Copilasi de iulie-august 2004 (122)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Eli,Andreea bea lapticul cu biberonul, e asa puturoasa( sau rasfatata) ca nici macar sa si-l tina singura nu vrea.Eu cand am trecut-o pe lapte de vaca i l-am combinat cu cel praf, progresiv pana l-am eliminat pe ultimul.Tu zici ca inca mai alaptezi.Daca nu-l accepta din prima(laptele de vaca)incearca tu sa te mulgi si combina-l.
Maselele de minte.... chiar este recomandat sa se scoata....numai daca langa o masea de minte ai un spatiu liber(masea extrasa)atunci e bine ca ea sa fie salvata in eventualitatea efectuarii unei lucrari, maseaua de minte fiind punct de sprijin.
Am vazut pozele....Stefan e un grasunel...si vad ca nu duce lipsa de prieteni, tot timpul il vad in compania a cel putin unui copilas.

Liliana, mi s-a strans inima cand am citit ce-ai scris....multi pupici si de la noi.

Olivia, cand pleaca MP?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Am citit in fuga si-n diagonala, ca-s cam franta...pupici accidentatilor si in rest sa ne treaca racelile la toti, mamici si copilasi, stiu ca vine iarna, dar sa ne aduca numa batai de cap....

si alinare multa mamicilor celor care si-au pierdut parintii....

vreau sa va fac o marturisire: in ultima vreme m-am gandit destul de des, ce abis simt ca s-a adancit intre mine si parintii mei, si zau, chiar nu stiu de ce, si de la cine s-a adancit asa, dar imi simt sufletul amarat din cauza asta. Eu nu ma mai dau in vant sa-i vizitez, ei vin de dragul lui Danu la noi, dar simt ca nu se simt in largul lor parca, si nu simt nici o afectiune pt mine venind din partea lor. Ma gandeam asa, prin prisma mea, la cate griji isi face un parinte pana-si vede copilul mare, pe picioarele lui, la casa lui, cate nopti albe si cate batai de inima are ca sa-l ingrijeasca cand e bolnavior....Ma gandeam ca si ai mei s-au chinuit cu mine si s-au straduit sa ma creasca cum au stiut, asa ca mama fac si eu cu Danu, si ma gandesc ca m-ar durea ca intr-o zi sa simt asa un abis intre noi. Nu stiu de unde sa incep si daca mai are rost, dar cert e ca asa cu greselile lor, cu exagerarile lor, parintii sunt parinti si merita consideratie pt ca macar s-au straduit sa ne tina langa ei pana ne-au facut mari, chiar daca au lasat si urme neplacute in urma. Nu stiu de ce sper sa gasesc o solutie vorbind cu voi, dar asa sper.....dar zau, nu am nici cea mai mica idee ce as putea face, se simte asa o raceala intre noi, e tangibila aproape si totul a devenit asa conventional, comunicarea, gesturile, totul. Stiu ca intre noi n-au fost nicicand, nici cand eram mic copil imbratisari si pupaturi spontane si discutii intime mama-fiica sau iesiri la iarba verde cu totii, la filme, la plimbari, la cofetarii (eu doar in filme si in familiile altora le-am vazut si le-am invidiat)...si nu ma mai pot astepta acum, cand eu sunt deja matura sa se schimbe ceva in sensul asta, insa totusi ceva mai sper, sper ca macar sa mai ajungem la acea faza in care sa "simtim" totusi ceva unii fata de ceilalti, sa simtim o reala afectiune si grija si nevoie de comunicare fara bariere si conventionalisme. Eu chiar tin la ei mult si imi pasa ce se intampla cu ei, dar habar n-am cum s-o arat, cum sa le-o spun...stiu ca in urma cu ceva timp am facut o tentativa de a le marturisi ceva similar si am fost privita cu un amestec de suspiciune si ironie, stiu ca nu m-au crezut. Sunt persoane care se supara atat de repede si se jignesc atata de usor, si atata de putina incredere au in cei din jur incat aproape ca nu cred ca cineva totusi poate tine la ei si-i poate iubi si se gandeste la ei fara sa aiba interese meschine.

va rog sa ma scuzati ca m-am intins atat, insa nu stiu cu cine as putea vorbi despre asta, tati zice "dar de ce-ti bati tu capul cu asta? esti adulta, la casa ta, cu copil, ce nevoie mai ai sa-ti poarte ei grija si afectiune?" Eu insa vad lucrurile un pic mai altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Felicia ..sincer ..habar nu am...parca iar coace ceva..sau doar mi se pare mie...Oricum data de pe bilet este 3 noiembrie..si asteptam sa vedem ce rezultat imi vine de la emigrari. Daca nu obtine viza pleaca acasa...daca obtine prelungire...ea decide..si eu nu am de gind sa incerc sa-i schimb dorinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Lia , draga uite sfatul meu ..incearca sa-i vizitezi mai des , fara un motiv anume , sau invita-i la masa saptamanal sau la un restaurant ..gaseste un pretext si roag-o pe mama ta sa te ajute la ceva in bucatarie ..nu stiu , practic , reintrodu-i in viata ta !!!
implica-i intr-un fel in cresterea lui Danut ..normal ca el reactioneaza asa daca ii vede asa rar ..si ei se simt stanjeniti ..
nu trebuie neaparat sa le sari in brate si sa le spui cuvinte mari si frumoase ...conteaza mai mult faptele ..micile bucurii de zi cu zi ..si nu te astepta sa vina totul de-odata ...cu rabdare
dar sa le vezi ce bine-ti va fi si tie si lui Dani si mai ales lor ....

spun asta ...ca poate mai tarziu iti va parea rau ca nu ai facut-o

scuza-ma daca am luat-o pe campii ...dar acest subiect ma afecteaza foarte tare , mai ales ca eu mi-am pierdut mama ..si incercam sa-mi imaginez ce as face eu in locul tau ..as face orice sa o mai am langa mine
pup


Simona si Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

`neata, ia sa-mi testez neuronii daca nu cumva au intrat in uichend...
andreea, asta da priveliste...
kim, adecalea nu numai la noi e debandada si americanii?? n-as fi crezut...
lia, vad ca ai inceput sa conjugi "a stranuta"... despre parinti, eu sunt sigura ca va iubiti ca orice parinte si cupil si chestia cu iesirile la iarba verde chiar nu sta la baza acestei relatii... incepe prin a merge la ei, mai des, in felul asta se va apropia si danut de ei si tu te vei linisti vazind ca doar distanta e cea care va desparte... hai, lasa gindurile negre...
eli, vazut stef, pupici

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Sint singura p'aici ?...
Aici iarasi ploua ... sintem si singuri, ca tati a plecat la trebi in afara orasului si vine abia miine seara, asa ca e urit si frig si cenusiu !
Lia, am citit mesajul tau apropo de relatia cu parintii, ce sa iti zic ? Poate ar trebui sa le spui direct ce crezi, eu sint adepta discutiilor sincere, fara de ocolisuri si cuvinte mari, sa nu dea nastere la cine stie ce interpretari ! Eu mi-am pierdut bunica din partea mamei si regret nespus de mult ca nu am avut cum sa ii spun tot ce aveam de spus si ca pe vremea aceea mai mica fiind, nu am stiut sa o apreciez si sa ma port cu ea asa cum ar fi trebuit ! Si mi-am propus sa nu mai fac aceeasi greseala si cu parintii mei, dar deh, oameni sintem si mai imi scapa si mie una-alta, ma mai enervez si o mai reped pe maica-mea, ca nu le nimereste de fiecare data cum vreau io !
Numai bine tuturor si un uichend linistit !


Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Si am mai pus poze noi in albumul de octombrie ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

sunt si io pe aici.
alice, l-am vazut gizmo, pupam papaciosu` de piine!

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Si io ...

Noi ii zicem "martianu'"lu' crazy fog ....



http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Azi l-am vizionat pe frogul nebun de vreo un catralion de ori ! Mai nou vine si nepoata-mea pe la noi sa se joace cu Andrei si cum se termina videoclipul, a invatat pe ce tasta sa apese si ii da din nou drumul si-mi zice sa o las pe ea, ca se descurca si singura !!!

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput