Copilasi de iulie-august 2004 (111)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Lia, pai nu prea imi dau seama, ca Gizmo nu prea face figuri la mincare - cred ca aici seamana cu tac-su ... maninca orice ! Am observat ca nu ii place acru doar ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia - inseamna ca vasul era ud pe dinafara ... eu pun pe flacara fara probleme ... Cu carnea in cucta ... minim 1 ora+30 min tin eu, altfel e kk ...

Rox1974 - hihihi, si pe mine ma clapaceste

Mey, Giulia da pupic numai lui tata`so si papusii, mie nu, ci doar se uita in ochii mei, urat



_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mama, da stiu ca fierbeti carnea ... io cind vreau de vaca, o bag in zepter si se face superfaina !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hai ca va zic si eu meniul lui Danut sa-mi spuneti cum vi se pare, accept rectificari, sfaturi, orice idee ca sa pape fara circu ce tre sa-l prestez io, in special la pranz, rstul, Doamne Ajuta mai merge:

- pe la 7 lapte gol- intre 240-280 ml
- pe la 11 gustare: mar + banana (sau para, piersica)+ 7 lingurite de branza dulce
- pe la 3 PM pranz: carne/ou + legumixul de rigoare (NU stiu cum sa-l fac sa pape si peste si ficat, in ce combnatii si sub ce forme preparat ???)
- pe la 7 PM cina de bebe: iaurt cu mamaliguta sau cu biscuiti si fruct sau cu paine sau numai fruct. Mai rontaie daca are chef cateva cubulete de cascaval, sau paine cu unt
- pe la 9.30- 10 PM: lapte cu cereale 2-3 masuri, intre 240-280 ml


Salate de cruditati- (legume) Nu i-am dat, i-am dat ocazional rosii cu omleta insa nu s-a bucurat cum ma asteptam. La fel, nici sufleurile mele bengoase de paste cu carne/branza, dovlecel, conopida, spanac, nu l-au impresionat. Sincer, sunt un pic cu moralul la pamant pt ca eu abia asteptam sa ajunga la 1 an ca sa-i dovedesc ce papi bune stiu eu sa-i fac si ... degeaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cred ca nu m-am exprimat bine, am zis "degeaba" in sensul ca deocamdata talentul meu nu e apreciat cum se cuvine, sa mai am abdare, ma intelegeti voi

Danut imi da pusi mie, lui taica-su ocazional palme peste cap si scatoalce peste fata, il mai si ia de gat cand are chef, in rest isi pupa cu zel imaginea din oglinda, porcu` de plus cu care doarme si paturicile tot cu care doarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Intre/in timpul mese/meselor bea suc de portocala stors de mine sau apa. Ca desert cate un borcanel de pere Williams, sau mere cu afine, nu tot timpul, doar cand papa prea putin. Mai roade pufuleti si Fornetii cu mar, pe strada, in parc, daca-i cumpar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Lioooo, pai copilu tau maninca foarte bine, zic io, de ce iti faci probleme ?... Si eu am mai incercat variatiuni de la programul pe care l-am scris, adica am gatit si altceva, dar Gizmo nu a fost superincintat ... si decit sa ma chinuiesc degeaba ... de fapt degeaba nu, ca mincam noi, dar oricum aveam mincarea noastra, ma refer la adulti ! ai rabdare cu felurile noi, ca nu intotdeauna ai sa gasesti fan copilul mic ... Io tin minte ca facusem o bunatate de mincarica de dovlecei cu rosii si ardei si am pus marar si smintina si parmesan ras pe deasupra si asa s-a strimbat Andrei, de m-am botosit tare de tot ! in schimb a mincat cu placere si multa piine din mincarea de fasole galbena de-am facut-o pentru noi mai deunazi !
Cit despre ficat si peste, eu le amestec in blender cu legumele si vad ca nu am primit obiectii pina acum !
Aaaa, si ce i-a mai placut lui Gizmo a fost reteta pe care a scris-o Roxi ceva timp in urma, aceea cu pastele facute cu rosii si carne ... a lins-o pe toata !!!

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

peseu - si noi sintem abonati la borcanelele cu fructe, asta cind mami nu are timp sa le faca pe cele naturele, si la pufu si fornetti ... am mincat si ciocolata, si am baut si ceva pepsi ... si daca e piine e super !!! Ba Gizmo a gustat si bere ... cite putin din toate ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

:)) Alice....cool cu berica

sos de rosii cu carne si paste imi suna a spaghetti...asta e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Cam asa ceva ... ba am pus si oleaca de usturoi ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput