Mamici de noiembrie - decembrie 2005(44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si acu sa va spun ce-am facut azi: in primul rand m-am trezit la... 11 jumate . am dormit ca o valiza pana atunci...
dupa-amiaza am fost prin obor. m-a oripilat ce-am vazut pe-acolo: numai uratenii si oribilenii. pana la urma mi-am luat o camasa de noapte bleu si o camasa de alaptat crem cu floricele bleu -ambele turcesti. in total am cheltuit 55 de lei. si asta pen'ca m-am fortat, si am zis ca oricum camasile astea au zile putine cu mine, asa ca n-are rost sa caut prea mult. bine macar ca sunt integral de bumbac.
n-am gasit:
1. chiloti (eu nu caut d-aia peste burta, eu caut unii SUB BURTA, da' care sa nu fie tanga... vad ca nu am nici o sansa, nu stiu pe unde sa mai caut).
2. draperie/perdea/galerie pt. camera lu' bb. erau numai materiale oribile in culori si modele oripilante. nici macar n-am gasit un material verde fara imprimeuri, briz-brizuri sau chestii lucioase
am vazut doar ceva cu dungi, da' era pe baza de albastru, iar eu am dusumeaua verde in camera la bb... offff, mai caut
3. capot dintr-un material natural si cu niste culori/imprimeuri, macar discrete, daca nu frumoase.
Eu chiar nu inteleg de ce se fac urateniile astea. nu pot sa pricep...
si seara am fost sa sfintim masina, si am vb. cu preotul si de botez - ca nu stiam daca se poate face de boboteaza... dar el a zis ca da, ca ce idee buna, alea-alea. a fost chiar incantat ca ne-am gandit asa. imi place de el, e foarte sufletist si e asa cum imi imaginez eu ca trebuie sa fie preotii. din pacate nu am vazut multi asa...
C & bbandrei 31 fix (maine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna seara fetelor !
Stiu ca am ramas mult in urma si datoare cu unele raspunsuri dar nu am acum starea necesara sa raspund .Am intrat putin sa va comunic ultimile noutati pe scurt .
Fetelor care au intrebat de mine Sarut mina pentru grija !
Se vorbeste de AMR .De astazi stiu si eu AMR :34 zile.
Duminica 18 septembrie Cosmin o sa implineasca 3 ani iar pe 18 octombrie Cristinel BB 2 o sa se nasca .Fix la o luna dupa .Asa sa nimerit nu am planificat noi nimic .DR. a decis asa .
Ieri am fost iar la eco ,BB are 2 050 gr .Are esarfa de cordon in jurul gitului si este pelvian .N-o sa incerce sa se aseze cu capul in jos ,pentru ca nu-i permite cordonul.Lichidul amniotic este in cantitate mai mica iar despre placenta ,Dumnezeu cu mila .Partea buna este ca BB-ul s-a dezvoltat bine pina acum .
Miine si poimiine ma mai duc la Coltea si Cantacuzino pentru ultimile teste iar de saptamina viitoare intru pe injectii cu Clexan (230 de mii fiola -Zilnic ) .IN saptamina 37 o sa stau numai in spital ,este saptamina critica ,cel mai greu de depasit.In prima zi din sap 38 o sa nasc .Partea proasta este ca o sa continui tratamentul cu Clexan toata perioada de lauzie (Faliment total).Asta este pe scurt .Sper ca in 2,3 zile sa intru intr-o perioada normala si sa ma intorc alaturi de voi .Imi lipsesc discutile cu voi si mi-e dor de voi dar ma intorc curind .Pupici ,sanatate si sa cresteti mari .

Mirela si Cosmin 2 ani si 11 luni
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Prezenta la apel!
Scuze, am fost in sedintza pina acum...

Bic credeam ca pe la voi dr. sint mai buni, avind in vedere ca va golesc buzunarele...pe cind la noi sanatatea cica "e gratuita"

Leea si eu am auzit de pe la fete ca luau no-spa cind aveau dureri/contractii dar nu sint in masura sa dau sfaturi fiindca nu am luat asa ceva si nu cunosc ce reactii adverse pot da; eu zic sa stai cumintica in pat, te-ai agitat cu renovarea si probabil asta este cauza. Ia pauze cit mai dese; o ora de activitate, 15 min. de relaxare si vezi cum te simiti. Nu dusuri fierbinti, stii, da?

Corap in afara faptului ca nu ma pot tin picioarele( pantecele?) pe distante mai lungi nici eu nu am alta problema pana acum, sa bat in lemn! Am incecat de citeva ori sa ma mai plimb si eu, ca omul, si am crezut ca scap copilul, asta a fost senzatia, si daca am vazut eu ca nu tine si nu tine, m-am linistit.
Nu era de-ajuns ca aveam deja fundul destul de mare, acuma este cit Casa Poporului, fiindca stau numai la birou si in masina...mai am ceva "activitate' pe-acasa, ca nu stau locului si urc scarile in sus si-n jos, dar cam atit.

Mihaela e' bine daca burtica e cumintica si nu-ti creeaza probleme...in ceea ce priveste munca... citeodata si mie imi vine sa



Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Corap eu cind eram in tara mai dadeam cite o fugutza prin provincie si pe-acolo gaseam chestii mult mai faine decit in Bucuresti..materiale, toale, etc.
Nu stiu cum mai stau treburile acum, dar poate o plimbare pina la Ploiesti ( nu este nimeni de pe-acolo sa-ti spuna cum stau treburile?) ar putea fi productiva..

Mirela Anca bine ai revenit!
Se pare ca tu vei fi prima "non-gravidutza" de pe lista, pina acum.
Of,of,of, cam nasol cu pastilutele alea scumpe, dar daca sint ptr. sanatatea lui bebe, ce sa-i faci, nu mai conteaza, macar asta sa fie necazul!
In cazul unei cezariene am inteles ca oricum circulara de cordon nu este grava, nu?
Ce bine ca bebe creste acolo cumintzel si-si vede de treaba!
Sanatate multa!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

si eu pomeneam - intr-unul din mesajele precedente- de-un AMR de 47 de zile dar ma refeream la cit mai este pana la plecarea scorpiei.. a soacrei..

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Intru si eu sa va salut, ca tare greu apuc sa scriu pe forum Eu ma tot chinui cu dureri de spate, deja incep sa le simt si daca conduc mai mult de jumatate de ora, noroc ca naveta mea la lucru si inapoi spre casa e chiar de 30 de minute. Nu stiu ce-o sa ma fac cand o sa fiu cu burta la gura... Saptamana viitoare am din nou programare la doctor si o sa intreb daca nu pot intra in concediu de maternitate mai repede, ca altfel o sa ma chinui tare de tot cu spatele, mai ales ca eu si la munca stau mai mult la birou si nu prea am oportunitatea sa ma plimb. La lucru se asteapta sa fiu prezenta pana la 1 decembrie, va dati seama ca nu stiu cum o sa rezist... Dar bine ca bebelina e bine si creste si se misca zilnic. Deja mi-e asa de draga! Abia astept sa mergem si noi sa-i cumparam patut si dulapior, ca nu am apucat sa achizitionam prea multe inca. Plus ca trebuie sa ma apuc si eu de bagajul pentru spital, desi mai am 3 luni pana ar trebui sa nasc.

Va pup pe toate!

Meems 26s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Bic

quote:
Am o prietena care, de cite ori se duce la dr. cu vreo problema, primeste aspirina sau antinevralgic,Tylenol, nu stiu daca exista si pe acolo.

Stai sa-i vezi p-aia de-ti zic sa mai bei niste apa, cind tu te tavalesti pe jos de durere!



DPN 31.10.05



Sau, in primele 4-5 luni, cind vomam aproape tot ce-mi intra in stomac, sfaturi "docte": "incearca sa maninci crackers sau cookies"!!! Pai cu de astea sa creasca bebe din burtica?!? Noroc ca am mai cerut din Ro niste Metoclopramid, de am putut si eu minca, cit de cit...
Iar acum, ca am edeme si la maini, si la picioare, s peste tot, edeme care nu se mai dezumfla deloc, ce sfat crezi ca am primit?!? Nici mai mult, nici mai putin decit: "stai cu picioarele ridicate!". Pai eu asta si fac, stau mai mult intinsa, sau daca stau pe scaun le ridic pe altceva! Am scos si sarea din alimentatie si nimic!!! Da' nici vorba sa-mi prescrie vreun diuretic mai slab, ceva! Ca in Ro ginecologii prescriu asa ceva, unde este cazul! Cred ca de asta si am asa de mlte kile!!! Si nu ca am multe kile, da' trage si inima mai din greu!!!

Cam asta cu doctorii de pe aici! Deja am schimbat vreo 3. Inca nu stiu in care sa am incredere sa nasc cu ea/el...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Leeaaaaaa cum te mai simti, ti-au trecut durerile? Sper ca da!
Meems sanatate si sarcina usoara, fara dureri!

Bic, Simina,deci cam peste tot este asa...bine, mai sint si exceptii (doctori buni si capabili) dar majoritatea practica "dupa ureche" si nu-si asuma responsabilitatea. Am avut citeva dispute cu o fata tot de prin Canada pe tema dr. la inceput de sarcina; m-am bucurat sincer ca ea a dat peste un dr. bun dar nu putea aceepta situatia pe care o descriam (cu statul la rand la urgentza ore intregi, pe la dr. stai la fel si te expediaza repede de nici nu te dezmeticesti...)
Cind am fost racita rau de tot l-am pus pe George sa-mi faca injectii cu penicilina (trimise din tara, of course!) ca sa scutesc niste drumuri aiurea la dr., care mi-ar fi prescris te miri ce prostii ( de cite ori am luat antibioticele de aici am fost ca un zombie, zici ca eram beata).
Sincer, sint revoltata dar nici nu am ce face, este greu sa gasesti dr. si daca te duci la altul te ia la intrebari "pai, vad ca in fisa ta scrie ca ai fost la dr. x, ce nu ti-a placut, de ce vrei sa vii la mine, etc." ca la un interogatoriu si se cam feresc sa ia pacientii altui doctor, fiindca te considera "pacient problema" adica daca nu ti-a placut de ala dinainte, inseamna ca ai tu ceva hachite la cap...Of!

Noapte buna tuturor
Ina & bebelusha 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

fetite frumoase,
mai ajung sa va scriu si io un rind, doua, ca sa nu ma dati disparuta:). glumesc.

ina, ai dreptate cu doctorii - si ai dreptate cu indopatul cu bunatati de fructe si legume, cu alea nu dai gres niciodata. drept e ca acuma, gravidute fiind, avem nevoie de o gama mai larga de produse - in ultimul timp, fetelor, nu mai am pofta de mincare deloc. nimic nu-mi trebuie. si-mi fac cartofi taiati, la cuptor, cu rosii si brinza. asta maninc aproape zilnic. si cite-o salata, mere, struguri, piersici. cred ca n-am pus gura pe carne de vreo 3 saptamini, nu stiu ce am.....
in schimb bebelina e de o energie grozava. atita ma buseste de zici ca nici o pozitie nu-i convine: cind stau pe scaun, nu-i bine, cind stau lungita, nici vorba, cind ma plimb, nu asa repede, nu asa inclinat:). doar sa stau in picioare locului, asa e bine...... of-of.

mirela, hai, c-or sa fie bine toate. si zici ca ziua cea mare e octombrie 18. bravo! ce fain e sa stii precis, face totul mai usor, zic eu. pupici dragi!

sa stiti ca doctorii de-aici din america nu-s mai cu motz decit niciunde. totul depinde de persoana si de inclinatia catre profesie: putini o au, multi o practica:). eu sint 99% sigura ca nu voi naste cu nici unul din cei 5 (cinci!!!) medici din grupul la care ma duc si asta pentru simplul motiv ca ei lucreaza de la 8 la 4 si o garda pe saptamina la mai mult de un spital. noa, care-s sansele?! cu liutza, am nascut cu o necunoscuta si-am avut mare noroc sa fie o gagica foarte de treaba. sper si de data asta. pot spera, nu?:)

va sarut pe toate si sa va purtati burticile in sanatate pina vine ziua 'intilnirii':).
sper sa apuc sa va scriu mai des in zilele ce urmeaza.

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (33+)

www.seansimon.com/september2005.htm" target="_blank">SEPTEMBRIE
www.seansimon.com/alexlibbywedding.htm" target="_blank">NUNTA NEW YORK
www.seansimon.com/august2005.htm" target="_blank">AUGUST

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

Ina869, nu am emotii referitoare la nastere... am mari emotii referitoare la intalnirea cu puiul nostru si referitor la ceea ce va urma...

mandyksch, doc a abordat subiectul... a zis ca imi propune cezariana si cand a vazut ca totul e ok din punctul nostru de vedere, am facut calculele si am stabilit data... Cel mai sigur vom sti dupa consultatia din sapt 36.

Mirela Anca, cred ca vei fi prima mamica de pe lista De ce faci tratament cu Clexan?! Bebele are toate sansele sa se nasca cu 3kg++ si sunt sigura ca totul va fi bine

xandra28, noi i-am potolit altfel pe parinti: tati intra cu mine la eco si filmeaza tot si apoi le ducem CD-uri cu filmulete.

IrinucaR 31+ AMR 50 zile

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput