Mamici de noiembrie - decembrie 2005(44)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

Leea cv, shi eu am un caine de 3 ani jumate, shi de vreo 2 luni l-am lasat la mama mea, shi asha intentzionez sa fie vreun an-doi, pt ca oricum nu mai am timp sa ma ocup de el, shi nici cand incepe bb sa mearga de-a bushilea n-am chef sa se tarasca in par de catzel. Mi-a fost f greu, cuiva strain sigur nu l-ash fi dat, shi deshi sunt o mare iubitoare de animale, cred ca e mai bine asha, doar daca crezi ca ai rabdare sa faci mai des cu ratzenie, atunci da, cred ca potzi sa-l tzii in casa. Eu n-am fost niciodata maniaca curatzeniilor shi am ales varianta mai simpla pt mine. Pe de alta parte, e bine pt un copil sa creasca langa un animal de casa, din mai multe puncte de vedere.
ina, aoleu, ce soacra mai ai, mare rabdare ai cu ea !
irinuca, felicitari pt bebe marishor ! vreau sa te intreb, tu de ce faci cezariana, ai vreun motiv anume, sau pur shi simplu asha vrei tu ?
shi eu voiam sa va intreb de mirela anca, daca shtie cineva ceva de ea… aaaa, uite c-a revenit ! bravo, mirela, vezi ca mai ai putzin ? ma bucur mult-mult !!!

xandra


pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata !
ia uite ce subiect ati abordat azi !!!! data nasterii ... noi suntem in dilema pana la sfarsitul lui octombrie, cand se intoarce doctorita mea ... deci pana atunci nu vom stii nimic, sper sa nu am probleme insa, daca nu mai merg la control pana in saptamana 32 ...
ce ma bucura ploaia asta, mai, parca m-am racorit substantial ...
am luat masina de cusut de la mama ieri, si azi o sa cos cearsafurile lui luca; pe urma o sa continui cu aparatoarea...
ieri, cand a venit pe la 2 de la serviciu, sotul meu a tinut neaparat sa megem la dr lui de familie, ca sa intrebe de cursurile prenatale; doctorul lui e un mosulet haios, care cand vroiam noi sa facem un bebe incepuse sa ne invete el cum sa facem sex, nu ca-l intrebase cineva, dar ... omu' grijuliu ... chiar eram curioasa ce perla mai scoate, si nu s-a dezmintit, cand sa plecam mi-a urat "clocire buna in continuare!"
despre cursuri- ne-a recomandat sa revenim , sa se intereseze, dar sotul meu nu si nu, hai pana la municipal; acolo nu am mai gasit pe nimeni, ca pana ne-am foit noi s-a facut 4, dar am urcat la etajul 4 (ginecologie) si am vazut sala in care se tin, ca era usa deschisa ... multe scaune si un ecran, etc; asa ca azi ne ducem din nou, dar mai devreme, sa gasim pe cineva si sa vedem cum e treaba ...
mirela anca, ce ma bucur ca esti bine !
irinucaR, si tu mai ai putin !
ce ma bucur ca incepem si noi sa livram !!!!
dar ma intristeaza ca eu mai am atata ... amr 80 de zile ... lasa ca trec ele rapid !!!

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna, burtici, se pare ca "lucram" in doua schimburi pe-aici . Asta probabil pana vom intra mai multe in concedii...

Mirela Anca, ma bucur mult sa aud ca lucrurile au intrat deja in linie dreapta, multa sanatate pana in 18, tie si lui bb!

Ina, esti de admirat!

E chiar ciudat ca fetele din Buc. se plang ca nu gasesc ce doresc si vor sa dea fuga in provincie, pe cand noi va invidiem pentru cate magazine aveti la dispozitie (=> cu totul alta varientate a ofertelor!) si de-abia asteptam sa dam iama prin capitala...
Inca-un pic si incep si eu cumparaturile, sper sa nu (va) innebunesc prea tare cu cautarile

Irinuca, sunt tare curioasa: cum de a luat dr. ta decizia pentru cezariana? Esti asa de tanara, totul a mers perfect cu sarcina ta... Scuze daca sunt prea indiscreta.

In Sibiu lucrurile sunt destul de clare: cezariana nu e o optiune, se face numai in situatii speciale. Iti cam fac proba inainte, te lasa sa te chinui vreo 12 ore cu contractiile/apa rupta inainte sa ia vreo decizie. "Solutia" pe care a gasit-o multa lume e sa mearga in spitalul dintr-un orasel apropiat, unde seful de sectie e mai lejer in privinta cezarienelor.
Si in rest se pare ca suntem si noi in randul lumii... de peste ocean: nu e o certitudine ca dr. care ti-a urmarit sarcina vine la nastere. Chiar si la cursul de mamici ni s-a explicat ca sunt exagerate pretentiile de a-l avea pe dr. langa tine, ca moasa face fata foarte bine, ca sunt medici de garda... Asa ca...

Back to work now, e tot mai greu in ultima vreme, de cand bb are program de dans pana la 12 noaptea si iarasi de la 5 dimineata




Maria & bebik din burtiq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

maria_alexia, mi-a zis ca bebeul e marisor, iar eu sunt mititica... si ne-am chinui amandoi...
In plus noua ne convine foarte tare aceasta varianta si atunci nu am avut de ce sa mai facem discutii!

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am pus si eu o poza cu burtika la 30 de saptamini. Asa este de mare de aproape 2 luni! Cica e f. bine bebele, deci nu am a ma plinge.

Burtika



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

neatza burticoaselor!!!
eu sunt f f vesela, am fost ieri la eco!
mi-am vazut baiatul!
este cam cu o saptamana mai mare, arata de 30s, are 1.460 kile shi este foaaarte vioi! am ametzit-o pe ecografista cu intrebarile mele, nu cred ca-i mai cere cineva atatea informatzii. shi de data asta am intrat shi cu maica-mea, care mai avea un pic shi gadila ecranul...
haidezti sa citesc din urma, sa recuperez, shi mai scriu.
pupici,
xandra


pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

hai ca m-am ametzit de tot... nu shtiu pe ce-am butonat pe-aicea, ca vad ca mi-am mutat o postare de la pagina trecuta la pagina asta... hai ca-s de-a dreptul varza...

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am avut ieri restanta, la 4 am terminat - epuizata, am alergat in mare graba sa nu intarzii la luat Silvia de la gradinita. Am avut o gramada de corectat, profa nu a fost prezenta (nu e in tara) si am fost doar asistentii. Eu am raspuns singura de o materie, (am dat restante la mai multe materii) si mi-a fost destul de greu. Au fost muuuulti! Bine ca am scapat! Acum pot intra oricand in concediu de maternitate!

Cu gradinita e un succes total, Silvei ii place, doarme, mananca - cam putin si incet - asa face ea, s-a adaptat! La alti copii sunt o gramada de probleme.

Tania Si eu aveam sentimentul ca bebe al tau e baietel!

Mandy, hai sa-ti dau 2 citate :
-Silvia, 3 ani si 7 luni: "Mama e gasa pentlu ca ale bebe in butica"
-Alexia, 3 ani si 4 luni, colega de gradi (si fosta de cresa) a Silviei, catre bunica-sa dupa ce ne-am despartit pe strada: "Ce burta grasa are tanti!"

Fetelor, ceaiul de chimen si anason e pentru cresterea secretiei lactate. si nu vrem, deocamdata. Cred ca mai ales Dordia!

Cu centura abdominala va dati seama ca in virtutea opiniilor mele mai naturiste si neinterventioniste, n-am purtat si nu o sa port! Pentru ca muschii burtii trebuie lucrati ca sa tina ei burta, nu centura. Dupa cateva luni de la prima nasterea aveam burta exact cat o avem in liceu/facultate, etc.

Arsurile la stomac pot avea si cauze in alimentatie dar meu mi-a zis ca in ultimele sunt din cauza ca stomacul este mai mic si mai sus (inghesuit de uter). Asa ca trebuie sa mancam mai putin la o masa si sa nu ne intindem in pat vreo ora - doua dupa fiecare masa. Eu cand ma intind imediat dupa masa, ma pomenesc cu ele.

Va mai citesc si va mai raspund. Intre timp va pup.
Lavi02 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetelor, acum am citit ultimele 2 zile, dar inca mor de somn si nu am sa pot raspunde pe nume ci in cel mai bun caz pe subiecte.
In primul rand, asta cu data fixa a nasterii tot cred ca e o chestiune de cum ti se intampla, ca te poate programa la cezariana in sapt 38 si pe tine sa te apuce in sapt 37, ideal este sa avem medici care sa ne raspunda la apel cand ii chemam, indiferent cum nastem.
Eu as vrea epidurala, insa am auzit fte multe pareri proaste despre nasterea cu, ca e riscant, ca fiecare organism reactioneaza altfel si ceea ce cred si eu este ca nu mai colaborezi asa bine la impins si e periculos pt tine si pt bebe. La a2a nastere deja stii ce si cum, la prima nu ar fi indicat. Merg maine la control si am sa discut clar cu dra mea toate aspectele, deja sunt 99% sigura ca va respinge varianta cu epidurala.
CAt despre faza cu animalele in casa, cred ca ma repet, insa imi dau cu parerea: eu am un motan castrat de 8 ani, un animal foarte bun si afectuos, care atunci cand il alearga sau tipa la el sau il mangaie nepotii mei e in extaz, se tranteste pe jos si se da peste cap, iubeste copiii si nu-mi fac griji ca ar ataca copilul. E vaccinat si pentru ca sta cam 80% din timp in casa si in rest in curte la noi neavand tangente cu alte pisici (ca deh, cum e descoiat nu-l intere), sunt sigura ca are mai putini virusi decat oricare dintre noi. Totusi, in momentul in care terminam renovarea, nu va avea acces in dormitor si in living unde vom sta cu copilul, ci doar restul casei, si are destul spatiu. Oricum locul lui de dormit e pe un fotoliu in hol, asa ca nu se prea cere in partea noastra. Paza buna e totusi de prefereat macar in primul an, si da, sunt de acord: nu-mi convine sa-mi vad copilul plin de floace de pisica luate tarandu-se pe covor, cat de inofensive or fi ele. M-am interesat in multe parti: chistul hidatic este purtat de animalele nevaccinate, in blana celor vaccinate si deparazitate la zi nu traieste microbul. Dar, repet, nu risc.
Mirela Anca, ai vesti bune, sper sa te simti bine pana la final si sa ai un bebe frumos si sanatos, si eu cred ca vei fi prima mamica cu bebelusul in brate.
Mandy, nu lasa starile proaste sa puna stapanire pe tine, pt ca dc te lasi prada lor cazi tot mai adanc in groapa cu deprimare, iti spun din proprie experienta. Ia lucrurile asa cum vin de la sine, si lasa kg in plus sa le comenteze cine o vrea, importanta este sanatatea in perioada asta si nu cum bate acul de la cantar sau ce spun diverse persoane.
Medici buni sau slabi, mai mult sau mai putin devotati sunt peste tot in lumea asta, si eu cred sincer ca e o chestiune de sansa ca in momentul nasterii sa ai parte de un adevarat profesionist cu tot ce implica asta, inclusiv omenie.

La mine cu renovarea avanseaza, dar cel putin 3 sapt mai dureaza pana suntem gata. Macar vad ca se lucreaza cu adevarat, fara beute, povesti si alte chestii care m-ar fi facut sa-i dau afara pe muncitori, sunt foarte seriosi toti, desi sunt 3 echipe diferite pe 3 fronturi de lucru. Maine vine femeia la curatenie in partea de casa unde stam noi si s-a tras doar tevaraia pt calorifere si s-au montata acelea, deci macar acolo va fi curat, e horror sa tragi folia plina de praf fin de la gaurit pereti, sa dormi si dimineata sa pui foliile la loc peste lucruri, norc ca sambata se termina faza asta.
Evident, ca eu stau la birou si muncesc de nu ma vad, apoi umblam sa alegem diverse pt mobila, faianta... sunt atat de multe si e asa de greu de ales :(( Astept sa ajunga si patutul si tarcul azi sau maine si sapt viitoare caruciorul, eu pana si camasi de noapte mi-am gasit 3 suprinzator de dragute la ce oribilitati am vazut prin magazine. Daca as vedea lucrurile noastre si ale fetitei spalate si puse frumos la locul lor, as fi fericita, mai am doar 20 si ceva de zile de asteptat. La mine AMR ar fi 60 de zile teoretic, sa vedem cum va fi cu practica :)

Va pup
Ripley 31+6 Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

shi apropo cu animalele de casa, eu daca ash fi stat la casa shi nu la bloc, nu l-ash fi lasat pe bushu la mama, dar asha...

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput