Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Alina ,

Eu sincer la million dollar baby , nu am putut sa ma uit , dar s-a uitat sotul ( ca vazuse une pub si stiam ca este trist )
cat despre lessive eu de cand ma stiu folosesc ariel active à froid ( cel verde) , numai ca , cum vasusem ca trebuie un detergent bebe .....
Inca o intrebare , ce folosesti tu pentru sani ? pt ca eu am intrebat-o pe doctorita si mi-a zis ca nu trebuie sa folosesc nimic ( ca se face natural ,) numai ca eu dupa ce nasc o schimb ca a inceput sa ma enerveze tare rau ( eu stiu mai multe decat ea ?! normal ?! nu cred , eu fiind economista )

pupici 32+

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Monica,
Pentru sani nici mie gineco nu mi-a zis nimic dar nici nu l-am intrebat, pt ca am imperesia ca nu el trebuie sa imi dea detalii. Eu am inceput cursurile prenatale, iar vinerea viitoare am o sedinta unde ni se va vorbi despre alaptare si "schimbatul" pampersilor Deci moasa care tine cursul o sa ne vorbeasca banuiesc despre tot! Si oricum ni s-a spus ca la spital, pt cele 3 zile, ni se furnizeaza tot, ni se dau sfaturi si pe urma noi, cand iesim din spital, nu avem decat sa ne cumparam rapid ce vrem.
Eu mi-am luat o cutie de " coussinets d'allaitement" da sincer nu am desfacut-o sa vad cum sunt
Stii ce m-a mirat pe mine in schimb? La primul curs moasa ne-a intrebat daca vrem sa alaptam iar din vreo 15 burtici cate eram doar eu si inca vreo 2 am zis ca da...

Pa,

Alina si Bebitza Amalia 35+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hello, fetele!

La multi ani Joy Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!

Fetelor, sper sa intru mai rar pe aici zilele astea, pana dau ex!

Azi am avut drmuri de facut pe la facultate si pe la . Cica bb nu ar fi CHIAR asa de jos, desi e destul de jos, tot cu capul in jos, tensiunea e 12.8 care e cica normala (am impresia ca mai creste putintel in sarcina) si daca am contractii la 10 minute sa merg la spital. Mai merg la dr peste 12 zile cand aveam oricum programare la cabinet.

Pana una alta - bagaj ioc, asa ca nu te stresa Ina eu maine fac 36 de saptamani!

Simina o cunostinta de a mea a avut preeclampsie si a nascut la 34 de saptamani cu cezariana ca intrase in fibrilatie (stiu ca e ceva nasol la inima, nu stiu exact ce e, tu sigur stii fiind ). Bb a iesit de 1.700 kg insa a respirat singurica de la inceput, n-a avut probleme vitale. Mamica in schimb luase f multa apa in sarcina si dupa ce a nascut avea mai putine kg decat inainte de a ramane . Cand am vazut-o eu, la 3 saptamani de la nastere arata ca o umbra, slaaaba... Insa ea era la primul copil. Doamne fereste! Dar uite ca s-a terminat cu bine/binisor totusi! Asa ca nu dispera indiferent de rezultatele analizelor!

Maine fac 36 de saptamani! Ar fi cazul sa-mi pergatesc totusi bagajul!

Va pe toate burticutele,
Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

alinus chiar asa? nu mai vor mamicile occidentale sa alapteze? eu nu sunt de acord. Inteleg sa nu ai, dar sa refuzi un lucru natural...

fee eu sunt Pesti si nu sunt mai breaza. Ciudat e ca ma simt de parca nasterea s-ar produce hat departe, nu peste o luna jumatate. Dar asa am fost tot timpul sarcinii - aeriana rau - cica hormonii sunt de vina.

lavi02 bafta la examen!





Felicia 31+ si bebe strumfitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

ha-ha, fetelor stati bine cu bagajul. Eu inca nu mi l-am terminat. Dar ma bazez pe faptul ca in afara de mine si de burta mea, nu mai am, in principiu, nevoie de nimic, ca-mi dau ei totul. Daca am uitat ceva, asta e. Se gaseste si acolo. Numa' sosetele am verificat de trei ori daca le-am pus ca sint rea de frig la picioare si asa ceva nu-ti da la spital.

Iar de calcat...Cal-cat??? Doamne iarta-ma, dar eu nu calc decit camasile sotului meu, ca alea chiar nu poate sa le poarte altfel.

Sa vedeti ceva dragut, citit totul pina la capat:
http://www.snopes.com/photos/arts/marzipan.asp#photo3



DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Bic mama,hai sa traiesti ca mi-ai adus aminte de sosete... de o saptamana stiu ca mai aveam ceva de pus in bagaj si nu imi aduceam aminte ce...hormonii, cum zicea cineva
Chiar daca aici nu e frig, am inteles ca de la peridurala iti cam ingheata picioarele si ai nevoie:))
Cat despre calcat, stai sa iti explic, urasc calcatul si la noi in casa doar Phil calca, eu nu am rabdare si ...mi se face cald de nervi ( exceptie fac de cand sunt in CM, recunosc ca am calcat saptamana trecuta niste camasi). Insa eu ma refeream la hainele ce le tin in bagaj, haine care nu stau ca in dulap, bine impachetate, si care se botesc de naiba le ia. De asta nu sfatuiesc pe nimeni sa isi faca bagajul devreme ca uite ce pateste!


Alina si Bebitza Amalia 35+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Joy, Multi Ani fericiti si numai bine!!

Fetelor, sa stiti ca eu nici nu am inceput sa ma gandesc inca la bagajul pentru spital. E-adevarat, eu mai am 2 luni pana ar trebui sa nasc, dar trebuie sa iau in considerare si eventualitatea de-a naste mai repede. Intr-una din zile m-oi apuca si eu... Daca nu, cum zice Bic, aici avem noroc ca ne dau multe de la spital.

Astept si eu parola sa ma inscriu pe lista.

Pupici!

Meems 30s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

felicia si alina din cate stiu ea, in tarile Occidentale a fost ani de a randul o puternica campanie a companiilor producatoare de lapte praf (de mai bine de 10 ani incoace) , cum ca laptele praf este la fel de bun ca si cel de mama, usor de administrat, etc. De-asta acum OMS (org mondiala a sanatatii) a venit cu tot felul de recomandari privind alaptarea, exclusiva pana la 6 luni, etc, etc, ca o contrareactie la chesti asta. Plus ca au obligatia ca pe cutiile de lapte praf sa scrie ca laptele de mama este cel mai bun aliment pt bb. Insa deja s-a inradacinat in "constiinta populara" vestica conceptia ca laptele praf este un inlocuiitor perfect al laptelui de mama - de aici conceptia colegelor Alinei si lupta puternica pe care o duc unele organizatii precum OMS sa se intoarca lumea la alaptat.

Tania, m-a socat la inceput ca nu te mai semnezi Tania & Punctulet! ma obisnuisem cu Punctulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Alina AMR-ul este: 17 zile ehe...mult a fost, putin a ramas!
Deci sa stau linistita cu bagajeluel deocamdata...ce bine de fetele din State ca primesc tot; de pe listutza mea am o droaie de dus ptr. mine si tati si mai putine ptr. bebe habar nu am de ce...
Si eu o sa-mi duc dvd-ul cu muzica relaxanta, ni s-a spus ca putem, dar sa avem aparate cu baterii, nu avem voie sa folosim prizele lor din cauza multiplelor aparate care ne vor inconjura.
Imi pare rau ca nu am considerat varianta nasterii in apa, am auzit citeva mamici ca le-a fost usor.
Mintea mea o ia razna, nu ma pot concentra si am realizat ca dau randament bun la servici dimineata dupa care, spre amaiaza, neuronii intra in greva.Oricit as trage de mine, nu se poate si gata....

Pupicei,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi02, intr-adevar se duce o campanie foarte puternica pentru alaptat de aceea m-am si mirat de cat de putine fete sunt pentru. Dar poate doar asa s-a nimerit in grupul meu, or fi ele mai comode, ca de altfel cam toate prietenele si cunostintele mele sunt adepte ale alapatului desi multe au renuntat imediat.

Ina, chiar ca nu mai este asa de mult, vad ca socrela ta pleaca exact cand vin ai mei.
Tu ce muzica relaxanta duci? da-mi niste idei!
Cat despre nasterea in apa, am auzit numai pareri entuziaste, insa aici nu e foarte raspandita, poate si pt ca nu este deloc rambursata de securitatea sociala, deci lumea e mai putin interesata. Tare as vrea sa pot urmari si eu o nastere in apa, poate stiti vreun film ceva pe care l-as putea gasi pe net.

Alina si Bebitza Amalia 35+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput