amintiri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Prima mea amintire e probabil de pe la vreo 2 ani sau mai mica. Dormeam intre parinti intr-un pat mare si imi era cumplit de sete. Imi amintesc si de un porc in curte cum se scarpina de gard si mi-era frica de el. Maica-mea ma ameninta ca daca nu pap tot ma da la porc sa ma manince! Imi amintesc cum urcam scarile in patru labe ca sa ajung afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aveam in jur de 2 ani si coboram scarile cu mamaie,ne duceam la o vecina iar eu eram foarte incantata pt. ca stiam ca are pian si ma va lasa sa cant la elMai imi amintesc cand mamaie ma legana pe picioare( deci eram destul de mica )ca sa adorm,la 3 ani imi amintesc ziua in care ne mutam de la bunici,eram intr-un fel de autocar( stiu si cum arata in interior) si ne duceam in noul nostru apartament din DR. Taberei

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Aveam 3 ani...la cutremurul din '77 bunicii mei ma uitasera in casa.Tin minte ca eram in pat lipita de perete si plangeam...a venit tataia sa ma ia si cand am iesit din casa am cazut amandoi pe pamant( tataitzul meu chiar se lovise la cap de un stalp).

Mai am o amintire dar nu stiu daca e mai devreme de 3 ani...eram la cresa/camin si stiu ca alergam printre patutzuri incercand sa ma imbrac cu pantalonii de la pijama....hm, cred ca asta e cea mai adanca amintire totusi daca e vb. despre cresa...de aici ma luau ai mei la sf. saptamanii.

felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Am 2 fragmente care -mi bantuie prin cap si nu stiu care e primul, asa ca le povestesc pe amandoua :
1. Eram la cresa , deci in jur de 2.6 ani, toti copiii eram in patuturi cu gratii ( de aia sunt sigura ca e vorba de cresa ) . Era o sala mare, mare si eu , dupa ce a plecat ingrijitoarea m-am ridicat in picioare si am zis : Copii, hai sa nu dormim !
eram revolutionara de mica domle !

2. A doua amintire : aveam cred 3 ani si o saptamana sau doua , ai mei imi adusesera cadou cercei de aur de la Cluj, bobite de alea maaaari .
Eram la bunici intr-o comuna din Botosani si ei vroiau neaparat sa-mi puna cerceii . Intr-o zi a trecut prin fata portii, venind de la camp , o femeie care avea o durere puternica de masea si a intrat la tataia sa-i scoata maseaua .
Dupa ce a terminat extractia, tataia a intrebat-o daca nu stie sa faca gauri in urechi pt cercei .
Femeia ( care-mi amintesc ca avea o broboada rosie !!! ) s-a spalat pe maini, a scos un ac ff gros, l-a incins bine in foc, a petrecut o ata groasa, rosie , frecata cu sare si mi-a facut rapid 2 gauri de toata frumusetea .
Am stat asa cu ata vfeo 2 saptamani pana s-a cicatrizat rana si apoi bunicii mi-au cerceii . Eram mica, blonda cu ochi verzi, tunsa scurt da cu niste cercei maaaari, ca un copil din Africa .

Astea sunt primele mele amintiri !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput