceput