Copilasi de iulie-august 2004 (122)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

` seara!

io stranut, Danu stranuta, noi stranutam, ne curge apa din nas, si suntem cam indispusi amandoi. Io sper sa nu fie gripa, am o durere de caaaap, am bagat osciloccoccinum, echinaceea, paracetamol, ceai, asta micu numa portocale.

azi am stat in casa, n-am iesit afara deloc, m-am saturat, sunt in a doua zi din "acele zile" si ma simt nasol si de aia. In plus nu mai am habar cum sa-l imbrac pe Danu, tot cu manutele inghetate sta afara daca nu-l imbrac ca iarna....si cum sa-l imbrac, cu blanita deja, cu gluga pe cap, cu 3 pulovare ? I-am dat ieri un maieu, doua bluzite de bumbac, una de corp, cealalta tip helanca (cu gat), o bluza mai groasa peste, o vestuta si o scurta moale nu f groasa, ciorapei lungi si pantalon de trening din bumbac, caciulita....si i-au inghetat nasul si manutele, cred ca de aia mucareste azi...ca sper ca nu e iar viroza ca ma-mpusc, iar s-o luam cu antibiotice ?

azi au venit bunicii, tevatura mare, au plecat suparati cred, Danu nu a vrut nici sa dea mana cu ei, a stat agatat de pantalonii mei si a vrut sa se joace numai cu mine si cu fratele meu, cum se apropiau de el bunicii cum sarea de fund in sus si zambea stramb, se retragea in bratele mele, au fost asa dezamagiti si mi-au spus ca alti copii sunt mai prietenosi si chiar daca nu-i cunosc le sar in brate.....ce sa zic? nu stiu....io una nu-l retin, pe afara e f prietenos cu majoritatea, mai ales cu batranelele si batraneii prin parc, deci nu-mi imaginez de ce de ei nu se simte atras, dimpotriva se simte agasat cand vin, e efectiv nervos, desi le mai scapa si cate un zambet dar de la cea mai mare distanta, si se da jos de pe mine numai dupa ce pleaca.

hai ca merg sa-i fac laptele si daca mai ma lasa revin sa citesc din urma ca am ramas restanta vreo 3 pagini
o seara, noapte, weekend linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Wow Nicole, ce sperietura...Pupam moatza mica, sa treaca repede si sa nu ramana semn...Vezi ca ti-am raspuns, in sfarsit, la PM.

...un pupic mare si pentru Matei, ca si el e accidentat dupa cum vad...si pentru toti puiutii bolnaviori...

Roxi, saru'mana pentru link, acu' ca l-am vazut pe frumusel m-am linistit
Gabi- v-am vazut si pe voi, sunteti niste frumosi...stiu ca ti-am mai spus si fetele, da' iti mai spun si eu: poza "cu mami" e superba...
Cu restul de poze am ramas restantiera dar promit sa recuperez...
AndeeaB - ochisorul e binisor, nu e rosu si doc. a zis ca nu e conjunctivita, probabil e de la curent...acum ii curge si nasul...
Olivia, nu ai zis nimic de Luca, e mai bine...a mai facut febra ?
Amironeanu:
1. baita in fiecare seara, daca NU se lasa cu scandal...intre noi fie spus, oricum se lasa cu scandal cand o scot din baie...
2. somn de zi - DA, o repriza dupa masa de pranz...
3. spalatul pe cap - 1 - 2 ori pe saptamana...si nu-i prea convine, sunt singurele dati cand iese din baie de bunavoie...
Vrabiuto, esti mai bine, ca n-ai mai scris...



Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Buna si de la mine.
Eu in aceeasi stare, dar v-am citit si m-am intristat cu fiecare zgarietura sau bubita pe care au facut-o puiutii. Ii pupam pe toti si nu numai, si pe mamici deasemenea.
Ce sa va spun despre Adeluta, ca merge singura foarte bine. Ii place sa stea mai mult pe afara, si desi ai mei au ciment pe jos, ea merge singura si fara cazaturi.
Am fost trista cand am ajuns acasa(nu numai din cauza tatalui meu) pentru ca moata mica nu m-a recunoscut. De fapt cu atata aglomeratie pe acolo, tragea saraca numai la mamaie, desi de obicei e prietenoasa. dar usor, usor si-a revenit si a stat numai cu mami. Am dormit si 2 nopti cu ea in pat. Ah ce bine a fost.
E asa de cuminte. Nu plange aproape deloc. Nici cand se trezeste si e singura, nici cand ii e somn(adoarme singurica). Mai bate din picior uneori cand nu o lasi sa faca ceva, dar daca ii distragi atentia...ii trece.
M-a impresionat ca atunci cand era inca tatal meu acasa, ea tragea in camera respectiva spunand "tataii". O data nu si-au dat seama si au luat-o in brate , si ea l-a apucat pe tataie de nas (asa facea dimineata cand se scula, caci patutul ei era la capul patului alor mei). Incercam sa-i spun ca tatai doarme (si nu se mai trezeste ptr nimeni), dar ea o tinea cu tataii-tataii.
hai ca m-a bufnit plansul. Revin alta data.

Un weekend placut.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

`Seara !

Philip - io ma mut la voi in fata casei Si sa ai kef de ce vrei tu

Kim - io ma tot mir de MP ca nu a daramat usa, scuze ca tot revin ... tie si lui Uka cel cuminte !

Alice - ce vaca doctora, scuza-ma, dar faza cu termometru m-a dat gata ... pupam una bucata baietel cu personalitate !

Lia - si Giulia rece la nas si maini, inghetata si si eu o imbrac normal, poate ii pun noah 1 vesta in plus ... nu stiu la iarna cum va fi ... (Faina faza cu bunicii, Danut cred ca nu a avut kef de impartit salutari )

O seara frumoasa va dorim si asteptam si alte mamici sa mai de`a un semn !!!



Polux -



_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Buna Fetele,
Uite ca mai intru si eu pe aici dupa o zi de stat acasa cu motanca mea... ce bine a mai fost...acum din nou la datorie
Vad ca sunt multi copii muciosi si cu bubite... rain, saracuta moata da ce-a mai luat-o... pupam pe toti piticutii sa le treaca cat mai repede..

Io nu stiu ce-am mai scris si pe unde am mai scris... sunt inspaimantata de gripa aviara da habar nu am daca sa fac vaccin aici sau acolo... or fi diferite alea de acolo de astea de aici?... nici pe Bianca nu stiu daca o vaccinez... ce-om manca in Ro ... cred ca ne facem vegetariene 3 saptamani cat stam colo...

Olivia, voi ii faceti vaccin lui Luca?
philip, ce misto au iesit pozele cu lacu si apusul soarelui... se poate face baie?

Deci, io o spal pe Bianca odata la cateva zile (3-4) din cauza de tipete isterice la baita (astea au aparut dupa 11 luni..)... de spalat pe cap... nici nu mai zic... si doarme cam 2 ore in timpul zilei...


http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna! Uitati cateva pozici (poate motivam absentele) http://pg.photos.yahoo.com/ph/flakeherald/album?.dir=fc03&.src=ph

noi suntem bine, dupa vreo 2 sapt in care am tras ba cu raceala, apoi cu kk moale si des si mirositor, o depunere alba in partea superioara a gatului, urmata de afte bucale. Stefan a avut reprize de mers in picioare intercalate cu mult mers de-a busilea. acum am ajuns la 50%-50% .

sanatate multa copilasilor si mamicilor bolnave, Olivia ma bucur ca Luka e ok, Ema, ce bine ca ai scapat de bucatica de castana.

pozici nu am mai vazut, de citit doar un capitol si jumatate din vreo 6-7 pe care nici nu cred ca mai am cum se le recuperez.

Stefan are 7 dinti, 4 sus si 3 jos.

nu stiu cum sa fac sa am mai mult timp, mereu sunt presata, in criza de timp si nu mai reusesc sa fac tot si asa cum ar trebui.

am o rugaminte, spuneti-mi si mie cum sa fac sa ii (re)introduc lui Stefan lapte praf/ lapte normal, depinde ce va accepta. El nu a mai baut cu biberonul de vreo 3-4 luni. Sunt copii care isi beau laptele cu cana sau cu paiul sau...?
SI cat beau zilnic sau cat ar trebui sa ii dau lui Stefan la 1 an si 2 luni cat are?
Va intreb pt ca am 2 masele de minte care ma chinuie rau de 1 sapt. M-au mai deranjat acum vreo cateva luni, am fost la dentist si pt ca alaptam nu a avut cum sa mi le scoata (e ok sa le scot??). Acum a reaparut problema, e mai puternica durerea si vreau sa ma duc sa mi le scot, dar trebuie cu anestezie si ma vad nevoita sa intrerup alaptarea cat mai repede (plus ca imi cade parul rau, ma simt slabita, super obosita si cred ca si alaptatul isi aduce contributia la asta). Pe de alta parte, imi e greu sa renunt sa il mai alaptez, iar lui cred ca ii va fi si mai greu, of, of.
Mai sunt mamici care alapteaza ziua si noaptea cel putin 1 data? CUm va simtiti?

Cam multe intrebari, nu stiu daca m-am facut inteleasa, scuzati, e durerea de masele, ora inaintata, oboseala...

sper sa pot trece mai des pe aici
va pupam dulce, dulce pe fiecare in parte,va uram sanatate si numai bine! Weekend placut!

_
O zi plina de bucurii, Eli & Stef
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Carolina ma bucur ca nu este conjunctivita...este clar ca a racit..sanatate...Luca nu a mai facut febra..si a trecut totul suspect de repede...Ca nu v-am mai spus dar in aceesi zi cu faza cu usa...., dupa amiaza am plecat pe la magazine sa ne destresam...si a cazut cu capul de ciment...asa ca ...cu febra asta...tot acolo ma ducea gindul..
Daria..zilnic imi pun si eu intrebarea....si ma minunez...
Liliana
Lia..bunicii nu au de ce sa se supere..asa-s copii mici ..cu toane..Sanatate la amindoi!
Anca chiar am scris mai sus...am sunat am intrebat...mi-au spus ca Luca nu-i pe lista lor de vaccinare..apoi m-au sunat sa -mi fac programare...nici eu nu stiu ce sa fac....Pediatru vostru ce zice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eli ...ce scump este Stefan! Vad ca ati fost si la frizer..Daca bea cu canuta sau cu paiul este si mai bine...
Ema pe unde umbli??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ce-a mai crescut stef de cand nu l-am mai vazut. si ce parada modei face el...hehehe, mi-a placut cum isi mangaia capul dupa tuns.
anca, teoretci se poate face baie numai ca miroase tare nasol si e plin de musculite. eu n-am avut tupeu sa ma bag, drept era si cam rece atat aerul cat si apa. iar vara asta n-am fost.
daria, merci, imi revin eu.
am uitat sa transmitem multi pupici si floricele si tot ce mai vrea micuta de andreea, of, parca zici ca e boxer. mititica. mi s-a strans inima cand am vazut-o. pupam si buba lu matei.
liliana, of, mi-au dat lacrimile. putere draga mea. ce sa zic...si-ai dormit cu printesa ta...cred ca cea mai mare bucurie.
pupici la rest

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eli, in state chiar se recomanda sa scoti maselele de minte, aducatoare numai de probleme din cauza ca-s pozitionate prost. sigur a e ok sa le scoti. sotul meu nu le mai are. eu de lene nu ma duc sa le scot inca. si cred ca n-ar trebui sa-ti faci probleme, ai alaptat suficient. sigur ca va va fi greu amandurora dar se va rezolva. mai ales ca nu te simti bine. trece si asta.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput