Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Alina eu mi-am cumparat mai demult casete si cd-uri cu astfel de muzica, exact asa scrie pe ele "muzica ptr. relaxare" si contin sursurul apei, ciripitul pasarelelor in padure, sunetul apei de ocean, sunetul ploii.
Am cumparat ceva in genul acesta si ptr. Rachelina, asa ca o sa ascultam muzica amindoua si o sa motaim ( as vrea eu!).


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

vai, imi este atit de somn incat mai am putin si pun capul pe birou; voua vi se intimpla asa dupa ce serviti masa de prinz?
Mi-este greu sa si deschid gura sa mai vorbesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Joy, la multi ani si un cadou f.f.f. frumos, care e... pe vine! Sa dea Dumnezeu sa fie cu mult mai bine decit va doriti voi!

Lavi, cred ca si bebele meu o sa vina mai devreme, cam asa mi-a preconizat doctorul... slava Domnului ca prietena ta si bebele sint pina la urma bine! Eu iau tratament impotriva aritmiilor mele oricum, dar sper totusi sa ramin in faza incipienta sa chiar sa se infirme preeclampsia!

Alexandrina, tensiunea mea, in repaus, la mai bine de 20 de minute dupa ce ajunsesem la spital (deci avusesem timp sa ma linistesc) era... 140/95, parca (nu-mi mai amintesc cit era diastolica), enorm pt. o hipotensiva toata viata! Iar proteinuria nu e obligatorie, sint si cazuri fara proteinurie - sper sa nu fiu eu exceptia, sper pur si simplu sa nu am si gata! De edeme, sint umflata toata! Zici ca am anasarca - Doamne fereste! Am deja cu mai mult de 20 kg in plus, si-s doar in sapt. 34!

Ofofof, nici chef sa-mi fac bagajelul nu am!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Lavi02 - asta-i pentru examen!
Iar cu semnatura ... ce sa fac si eu daca Punctuletz s-a facut ditamai Punctuloiul! Da, si eu ma obisnuisem cu el, dar ma gandeam ca ma obisnuiesc prea mult si poate ii spun asa si dupa nastere!


Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 31+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ina, si mie tot asa mi se intampla, ma loveste somnul in timpul zilei la birou, mai ales dc apuc sa mananc ceva cald, iar apoi serile oricat sunt de obosita - ca acum dupa 12 ore de curatat si pus lucruri la loc, deci munca fizica - nu am somn, sunt agitata, dorm 2-3 ore si apoi incep cu pauze lungi si dese... ma ridic dimineata din pat mai obo decat m-am pus. 17 zile mai ai? La cate au trecut e lux.... Fa-i repede bagajele, cumpara-i tot ce vrea sa duca acasa si aminteste-i sa mai viziteze cate ceva pe ultima 100 de m ca sa nu stea prea mult cu tine la final. Ca cine stie ce idei marete mai are.

Fetelor pe mine ma inteapa sanii ca in primele luni de sarcina, se lucreaza cred la productia de lactate la interior, acum 2 seri am vazut un strop de maglavais din ala imi scapa numele acum ... damn!

Tania, si la mine e greu cu alintul, ca-i spuneam ghindutza, si acum cand s-a facut mare ii spun ghindocu'... suna aiurea dar ce sa fac? :))

BB_alinush, nu stiam ca te ia cu frig la picioare de la peridurala, mersi ca ai mentionat. Eu oricum am 4 perechi de sosete noi si frumoase, 2 galbene si 2 portocalii asa gigea de de-abia astept sa le incalt.

Bagajul meu e pus frumos in patutul copilului, geanta goala, lucrurile mele intr-o plasa gata de translant in geanta si lucrurile copilului la fel. Cum am fost cu renovarea mama a spalat si calcat tot, norocul meu!

Felicia, si eu sunt peste, si tot asa ma simt si eu: nasterea e ceva indepartat, nu cuplez nicicum la anumite faze legate de sarcina, nastere, ce va urma, las sa treaca timpul si voi vedea eu ce va fi.... chiar plutesc intr-o stare de totala inconstienta desi fac tot ce trebuie sa fiu pregatita.

Lavi02, esti mai tacuta de cateva zile, mai lasa invatatul ca strica :) Colega mea de germana a avut ieri prezentarea tezei la iasi, ca de acolo e profu' ei, stii tu.... doar in fata catedrei cum ar fi "neoficial". A iesit bine, si ma gandesc ca nu are cum sa nu iasa bine o lucrare sau un examen atunci cand muncesti cu adevarat. Maine 36 si tu, Doamne cum trece timpul. Am citit subiectul 1 si 2 acum 2 seri cand era mare liniste in schimbul de noapte, si am vazut cum apaream una cate una.... m-a apucat nostalgia.

Eu calc doar cand ma apuca, si atunci calc tot ce-mi vine la mana, pt mine e un prilej sa meditez si nu mai iau in seama ca de fapt e o munca. In rest, nu calc oricum pulovere, blugi sau alte chestii casual, camasile lui Marius si le calca el dc nu apuca femeia, dar altfel are tot timpul cateva pregatite pe umeras. Nici asternuturile nu le calcam sunt din material special destinat leneselor ca mine (de la mama am invatat sa nu exagerez in gospodarie), dar lucrurile pt spital sunt calcate ca daca tot stau impachetate macar sa nu arat acolo ca scoasa din buzunarul cuiva.

Ripley, 36 fix
Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Ripley da, mai am putin si de abia astept sa treaca zilele mai repede sa pot respira usurata
Curios, si eu sint activa mai mult cind este ora de culcare.. si parca vad ca dupa ce voi intra in prenatal o sa fac nopti albe.. stau de paza pe la schimbul III poate se mai nimereste sa intre pe forum vreo nedormita ca mine sa stam la taclale pina ne prinde dimineata..
De calcat mie imi place mult si imi mai place sa spal vasele nu folosesc masina de spalat vase, dar prietene mi-au spus ca dupa nasterea bebelinei o sa vad ce utila imi va fi si o voi intrebuinta mai des.
In general, cind fac curatenie, calc sau gatesc eu stau pe telefon cu headset-ul la ureche ( eu le spun "urechiusele de telefon" iar o prietena ma tachineaza spunindu-mi "ti-ai pus urechelnitzele??" ) si imi fac si treaba, imi turuie si guritza si uite asa tin si legatura cu toate prietenele (in general convorbirile noastre se intind la vreo ora-doua ca de,nu platim aditionale ca in tara, abonamentul costa tot atit,ca stau o ora sau un milion de ore pe telefon - pentru aceeasi zona- ).
Nu pot sta la telefon fara sa am mainile ocupate, nu pot altfel.

Pupicei la toate,
Ina si bebelusha ( astzai 32+ , maine 33!!! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna seara fetelor!

Iacata ca m-am adunat si eu de pe la cursuri acasica! Miine am un program cu adevarat de week-end: cursuri si seminarii de matematica de la 7.30 la 16.30. Asta, asa, din ciclul: de ce fugi, nu scapi.....
Asa ca draga Lavi02, ai cel putin o persoana care sa-ti tina companie in activitatea de toceala si invatat!
Nu rpea am apucat sa va citesc, decit pe diagonala, eu care eram ffff riguroasa si citeam cuvint cu cuvint...
Bagajul de spital- eu cred ca-s cea mai iresponsabila - duminica fac 37S!!!, si NU AM PREGATIT NIMIK!!!! Nici macar nu stiu in ce geanta am sa le cazez, probabil intr-un rucascel pe care-l folosesc la picnicuri, de obicei...Urmeaza sa ma mobilizez, duminica probabil, macar sa-l incep!
Azi de dimineata am achizitionat insa cadita pentru BB. Urmeaza ultimele cumparaturi de cosmetice, inclusiv Pampersi.

Luni merg la spital, de dim. la 8.15. Mi-a zis doctorita ca-mi face culturi de col + eco morfo de stabilire a greutatii. Am repetat si analizele de trim. 3 si sunt OK. Desi la tefelon, inteligenta de doctorita de familie, la care au ajuns rezultatele, mi-a spus, gresit, ca am nu stiu ce infectie urinara, dupa care si-a dat seama, ca se uita la rezultatele altei paciente!!!Cind mi-a zis ca e totul OK, nu mai stiam cum sa respir usurata...

Cam astea sunt vestile mele...Ma duc la schlafen, ca miine scularea la 6.45!
Va doresc la toate un week-end placut! Si cu BB-i inauntru!

PS - Joy, La multi ani!!!!!

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Ina chiar stai bine cu AMR-ul la socroshenie.
Am vazut si eu pozele tale, arati din ce in ce mai bine (si nu o spun doar de un compliment, doar ca pe tine te prinde maternitate excelent)

Ripley si eu am probleme cu somnul, ma apuca pe la 16-17. In schimb seara cunt huhurez. Ca acum!

Noki, pai tu vrei sa nasti la vreun seminar? Asta e ritm dracesc, orarul asta de care vb tu. Si eu ar fi trebuit sa merg la cursuri in fiecare weekend (sunt in anul II la MBA), de la 1 noiembrie, dar o sa-mi inghet anul, ca nu cred ca merge. Oricum astia au un stil mai aparte: faci un curs, dai examen, altul, alt examen si tot asa o tii, weekend de weekend. E o nebunie! O sa faci un bb destept! Dar.... sa inteleg ca nu mai faci clatite?

Fetelor eu acum m-am uitat la un film pe Hallmark (mama la 16 ani) si mi-au dat lacrimile pe final (filmul+hormonul, cred). E foarte fain, daca aveti ocazia, uitati-va, sigur il mai reiau.

Noapte buna schimbul I, spor la treaba schimbul II si Lavi02 - baga mare cu invatatul!


Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 31+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Buna seara si de la noi.Nu am mai scris demult ptr ca nu am prea avut ce dar v-am citit in fiecare zi.Azi amprimitovesteproastaoprietenaamea care estein sapt.33s-a dus la un controlde rutina si au gasit-o cu dilatare 3.Acuma este pusa sub observatie si sper din tot sufletul ca totul sa fie OK.Si eu am nascut in sapt 35 si am avut norocul ca totul sa fie OK dar totusi acuma imi doresc din suflet sa nu nasc mai devreme de termen.
Ma bucur ca sunteti bine cu toatele va doresc un weekend minunat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ina-eu urasc sa calc-de aceea sunt fericita ca uscatorul are "wrinkle shield" si sotul are un servicu unde se poate imbraca cum vrea-deci nu trebuie sa calc camasi, pantaloni pe dunga samd...spalatul vaselor nu ma supara asa rau, dar eu binecuvantez masina de spalat vase-de cand o am...mai ales la biberoane, ca le scoate si mai frumoase de cum le scoteam eu...


bic-ba sa stii ca mie mi-au dat si sosete(nu cand am nascut-cu alta ocazie), da'cred ca s-au ratacit cand ne-am mutat...pacat, imi placeau ca erau cu "mercy hospital" si talpa era dubla...papuci nu mi-au dat, cu aia am venit de acasa...

eu mi-am facut bagajul in spatamana 35 pentru ca aveam contractii din 8 in 8 minute si ziceam hop ca nasc si nu am nimic pregatit-si am plecat cu tot, ca in Ro-cu pamapersi si camasa de noapte si capot frumos si...-ce mai un geamntan intreg...acum imi iau doar capotul-pentru eventuale poze si haine de iesit din spital+ 2 costumase bebe-unul pentru poze si unul pentru iesit(Liei i-am facut poze in spital in costumasul care l-am adus ca sa iasa din spital cu el si a facut pipi pe el asa ca noroc cu o prietena care mi-a adus un costumas chiar la spital)...in rest totul mi-au dat ei.

cat despre spate, cred ca s-a inrautatit din cauza scarilor- inainte nu aveam scari, acum trebuie sa urc cu burta + Lia de n ori pe zi sa o schimb, sa o pun sa se culce...bine ca am o toaleta de servicu la parter ...

simina/ doinna-sper din suflet sa fie toate bune...si mai devreme sa nu fie mai devreme de saptamana 37...
la multi ani joy....

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-31

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput