Retete de post

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

stie cineve cum se pot prepara andivele???????


multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Andivele poti sa le faci salata, ai grija sa nu le tai ca oxideaza, le desfaci buc cu buc.Restul ca la orice salata.

Alte retete de post:
1.pilaf cu ghebe .
2.Placinta cu varza acra calita.
3.Salata de fasole uscata.
4.Ciorba de legume cu orez.
5.Ciorba de fasole.
6.salata orientala.
7.Chifteleute din cartofi.
8.ciorba de sfecla rosie.
9.Salata de cruditati cu maioneza vegetala.

Daca imi mai amintesc si alte retete postez mai tarziu.

Sa va ajute Bunul D-zeu sa tineti postul.

Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Stie cineva cum se prepara soia? Ma refer la soia pura (graunte) nu la soia cubulete, snitele si ce mai exista prin magazine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenicuta spune:



Chiftelute cu ciuperci....o minunatie...incercati-o.
Aveti nevoie de;2cutii de ciuperci,300ml ulei,2cepe,200g faina,sare ,condimente,marar ,patrunjel,praf de copt,200g pesmetsi...de multa rabdare...sa incepem
Cureti ceapa o tai marunt si o calesti in 100ml ulei.Ciupercile le adaugi peste ceapa le mai calesti putin,pui 100g faina si stingi cu o ceasca de apa.pui condimentele(sare piper si ce mai ai prin casa),pui si verdeturile si praful de copt, amesteci pana se ingroasa si dai deoparte.Din aceasta compozitie iei cate o lingurita si formezi chiftelutele pe care le tavalesti prin faina apoi prin pesmet si....gata...acum poti sa le si prajesti.........
Sper sa va placa....sper ca nu a durat prea mult.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu de obicei fac diferite mancaruri de post din cartofi,orez,ciuperci,legume..Acum am aflat mai multe retete de post..
Eu mai fac mici gustari..feliute cu pate vegetal,salata de rosii cu branza tofu(pun 2 rosii cu putina branza tofu si amestesc).Sau fac diferite salate de legume si in loc de branza normala din reteta pun tofu.
In rest cartofi copti,prajiti,salata de cartofi cu dif.legume ori branzica..tot tofu.
Orez cu ciuperci,cu legume,prajit..
Si ciuperci-tocana,sarmalute(astea rar ca necesita mai mult timp),cu orez,prajite,pe gratar..
De obicei prefer ceva repede de facut pt ca gatesc pt o zi.De ex.pt astazi am facut tocana de ciuperci cu snitele de soia,cartofi prajiti si ca gustari..pate vegetal si salata de rosii cu branza tofu.
Pupici cu lipici.

PS:Eu pana acum n-am auzit de post cu oua,lapte,smantana..dar am inteles ca-i la catolici si se numeste post alb?Am priceput bine?
Eu stiam doar de post negru,posturile de peste an si cele de miercurea si vinerea.


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!


Ajutati un OM sa traiasca!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Dragelor, cred ca pot sa scriu o carte de bucate cu cate retete am cules de aici. Asta nu mai e post, e adevarat chef...
...Si eu am citit undeva ca in Grecia preotii au declarat ca melcii pot fi mancati in post.
Spor la lucru si la postit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

In legatura cu retetele de post..eu am cumparat Carticica de post de la Practic in bucatarie.Sper buna!Va sfatuiesc sa o luati si voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Ardei umpluti cu orez , ciuperci si miez de nuca.
Ciorab de urzici cu orez.


Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Fasole batuta, urzici batute cu usturoi, vinete cu ceapa, cartofi prajiti cu salata verde cu ceapa verde, ridichi si marar verde, pateu vegetal frecat cu margarina si castraveciori acri.

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_e spune:

Da Ina, ai inteles bine. Catolicii consuma in timpul postului lactate si oua; practic la ei postul inseamna sa nu consumi carne. In ortodoxie postul inseamna a nu consuma nimic din ceea ce provine de la animal; deci, nu consumi:carne, lapte (si derivate) și nici oua. In ceea ce priveste postul negru (tot la ortodocsi) asta inseamna sa nu mananci nimic si nici sa bei apa toata ziua, iar postul aspru (specific Postului Pastelui, tinut in special de calugari) nu se mananca nimic gatit cu ulei (decat in zilele in care este permis) si nu se mananca decat dupa apusul soarelui.

Iar la greci, care sunt si ei ortodocsi, nu se mananca lactate, oua si carne dar se mananca Fructe de mare, pe care ei le considera fructe nu carne. Interesant, nu????

Dar sa nu uitam totusi, postul il tine fiecare dupa puterile lui. Si nu uitati ca vineri se mananca peste (și icre).

Mergi la inceput