Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna, burtici!

Se pare ca n-o sa scap nici eu fara sa bifez traditionala raceala de inceput de sezon De-ar fi macar ultima iarna asta!
Mie imi spunea dr. ginecolog ca e voie sa iau Paracetamol in caz de febra, altfel miere, propolis, vit. C, in nas numai picaturi saline... Si ca ar fi bune tratamentele pe baza de Salvie (acum am vazut ca ii spune "aspirina naturala"), voi ati incercat vreodata asa ceva?

Lavi02, statistica si probabilitati studiasem pe vremuri, sa incercam sa vedem ce mai stiu


Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

maria alexia, si mie la fel mi-a zis... paracetamol daca fac febra, in rest sa stau asa. daca se agraveaza sa-l sun, sa nu iau nimic de capul meu.

Cristina 32+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Acum studiam si eu cum e cu salvia asta:
Daca, asa cum se intampla cu toate naturistele, pe produsele romanesti nu scrie de ceva contraindicatii si pare remediul ideal pentru 20 de boli, pe cele straine sunt avertizari clare: Salvia = Salix alba = White willow nu se ia in sarcina, caci practic e acid salicilic din sursa naturala, nu de sinteza! Iar in ultimul trimestru cu atat mai putin!

E absolut aiurea ce se intampla cu produsele astea, chiar am intrat azi intr-o farmacie naturista (dupa propolis cu vit. C, asta stiu ca e voie ) si am fost socata de cate cumparaturi pot face oamenii acolo si cu cata naivitate. Iau remedii dupa ureche, pe ele nu scrie nici o contra-indicatie... Si nu sunt deloc ieftine!

Asa ca stau cuminte cu plantele necunoscute si-mi mai pun de un ceai (de musetel ) cu lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Si nu v-am spus de monitorizare...am luat deocamdata 10 puncte, scorul biofizic a fost de 8 si plus cele 2 puncte de la monitorizarea BCF.Asa ca deocamdata mai stam la mami in burtica.Placenta s-a mai maturat un pic, acum e gradul 2/3. In schimb bbeul meu mi se pare ca e cam "lenes", nu se misca f mult, uneori nu-l simt ore in sir, dupa aceea se mai trezeste mai trage cateva suturi si se culca la loc. Cine stie , doctorita nu mi-a spus ca asta ar fi vreo problema. Vedem saptamana viitoare ce se mai intampla, caci ma duc la a doua monitorizare.

Vorbeati de sutiene, eu am renuntat sa-mi cumpar sutien de alaptat.O s-o las pentru "dupa", sa vad prima data cat de mare voi fii. O sa incerc sa-mi fac timp dupa nastere sa merg sa-mi cumpar.

Am si eu o intrebare pentru cine stie.De ce se spune sa te culci pe partea stanga atunci cand nu prea il simti pe bb miscandu-se in burtica? De ce nu partea dreapta?...Vedeti ce ignoranta sunt?

Mandy, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pana una alta am luat un no-spa, m-a luat panica de la durerile alea.
S-au potolit.

mandy ce bine ca bebicul e bine si poate sa mai stationeze!

Maria-Alexia, multumesc de oferta, intre timp m-am lamurit pe net.

Si eu sunt de acord cu tine in ceea ce proveste naturistele: una e sa bei o infuzie dintr-o planta si alta e sa iei tincturi, extracte, uleiuri, etc care sunt mult mai concentrate. Pe de alta parte, cica s-a dovedit ca aceeasi substanta din sursa naturala are mai putine efecte negatibe decar obtinuta pe cale de sinteza. Totusi, fiind eu una ma limitez la menta, tei, sunatoare, musetel (dar nu-mi prea place la gust).

ooof, cat de mult imi place mie sa fiu , parca incep sa ma plictisesc de atatea precautii, vreau sa duc si eu o viata mai "pe cont propiu". desi vine alaptatul.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancris spune:

Fetelor..eu pe diverse site-uri am inteles ca e interzis ceaiul de sunatoare la gravidute(inclusiv din acest site).Am aflat si eu dupa ce am baut..In ceea ce priveste dormitul pe partea stanga..am citit ca ,datorita faptului ca pe partea dreapta exista ..cred venele..care alimenteaza placenta,pentru a nu le incetinii ritmul prin apasare este necesar sa dormi numai pe stanga..si f.putin pe spate...deloc pe dreapta..

Ana Maria 36+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anamaria_2369/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancris spune:

Fetelor..eu pe diverse site-uri am inteles ca e interzis ceaiul de sunatoare la gravidute(inclusiv din acest site).Am aflat si eu dupa ce am baut..In ceea ce priveste dormitul pe partea stanga..am citit ca ,datorita faptului ca pe partea dreapta exista ..cred venele..care alimenteaza placenta,pentru a nu le incetinii ritmul prin apasare este necesar sa dormi numai pe stanga..si f.putin pe spate...deloc pe dreapta..

Ana Maria 36+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anamaria_2369/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si eu am citit la fel, ca nu e prea indicat ceaiul de sunatoare in sarcina. (google search dupa pregnancy "St. Johns wort").

Cu partea stanga-dreapta eu stiu invers: in dreapta e o artera, iar in stanga e vena. E mai putin periculos sa faci compresie pe vena si pe de alta parte venele sunt mai elastice, isi revin mai usor. De asta se recomanda dormitul pe stanga, nu stiu daca si explicatia pentru miscarile lui bb tot asta e.

Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am cautat si eu pe net ceaiul de sunatoare. Vad ca Americam Botanical Council zic ca e safe in pregnancy: http://www.herbalgram.org/default.asp?c=he094#Pregnancy

(sunt citate studii, site-ul pare al unei asociatii f serioase)

Am vazut si site-uri pe care zice ca n-ar fi. Ideea e ca fiecare poate sa publice ce-i trece pe chelie pe net, trebuie sa discernem sursele "de incredere". Site-ul asta, DC... sorry dar nu e, e un loc dragut, unde putem schimba o parere, o impresie, dar NU o sursa de informatii stiintifice neapart documentate. Daca as numara prostiile pe care le-am citit pe aici (inclusiv in articolele de pe prima pagina)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna!In primul rand vreau sa va spun ca nu am mai intrat de joi si vad ca voi a-ti tot scris nu gluma!In al doilea rand vreau sa rog Moderatoriisa ma taie de pe lista si sa ma treaca cu DPN-ul pe 1 noiembrie,la doctor Ancar,copilul va fi o fetita si o va chema Maria.Am sa va scriu putin mai tarziu si de ce...Catutza37

Mergi la inceput