Retete de post

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut fetelor! sunteti mununate! am si eu ce gati de post, ca de ciorba si broccoli ne-am cam saturat!
da, aici in grecia se mananca fructe de mare,cica sunt de post.ca nu au sange. aiurea, nu sunt tot vii? nu sunt omorate ca sa fie mancate? nu au sistem nervos? whatever...astia fac asa ca sa manace mai bine, ca nu pot tine postul altfel. nu e treaba mea sa ii judec, dar mie, cand eram gravida mi s-a facut scandal de rude ca nu tin post- si preotii mi-au spus ca in canoane este scris ca gravidele nu postesc.
in fineeeee.sa fim sanatoase si sa avem bebei sanatosi si fericiti.
si, mamicile care alapteaza nu pot tine post. aveti grija de voi, nu cred ca se supara Dumnezeu ca mancam noi carnita sau bem lapte. e mai important postul cu sufletul.
va multumesc inca o data pentru retetele excelente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

haide-ti sa va dau si eu o reteta de post;pilaf de orez cu cartofi si ciuperci.Aveti nevoie de;
2 cani de orez
1 cutie de ciuperci
2 cartofi
1 ceapa
Orezul se spala ,ceapa se caleste, ciupercile se taie marunt si cartofii se taie in cuburi mici.Se amesteca toate si se pun intr-un vas termorezistent se adauga 6 cani de apa,sare si delikat si se da la cuptor.Se serveste cald cu gogosari in otet. POFTA BUNA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:



Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

vin si eu cu citeva retete:

rapid si...bun: macaroane fierte amestecate cu o conserva-doua de ton, putin ulei si usturoi pisat;
cind nu am timp, iau legume congelate (amestec "oriental", de obicei ma uit sa aiba brocolli, ciuperci...), le calesc in margarina (rama), le mincam cu cartofi prajiti;
fasole scazuta: fierb cam jumatate din timpul necesar fasolea, apoi calesc o ceapa, 2-3 morcovi taiati cubulete cit mai marunte le amestec, le mai las sa fiarba cu putina apa, cind e aproape gata: vegeta, 1-2 linguri de sos de rosii si eventual 1/2 linguri de faina daca mi se pare ca-i subtire, 1-2 catei de usturoi....e foarte buna;
dovlecei felii, ii prajesc in ulei si-i mincam cu mujdei de usturoi;

budinca de orez cu mere: fierb o craticioara de orez (dupa ochi), in apa+ 1-2 linguri de zahar;
curat 6-7 mere si le tai cubulete si se lasa citeva minute cu 2-3 vanilii si 1-2 linguri de zahar amestecate, sa se patrunda;
se pune intr-o tava adinca sau craticioara 1 lg.margarina, apoi un strat de mere, unul de ores, eventual mai presar putin zahar, mai adaog 2 linguri de margarina si dau la cuptor;

Ana

"Noi suntem trecatori ca iarba cāmpului, numai muntii stau pe loc. Numai limba si datinile ramān sa vorbeasca despre trecerea noastra pe pamānt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Multumesc frumos ca am invatat de la voi cum se face maioneza de post: telina + cartof. Dar vreau sa va intreb ceva: se poate inlocui uleiul cu altceva(nu margarina)? Adica sa nu pun ulei deloc - e vorba de preferinte nu din alt motiv.
Daca stiti retete "de sezon"(de post) - nu dulciuri, altele decat ce ati scris pana acum - va rog frumos. Eu vreau fara ulei si care nu necesita calire sau prajire dar nu-i nimic le adaptez dupa retetele voastre.


idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Darria,acum vara poti face supa de rosii cu fidea,fara sa calesti nimic,fara sa pui ulei.Eu pun la fiert intr-o oala 2 ardei,2 morcovi,2 cartofi,1 dovlecel si rosii taiate in 4 pina umplu aproape oala,pui apa cat mai incape si le pui la fiert.Cind sunt fierte toate alea,scurgi zeama intr-o alta oala,pasezi toate legumele si le pui peste zeama rezultata,mai adaugi apa cat vrei sa fie oala de plina si pui din nou la fiert,adaugi delikat,sare fidea sau taitei fara ou,cind sunt fierti,patrunjel si leustean si gata.Daca nu ai inteles ce si cum intreaba-ma si te lamuresc.
Maioneza fara ulei nu se poate,datorita lui creste maioneza.Cel putin eu nu stiu sa existe,poate stiu fetele inlocuitor.

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Am inteles Valentina Supa aceasta se manaca foarte bine rece.
Multumesc frumos pt. raspuns

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

O colega de facultate taare s-a mai mirat vazindu-ne facind maioneza cu ulei, cica ea acasa invatase sa o inmulteasca cu..mustar...nu stiu insa cum ar fi la gust, dar poti incerca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Taty: multumesc frumos
O sa incerc cu mustar(saptamana viitoare) si apoi va spun ce gust are

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Ardei copti!
Salata de vinete cu maioneza facuta asa cum spun fetele mai sus cu mustar!
Paste cu ciuperci!
Dovlecei umpluti cu orez!
Chiftelute din dovlecei!
Ciorbica din legume: ardei, dovlecei, rosii, ceapa, morcovi, telina, putina varza si bineinteles verdeata!
Fasole verde cu usturoi!

Mai ales ca maine incepe Postul Sf.Marii!

Pofta buna!


Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput