FIV 43

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Crinuta,iti doresc multe, multe ovucite si cati mai multi embrioni sanatosi.Ai grija de tine,si in primul rand trebuie sa ai incredere.pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Salutare fetele mele dragi,
dupa cum va zis si Lachi,azi am intrat si eu in paine,cum s-ar zice.M-a durut f.putin cand am facut Dipherelinul dar ma cam doare locul.Bine nu insuportabil,la atingere normal.Vezi Lachi eu cred ca sunt mai rea ca tine si de aia ma doare,am carnea rea.Ma simt putin cam ametita,dar si drumul si emotiile,toate adunate;;;;;;;e normal;;;;;;;Oricum am inceput sa fiu mai curajoasa si azi nu am mai frecventat deloc baia de la Medsana,asta e semn ca nu am mai avut asa emotii.Incep sa ma obisnuiesc.Acum pana luni la eco-somez aici in Buc.Vreau sa ma vad cu Lachi maine,sau poimaine cand poate ea.De abia astept.Atata am innebunit-o de cap saraca.
Lachi inca o data iti multumesc din suflet ca existi si ca ai fost alaturi de mine in momentele astea.
Crinta iubita ma bucur ca esti mai bine.Tu cand incepi Gonalul?Eu luni aflu cred cand incep Menogonul.Acum vreau sa vina si sa treaca totul cat mai repede.Te pupic si ai grija de tine.
Dodo tinem pumnii,bafta multa!
Monica fata draguta ne bucuram mult ca esti alaturi de noi.Sper sa ne putem vedea cumva pana la ET. ca de abia astept sa-l cunosc pe Mihnea,sa mai imi dea si mie curaj pt. ceea ce va urma.Multa fericre va doresc la toti trei.
Va sarut pe toate si va tin la curent cu ce se intampla in continuare,sper sa fie de bine si sa nu am simptome ff. naspa de la Diphereline in orele, zilele ce vor urma.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Lachi si Cecilia ce bine e de voi ca va intalniti. Ce as veni si eu.
Cecilia eu in 7 merg la dr. si daca e totul bine incep cu Goanl F. Dr. a zis sa duc cu mine si vreo 4 fiole de Gonal F. Sper sa fie totul bine. Sa nu uiti de de la mine pentru Lachi. Ma bucur ca esti mai curajoasa si ca esti bine. Tu cate saptamani faci Menogonul?

Ma intrebam oare nu ar fi mai bine sa fac Gonal F seara daca fac Dipherelin dimineata? Peste tot scrie ca trebuie sa alternez locul injectiilor (o zi intr-o parte si o zi in alta), dar daca fac doua injectii pe zi (amandoua in burta) cum sa le alternez? Voi cum ati facut sau cum faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Lucia multumesc de urari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Crinuta eu stiu de la fete ca timp de 15 zile,acum voi afla eu de la dr. cam cat o sa fie.Te pupic si mai vorbim,

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Cecilia inseamna ca poate tu termini mai repede decat mine. Tu poate incepi luni cu Menogonul, nu? Eu incep cel mai repede in 7 (deci vinerea viitoare) daca totul e bine. Si dureaza tot cam doua spatamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Nu Crinuta eu luni fac doar eco si peste cateva zile dozari de estradiol si dupa estradiol aflu cand incep Menogonul,eu cred ca dupa 10 Oct. incep Menogonul.Te tin eu la curent cu asta.Ti-am trimis email,

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Cecilia in timp ce tu imi scriai pe forum eu iti scriam pe e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Fetelor, nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine, eu chiar daca nu prea scriu, va citesc mereu, pt ca sunt si eu o candidata serioasa la fiv... dupa cativa ani de incercari si o sarcina oprita in evolutie, vreau sa fac 3 inseminari si apoi fiv pana voi implini varsta de 35 ani (adica fix peste un an). Acum sunt in etapa de a strange date, informatii, ceea ce scrieti voi aici este de real folos.
Vreau sa urez mult succes fetelor care au inceput tratamentul de curand si vor face curand fiv!
Monica, ma bucur mult ca te-ai intors! Tare bun suflet trebuie sa ai, daca intri aici mereu si ne sustii, ai o putere morala care sincer, pe mine ma copleseste! As fi vrut de mult sa te intreb ceva, dar am asteptat sa revii printre noi... deci, daca nu-ti e cu suparare, poti sa-mi spui si mie daca tu in incercarile tale (inainte de fiv) ai facut vreodata operatie laparoscopica? Ai spus ca la cezariana dr. ta a descoperit aderente... eu sunt acum in dubiu daca sa fac laparoscopie, ma gandesc ca din cauza unei endometrioze nu reusesc sa raman sau sa tin sarcina... A doua intrebare era legata de prednison (fetele au incercat sa ma lamureasca) sunt convinsa ca tu iti amintesti cand se administreaza, dupa punctie sau dupa ET?
Iti multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Draga Avalon,
ma bag si eu in seama ca am si eu experienta.

Laparoscopia este o operatie pe care o face pacienta care va face insamintari sau FIV deoarece cu ajutorul camerei de luat vederi doctorul intra prin zona buricului si verifica starea ovarelor. Daca e cazul se intervine pe ovare daca nu nu. Pentru ca ei se apuca sa faca stimulari ale ovarelor ori pentru ca acestea sa rasounda coresct vor fi verificate inainte. Eu te sfatuiesc sa faci. E adevarat ca se face cu anestezie generala. Eu dupa laparoscopie am stat o zi acasa si apoi am mers la servici. In ziua operatiei seara am plecat acasa. Eram cam ametita si imi venea sa lesin dar nu am vrut sa stau in spital si a fost ok.

Prednison se administreaza doar in anumite tratamente FIV, in sensul ca exista mai multe variante de tratament. Eu n-am facut niciodata asa ceva desi am facut 2 insamintari si doua FIV.

SUCCES!!!

+4

Mergi la inceput