Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

bic draga, parca ma vad pe mine in vorbele tale:) - nu te mai perpeli. o sa vezi ce frumos si natural o sa curga toate: cu lacrimi, cu zimbete, cu tipete si experienta pe masura ce timpul trece. n-o sa-ti vina sa crezi cind te vei uita in spate, dupa un timp. pe cuvint!
fain ca ai luat gym-ul ala, o sa aiba bebe ore minunate de joaca si voie buna in el!

ina, distractie buna la botez si petrecere. ce bine-o tii tu, asa, din voie buna in voie buna. si luni libera! bravo.

joy, eu cred c-o sa vin la servici in fiecare zi pina cind nasc. astia nu ma mai platesc nici macar o zi dupa ce nu mai vin, in schimb imi jupoaie toate penele de pe mine sa nu cumva sa plec si sa ramina ceva neterminat! noa! in legatura cu colul, cam din saptamina 34-35-36-37 :), toate incep sa se 'stearga' si sa pregateasca corpul mamicii pentru deliverare:). eu sper sa aiba bebica mea mila de mine si sa vina mai repede decit mai tirziu ca avem o groaza de facut cu mutatul si as fi mai in forma cu ea afara!:)

intr-adevar, punca ralucaigabriela seamana cu liuta mea. sa-ti traiasca mamarutza!

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (36+)

www.seansimon.com/september2005.htm" target="_blank">SEPTEMBRIE - CU POZE NOI

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Apropo de starile emotive si de nervi, de griji....astazi am mai avut si eu parte de ele: mi s-a blocat un DVD in DVD player si nu=l mai pot scoate, nu mai vrea sa iasa nicicum...bineinteles ca m-am pus pe plans ca o proasta, si magandeam ca daca nici atat nu sunt in stare sa fac atunci cum o sa pot sa am grija de copil.
Acum astept sa vina tati acasa sa vada ce draq am facut...
Apoi m-am apucat sa sortez niste sosete, chiloti si sutiene prin sertare sa le rearanjez, ma uitam la ele si-mi venea sa plang, pai am chiloti si sutiene nou-noute care nu stiu daca o sa ma mai incapa vreodata, nu ca n-as putea cumpara altele, dar mi-am adus aminte ca sunt cat o balena, si iar m-am pus pe plans.
Si a treia a fost cu placenta mea anterioara, ca mi-am adus aminte ca exista un anumit risc cand ai placenta anterioara si trebuie sa faci cezariana , ca si placenta si copilul "vin" deodata, ca riscul de sangerare e mare. Si ma gandesc la aiureli, la absurditati, si daca mor, si da i se intampla ceva lui bb? De suparare am postat o intrebare legata de acest subiect si la "Nasterea pe glob".

Uite asa constat ca nu ma mai pot stapini si incep sa vad lucrurile numai in culori inchise. . Sunt ca o proasta

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Ripley anul acesta a fost anul mesterilor care si-au facut de cap!
Ma gindesc ca, pina la urma, tot sint in avantaj fiindca la noi le face barbata-meu (cind apuca, este adevarat si asta-i partea mai nasoala) cel putin stie sa aiba grija si sa protejeze fiindca ii pasa de munca mea. Ca o sa termine casa la anu' asta-i partea a doua...in partea de jos a casei vrem sa punem parchet, sa largim baia, el vrea jacuzzi si vrea sa mute spalatoria jos (asta ca sa imi faciliteze posibilitatea de a face cat mai multa gimnastica pe scari )
Daca sintem norocosi pina la sf. saptamanii viitoare avem geamurile termopane si usile de la bucatarie, la monteaza si apoi se poate apuca sa zugraveasca bucataria si am scapat de partea de sus si de la parter well, aproape, ca vrea sa construiasca si o scara interioara de linga bucatarie in subsol, ca sa aiba intrare separata in partea din spate a casei ( acum avem trei intrari dar nici una nu duce la subsol si el vrea sa faca asta...).
Poate cu ajutorul lui Dumnezeu, pina vine al doilea bebe al nostru va fi gata - complet- casa noastra... macar pot sa sper, nu?

Monet multumesc; cum mai stai cu dilatatia, deocamdata tot tu esti in top-ul concurentelor la nastere... mai-mai, ce mamica curajoasa esti, sa te duci atit de mult la servici, brava tie! aia ar trebui sa-ti dea un bonus substantial!

Pupicei
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Mandy incearca o cura de oleaginoase ca poate iti trece plinsul (la mine au avut efect cind cu nervii in fund).
De incaput te vor incape cu siguranta, si daca nu, motiv de incintare sa-ti iei altii noi si sa-l incanti pe sotul tau cu niste danteluri si ate in fund incat sa-ti uite masura...
Treci printr-o perioada de incordare si stres, este normal, acorda-ti credit si nu esti singura!
Hai ca daca nu te linistesti uite, eu ma sacrific si ti-o trimit pe soacra-mea, poate la vederea ei iti trec toate gindurile negre , vrei?

Pupicei,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ce dragutze sinteti si ce frumos scrieti, fetelor! Va multumesc mult pentru vorbele voastre.

Mandy, si eu am placenta plasata anterior, dar mie nu mi-a mentionat niciodata doctorita ca ar fi ceva in neregula sau ca ar fi vreun risc la nastere. Este posibil ca bebelusul sa fie pozitionat posterior, dar si asta se poate corecta inainte de nastere. O sa o mai intreb data viitoare ca sa fiu sigura.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna fetelor! dupa 2 zile!

Lavi- insanatosire grabnica! Nu-ti face procese de constiinta cu Eva, pun pariu ca a si uitat deja supararea! Intrebare speciala ptr. tine, ca stiu ca apartii de OPSNAJ si Policlinica 10 - la ce pediatru ai inscris-o pe Eva? E bun, esti multumita? Intrebarea e valabila si pentru alte mamici de BB1, arondate la Policlinica 10.

Lavi02- eu am fost la mine la financiar si mi-au zis clar ca nu ni se aplica CCM la nivel national, deci adio! diferenta de 15% - si tu stii unde lucrez io, bugetara de mine...S-ar putea ca si la voi sa fie idem...Si o intrebare - de unde achizitionez alcool de 90 grade pentru buricut?

Ina - asa de mult imi place cum gindesti...parca ma aud pe mine...Am trecut cu greu peste socul pe care l-am avut cind am vazut ca platesti soacra ca sa-ti mai faca si necazuri pe deasupra, dar acuma m-am calmat....

Joy- frumoase pozele si burduhanul! La mai mare!

Tania - si io am gasit lucruri contradictorii in cartea Caprarilor, fata de alte carti. Aia cu gravida care sa doarma singura, chiar ca e aberatie... Dar mie mi se pare mai logic sa spal capsorul la sfirsit, ca sa nu stea ud mai mult timp... In rest, eu sunt multumita tare de carte - o consider manual de folosire a BB-ului! Adila al meu ridea de mine si mi-a zis ca sa pun prin ea niste semne, niste post0it-uri, cu lucrurile cm importante - baia - pagina X, cum se infaseaza - pagina Y, etc

Despre mine - si io vreau intilneala. io pot in principiu oricind, voi sa puteti. Nici o noutate, in rest - dorm bine, pap bine, pot chiar si KK sa fac , pipi ce sa mai vorbim, ca e sant intre baie si dormitor...
Miine ma pregatesc de picnico-gratar. ULTIMUL IN CARE SUNTEM DOAR IO + ADILA!!!!!! Dupa asta, restul...de la 3 in sus...Sper sa fie vreme buna!

M-am placintit rau, asa ca va las! Pupici multi!

PS - Lavi02, sper ca ti-a venit meseriasu', minca-l-ar cucu!




Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Ina si Bic , multumesc de incurajari, ama mai avut o perioada de asta cu griji si proasta dispozitie acum o luna.Atunci le-am pus pe seama trecerii de la serviciu unde eram f. stresata la concediu, dar acum cred ca e nebunia de dinainte de nastere. Chiar citeam pe undeva pe forum ca e normala cu cat ne apropiem de nastere. Partea ciudata e ca in cursul aceleiasi zile am stari de neliniste care alterneaza cu stari de buna dispozitie. Ca la balamuc.

Ina, sper ca o sa mai incap in hainele vechi si daca nu ca sa nu ma plictisesc o sa-l conving si pe tati sa mergem impreuna la sala, sa facem sport. Soacra ta...pai eu sunt asa mai rea de gura, poti s-o trimiti ca am grija sa o "tratez" cum se cuvine.

Bic, placenta mea e anterioara si bb e in pozitie posterioara, asa scrie pe fisa mea OID (P)-occipito-iliaco dreapta -posterior.La ultimul eco doctorita se uita la burta mea si se intreba cum sta oare bb .Uite asa. Nici mie nu mi-a zis nimic de rau, dar mintea mea lucreaza si asa ca sa ma stresez si mai tare am mai cautat si pe Net.

Noroc cu voi ca ma mai descarc, caci acasa ma tin tare, sunt cea mai viteaza

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by Ina869

Bicule temerile pe care le ai tu le avem mai multe dintre noi, stiu ca asta nu te linisteste dar sa stii cel putin ca nu esti “diferita”.
Mie una nu mi-este frica de nastere – deocamdata- fiindca nu prea am avut timp sa ma gindesc atit de mult la asta si mi-am spus mereu “atita timp cit este George cu mine, nu-mi pasa de nimic, voi fi tare “ desi o prietena mi-a spus ca in momentul nasterii ii venea sa-l ia pe barba-su la bataie, fiindca el era cauza durerii ei…dar in schimb imi fac griji in ceea ce o priveste pe bebelina, ca ea va fi o victima in tara asta ; tin foarte mult la traditiile noastre romanesti si la fel de mult tin sa invete lb. romaneasca insa s-ar putea sa fie ridiculizata de copiii din jur. Ma uit la copiii care au crescut aici ( ai prietenilor nostri) si stalcesc cuvintele rau,la verisoara-mea care spune “ du-te-te “ in loc de “du-te” care spune “babalusha” in loc de “bebelusa” ei bine,s-a nascut in Elvetia si a trait in Canada, dar in casa s-a vorbit numai romaneste!!! si toti copiii romanilor de pe aici iti raspund in engleza, le vine mult mai usor. Am vorbit cu o prietena profesoara care preda o data pe saptamina lb. romana si mi-a spus “Ina, la ce o sa-i ajute copilului tau sa invete la pefectie lb. romana, asta este ceea ce vrei tu , dar te-ai gindit si la dorintele copilului? “ si ma intristez si ma revolt fiindca stiu ca are dreptate si totusi ma incapatinez si le-am cerut alor mei sa se uite dupa carticele ,abecedare, etc. si desi calitati pedagogice nu am , o sa fac tot posibilul sa iubeasca lb. mea, sa inteleaga, sa simta si sa traiasca cu intensitate poeziile lui Eminescu si Minulescu si Blaga si ale poetilor pe care eu ii iubesc , sa se bucure de povestirile lui Creanga ... ma gindesc ca va fi copilul din perioada de tranzitie, dar este un risc pe care mi-l asum, George tine neaparat sa o invete franceza si uite asa, copilul nostru va fi tare ocupat din cauza ambitiilor parintesti..si ma intristez pentru ea.
Ca voi fi sau nu voi fi o mama buna ma, ehe, asa ceva ma intreb si eu deseori si-mi imaginez scenarii cind ea imi cere sa se duca nu stiu unde si nu o voi lasa, stau si ma perpelesc la gindul ca este greu sa stii unde sa tragi linie intre a fi prietena/confidenta si a fii parinte ( eu una mi-as dori sa fiu in primul rind prietena si apoi parinte, nu mi-au placut niciodata constrangerile si pedepsele de genul “faci asa cum iti spun eu fiindca eu sint parinte” sau “pina nu-ti termini lectiile nu te duci la joaca” …nu-mi plac amenintarile de nici un fel, tonul ridicat imi repugna si ma scoate din sarite si mi-as dori sa am puterea sa ma abtin de la asa ceva ca-i tare neplacut iar in ceea ce priveste bataia ( fie ea si la fundulet) aici asa ceva nu este permis si ei sint invatati la scoala sa sune la un anumit numar, in cazul in care ii pocnesti si imediat vin unii de la nu stiu ce asociatie si ti-i si iau din batatura pe motiv ca esti parinte agresiv iar daca te impotrivesti mai ajungi si prin tribunale si inchisori ( au fost cazuri cind anumiti parinti si-au batut odraslele pina i-au invinetit si din cauza lor acum toti sintem in aceeasi oala).
Nu stiu daca asta-i bine ( fiindca multi copii profita de chestia asta si fac prostii stiind ca nu pot fi altoiti) eu am crescut dupa metoda “bataia este rupta din rai “ si daca ma abateam de la reguli mi se reamintea de existenta nuielusei la palma sau fund dar eu una nu sint de acord cu bataia, ci cu vorba buna sau cu pedeapsa ( gen restrictii la televizor, la iesit afara, etc.).
Asa ca poftim, gindurile ma duc atit de departe incat ma gindesc la ce scoala o sa o dam, fiindca cele publice de pe-aici nu-mi inspira incredere ( cind vad tinerele eleve cu manechiura si fardate ma intreb de ce se mai deranjeaza sa se duca la scoala…oi fi venind eu dintr-o fosta tara comunista, dar parca mai mult imi placeau uniformele noastre si faptul ca parintii nu trebuiau sa munceasca ore suplimentare ca sa cumpere lucruri de firma ca "asa-i la moda " ) si cele catolice – unde se invata serios- nu mi-ar primi-o fiindca ea va fii ortodoxa, sint multe ginduri si imaginatia mea o ia razna…

Hai Bic, fii tare,sintem toate in aceeasi oala ( ca de nastere nu putem scapa...)

Pupicei multi,
Ina si bebelusha 31+




Ina, ma regasesc complet in mesajul tau! Exact aceleasi ganduri, temeri si dorinte le am si eu.

Pupici si week-end placut!

Meems 29s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

INA- am uitat - Happy Thaksgiving Day! Eu sunt super-fana a acestei sarbatori! Imi pare tare rau ca nu e si pe la noi prin zona... Concureaza la mine in preferinte Craciunul, fara este cel mai cel din parcare, din punctul meu de vedere!
Sa va bucurati de aceasta zi deosebita, ca vorba aceea, ce motiv mai mare de multumire lui Doamne-Doamne exista, decit acela de a-ti rindui un bebelus? Poate doar acela de a-ti salva de la moarte o persoana apropiata, dar despre asta nici sa nu pomenim...


Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Noki, dar acolo unde lucrezi tu aveti ceva contract colectiv de munca? Sau ce aveti?

Mandy, 35+

Mergi la inceput