Mamici de noiembrie - decembrie 2005(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ref. la durerile de spate: eu nu am avut niciodata dureri inghinale si nu stiu daca tot din aceasta cauza apar.Deci nu stiu ce sa zic!V-am descris cum ma doare spatele si ce fac pentru asta!

Ref. dureri de burta, si mie imi apar cand fac efort, merg pe jos sau stau in picioare.De aplecat abia ma aplec si simt cum imi vine tot sangele in cap!Am simtit si eu niste "cutite" prin burta.Iar vineri am mers mai mult pe jos si am fost mai mult decat darmata!Nu am putut sa dorm de durere de picioare si spate.Nu o sa mai imi fortez limitele!Merg si fac efort cat mai putin!Cred ca e important sa ne protajem noi insene!Daca noi nu avem grija de bb si sanatatea noastra, atunci cine?

Ilenutza, baietel, 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

eu nu-s lamurita la cate ore mananca nou-nascutul..adica nu m-am decis cum o sa fac....majoritatea prietenelor mele alapteaza (au alaptat) la cererea sugarului, ca cica asa zic medicii acum, nu se mai face program, se da sugarului alimentatie la cerere, chiar si la o ora sau la 1/2 h intre mese. Altele nu alapteaza mai devreme de 2 h intre mese. Chiar daca plange, il lasa sa urle pana se fac alea 2 h ca cica asta e perioada de digestie si altfel face colici, oricat i-ai scoate aerul din stomac..

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap mie mi-a placut articolul, e un picut cam lung. Dar MERITA CITIT.

Anda uite ce zice in articoul citat:

"In cazul in care bebelusul dumneavoastra este unul din acei "tacticosi" care sug putin, motaie si iar sug, dar se hranesc suficient, lasati-l in pace. Daca insa nu isi termina in cele din urma masa este mai bine sa nu mai prelungiti masa sau sa tot incercati sa-l treziti din somn. Pe termen lung nu veti reusi decat sa-i diminuati entuziasmul pentru alaptare si sa-l faceti sa devina indiferent la supt. Ce faceti atunci cand se treezeste imediat ce-l puneti in patut sau la scurt timp dupa aceea? Cred ca este bine pentru inceput sa va ganditi ca, daca a supt 5 - 10 minute, a primit suficient lapte sa-i ajunga vre-o doua ore si deci incercati sa nu-i dati din nou sa suga daca se trezeste imediat. Lasati-l sa se agite un pic sau dati-i o suzeta. Incercati sa vedeti daca nu cumva o sticla cu apa calda tinuta pe burtica lui il poate linisti.. Scopul este de a-l invata ca supturile se succed la cateva ore interval si ca faptul ca isi manifesta dorinta de a suge este cel care determina implicit obtinerea acestei satisfactii. Continuand timp de o ora si jumatate sa incercati sa il faceti sa suga cu tot dinadinsul, se prea poate sa capate impresia ca aceste mese devin un chin si ca unicul mod de a scapa de ele este sa adoarma. Totusi, daca se plange cu disperare, mai bine lasati teoriile deoparte si dati-i sa suga; puteti macar sa-i oferiti aceasta a doua sansa. Dar nu recurgeti la a treia sau chiar a patra tentativa de a-l alapta daca nu rezolvati situatia. Lasati-l sa astepte macar o ora pana la un nou supt. "

Ideea centrala este sa-ti mentii certitudinea ca poti alapta, sa nu te arunci imediat la lapte praf, la prima problema sau impresie ca n-ai avea destul lapte. Doar daca nu creste destul ... scrie mai incolo in articol, catre sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza burtici! Ce vreme urata!!! La tonele mele nu am cu ce ma imbraca si nici sperante sa imi gasesc ceva pe masura! Cred ca o sa ma duc pe la Second Hand-uri pt ca numai acolo se gasesc marimi extraordinare!!!Ce ma fac?

In legatura cu intalneala eu nu voi putea vineri pt ca plec la munte (Brasov)la sora-mea sa o vad ca nu se stie cand o voi mai vedea! Asa ca daca se face intalneala pana vineri pot veni si eu , daca nu....asta e!! Din nou ghinion si nu va pot cunoaste!!!

Ce vreme nasoala!!! Nu am chef de nimic!!!

Va pup Diana 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Am citit ca unele mamici sustin ca e bine ca din luna a -8-a sānii sa fie unshi cu Garmastan. A folosit vreuna dintre mamici asha ceva? Daca da, cam de cate ori trebuie folosit pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Suntem chiar simpatice!Toate mamicile sunt deprimate din cauza vremii!!si eu care credeam ca doar mie mi se intampla!
Dati-mi soare, cald si o sa imi revina cheful de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mai, eu ca nimeni ...
ma simt bine ca s-a stricat vremea ... e un sentiment amestecat : mi se pare ca se apropie venirea lui luca pe lume, si nu mai imi pare rau ca stau acasa ... fiindca atunci cand e urat afara, mi-era o scarba sa plec dimineata la serviciu ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata fetelor!

Multumesc mult fetelor cu BBi pentru informatii! Tare utile! Lavi02, astept si de la tine tratatul...cu biberoane-suzete-tetine.

Intilneala - pentru mine vineri e super. De dimineata cred ca merg la BabyExpo, dupa-amiaza am deci rezumatul lui pentru voi. Fierbinte!

Am fost de dimineata de spital. E totul bine. Sarah are 2.116 grame, +/- 292 grame. Are un mic retard de 3 zile. Data trecuta era cu 3 zile mai mare. Deh, evolutii diferite la virste diferite.

Intrebare - BB are ritmul cardiac de 115-120. Nu e cam micut? Eu stiam ca trebuie sa fie in jur de 140. Doctorita nu mi-a dat nimic, insa. Dati o parere, ceva.

In rest, toate bune. Pe mine nu ma deprima vremea, ca stau la povesti cu voi, pe net. Singura problema e ca nu am lucruri de frig. Dar nici bani de cumparaturi, asa ca stau frumusel in casuta.

Va pupicesc pe toate!

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Si pe mine ma bucura vremea asta, sunt mai somnolenta, insa eram satula de calduri, e bine in blugi si pulover. Mai ales ca am unii noi de sambata cu burtica de bumca si elastici, imi stau chiar surprinzator de bine pe sunculitze.
Noki, la mine este intre 120 si 130, si a spus dra ca e super ok, si la mine era in plina miscare copilul, ca era ora lui de agitatie.

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Anda,am vazut ca tu ai facut eco la Iosup,unde?La CMU?Cat te-a costat?Eu am facut tot la el,dar in iunie si vroiam sa vad cam cat sa mai scumpit.Apropo de frigul de afara...eu acum m-am intors de la doctor,sa stiti ca e mai frig decat pare din casa!Catutza33+

Mergi la inceput