FIV 43

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Zuzi,eu vreau sa incep al doilea Fiv,dar am si eu o intrebare la tine daca nu te superi.Tu din al doilea FIV ai reusit?cati embrioni ti-au transferat?Eu am facut doua insamantari si u FIv,dar fara rezultat pozitiv.Maine am prima programare la dr.pt analize,deoarece vreau sa-l incep pe al doilea.Iti doresc o sarcina cat mai usoara si un bebic sanatos.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna cucuietelor!
Avalon, pana iti raspunde Moni, iti raspund eu...ca la mine fivul e mai proaspat...facut in iulie a.c. Prednison ni s-a administrat 2 tablete pe zi timp de 5 zile incepand din ziua punctiei. Asta la Medsana, unde a facut si Moni, nu stiu in alte parti cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Zuzi ma bag si eu in seama ca vad ca esti din Cluj.Tu ai facut FIV-ul la Cluj?Daca da cu cine?Cu Micu sau cu Stamatian?Cati embrioni ti-au pus?Te pupic si multa bafta in continuare,sarcina usoara si nastere deasemenea;sa dea Dumnezeu sa mergem si noi pe urmele tale,,

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Avalon iubita esti o draguta.Desi va scriu cu Mihnea in brate nu pot sa nu intru sa va citesc si sa fiu alaturi de voi ptr ca stiu prea bine prin ce treceti. Am trecut si eu si stiu ce este in sufletele voastre. Daca as avea puteri supranaturale vas indeplini la toate aceasta dorinta tare scumpa sa fiti mame. Este cel mai frumos sentiment trait pe lumea asta, desi sa nu va inchipuiti ca nu este si f greu si o responsabilitate fantastica dar cand ii ti puiul in brate uiti de toate. Ma rog la Dumnezeu ca toate sa aveti parte de aceasta fericire.
Prednisonul la Medsana se da dupa punctie imediat 5 zile(la 48 de ore se face ET-ul) si are rolul de a face organismul sa nu respinga embrionii exact ca la alergii. Iti explic babeste nu medical. Laparoscopia eu nu am facut deorece histerosalpinografia arata clar cum sunt trompele mele f lungi, filiforme si f intortocheate si ar fi fost 10% reusita la laparoscopie, deci am hotarat de comun acord cu dna dr sa nu o mai fac mai ales ca dupa in timp max 6 luni se refac si aderente si chisturi si orice dupa acest gen de operatie. Plus ca eu aveam la activ f multe anestezii generale(5 la nr la 2 cu stop cardiorespirator pe masa de operatie si deci frica mea era mai mult de anestezie decat de operatia propriu zisa). Stiam ca voi face anestezie generala si la embriotransfer si la cezariana asa ca am preferat direct FIV-ul si am crezut in sansa mea si in Dumnezeu si uite ca minunea s-a intamplat. La ce a gasit dna dr in mine am ajuns la concluzia ca a fost chiar o minune ca sarcina a fost dusa la termen si mihnea a venit pe lume. Am ajutat si eu cat am putut stand la pat 9 luni si fiind putin paranoica cu sarcina dar am facut bine ptr ca altfel globuletul meu de aur nu venea pe lume. Acum astept sa nu mai alaptez desi asta se va intampla destul de tarziu ptr ca vreau sa il alaptez cat mai mult posibil si sa trataez endometrioza. Deci concluzia este ca sarcina mea a fost implantata si dusa la termen cu o ditamai endometrioza inauntru.
Tu pacienta cui esti? Iti recomand sa mergi la un medic in care sa ai incredere si sa mergi pe mana lui. Pune in balanta si vezi unde inclina balanta si pune pe primul loc copilul. Parerea mea, eu asa am facut si uite ca am reusit. Nici un sacrificiu nu a fost prea mare ptr ami aduce copilul pe lume.
Deci fata frumoasa ai incredere in sansa ta si daca mai ai intrebari sunt aici desi poate raspund mai tarziu cum imi da Mihnea voie.

Cecilia si Crinuta multa bafta.
Cecilia vom veni cu tine la embriotransfer ca sa iti tinem pumnii.
Lachi hai fata frumoasa curaj si de la capat ca nu ai ce face asta este viata, o jungla in care trebuie sa lupti si sa iesi invingator.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Draga Ciciserban,
la Cluj am fost pacienta lui Micu. Mi-au pus 4 embrioni, dar nu s-au prins.

Draga Lucia,
la al 2-lea FIV a reusit cu 3 embrioni la Tm.

SUCCES si puterea de-a merge mai departe!!!

Zuzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Da Monica, viata e o jungla in care trebuie sa lupti si sa iesi invingator. Am luptat si am iesit invingatoare intotdeauna, chiar si acum...cu Dumnezeu sa stii ca nu poti lupta si, nici atat sa iesi invingator. Daca Dumnezeu vroia ca eu sa reusesc prin fiv reuseam. Si ma consider invingatoare pentru ca nu am decat doua fibroame in plus si ceva noduli in plus la sani in urma acestui fiv. Deci am ramas relativ sanatoasa, cu ceva in plus la inventar...dar sanatoasa. Sa stii ca "in lupta unii mor...altii se retrag...si altii inving pe bune" Eu ii consider invingatori si pe cei care se retrag. Sunt in avantaj fata de primii, nu? Eu nu pot merge atat de departe incat sa pun copilul pe primul loc, pentru ca in primul rand am si eu o mama, sunt si eu copilul cuiva, care nu vrea sa ma vada setata pe program de autodistrugere. Si o sa pun copilul pe primul loc, atunci cand va exista; pana atunci, n-am de gand sa-mi joc sanatatea la loto. Este vorba strict de cazul meu, nu vorbesc la modul general. Daca iti aduci aminte, eu de la bun inceput am scris, inca de anul trecut din noiembrie, ca eu o sa fac fiv o singura data. Si nu de nebuna am scris asta, ci pentru ca imi cunosc antecedentele medicale si stiu foarte bine cat pot intinde coarda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Fetelor eu nu am sa iau Prednison, nu mi-a spus dr. de asa ceva.
Cecilia ce mai faci, cum te simti?
Monica Elena multumesc.
Dodo23 ai inceput tratamentul?
Lucia iti tin pumnii sa-ti iasa bine analizele. Sa ne tii la curent.
Fetelor, as vrea sa va intreb ceva, daca stiti. In caz ca dupa Dipherelin apare vreun chist (Doamne - fereste) atunci se intrerupe tratamentul pentru FIV si nu se mai trece la stimulare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Lachi cand am citit cu cate ai ramas tu "in plus" de la FIV, m-am intristat. Nu am stiut, imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Crinuta am vesti proaste.Am vorbit azi cu Delia(farmacista) si nu mi-a dat sperante cu acele.Mai vorbesc si maine.
Mai fetelor m-am tot gandit la voi ca faceti atatea injectii.Eu sincer nu as rezista.Cred ca ar trebui sa fiu ca sa ma intep de doua ori pe zi.Vai de voi.
Va doresc la toate sa vina bebe si sa scapati de stresul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Am trecut sa va salut si sa urez multa bafta fetelor care se pregatesc de FIV!

Crinuta in ceea ce priveste intrebarea ta referitoare la chisturi, in principiu daca se formeaza chisturi se opreste stimularea, depinde insa de fiecare caz, eu dupa diphereline aveam un chist de toata frumusetea si estradiolul 1800 (!!), dar doctorul a ales sa mi-l punctioneze si sa continuam stimularea, nu au aparut complicatii si am raspuns foarte bine la stimulare.

Lachi, imi pare rau sa aud ca stimularea 'a lasat totusi urme ', oricum era de asteptat. Si eu am zis la fel dupa cate am tras dupa FIV, dar cu trecerea timpului parca nu mai sunt atat de hotarata.
Nu stiu ce o sa fac pana la urma!

Moni pupici pentru Mihnea, care e un scump!

Pentru injectiile subcutanate (in burtica) eu am folosit seringi de insulina, incercati sa cereti asa in farmacii.
,


Mergi la inceput