Copilasi de iulie-august 2004 (117)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

He,he..Dana..pe aici se intreba sint negrii sau mexicani..ca deh ..este prea departe America....nu vin ei romanii pina aici:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mai am si eu o intrebare mica mititica:Copilul meu are pielea tare aspra cu clare tendinte de descuamare pe o minuta cu umar cu tot si pe celelalt umar,acum o luna era o zona mica pe un umar vad ca s-a intins.Asta e vestita dermatita?Tine-ti minte cine din noi a avut probleme cu dermatita la pui?Adema sau ma insel?

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Da Adema a avut astefel de probleme....este greu de precizat daca este vorba sau nu de dermatita..de cele mai multe ori apare pe fata, trunchi si in partile flexoare ale membrelor...si este insotita de prurit..Daca ai in casa poti incerca crema de galbenele..sint sigura ca exista si-n Germania..daca este insa o forma mai severa este necesar un unguent pe baza de cortizon....La Codrut a fuctionat homeopatia.
Si out off topic.....ce credeti.. am mai descoperit ceva... mi-au mai consumat inca 1442$..fata de ceea ce stiam azi dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello dragutzele mele!
wow Olivia ce timpenieeeee!!!!!!!! dar nu stiti cum s-a putut intampla? nu se pot bloca toate conturile pana se exista o alta solutie? ca ma gindesc ca alte conturi nu se deschid chiar in 3 minute. sper sa se rezolve cat mai repede prostia asta....si sa fie gaura in buget cat mai mica!!!
si acu..sa ma rad nitel ca taaare fuserati haioase. auzi la ele...bb 3, 4, ....si numaratoarea continua!!! sunteti de bengaaaaaaa am murit de ras.
Papa, as usual, nu ai pofte proaste.
Mada, da, medicamente fac dar nu cercetare acum. si una dintre bucatile mele de job se refera la publicitatea companiei noastre (tot, tv, radio, print). de aia auzi si de reclame, si de site, si de alte alea. sunt un fel de BLT.
acu...de noi. ieri am inzestrat iepurele cu hainutze de iarna. pantaloni de ski, geaca de ski si geaca super Timberland...cu 400.000. io cica plecasem dupa ceva cumparaturi pentru mine.....las ca si asa e bine!
si acu gata, ma duc spre bucatarie ca mi-ati facut pofta cu pastramele si micii asa ca am luat pastrama - ma duc sa o pregatesc! sa aveti o sambata super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna ziua si de la noi !
FETELE, va rog urgent sfat: CE termometru aveti voi, da` unu care sa ia rapid si sigur temperatura, ca noi avem unu` clasic, cica e cel mai sigur, dar nu ma lasa Giulia sa-i iau febra.
Ieri am gasit-o cu muci, incolori, ca de obicei, am dormit cu ea in brate pe scaunul de birou ca altfel se sufoca si numai imagini de groaza am avut, nu va zic cat a plans draga de ea, in fine, la 5 dimineata ne-am decis sa dormim in pat si simt ca e fierbinte, ma rog, cum eram io somnambula ... seara ii dadusem 2,5 ml Nurofen. Booon, vreau sa-i iau febra rectal, ciuciu, urla. Am incercat la subbrat, mi-a iesit 37,2, dar sigur era mai mare. Cu lanterna am reusit de i-am pus un sup. cu Paracetamol si dimineata era ca de obicei, fara febra. Sunt atat de trista, fetelor. Sa nu uit ca de la inecarile alea a vomat, apoi a papat si gata. Zau sunt disperata, suparata, nu stiu ce are ...
Lucru bun ca luni ne vine pompita aia de muci ce se pune la aspirator, ca cu asta manuala nu am avut cum sa o dezmucesc, va dati seama.
Of, scuzati de detalii, ziceti-mi va rog ce sa mai fac ? Sa-i mai dau Nurofen oricum ? Sa iesim afara ? Nu e frig acum in Oradea ...
Si ziceti-mi va rog de termommetru !!!
Maine e ziua sotului meu, va dati seama ce suparat e si el cand o vede, vreau sa va zic ca acum dorm amandoi ca doi copii, asa s-au bucurat unu` de altu`

Va doresc un we placut si va rog din suflet ziceti-mi de termometru !!!

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Daria,eu am termometru digital si i-au temperatura asa:ridic picioarele in sus cam la 90 de grade si le tin ferm cu o mana pe amindoun.Cu cealalta bag capatul termometrului in fundulet cam1-1/2cm nu inainte de a baga termometrul in vaselina.Cit se i-a pe el asa il bag.Niciodata n-a vociferat.Apoi la semnal al scot si gata.Eu mai aplic accasi metoda cind e constipat,numai ca atunci rotesc usor termometrul in fundulet .Eu zic ca dac nu bagi inainte in vaselina,nu merge,ca doare.Incearca.Despre muci eu l-am dat cu un gel pe piept si numai asa o boare pe la nasuc si nu s-a infundat nasul peste noapte.Cind a avut multi mucisori l-am dat si dimineata.Si eu nu pot sa-i scot cu nimic,ca plinge si nu-l las sa urle in schimb merg si-i dau cu apa calda la baie pe fata si incerc asa sa presez pe afara(cum facem noi astia mari)de multe ori si iar cu apa calda pina ies.Pe urma picaturi,gel pe piept si la nasuc si cam asta e ritualul nostru.
multa sanatate iubitei mele si multi ani fericiti sotului.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Daria, eu folosesc un termomentru electronic (Brevi)cu care se ia temp. la tample.Afiseaza rezulatatul in cateva secunde. Aveti grija de voi, sa nu mai fiti bolnaviori! Si La Multi Ani sotului tau !

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

daria, si noi tot digital avem si tot in fundulet. slava Domnului ca nu l-am mai folosit de mai mult de juma de an. La multi ani sotului tau si petrecere frumoasa. iar pregatesti bunatati de-alea?
multa sanatate giuliei si pupici de la noi

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

salutic... daria, viroza? uf... io n-am termometru dar imi dau seama cind pun mina daca are sau nu, basha o pot estima si asta din atitea experiente
bei, m-ati auzit pe mine zicind de 3 cupii? pushchea pe limba, ca ma vizitati la no.9, n-ar fi prea departe de mine
lia, ma bucur sa aud ca sunteti bine, las` ca se intremeaza el!
gata, fug afara la cupii ca-s cu tat-su si sa nu faca vreo prostie

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Ha ha..ce-ati vrut sa spuneti ?ca daca nu ii este rau lui Papa inseamna ca e cu coitze?Pai David are coitze..si mi-a fost EXTREM de rau!!!

Daria..termometru digital..eu i-o iau in fund,afizeaza repede,si nu folosesc vaselina,intra usou(e de la Farlin,are capatul flexibil)

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput