Retete de post

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Multumesc nasuc!

Aluat fraged pentru placinte:
1 pachet de margarina Unirea, o lingura de otet, o cescuta mica de apa, sare, faina cat cuprinde ca sa iasa un aluat ca plastilina care sa se intinda foaie. Se imparte in doua si se intind doua foi grosute cam de 2-3 mm. Se presare multa faina pe masa sa nu se lipeasca. Tava se unge cu ulei sau margarina. Foaia se muta in tava ridicand-o pe facalet.

Umplutura de ciuperci: Se calesc 2-3 cepe tocate, in ulei, apoi punem ciupercile tot tocate (nu foarte mici ca mai scad). Se mai adauga sare, piper si daca vreti putin bulion sau kechup.
Se pune umplutura din tigaie pe prima foaie din tava, apoi se asterne a doua foaie si se da la cuptorul incins 40-50 minute la foc potrivit. Va mai uitati ca nu stiu sigur timpul, depinde si de temperatura, sa prinda putina culoare aurie.

Umplutura de praz: 1-1,5 kg praz, se toaca rondele fine, se pune cu ulei in tigaie la calit+ sare piper. Cand s-a inmuiat bine se pune in placinta.

Umplutura de varza: 1-1,5 bucati varza acra se toaca si se caleste in ulei. Se pune sare (daca nu are suficienta) piper. Se pune in placinta si se coace la fel.

Cu mere cred ca stie toata lumea. Se mai poate si cu dovleac, probabil si cu nuca.... dupa imaginatia fiecareia.

Pofta buna!




http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri spune:

Buna fetelor! Hop si eu cu niste retete de salate. Daca s-au mai scris mai sus, nu ma bagati in seama
Salata a la russe (cu ulei):
se fierb legume ca pentru salata boeuf: cartofi, mazare, morcovi, telina, pastarnac. Se taie cubulete mici. Se pun muraturi taiate la fel, cubulete (eu pun si castraveti si gogosari). Se face o maioneza dintr-un cartof fiert, o lingurita de mustar si ulei cat incape. Se amesteca, si gata! varianta cu maioneza mai picanta: doar din mustar si ulei, fara cartof.
Salata de spanac (cu ulei):
Spanacul proaspat si spalat bine se taie fasii de 2 cm ca salata verde. Ciupercute albe (champignon) se spala si se taie bucatele ca pentru ciulama. Totul se amesteca cu un sos gen maioneza din 2-3 lingurite de mustar frecat cu ulei.
Salata cu porumb (cu sau fara ulei):
Porumb fiert (boabe), mazare fiarta, castraveti murati, ulei de masline, lamaie. In zilele de dezlegare la peste: +ton.
pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri spune:

Am uitat sa mentionez: la salata de spanac atat spanacul cat si ciupercutele sunt crude! Incercati, e foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Am facut ieri musaca de post, a iesit bunuta,nu e ca si cea cu carne da merge.Daca nu a mai fost postata reteta si o vreti sa-mi spuneti.


Valentina
Never say never!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Stitzi cum se tzine postul Craciunului (ortodox)?

Postul Nasterii Domnului (Craciunului)

El închipuie ajunarea de patruzeci de zile a Proorocului Moisi, precum si postul patriarhilor din Vechiul Testament, care asteptau venirea lui Mesia cu post si rugaciune.
Postul tine 40 de zile : de la 15 noiembrie la 25 decembrie.
Se lasa sec în seara Sfântului Filip , la 14 Noiembrie.
Daca aceasta zi cade miercurea sau vinerea, postul incepe din ziua de 14 noiembrie, lasandu-se sec in seara zilei de 13 noiembrie.
Nu se mananca carne , oua si brânza . Lunea , miercurea si vinerea se mananca bucate fara untdelemn si nu se bea vin. Martea si joia se dezleaga la untdelemn si vin. Sâmbetele si duminicile, pâna la 20 decembrie exclusiv , este dezlegat la untdelemn , vin si peste.
Intre 20 - 24 decembrie postul este mai aspru. Nu se mai consuma peste.
Daca în zilele de Luni , Miercuri si Vineri praznuim vre-un sfânt mare, însemnat în calendar cu cruce neagra (+) , mâncam untdelemn si bem vin; iar de va cadea hramul bisericii sau sarbatoare însemnata în calendar cu cruce rosie (+) , atunci dezlegam si la peste.
În ziua de Ajun se manânca tocmai seara si anume : grâu fiert îndulcit cu miere, poame, covrigi sau turte din faina, caci cu seminte a ajunat Daniil proorocul si cei trei tineri din Babilon, care au închipuit - mai înainte - Nasterea lui Hristos.
La Craciun, în orice zi ar cadea mâncam de dulce.

sursa: http://www.alcor.com.au/ro_church/randuieli/posturi.asp

Asadar in weekend putem manca peste si bea vin.

Si o retzeta acum:

Peste la cuptor cu rosii si usturoi

Ingrediente: :1 kg. peste, 2 buc. ceapa, 5 buc. rosii, 5 linguri de bulion, 5 catei de usturoi, 3 buc. ardei, ulei, o lamiie, 1 pahar vin alb, boia de ardei, o legatura de verdeata, cimbru, sare, piper

Mod de preparare: Pestele se curata de solzi, de aripioare si intestine. Se spala, se fac portii, se sareaza si se presara cu piper. Se aseaza intr-o tava unsa cu ulei si se adauga printre peste ceapa si ardeiul curatate si taiate solzisori. Se dau la cuptor 15 minute. Se adauga bulionul diluat cu o cana de apa, rosiile taiate rondele si asezate pe peste, usturoiul taiat felii, boiaua de ardei, se stropeste cu vin, se presara cimbru si se mai lasa la cuptor alte 10 minute. Cind pestele este bine patruns, se scoata tava, se presara verdeata. Mod de servire La servire, se adauga cite o felil de lamiie pentru fiecare portie






Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Sper sa va placa o supa de conopida , gustoasa si usor de preparat :

Supa de conopida
==================
1 conopida potrivita
3 cartofi
1 l apa
sare, piper
3 linguri de margarina (ulei)
2 linguri faina
1 legatura de patrunjel fin tocat
Se spala conopida, se taie bucati si se indeparteaza cotoarele groase . Se curata cartofii, se taie si se pun la fiert impreuna cu conopida 20-25 de minute. Se paseaza zarzavaturile si se adauga sarea si piperul. Se topeste margarina intr-o craticioara, se pune faina si se amesteca continuu pana capata culoare aurie , se adauga, putin cate putin, 2-3 polonice de supa, apoi se rastoarna in oala mare cu supa. Dupa ce s-au amesteca bine, se mai da 2-3 clocote si se adauga patrunjelul .
Cand se serveste supa se pot adauga buchetele de conopida fierte in supa de zarzavat .

Alexandra , mamica lui Mihaita

http://photo.yahoo.com/Mihaita
************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Va ofer si o retea de clatite de post , care pot fi sau cu dulcata sau magiun , sau umplute cu ciuperci ( taiate fin si calite in untdelemn ) , cu varza ( tocata fin , calita bine in untdelemn si condimentata dupa gust ) .

Deci pentru clatite de post sant necesare :
100 g faina
100 ml apa minerala
50 g ulei
25 g zahar
10 g sare
Se amesteca toate ingredientele si se bat bine pana se obtine o pasta de consistenta unei smantani subtiri. Se coc intr-o tigaie, care sa nu lipeasca. Dupa fiecare clatita se unge fundul tigaii cu ulei. La clatitele de post, lipsa oului face ca foaia sa se rupa usor. De aceea, se fac mai groase.

Alexandra , mamica lui Mihaita

http://photo.yahoo.com/Mihaita
************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

samila iti raspund dupa cam multisor si spre sfirsitul postului, dar abia acum mi-am mai bagat si eu nasul in threadul asta cu bucatarerile..
Am o reteta delicioasa (dar e discutabil acest delicios, depinde de gusturi) dintr-o revista, pe care am imbunatati-o cu o idee de aici, de pe forum.

Iti trebuie asa:
-1-2 lingurite de Thai red curry paste (eu recomand una pentru ca e foarte iute)
-2 lingurite de sos de soia
-3/4 cup lapte de cocos
-1 lingurita roasted peanut oil
-8 cepe verzi (in realitate cite oi avea prin casa)
-1 ardei gras rosu taiat subtire
-usturoi
-1 lingurita de ginger taiat micut (minced)
-12 ounces extra-firm tofu, e important sa iei extra firm ca sa se tina la prajeala
-juma de pound mazare din aia subtire care se maninca cu totul (snow peas)
-juma de ceasca frunze de cilantro.

Faci mai intii intr-un castronas o pasta din laptele de cocos, sosul de soia, curry paste si 1/4/ apa.
Apoi, in uleiul de alune prajesti ceapa si ardeiul mai intii si apoi usturoiul si ingerul. Le lasi foarte putin, citeva secunde.
Adaugi tofu (taiat buatele), mazarea si pasta de curry. Pui capac, reduci focul si lasi sa fiarba, vreo 3 minute, pina se s-a incalzit tofu, iar mazarea e inca crocanta. Dupa aia iei capacul si mai lasi sa fiarba la foc mic pina se ingroasa sosul. La sfirsit ii dai in cap cu cilantro.
In plus, eu am fiert niste bokchoy la au-bain-mari, adica "steamed", doar un minut, cit sa devina verde inchis.
Am combinat jasime rice si curyy si deasupra cu bokchoy si a fost mniam-mniam.
Pofta buna!

aaa, si sa nu uit.
Altadata am facut o varianta mai saraca, dar mai rapida si bunutza...
bunuzta pentru ca eu am facut adictie la jasmine rice. L-as minca si gol..

Prajesti tofu in ulei de susan (sesame oil) si apoi adaugi chard taiat subtirel si dupa ce i-ai scos partea tare din mijloc...
Adaug usturoi, sare si piper si din nou il amestec cu jasmine rice si ii pun si soia deasupra. Poti sa-i mai pui ulei de susan si cind il maninci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Va dau si eu o reteta pentru zilele cu dezlegare la peste.

PESTE MARINAT

INGREDIENTE:
peste 6-7 buc. (macrou, merluciu)
ceapa uscata 2 kg
morcov 1 kg
otet
sare
dafin
piper boabe

PREPARARE:
Pestele se curata bine, se spala, se taie in bucatele cam de 1-2 cm (asa intreg cum e), se presara cu sare mare multa si se tine la rece pana se prepara restul.
Intr-o oala se pune apa la fiert (4-5l). Cand fierbe se adauga un pic de sare, otet (eu folos otet de mere) dupa gust. Se adauga boabe de piper, foi de dafin. Se fierb bine toate, apoi se iau cu o strecuratoare din apa boabele si foile de dafin. Intre timp ceapa de taie pestisori, morcovul se rade pe razatoarea mare.
In apa in clocot se pune ceapa, se fierbe in clocot 5 min, apoi se scoate cu strecuratoarea si se pune intr-un castron. La fel se procedeaza si cu morcovul. La sfarsit pestele se clateste bine cu apa rece si se trece si el prin aceeasi apa. Se fierbe 5 min.

In castron se amesteca toate ingredientele marinate si se lasa sa se racoresca. Se pregatesc borcane cu capac. Se pun toate in borcane, aduagand si putina zeama daca mai e nevoie pentru completare. Dupa ce se racesc complet se pun capacele, si se lasa la loc racoros 3-7 zile pentru a se marina.
Este foarte sanatos, ceapa prin marinare isi pierde iutela.
Eu il pregatesc cam cu o saptamana inainte de dezlegare la peste, dar si in restul anului.

Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

acum ca se apropie postul am bagat nasul pe aici. Bic multumesc pt reteta cu tofu. O sa o incerc ca suna foarte bine.

Mergi la inceput