Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neatza burtici,
Trec sa va salut si apoi o zbughesc pe afara ca mi-am propus de ieri sa nu mai stau calare pe calculator sau pe TV ca innebunesc.
Asa ca azi ma duc la piscina sa ma interesez de cursuri pt gravi. Am tot amanat momentul pt ca ....parca nu imi vine sa ma dezbrac in costum de baie ca arat asa cum tot zic eu ...ca un mic sumo ( al meu sotior zice ca sunt un "Cazimir" - un personaj de desene animate mic si indesat si imbracat in portocaliu, la fel ca si costumul meu de baie )
Apoi, o sa merg in vizita la o amica care are un bb adorabil de 1 an.

Vad ca nu sunt singura care nu poate dormi, azi noapte iar am stat cu ochii pe pereti, m-am zvarcolit cand pe o parte cand pe alta, ca l-am ametit pe bb... Pe voi nu va doare coloana cand dormiti?

Anda, cum e sacul de dormit, ce culoare? Nu faci niste poze? Eu una am ezitat mult daca sa cumpar sau nu, pana la urma am decis ca nu si parca regret. Oricum am primit unul da e pe albastru ca mi l-a dat o mamica de baietel, si parca nu o vad pa iepurica mea in el...prea sunt toate pe roz, galben si verde la ea.

Ina chiar m-am mirat cand am vazut ca postezi in schimbul I, insa te inteleg, cand nu poti sa dormi e destul de nasol, mai ales daca dimineata trebuie sa mergi si la servici. Eu una sunt patita, in ultimele saptamani de munca eram chiauna de somn, mai ales ca aveam un program "pe ture" ca sa zic asa, adica intr-o zi incepeam la 6, in alta la 8 iar in alta la 10.Oricum, am avut colegi destul de intelegatori si puteam sa schimb tura cu ei, deci sa imi aleg un orar care imi convenea. Si sincer, parca imi lipseste munca, activitatea, ambianta, mai ales ca nu sunt asa de obosita, si nu prea am dureri.
Cat despre soacra, pana la urma, asta e, va trebui sa ii suportam capriciile toata viata, macar din respect pt sot. Insa cel mai bine ar trebui sa o tineti la distanta daca se poate.

Va pupacesc si va urez o zi insorita,

Alina si Bebitza Amalia 34+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, am si eu o dilema caci de cand dorm asa de prost noaptea si stau cu ochii in tavan aud ce se mai intampla si pe la vecini.Perete in perete cu noi sta o familie cu doi copii, o fetita de vreo 3 ani si un baietel de 1 an. Pai vreau sa va spun ca acesti copii sunt treji si pe la ora 1-1,30 noaptea, cum e liniste se aude cum striga, recita poezii, se joaca, arunca pe jos cu diverse chestii, uneori parca joaca bowling in hol-au gresie pe hol si parca se aude ca se rostogoleste ceva pe jos.

Nu pot sa zic ca ma deranjeaza, cred ca mai mult il deranjeaza pe vecinul care sta sub ei, dar dupa mintea mea umila nu este normal ca doi copii atat de mici sa fie treji la acele ore.Voi ce parere aveti, cam ce program (nu stiu daca folosesc cuvantul cel mai potrivit) ar trebui sa aiba un copil atat de mic?

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

In legatura cu intalnirea eu nu pot joi pt ca ma duc la dr. deci dupa cum vad eu probabil ca o lasam pe sapt cealalta!! Sau in Weekwnd! Desi nu cred!!





Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Buna, fetelor, ce mai faceti?
Cora, stai linistita si cumintica ca poate nasti cu tati linga tine si bb.
Eu astazi am primit din pantelimon, pompa de sani de la chhico, pompita de nas pt bb si farfecuta special de unghi, o sa le sterilizez si am sa le pun deoparte, plus ca mi-a adus mama halat gros de spital si o camasuta de noapte deschisa in fata.Cam cu astea incep eu bagajul.La capitolul aranjat bani(lavita, a fost colosala cu cita grija, a aranjat totul)mai incolo.
Ina, draga mea socrele de baietii sunt facute anume pt astranba armonia si acrea disensiuni, asa ca grija tta este pt tine si bb,lasa-o in plata domnului, ca nu merita supararea ta.Soacra mea cind a auzit ca o sa avem un baietel, i-a zis sotului meu, ca a crezut ca o sune sa ii spuna ceva important, iar pe Eva a vazut-o prima oara la 2 ani si jumatate iar din mai nu a mai zis, ca ar vrea sa o vada din nou.

in rest sunt varza cu temperatura mare, tusesc si respir greu, si am dus-o pe Eva in Pantelimon.La inceput a plins si s-a agatat de mine sa nu o duc si apoi cind a venit mama, s-a suparat, s-a intors cu spatele si m-a ignorat, nu a vrut sa ma pupe deloc.propleme e ca de abia i-a trecut raceala si acum nu vreau sa ii revina din nou,..........sunt trista si am ideii.....cum ca sunt o mama rea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi, curaj draga, nu merita sa-ti iei altii, sa faca bine sa-si termine treaba. Asa cum am spus, mesterii nostri sunt chiar ok, ma tot minunez mai ales de faptul ca imediat ce am observat ceva in neregula s-a remediat fara comentarii, si cu atitudine fte ok. Se pare ca termina totul pana duminica.

Am fost la control, suntem fte ok, bebelina s-a mai lungit, a mai pus pe ea 400g in 3 sapt, deci are 3150g - muuult mai rezonabil decat ma speriasem ca va avea,evident dimensiuni de mai mare cu 2 sapt ca intotdeauna si manutzele pe la capsor si figura, cum ne-a obisnuit, e pozitionata 90%, in sensul ca mai trebe sa se invarta o tura in jurul propriei axe sa ajunga cu coloana spre interior ca acuma e spre exterior , dar pare ca nu se mai produc modificari majore care sa impiedice nasterea normala.

I-a facut si monitorizarea inimioarei, care bate la fix, insa iar a facut dans prin burtica in timpul cat eram cu electrozii pe burtica si se auzea ingrozitor de tare miscarea prin lichid la fiecare sut, si-mi sarea burta de radeau asistentele si mama si marius cu lacrimi. Mi-a dat si hartiuta sa o pastrez.

Mi-a mai spus sa nu fac miscari bruste cu ordinea si curatenia din casa, sa nu se rupa cumva vreo membrana, si sa o sun imediat ce ma doare sau ma apuca ceva prezicator de nastere sa mergem la cabinet sa ma vada si doar apoi la clinica cand e cazul. Sunt fte multumita de cum se poarta si asta ma face sa ma simt mai linistita ca va reactiona la fel si la nastere.

Mandy, aia sunt parinti inconstienti sa lase copii treji la ore tarzii, nu-mi inchipui ce au in cap, insa cum poate fi ritmul de viata la unui astfel de copil, ma intreb? Cat de "sanatos"?

Sac de dormit fara maneci am luat si eu din bumbac 100%, e ca o plapumioara ca grosime, cu 300 mii, pfte dragut, se gasesc la magazinele de copii clasice in general, nu la cele care aduc doar chestii de firma si mofturi. Acolo sa stiti ca am gasit si hainutele de bumbac pe care le-am luat, eu nu am vrut amestec cu plasticuri sau alte tampenii, oricat de mult mi-ar lua ochii ca design.

Ripley, 35 fix

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI, stai linistita ca nu essti o mama rea
Pompa de san de la chicco cum este? O prietena de-a mea si-a luat din aceea tip seringa sia fost f multumita de ea. Alta, a avut sin aceea cu balonas pe care apesi..adica tip pompita cum sunt alea de nasuc pe care o recomanda cu toata caldura. Alta, nu a avut nevoie de nici o pompa, a alaptat pana a avut fetitza 16 luni.
Sunt total dezorientata!!!! Nu stiu ce si cum sa iau, daca sa iau.
Cea care a nascut in pantelimon, nu a avut bb-ul cu ea si cica le mai dadea glucoza cu seringa intre alaptari celor care plangeau. Si ca atare ala mic al ei, nu sugea cum trebuie si nu-i desfunda canalele si a avut nevoie de ea inca din spital.

DORDIA, o lasam poate pe saptamana cealalta, sau daca se mai hotaresc alte fete pt vineri o sa incerc sa vad cum as face si eu sa vin.



joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Repley, ce bine ca bb e mare si dezvoltat, super felicitarii! chestia cu copii, uneori nu ai ce sa le faci, nu dorm si pace si atunci decit sa continui sa-i stresezi cu "la culcare", te joci un pic cu ei,le mai arzi energia si gata.Eva mea adornit de cind s-a nascut pe la 10-11, iar la 8 luni numai la 2 dimineta , asta pina la 10 luni, treaba mea era sa ii ocup timpul incit sa o fac sa adoarma, dc o puneam in patut, era trist si tot un plins.De trei zile, sta treaza sa il astepte pe Victor(care vine de ceva vreme tarziu, ca are ceva treaba) si pina nu se joaca cu el nu adparme.Asta e cu copii, uneori iti fac ei programul.
Joypompita este gen siringa, este mult mai confortabila decit cea gen pompa,plus ca vezi cit lapte ai muls si se poate folosi ca biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI, multam. Cred ca pana la urma tot pt una seringa voi opta si eu, ma intreb numai daca sa o iau de pe acuma sau sa astept atunci sa vad cum va fi su suptul.
Am terminat operatiunea spalatul jaluzelei de la bucatarie, care saraca a stat toata vara in praful din casa ca nu-mi venea sa cred cand am pus dusul pe ea ce iese...Dar si-a facut datoria ca la mine in bucatarie, este soarele de la 14.00 pana cand apune, deci toata vara innebuneam fara ea acolo.
Sa vad ce mai pot face.... pe aici ...

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

http://pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
Merge? ca sunt varza asa intitulasem albumul. Nu am timp sa stu sa fac o selectie... dar promit sa ma linistesc nitel cu operatiunea spalat geamuri si sa mai incerc


joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/georgiana_cm/album?.dir=26e9&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
Ala nu merge...dar asta?

joy + bocanila31+

Mergi la inceput