Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Joy ce burtica maricica ai si tu! Cine e dulceata cu doua codite?

Ripley ce bine ca e bine bebita! Si nici nu e chiar asa uriasa! Oricum, masurarea asta poate fi gresita, plus ca e doar o estimare. La mamicile de sept-oct una din ele a facut cezariana pe motiv ca bb era prea mare, fusese evaluat la peste 4 kg. Si a avut 3.100 la nastere! (kid2003). Si inca cu Tutunaru care nu e adeptul cezarienelor!

Lavi fa-te bine! Pai n-am zis eu ca toate suntem maici bune? Ce te-a palit?

Mandy in principiu nu e OK ca erau trezi dar nu poti sa judeci alt parinte, cine stie care o fi fost situatia.

Lavi02 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Lavi02 nici nu am avut intentia sa-i judec, tocmai de aceea am spus ca pe mine nu ma deranjeaza ci ii deranjeaza (zgomotul) mai mult pe vecinii care stau sub ei.

Partea ciudata e ca de cand eu nu dorm decat f. prost nopatea- si asta e de o buna bucata de timp- situatia se repeta in fiecare noapte.Eu nu am copii mici, nu stiu cum e mai bine sa aiba programul, dar mi se pare destul de ciudat ca in fiecare noapte ei sa nu doarma la ora aceea. De asta va si intrebam daca e normal sau nu.

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

eu zic ca sunt ok cu burtica, compar si cu ce am vazut la voi.
Ca multi imi spun..."VAI nu ai nascut inca? ca dupa ce burta ai..credeam ca ai trecut de 9 luni" si eram complexata. dar v-am vazut si pe voi si cred ca e...."normala"
Pitica este nepotica si finuta mea, cam pe la 2 anisori .
Adica a facut in ianuarie 2 ani.
Eu chiar am chef de treaba si va ca am si spor, dar tot sun la dr de familie sa vad cand sa ma duc si nu raspunde nimeni...
Sper sa fie astazi...
Dar imi ia din avant cand stiu ca trebuie sa plec de acasa.
tocmai mi-am pus niste muzica oldies - roy orbinson you got it- si ma bine dispune....la maxim
RIPLEY...super fetitza, bine ca sunteti ok.
Dar de ce trebuie sa se intoarca...?

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iti dai seama ca normal nu e. Pana pe la 2-3 luni un bb are programul absolut haotic si nu prea ai ce-i face. cam dupa 3 luni e bine sa-l obisnuiesti cu un program de masa si de somn, sa nu se trezeaza atat de des noaptea, etc.

La 1 si 3 ani ar trebui sa doarma de pe la 10 pana pe la 8, plus 2-3 ore dupa amiaza. POate ei adorm dupa amiaza f f tarziu si atunci se si culca tarziu. God knows.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CRISTINA...LORDRA voi pe unde sunteti?
Dati un semn...

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Cora mda, cam nasol cu plecare sotului tau in perioada cind trebuie sa nasti dar sa speram ca bb va sta pina vine tati.
Mandy socrii au o situatie foarte buna dar sint genul de oameni care tot mai vor, si mai string, si aduna…nu stiu de ce aceasta obsesie.
Tania din fericire am dormit bustean pina dimineata si chiar nu m-am simtit obosita ( poate si ptr. ca este sf. de saptamina si ma simt mai relaxata).Cu preocuparile astea nocturne, te inteleg, asa este cind predai controlul, este normal sa-ti faci griji.
Lavi02 bine ar fi sa vina in fiecare an pentru 3 saptamani , nu m-ar deranja, i-as primi cu drag! Dar se instaleaza pentru citeva luni si asta ma enerveaza la culme ( anul trecut a fost vorba de o luna si au stat 3 si ceva , fara sa ne intrebe daca putem, vrem, etc.) Nu sta pina se naste bebitza; din fericire ptr. mine ii expira pasaportul si viza pe 1 Noiembrie si ar fi trebuit sa facem niste demersuri pentru unul nou,cheltuiala si alergatura ,si nu avea rost.
Alina vizita placuta si sa ne povestesti despre bb adorabil.In ceea ce priveste expunerea burticii in costum de baie, mie chiar ca nu mi-ar pasa, ci m-as mandri!
Mandy eu nu sint de acord cu programul nocturn al copiilor. Hai, ca se intimpla o data, de doua ori, mai treaca-mearga, dar in fiecare noapte, asta nu-i bine. Ma mir ca vecinul de sub apartamentul lor nu face scandal.
Lavi da, ai dreptate, asa sint unele soacre.
Ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca in loc sa-mi indrept toata energia , bucuria si entuziasmul catre bebitza mea dulce si draga pe care o astept de atita timp si sa savurez sarcina frumoasa si usoara pe care am avut-o , ma consum ca fraiera cu soacra in gand, nici macar nu merita ea atita atentie din partea mea!
Sper sa te faci bine curind! Da-i cu multeeeeee citrice si nu-ti face griji ca nu ai fi o mama buna, pai tu ai dus-o pe Evusor la mama ta ca sa-i fie ei mai bine,nu-ti mai face procese de constiinta o sa-i treaca supararea pina te duci sa o iei.
Ripley hai ca la tine situatia se imbunatateste simtitor, muncitorii isi fac treaba, lucrarile progreseaza, bb-lina creste bine,
te vei linisti in curind.
Joy frumoasa burtica si frumusica si motata mica; am banuit imediat ca-i vorba de nepotica ta fiindca iti seamana putin.
Fetelor, ce program aveti ptr. acest sfarsit de saptamina?
La noi este “Ziua Recunostintei” si luni nu venim la servici, ura!!
Maine mergem la un botez iar dupa aceea ( probabil noaptea) sintem asteptati la masa la unchiul meu , in casa caruia se sarbatoreste aceasta zi a recunostintei; aici asa se procedeaza, te aduni cu familia, prieteni si multumesti pentru anul pe care l-ai avut, din meniu nu lipsesc curcanul cu stuffing, placinta de dovleac, porumbul.
Duminica sintem invitati la niste prieteni la o ciorba de burta si luni George trebuie sa lucreze asa ca eu voi sta acasa cu soacra ( sau poate ca ma voi cara pe undeva….)
Aseara la unchiu-meu am aflat ca in cele doua simbete care urmeaza vom avea cite ceva de sarbatorit in familie ( zile de nastere) asa ca avem program pina pe la sf.lui octombrie, ceea ce nu-i tocmai rau, eu sint inebunita sa alerg dupa cadouri.
Apropo, voi stiti ca aici se incep aranjarea decoratiilor ptr. Craciun inca de prin Noiembrie? Deja au aparut prin magazine si lumea incepe sa puna brazii, ghirlandele la inceput de Noiembrie. Probabil asa vom proceda si noi anul acesta, avind in vedere ca bebelusha poate veni pe lume in intervalul noiembrie- decembrie, si vreau sa am totul pregatit, nu sa stau sa atirn globulete dupa ce nasc.
Avantajul este ca te bucuri mai mult timp, dar tot asa te poti si plictisi. In tara noi puneam pomul cu citeva zile inaintea Craciunului si dupa Sf. Ion era dat jos.

O zi buna la toate,
Ina si bebelusha cea cumintica 31+ ( maine 32!!!!!)

Virsta puisorului meu:
http://tickers.baby-gaga.com/p/boa336pp_.png


Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

fetelor, cucuietelor,
se pare ca fac ce fac si iar sint decalata fata de toata lumea. Acum am inceput si eu sa am insomnii, asa ca de vreo ora si jumatate stau cu ochii pe pereti. Sau pe computer. Cum si voi sinteti insomniace, se pare ca am trecut din nou pe fuse orare diferite.

Vreau sa va spun ca desi nu sint asa disciplinata ca Ina sa raspund la fiecare, eu va citesc, cit apuc, si va iubesc pe toate, chiar daca pe multe nu le mentionez niciodata in mesajele mele.

Am vazut in mesajul Inei ca Anda se intreba de nu stiu ce discutie dintre mine si Monet. Nu am gasit mesajul Andei, dar presupun ca intrebai de chestia aia cu gym-ul. Am intrebat-o eu mai demult pe forum pe Monet daca un anumit obiect e util pentru bb si mi-a spus ca da. Voiam sa-i spun ca mi l-am luat. Nu stiu daca se poarta si in Romania. E vorba de o bucata de plapumioara care are pe deasupra doua arcuri ca la cort, de care sint agatate jucarii. Cica le place bebeilor.
Eu mi l-am luat pe asta:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00000J4SP/qid=1128692437/sr=2-2/ref=pd_bbs_b_2_2/002-0762213-8662460?v=glance&s=baby

Cit despre diaper pail, ala e un container in care se arunca scutecele murdare ca sa nu miroasa.

Alte noutati: mi-e sete in continuu. M-as hrani numai cu apa, daca as putea.
Sint foarte emotiva si-mi vine sa pling din orice.
Sint ingrijorata ca ma simt total nepregatita si asta ma scoate din minti. Incep sa ma intreb de ce am vrut eu sa am copii, cum mi-am inchipuit eu ca pot trece printr-o nastere si cum mama ma-sii o sa reusesc eu sa tin cub control toate daravelele care vin o data cu nasterea bebelusului.
Apoi ma cuprinde panica legata de starea de sanatatea a copilului. Imi fac scenarii de groaza in care dupa ce iese din burtica, in loc sa mi-o puna la piept mi=o ia si zaboveste cu ea, si zaboveste, si zaboveste si dupa aia imi spune ca trebuie sa-mi comunice ceva important inainte sa mi-o dea in brate.
Si apoi iar ma ia frica de nastere... asta pina cind imi amintesc ca nu ma pot hotari ce mobila imi mai trebuie si ce culoare.
Si ca si cind asta n-ar fi destul, imi amintesc apoi ca nu am fost inca la magazin sa-mi arate cum se prinde scaunul de copil in masina si, si, si.... stiu ca toate astea sint banalitati pe linga probleme serioase cum se pare ca are Anda, din pacate, dar, vorba filmului sint ale mele.

Ah, si cireasa pe coliva este cind merg la cumparaturi si striga lumea dupa mine: "Vaaii, din spate nici nu mi-am dat seama ca esti insarcinata. Arati nemaipomenit." Hmmm. S-o iau ca ceea ce este, adica un compliment, sau sa intru din nou in boale ca bebele meu nu e suficient de mare??? Te invidiez, Ripley ca stii cit are BB si ca este asa de mare!

Hai numai bine tuturor!






DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina, distractie placuta maine la botez is la restul petrecerilor, si te rog cand dai peste numele detergentului sa imi scrii si mie un mesaj pe PM.
TE pup si weekend frumos!

Denisa
24+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bicule temerile pe care le ai tu le avem mai multe dintre noi, stiu ca asta nu te linisteste dar sa stii cel putin ca nu esti “diferita”.
Mie una nu mi-este frica de nastere – deocamdata- fiindca nu prea am avut timp sa ma gindesc atit de mult la asta si mi-am spus mereu “atita timp cit este George cu mine, nu-mi pasa de nimic, voi fi tare “ desi o prietena mi-a spus ca in momentul nasterii ii venea sa-l ia pe barba-su la bataie, fiindca el era cauza durerii ei…dar in schimb imi fac griji in ceea ce o priveste pe bebelina, ca ea va fi o victima in tara asta ; tin foarte mult la traditiile noastre romanesti si la fel de mult tin sa invete lb. romaneasca insa s-ar putea sa fie ridiculizata de copiii din jur. Ma uit la copiii care au crescut aici ( ai prietenilor nostri) si stalcesc cuvintele rau,la verisoara-mea care spune “ du-te-te “ in loc de “du-te” care spune “babalusha” in loc de “bebelusa” ei bine,s-a nascut in Elvetia si a trait in Canada, dar in casa s-a vorbit numai romaneste!!! si toti copiii romanilor de pe aici iti raspund in engleza, le vine mult mai usor. Am vorbit cu o prietena profesoara care preda o data pe saptamina lb. romana si mi-a spus “Ina, la ce o sa-i ajute copilului tau sa invete la pefectie lb. romana, asta este ceea ce vrei tu , dar te-ai gindit si la dorintele copilului? “ si ma intristez si ma revolt fiindca stiu ca are dreptate si totusi ma incapatinez si le-am cerut alor mei sa se uite dupa carticele ,abecedare, etc. si desi calitati pedagogice nu am , o sa fac tot posibilul sa iubeasca lb. mea, sa inteleaga, sa simta si sa traiasca cu intensitate poeziile lui Eminescu si Minulescu si Blaga si ale poetilor pe care eu ii iubesc , sa se bucure de povestirile lui Creanga ... ma gindesc ca va fi copilul din perioada de tranzitie, dar este un risc pe care mi-l asum, George tine neaparat sa o invete franceza si uite asa, copilul nostru va fi tare ocupat din cauza ambitiilor parintesti..si ma intristez pentru ea.
Ca voi fi sau nu voi fi o mama buna ma, ehe, asa ceva ma intreb si eu deseori si-mi imaginez scenarii cind ea imi cere sa se duca nu stiu unde si nu o voi lasa, stau si ma perpelesc la gindul ca este greu sa stii unde sa tragi linie intre a fi prietena/confidenta si a fii parinte ( eu una mi-as dori sa fiu in primul rind prietena si apoi parinte, nu mi-au placut niciodata constrangerile si pedepsele de genul “faci asa cum iti spun eu fiindca eu sint parinte” sau “pina nu-ti termini lectiile nu te duci la joaca” …nu-mi plac amenintarile de nici un fel, tonul ridicat imi repugna si ma scoate din sarite si mi-as dori sa am puterea sa ma abtin de la asa ceva ca-i tare neplacut iar in ceea ce priveste bataia ( fie ea si la fundulet) aici asa ceva nu este permis si ei sint invatati la scoala sa sune la un anumit numar, in cazul in care ii pocnesti si imediat vin unii de la nu stiu ce asociatie si ti-i si iau din batatura pe motiv ca esti parinte agresiv iar daca te impotrivesti mai ajungi si prin tribunale si inchisori ( au fost cazuri cind anumiti parinti si-au batut odraslele pina i-au invinetit si din cauza lor acum toti sintem in aceeasi oala).
Nu stiu daca asta-i bine ( fiindca multi copii profita de chestia asta si fac prostii stiind ca nu pot fi altoiti) eu am crescut dupa metoda “bataia este rupta din rai “ si daca ma abateam de la reguli mi se reamintea de existenta nuielusei la palma sau fund dar eu una nu sint de acord cu bataia, ci cu vorba buna sau cu pedeapsa ( gen restrictii la televizor, la iesit afara, etc.).
Asa ca poftim, gindurile ma duc atit de departe incat ma gindesc la ce scoala o sa o dam, fiindca cele publice de pe-aici nu-mi inspira incredere ( cind vad tinerele eleve cu manechiura si fardate ma intreb de ce se mai deranjeaza sa se duca la scoala…oi fi venind eu dintr-o fosta tara comunista, dar parca mai mult imi placeau uniformele noastre si faptul ca parintii nu trebuiau sa munceasca ore suplimentare ca sa cumpere lucruri de firma ca "asa-i la moda " ) si cele catolice – unde se invata serios- nu mi-ar primi-o fiindca ea va fii ortodoxa, sint multe ginduri si imaginatia mea o ia razna…

Hai Bic, fii tare,sintem toate in aceeasi oala ( ca de nastere nu putem scapa...)

Pupicei multi,
Ina si bebelusha 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ina, have fun la petreceri, papa bine si apoi fa nani. Sigur va fi un weekend fain pt voi. Si da, suntem pe drumul cel bun cu toate. :)
Mai putin ca asa m-am enervat acum de imi vine sa-i strang pe mesteri de gat: au facut toate usile si geamurile, mai putin cele de la camerele care sunt gata cu mobila si mare parte din lucururi in ele, inclusiv tv-urile noi, video, pc-ul meu.... mai toate. La alea usile sunt scoase si vopsite azi, adica 3 mm de praf frumos alb de prin restul casei unde se zugraveste inca e peste tot, ce sa mai zic de parchetul meu stralucitor si inca uscat 95%, inclusiv pe asternutul schimbat aseara. Si am strigat la ei, am si injurat cum stiu eu mai bine, ca doar cu usile alea trebuia sa inceapa nu sa termine.
Dar trece si asta.
Bic, la tine e dimineata devreme banuiesc, asa ca te inteleg ca nu ai somn, eu de pe la 6 ma chinui sa mai dorm cate putin, dar numai somn nu este ala. As dori sa am somnul nu mai stiu carei fete care le trage la aghioase pana pe la 11-12 :)) O invidiez sincer.
Si eu am probleme cu setea, beau apa plata si nu ma satur, apoi la un mom. dat mi-e efectiv greata de la ea si cat de plina mi-e burta.
Si eu ma simt nepregatita, nici nu ma vad cu copilul la san, plutesc intr-o stare de inconstienta de mare clasa si poate de aceea mi-e fte putin teama de nastere, iar la dupa nu ma gandesc decat ca vom fi 3 si va fi bine si frumos. Si de-abia astept iarna si sarbatorile, cu bradul plin de globuri, miros de sarmale cu ciolan afumat (uite cum imi fac singura pofta) si dc se poate si zapada.
Si eu sunt de principiul unui program pt copil, si cred ca majoritatea am crescut cu ore de somn si masa cat de cat fixe. Si mai cred ca trebuie sa stie de cat de mic se poate ca patul e de somn, tarcul de joaca, lumina si zgomotele ca e zi si intuneric ca facem nani, sper sa reusesc sa ne ordonez viata spre binele tuturor, fara a face din copil vba unei prietene " o chestie in lesa, la comanda si la picior".
Lavi, are dra mea ceva program la eco care in functie de circumferinta burticii si lungimea femurului si ce pisici mai masoara ea pe acolo ii da o greutate aproximativa, desigur. Eu nu pot decat sa ma bucur ca e exact cat trebuie de marisoara, fara a fi fte mare, ca e lungutza si sanatoasa, si plina de energie.

Ripley, 35 fix
Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput