Mamici de noiembrie - decembrie 2005(45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

vremea nu ma deprima nici pe mine. ma dispera faptul ca n-am cu ce ma imbraca la serviciu si nici bani sa-mi cumpar pana la sfarsitul lunii..
mai, eu treaba cu suzetele n-am inteles-o niciodata. la ce folosesc suzetele? m-am intrebat si cand nu eram insarcinata. il pacalesti ca mananca? nu cred, nu e prost...atunci, cum il linisteste? am auzit, mai nou, mame care nu dau suzeta la bebe deloc. ma gandesc ca este mai inutila decat guma de mestecat la adulti. macar aia improspateaza respiratia, dar "suptul in gol" eu nu vad la ce foloseste.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Nu ma lamureste nimeni ce e Niro?!

Multumesc pentru ca m-ati trecut in listuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mai fetelor, pe mine ma obsedeaza din ce in ce mai tare faptul ca luca e mai micut decat ar trebui la greutate; ultima ecografie a fost la 27 de saptamani si 4 zile, si avea 1005 grame; mi se pare extrem de putin, si nu stiu ce sa fac; sa mai incerc sa mai fac o ecografie oare ? in toate tabelele dimensiunile sunt mai mari la greutate ... mai aveti careva link-uri la tabele cu greutatea fetala ?
doctorita a zis ca e bine, dar ...
mie pe foaia care iese de la ecograf nu scrie grutatea + sau - atata; scrie doar 1005 grame.
help, ca o iau razna.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

catutza, eco la iosup la cmu: 1.900.000 eco 2D la cmu -sediile din unirii sau clucerului; 3.500.000 eco 3D doar in sediul din clucerului. La preturile astea se adauga pozele atasate ecografiei. nu am retinut cat au fost pozele, oricum pana in 40.000bucata. poate sa-ti dea intre 3 (obligatorii, adica alea cu tabele si cu sex)si 6 poze (in cazul in care mai ceri tu suplimentar un nasuc, un piciorus etc:-))

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ilenuta,
niro e un complex langa europa; asta e la marginea bucurestiului, in colentina, sper afumati; e multa tiganie si chinezarie, dar daca ai nervii tari poti sa cumperi aproape orice (haine, diverse alte chestii) la preturi mult mai mici decat in oras - fiindca majoritatea magazinaselor se aprovizioneaza de aici...
pentru bebe de exemplu gasesti o groaza de chestii misto.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, Dordia a zis ca nu poate sambata. Pt ca ea isi doreste f mult intalnirea asta si pt ca n-a mai fost pana acum, hai sa vedem, poate gasim totusi alta zi.

Despre biberoane, tetine si suzete am mai scris la unul din cele 2 tratate de pana acum. La suzete, nu are rost sa faci provizii serioase pt ca nu stii care "ii place" lui bebe. Ce material/forma. La biberoane si tetine exista de multe firme, unele mai ieftine altele mai scumpe, noi cel mai bien ne-am impacat cu Chicco care nu ni s-au parut exagerate insa sunt de calitate. Eu am mai incercat cateva biberoane mai ieftine si am avut experiente neplacute cu ele (s-au spart, nu se inchideau perfect etans si cand luai biberonul in oras se mai varsa din el), asa ca am ajuns la concluzia ca banii pe bibe ieftine au fost bani aruncati. Fetele au mai numit si alte firme care fac bibe de calitate.

Dar, atentie, f important: in primele zile este absolut nerecomandat sa-i dai sa suga cu biberonul, pentru ca nu va mai suge la san! Suptul de la san reclama un efort mai mare si daca vede ca exista altceva prin care vine lapte mai usor, ADIO SAN! Suplimentarea cu lapte praf in primele zile se face CU LINGURITA. (Asa m-a invatat si in maternitate) Sunt foarte rari bebicii care au primit biberon la inceput si dupa aceea au supt de la san.

Anda, sa dea Domnul sa nu ai nevoie de suzeta. Suzeta este foarte controversata, plin de opinii pro si contra.
-In primul rand eu sunt clar contra suzetei la varste mari: vezi copii de 1-2-3 ani cu suzeta
-Daca poti sa nu i-o dai de loc e mai bine
-Silvia mea a acceptat-o doar pana pe la 7 luni
-Exista situatii cand copilul plange, nu ii e foame (sau vrei sa mai intarzii ora de alaptat - vezi alaptatul la 2 ore, sau daca ii dai bineron cu atat mai mult nu-i dai non-stop) si cu suzeta se potoleste.
-Plansul fara motiv e foarte frecvent (ti-am zis, sa dea Domnul sa nu ai de a face cu el!). De multe ori suzeta ii linisteste. E o placere orala pt ei, suptul ii linisteste si le da o senzatie de confort.

Hai sa gasim o zi si o ora de intalneala!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

[Anda]multumesc!.Ziceati ceva de un stand "babycarero" in Niro,unde anume?In Niro sau in Dragonu Rosu? Stiti si un nr de stand ceva?Am vazut la cineva un carucior de la ei si mi-a placut,as vrea sa merg sa vad si eu ce e pe acolo-acum cat mai pot!Au si hainute,nu?Catutza33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetele, eu nu pot veni la intalnire Vineri!!!! Nu se poate joi? Sa pot veni si eu?

Diana 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Aoleu, mi-a disparut toata buna-dispozitie
A scris Iosup pe eco "esarfa de cordon" si eu nu i-am dat atentie sambata ca am zis ca o fi un termen care cine stie ce denumeste, ca n-are legatura cu termenul "circulara de cordon". Acum mi-am adus aminte si am dat cautare pe net si am vazut ca esarfa de cordon este o circulara de cordon mai larga la gat sau in jurul umerilor, corpului, care treptat, odata cu cresterea copilului, aluneca spre gat!!!!!
Ce ma fac? Am citit ca daca apare devreme poate sa obstructioneze si respiratia bebe-ului inauntru si trebuie observata cu atentie. Poate fi necesara si o cezariana inainte de termen daca sufoca copilul. Cu circulara de cordon se nasc copii care nu aveau deloc inainte de travaliu (se incurca in timpul travaliului), daramite daca o are de acum...! Pai in timpul travaliului se stranguleaza cu cordonul !
mama in ce stres o sa stau de-acum pana la nastere! Si cum sa nasc, daca stiu ca are circulara sau esarfa dinainte? Doctorii astia te pun sa nasti natural si-n cazurile astea? Isi asuma raspunderea in mod expres in Romania?! Nu! Hai ca gata, acum sunt deja isterica...
Depinde ceva de mine sa nu se stranga cordonul asta prea mult in urmatoarele 2-3 luni?

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

si eu ca si tine, Dienutza - imi place vremea asta. ma gandesc doar la venirea lui bb pe lume si frigul de apropie de perioada aceea nu? Plus ca nu mi se mai pare asa un chin statul in casa, daca nu e vreme de vacantza si multa lume pe afara.

Noki ce super ca ne faci si noua rezumat de la Baby-Expo. Vreau si eu sa te rog ceva: ma intereseaza si pe mine carucioarele acelea poloneze, de la firma Toma, care va participa la expo. Daca ai timp, poate iei niste preturi si pt mine (ca din prezentarea pe site par tare faine). Mi-ar prinde bine si o parere a cuiva care le vede "live" si poate si pipai materialul.

Cristina foarte interesante informatiile date!

Noi am avut intalneala la Sibiu vineri, dar nu am facut poze. Partida de shopping nu a fost prea extinsa, ca nu am avut prea multe optiuni. Totusi, ne-am mai documentat pe unde gasim haine de bb prin Sibiu.

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 27+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput