Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Rayuela
Concluzia mea personala(dupa ce am citit toate argumentele pro/contra) este ca....nasterea doare domle!!!!!!Oricum ai naste ,de durere nu scapi!



Rayuela, hai sa te pupe mama!!

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Fetelor intr-adevar e bine sa citesti si experienta altora, dar eu va marturisesc ca prefer cezariana. De fapt din doua "rele" prefer pe cel care mie mi se pare ca mi se potriveste. De fapt, asta e realitatea: totul tine de organism. Vedeti ca pe unele le-a durut operatia, pe altele nu asa tare.
Eu zic ca fiecare sa aleaga (daca poate) ceea ce crede de cuviinta (dar bineinteles dupa ce se informeaza cu privire la toate aspectele si urmarile modalitatilor de nastere).
Mie pot sa zic ca mi-e ingrozitor de frica de nastere normala si mai ales de epiziotomie. Asa ca...

feel free to choose!

Bafta tuturor care vor naste! Sa va dea Dumnezeu bebelusi minunati si sanatosi!!!


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;19/st/20060606/k/f170/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore1980 spune:

draga Oana, drage mamici,

chestia asta cu nasterea este o mare problema... depinde intr-adevar de organism... eu una am nascut la 24 de ani, am acum un baietel de 1 an jumate... am nascut cu epidurala, desi puteam si cu cezariana, la un doctor recomandat de cineva... am citit multe inainte si erau si pareri pro si contra epiduralei, dar eu mi-am luat inima in dinti si am incercat... si credeti-ma ca m-am felicitat pentru alegerea facuta... a fost mult mai bine decat ma asteptam eu sa fie o nastere...
dureri propriu-zise, dar foarte mici ca intensitate m-au apucat pe la 3 dupa-amiaza, pe la 5 asa s-au mai marit, la 6 mi-a rupt doctorul apa ...
ei, si din acest moment si pana mi-a pus anestezista cateterul pt epidurala - vreo 10-15 minute - am simtit ca mi se sfasie corpul de durere... era o durere atat de intensa, de parca mi se rupea partea de la mijloc in jos a corpului, nu stiu cum as fi suportat nasterea fara aceasta anestezie... si de nascut am nascut la ora 10 seara... dar de la 6 pana la 10, ore in care in mod normal as fi stat cu dureri insuportabile, eu n-am simtit absolut nici o durere, decat contractiile burtii... mi-a mai dat anestezista o doza de anestezic si aproape ca ma lua somnul, atat eram de relaxata... si punctul culminant, nasterea a fost la fel de ok... am simtit contractiile, deci am putut si mi s-a spus cand sa imping... fetelor, daca ma credeti, nici nu am simtit cand a iesit copilul, am si intrebat daca mai trebuie sa imping sau este gata... si surpriza, care l-a socat si pe doctor si pe asistente, copilul avea 4,3 kg si 54 cm... mi-a zis doctorul ca nu se astepta sa fie atat de mare si ca am fost singura din acea garda a lui care nu a tipat cat o tineau puterile... nu am scos nici macar un tipat... cat despre forceps, doctorul zicea ca nu mai auzise de multa vreme de folosirea lui, cel putin la Polizu unde am nascut eu...
am putut sa-mi vad copilul in primul minut in care a venit pe lume, l-am tinut la piept pentru cateva secunde in care am plans de fericire...
fiind atat de mare copilul, a trebuit sa-mi faca epiziotomie, n-am simtit nici cand m-a cusut, desi a durat vreo ora totul... a doua zi am fost putin ametita, puteam sa merg singura, dimineata mi-au adus copilul in salon, am putut sa-l tin in brate, sa-l alaptez, l-am tinut langa mine pana cand am iesit din spital... am nascut sambata si vroiau sa ma externeze luni, dar am cerut eu sa mai stau o zi - imi era frica sa merg acasa cu el pt ca aveam senzatia ca nu ma descurc...
deci totul a decurs bine, n-am avut complicatii, vreo 10 zile dupa a fost mai dureroasa taietura, eram mai mult speriata, dar s-a vindecat foarte bine...
ce pot sa zic decat ca ma consider norocoasa ca ma avut o nastere atat de usoara la un copil maricel zic eu...
sper ca nu v-am plictisit si daca va mai pot ajuta cu lamuriri, o fac cu placere...
va pup
lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

personal am nascut natural acum 19 luni, fara epidurala si, logic, nu stiu cum e cu cezariana
- epiziotomia mi-a creat neplaceri la statul pe fund, nu am putut sta normal decat dupa vreo luna cred. In maternitate ma toaletam dupa fiecare mers la toaleta, destul de greut, dimineata ma toaleta infirmiera, asa erau indicatiile. Dupa o luna jumate n-am mai simtit nimic jenant in zona, iar la controlul de 6 saptamani eram ca noua. Nu m-am infectat, am fost cusuta estetic, cu fire resorbabile.
- nasterea a durut, dar travaliul a fost scurt, cam de 2 ore, din care 15 minute expulzia. A durut, contractiile erau foarte puternice si intretinute de perfuzia cu oxitocina, faza de expulzie un pic ingreunata de lipsa mea de pricepere la impins, m-a ajutat moasa, m-a apasat pe burta, pozitia stat pe spate imi era total "peste mana", nu prea aveam putere sa imping pt ca ma epuizasera durerile intense ale contractiilor. Dar l-am nascut pe puiutul meu scum si drag, darul meu divin, l-am tinut in brate imediat dupa expulzie, nu ma mai durea nimic, dupa igienizare si coasere m-am dat jos singura de pe masa aia cocotata de nastere, (cea mai tampita inventie e masa aia, nu poti sa lasi natura sa te ajute in pozitia aia, zau) si am mers la salonul de mamici vreo cativa zeci de metri buni. Si in aceeasi zi am mers sa-mi iau copilasul din salonul de nounascuti ca sa-l alaptez. Statul in picioare si mersul imi erau ok, mai rau era ca nu ma puteam aseza deloc, decat prin manevre, stat pe o parte, urcat in pat tot asa, dat jos tot asa. Per Total, pe mine nu m-a deranjat asa tare nasterea naturala. Dar burta imi atarna si acum:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu am nascut prin cezariana, nu pentru ca as fi vrut eu ci pentru ca asa a hotarat medicul. Aveam placenta jos inserata si am avut si tensiunea foarte mare. Operatia a durat o ora, anestezista era langa mine si imi spunea tot ce se petrece, mi-am vazut copilasul si i-am atins manutele in timp ce doctorul inca ma cosea. Partea neplacuta a fost ca a trebuit sa stau 24 ore nemiscata si ma dureau toate oasele. Iar dupa ce a trecut efectul anesteziei intr-adevar am avut niste dureri destul de puternice cateva ore dar primeam calmante. Deci, la mine prima zi a fost mai grea, dar dupa aceea m-am refacut foarte repede, a doua zi mi-am tinut copilasul in brate, si puteam sa ma plimb pe coridor foarte usor fata de celelalte mamici care nascusera natural si care din cauza epiziotomiei abia se miscau.
Operatia s-a cicatrizat foarte repede, acum dupa aproape 3 ani nici nu se mai vede. Si nu m-a durut niciodata. Acum daca s-ar mai intampla sa nasc ar fi tot prin cezariana.

poze noi cu puiul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/br_cristina30/album?.dir=9685&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimar spune:

Eu am nascut normal si fara epidurala, nu a fost chiar asa de rau.A fost prima nastere. Travaliul a durat doua ore, dar greu a foat doar 10 minute. Ultimile minute nu sunt rele, simti nevoia sa impingi mai tare ca atunci cand esti constipata si nu mai poti da inapoi. Nu sunt foarte tanara (am trecut de 30 ani), nu sunt f. slaba, deci nu am indeplinit conditiile pt. o nastere usoara. Dar in timpul sarcinii (care nu a fost f. placuta pana la cinci luni- disgravidie acuta)am mers mult pe jos, am mancat sanatos, nu am luat mult in greutate (10 kg. Poate te ajuta ce am scris. Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Eu am trecut prin 2 nasteri.
La prima a durat travaliul mai mult dar nu pot spune ca e de nesuportat.
A doua sarcina a fost gemelara. Pana in ultima clipa am crezut ca ma vor taia. Un bb era transversal. Dar dupa ce mi s-au rupt membranele la primul s-a intors si cel mai mic in prezentatie pelvina. Am nascut normal, fara nici o anestezie. Travaliul a durat o ora si tori erau speriati ca nu mai ajunge medicul meu inainte sa nasc. Cand a ajuns, m-a urcat pe masa pentru control so a zis "impinge"! Eu eram uimita. Am intrebat "si cezariana?" El a zis "ce cezariana, ca acu iese!" Si au iesit amadnoi rapid. Am fost fericita dupa aceea ca, nascand prematur, am fost transferata la spitalul de prematuri, si era agitatie mare. Daca eram taiata, in mod sigur nu imi puteam urma baietii asa repede.

Cred ca trebuie sa-ti faci curaj si sa tii cont si de sfatul medicului.
Dar sa nu fie unul de genul "Daca vrei sa nasti cu mine, opteaza pentru cezariana ca eu am programat concediu pe cand nasti tu!" asa cum a patit o prietena de-a mea.

Dar cred ca ar trebui prima data sa te apuci de treaba ca pana la nastere mai sunt multe de facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu cred ca fiecare naste dupa cum ii e scris. Nu exista reteta! Fiecare modalitate isi are riscurile proprii!
Aici chiar nu se poate generaliza.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Buna!
Eu am nascut de 2 ori pe cale naturala fara epidurala.Imi este foarte frica de ac in coloana vertebrala si am zis ca nu vreau.
La primul copil a durat travaliul cu tot cu nastere in jur de 6 ore.N-a fost deloc bine ,a fost chiar rau(eu care ma vait pt. orice durere cat de mica)si am zis imediat dupa nastere ca nu imi mai trebuie in viata mea un al doilea copil .

Cand am ramas insarcinata cu al doilea copil am zis ca nici nu concep sa nasc altfel decat prin cezariana.M-am certat cu toata familia am dat sute de telefoane sa vorbeasca cu doctorul sa-mi faca cezariana ca daca nu eu fug din spital
Binenteles ca nu mi s-a facut nici o cezariana in schimb mi-au facut niste injectii (nu stiu cu ce) sa-mi grabeasca nasterea sa nu ma mai chinui atat.Maaare greseala ,pentru ca datorita acelor injectii intr-adevar am nascut mai repede dar durerile au fost insuportabile , ingrozitoare.

Cat despre epiziotomie ,la prima nastere n-am stiut ca se face usor spre picior si din cauza asta cand am primit vizite m-am asezat intr-o parte exact pe piciorul cu pricina si binenteles ca mi s-a desfacut un fir.Am suportat timp de 4 luni niste dureri ingrozitoare, nu puteam sa stau nici in picioare pentru ca se intindea durerea in jos pe picior,nici in fund.
A doua oara n-am mai avut nici un fel de problema ba chiar mi-am revenit in mai putin de 6 saptamani.
Cu toate astea daca ar fi sa mai fac un bebe(desi nu cred) tot natural l-as naste.


botez
copiii mei iubiti
poze noi
Cristina , mamica de Craciunita Cristina Adriana (25.12.2001) si piticut Mihai Stefan (17.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitumac spune:

Eu zic sa nu pleci cu vreo idee preconceputa...lasa totul sa decurga normal...si sa ai incredere in medic...poate reusesti sa gasesti un medic bun si comunicativ

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mitumac/album?.dir=/8872

Mergi la inceput