Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA DIMINEATA....
eu am chef de treaba....chiar daca al meu mi-a zis ca sa nu vada nimic miscat prin casa cand vine el.
Aseara am patit-o bine de tot...pe la 19.00 , abia intrase el in casa hop se opreste curentul. STAM STAM STAM asteptam cuminti ca nu s-a intamplat sa ne tina niciodata mai mult de 10minute..dar nimic. Ne-am luat telefoanele langa noi, walkman-ul cu castile si am stat in pat pana la 20.20.
Fericire mare..da drumu' la curent se apuca de treaba, dupa 10 minute iar BANG . Uite asa ne-a facut de vreo 5 ori, pana la 21.30 parca. Dar era asa de naspa si de sinistru...oparte a bulevardului avea curent, cealalta IOC. Si nici macar apa nu aveam.
RIPLEY, succes la doctor.
DORDIA, eu vreau intalneala, mai putin vineri ca o sa fiu la dr. M-a chemat la 10 zile ca pleaca in argentina pana pe 28 si sa vada ca e totul ok si sa ma lasa pe mana cuiva.
MONET...cum te mai poti duce la munca? Las' ca poate vei avea nastere usoara cu asa col deschis de pe acuma.
Eu sunt asa d emare si tare...ca ma inteb de ce oare nu m-am mai dus la servici? Ca zau ca nu mi-e chiar asa de rau de cand stau acasa. Nu am mai avut deact cateva dureri dar muuult mai mici si nici contractii cine stie ce.
Dar BOCA...toata ziua miscaceste si noaptea cand ma mai tezesc il simt. Ma intreb cand doarme...dar mai bine asa si-mi place f mult sa vad burta facand curbe curbe.
Gata ca m-am intins....
Va pupicesc si vb mai incolo. Ma duc la treaba




joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am gasit sac de dormit bebe!!!!! dupa ce am cautat 2 luni in tot orasul si la magazine mici si mari si de firma si-n obor... Bine, gasisem din ala gen adult, dar cica trebuie cu manutele afara... Deci pont: la farmaciile helpnet, sac fara manecute, din bumbac 100%, imprimeu f.f.f dragut, 330.000 lei vechi. La Helpnet-ul de pe magheru eu am luat ultimul sac, cica s-au vandut f. repede ( a zis farmacista)

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Neata’ fetelor!
Intru si eu in schimbul de dimineata fiindca ieri am fost in vizita la unchiu-meu care a facut niste saramura de peste cu mamaligutza si acum cine sta noaptea cu arsuri sa pazeasca stelele? Am niste arsuri cat casaaaaaa mai ales ca saramura a fost condimentata ( altfel, foarte gustoasa) si somn ar fi dar nu pot dormi…asa ca…traiasca forumul!
Lavi02 buna treaba cu portarii ca sa stopeze furturile, dar daca vreo satra de tigani ii da in cap ( ca astia au atitea metode!) si tot intra la furat? Brrrrr!
Lavi02 si Alina situatia cu soacra-mea sta cam asta; initial a vrut sa vina sa faca baby-sitting si a insistat la inceput de an sa-i facem chemare ( desi eu am avut mari retineri, George mi-a spus ca n-o fi foc cateva luni si am acceptat, desi plecasera la sf. lunii noiembrie ). Dupa ce am ramas insarcinata si am vazut ca aveam probleme foarte mari la inceput, George a sunat-o in martie si a rugat-o sa vina cat poate de repede fiindca eu nici un vas nu puteam sa spal,insa raspunsul a fost “vin dupa ce-mi aranjez treburile” si a venit in iunie, cind deja nu mai aveam probleme cu sarcina.
Din cauza faptului ca ora la care trebuia sa fie la baby –sitting interfera cu ora cind noi trebuia sa mergem la servici, anul acesta a stat pe “tusa” ( spre diferenta de alti ani) – noi ne-am mutat intr-o alta parte a orasului si aici distantele sint mari si s-a decis totusi sa stea, ce sa se mai duca acasa, sa ne ajute pe noi cu renovarea casei. Prea multe nu a facut, mai mult boacane, dar am inchis ochii de fiecare data ca sa nu-i lezez sentimentele. S-a apucat sa puna gradina cu tot felul de legume pentru placerea proprie, desi i-am explicat in fiecare an ca pe noi ne costa mai mult apa si intretinerea gradinii decit daca le-am cumpara de la piata, dar daca asta a fost dorinta, ma rog. Tin minte acum vreo doi ani, dupa ce socrii au plecat, sotul meu si cu mine veneam franti de la serviciu si ne suflecam manecile sa culegem la fasole, rosii, castraveti,etc.am chemat si toti prietenii sa se autoserveasca fiindca soacra a pus mult mai mult decit era necesar si ne-a dat de lucru ca la balamuc in conditiile in care eram foarte ocupati dpdv profesional si carierele noastre erau mult mai importante decit legumele, dar cu cine sa te intelegi!
In fine, pentru ca a tot oftat ca a venit aici degeaba, George mi-a propus sa o remuneram ca sa-i treaca supararea ca nu a plecat cu un ban si eu am fost de acord, fiindca oricum in fiecare an cotizam de cite ori pleaca, asta este “traditia”.
Si da Lavi, casa, masa si diurna, ca asa e’ unii oameni, cat le-ai da, nu se satura si considera ca aici este tara lui Papura Voda si este de unde.
Da’ daca as sta sa pun la socoteala nervii si toata “distractia” mea, ea ar trebui sa ma plateasca pe mine, nu invers. Of!
Alina, si ai mei sint genul de oameni care imi dau mie, nu invers, dar ei au o alta mentalitate si sint oameni cu mult bun simt.
Sa-mi spui te rog care sint impresiile despre film; eu am pus finalul de vreo 5-6 ori,nu ma mai saturam privind.
Ripley succes la control, sa ne dai vesti bune despre bebelina cea voinicutza.
Bre, arsurile astea nu ma lasa deloc, dar incerc sa ma duc la culcarica, ca este ora 3 dimineata.

Sa aveti o zi buna si ne intilnim in citeva ore!
Pupicei,
Ina si bebelusha ( maine - simbata- 32!!!)

Virsta puisorului meu:
http://tickers.baby-gaga.com/p/boa336pp_.png


Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Na, ca intre timp au mai scris fetele si eu una nu ma indur sa plec de pe forum!
Anda cu soacra am explicat mai jos iar discutia dintre Monet si Bic este o necunoscuta si ptr. mine, asa ca nu stai rau cu stirile de ultima ora, nu-ti face griji.
Eu una ma bucur ca postezi, in ciuda problemelor care te framinta si poate este mai bine sa stai printre noi, ca uite asa trece timpul mai repede mai rezolvi si din treburi, mai stai si cu noi la o mica barfa...
Bravo ptr. saculet, deci bebe va dormi neintors
Joy trebuia sa profiti de pana de curent si sa creezi o atomsfera romantica, cu lumanarele si tot tacamul asta ca sa imbini utilul cu placutul
Pupicei, acum ma duc!
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Tania, , ne ajutam una pe alta fiecare cu ce stim mai bine, nu? Sa ma tii la curent daca ai rezolvat ceva.
Bic, sa stii ca si eu am de cateva zile diaree, nu e grav, numai ca e enervant.Eu am pus diareea pe seama alimentatiei pe care o am , adica iti dai seama ca beau o gramada de lapte, amanc rosii, prune, struguri, mere etc (bine mananc si mancare mai consistenta) si cred ca si stomacul meu s-o fi suparat un pic pe amalgamul asta
Ina, super soacra ai n-am ce zice.Pai pe tine trebuie sa te sanctifice (oare asa se zice?). Nu stiu cum nu s-a gandit ca acum in perioada asta voi aveti mai multa nevoie de banii aceia.Nu stiu ce pensie are ea in tara, dar stiu o gramada de oameni care lucreaza cu salarul minim pe economie, iar soacra ta si pensie si "diurna", nu-i rau.
Lavi02, sorry de mesterii pe care i-ai gasit, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar din punctul asta de vedere parca pe la noi situatia e mai buna. Mesterii de pe la noi parca sunt mai seriosi (nu toti, caci si pe aici padurea are uscaturi).
Cora, cred ca undeva in sufletul tau duci o lupta...cred ca e greu sa nu fie tati la nastere, dar cum surprize pot sa apara...poate veni bb inainte sau dupa ce se intoarce tati.Oricum si el de la Barcelona va fii cu gandul la voi.
Ripley, succes la control , da-ne de stire ce face bb, sa vedem tot asa de mare este.

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Inaaaa am cascat niste ochi cand te-am vazut pe forum la ora asta! Sper sa mai apuci sa dormi cateva ore pana dimineata, uite-asa patesc pofticiosii (ma includ si pe mine aici)!

Eu azi noapte m-am trezit pe la 4 si pana la 6 nu am mai dormit. M-au trezit ganduri care mi se invalmaseau in minte: nu mai tineam minte daca la decontul de TVA anterior inclusesem o factura si (cum noaptea toate matzele sunt negre) ajunsesem sa cred ca mi-a scapat si ma dadeam de ceasul mortii sa ma duc sa o caut. Pe langa asta au inceput altele, tot legate de firma - cred ca are legatura cu faptul ca, inainte a trebui sa stau la pat, eu ma ocupam de firma noastra si pe urma i-am plasat-o sotului, dar care nu prea are timp si pentru asta, ca pe langa propriul ob a preluat si toate treburile gospodaresti. Asa ca m-am zvarcolit intr-una cautand o solutie, vreau sa fac ordine in acte, sa ma intalnesc cu contabilul si sa ma linistesc. Sper sa reusesc in weekendul asta!

MANDY azi sper sa ajung sa depun foaia de concediu prenatal si cererea de compensare. Sper sa mearga. te tin la curent!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 30+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda pana la urma asa e: exista si medici buni care au constiinta si te trateaza la fel indiferent daca le dai sau nu si cat le dai, dar exista medici fara constiinta zic eu care te trateaza diferentiat dupa cat le dai (am auzit si eu cazuri de om tinut o saptamana in spital pt "analize" si in clipa in care a dat banii a doua zi era operat, sau tinut in spital la infinit si neoperat pt ca nu dadea bani). Dupa cum printre medicii "de fite", cu faima si care au tarif mare, nu toti sunt atat de buni precum le e renumele (stiu cazuri concrete si nu le stiu de pe forum)... Si eu, daca doctorul si-a facut treaba si s-a purtat frumos, consider normal in sistemul actual sa-i dau si ii dau cat am auzit ca se da si cat imi permit. Oricum, stai linistita, Badiu e un doctor bun. Si eu am mai auzit persoane care au dat mult la el dar cred ca exista si persoane care dau mai putin.

Eu azi de dimineata am tras un plans ca iar n-a venit muncitorul iar sotul meu pleaca maine in strainatate, se intoarce miercuri si eu nu concep sa stau atata cu mizeria in casa. Mai ales ca pot naste intre timp. A vorbit sotul cu ei si le-a spus ca seara asta se termina totul: sa vina sa-si ia sculele, le da bani pe cat au lucrat si punct. Ei au zis ca stati, ca nu mai e mult (ceea ce e adevarat, tocmai asta ma oftica) si ca vin la 16.30 si stau cat e nevoie sa termine. Sa-i vad!

Muncitorasul i-a zis Tartorului Se f ca el a fost la 10.30 aici dar ca nu era nimeni acasa, sa-l intrebe pe portar! Ce tupeu! Faza la care sotul meu i-a zis Tartorului sef: Pai nu v-am sunat eu la 11.30 sa va intreb daca vine sau nu? Eu am plecat la 12 de acasa si m-am intors la 16.30 si cand m-am intors portarul mi-a zis ca a trecut muncitorul "acum vreo ora".

Ina teoretic da, pot sa fie spargeri cu bande, dar zona nu e una din cele periculoase. Plus ca la alte scari sunt firme de securitate care fac paza si care au baston de cauciuc, etc. La noi sunt mosuleti pensionari. Dar tot e ceva. macar ca nu iti bat la usa diversi cersetori, vanzatori ambulanti, "colindatori" negriciosi, etc.

Dordia ia-o usor, ca si Corap a zis ca vrea intalnire, si Lavi, parca, si Dienuta..... dar vezi ca lumea se mobilizeaza greu! Si eu as vrea dar miercurea viitoare am examenul, deci pana atunci no way! Eu pot incepand de joi pe 13, incolo. De-asta nu m-am apucat eu sa mobilizez lumea ca pana una alta nu pot sa vin!

daIna imi amintesc ca la tine era cu semnul intrebarii rau de tot la inceput, aveai sangerari peste sangerari.... Dar uite ca acum totul merge frumos si lin! Complicata treaba cu soacra, deci voi i-ati dat bani in compensatie ca nu poate ea sa faca baby-sitting! Oooff! Tare ma mir ca nu sta pana se naste bebita! Partea proasta e ca nu ar trebui sa devina un obicei. Asta e mentalitatea la o parte din generatia "oldies but goldies" de la noi: daca ai un copil sau un nepot prin strainatate, directia la el: el trebuie sa te tina casa si masa cateva luni si sa-ti plateasca si drumul. Daca nu, se cheama ca e nerecunoscator! ca a uitat de unde a plecat, ca a uitat cat l-ai ajutat, etc. Eu nu stiu care-i fericirea sa stai in casa cuiva luni de zile, cand ala merge la servici, are treaba, are problemele si discutiile lui in familie... sa mergi pt cateva zile in vizita e OK, oricune are disponibilitate sufleteasca pt un musafir pe cateva zile; dar cu lunile.... Plus ca nu prea cunosc nici limba, nici pe altcineva in tara respectiva...

Ripley bafta la doctor, col in regula si copil cuminte!

Pup fetele si fetitele si baieteii din burticute!
Lavi02, maine 35 saptamani si casa vraisteeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap adeverinta pt cursul de puericultura ti-o da medicul de familie al sotului. El are obligatia sa "tina cursul", asa ca el iti da hartia fara sa comenteze. Daca are ceva impotriva (unii nu cunosc legea) du-i legea! Asa au procedat niste prieteni de-ai nostri si le-a dat. Noua ne-a dat fara sa comenteze.

Ma gandesc ca totusi ai o mama o soacra, pe cineva la indemana daca nasti cand e sotul tau plecat, nu? Al meu macar pleaca acum si sper sa nun nasc pana se intoarce. Oricum, pt backup vine soacra-mea, saraca, tocmai de la Alba Iulia sa stea cu noi doua!

Mandy si astia sunt mesteri recomandati de un coleg de-al sotului, nu gasiti de pe strada! Treaba e asa: muncitorul minte si trage tepe sefului, iar seful minte si trage tepe clientului. Asa merge treaba! Totusi eu te contrazic: socrii mei si-au construit casa in Alba Iulia in regie proprie si au patimit o gramada cu mesterii, au avut de a face cu toate categoriile, grade diferite de "mincinozitate" si nesimtire. Asa ca e greu sa facem o comparatie, totusi eu zic ca in zona asta smechereala si tiganeala sunt mai mari, dar si acolo, la voi, nu sunt de neglijat.

Lavi02 34++++++++++++++++++++++++++++

(In mod normal ar trebui sa ma bucur ca uite mai trece o saptamana si bebita creste la locul ei dar ma panichez ca se apropie termenul si .... uite!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ANDA
Cum mi se usuca parul fug si eu la help net...multam ca ne-ai zis.
Cam naspa dar eu nu-l usuc cu feonu'.
PUPICI

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Pai Ina, cam asa am si facut.
Bine..romantism cam pana la un punct……Eu care ziceam ca-I tare sinistru fara current, pana la urma sa stii ca a fost fain, am vb linistiti,cum nu am mai facut de f f f mult timp fara televizor, fara calculator, doar cu amaratul ala de radio car fredona acolo ceva.
Dar tu cum de mai esti pe aici la ora asta? nu ai somn? Noapte bunasi somn usor....



joy + bocanila31+

Mergi la inceput