Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Prin cezariana ca asa a trebuit. Ambii copii erau cu capul in sus de la 7 luni…dar chiar si programata am intrat in travaliu mai devreme, asa ca atunci cand m-au suit pe masa pentru operatie, eram deja in contractii la 5 min si 3 cm dilatata!
Am avut anestezie locala. Adica numai de la mijloc in jos…sin u am simtit nimic. Pansamentul mi l-am dat jos jos a doua zii…ca asa ni s-a spus….s-a vindecat repede taietura…partea naspa e ca 6 saptamani nu ai voie sa conduci masina si sa impinge carutul. In restul totul OK!!!

Am stat 24 de ore la pat cu sonda….apoi au scos-o si am plecat prin spital sprijinindu-ma de culoare. Primele 3 zile au fost mai greu…dar copi…mi-au dat aripi!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Incep prin a spune ca sunt, in general, o persoana care suporta foarte greu durerea, de orice fel ar fi ea.
Niciodata nu am spus ca nu am doare daca ma durea, ba din contra.

Acum iti zic cu mana pe inimia ca durerile de la cezariana sunt suportabile.
In prima zi si noapte dupa am avut dureri mari, dar nu infioratoare si care cedau in mare parte la o doza buna de algocalmin.
A doau zi m-am dat jos din pat, greu, dar m-am dat, mi-am tinut bebelusa in brate si am avut grija de ea.
Oarecare dureri am mai avut 2 saptamani dar atat, dupa aia nu am mai simtit nimic.
Cicatricea e dupa un an mica si a palit complet.
Sincer, m-am simtit mai rau dupa operatia de apendicita decat dupa cezariana.
Inconvenientul a fost ca mi-a venit laptele dupa 3 zile, timp in care bebelusa a stat nemancata, ii dadeau doar glucoza, asa ca a scazut de la 3,700 g la 3,200 pana la iesirea din spital (apropos am nascut duminica dimineata si miercuri la pranz am plecat acasa).

Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt ferm PRO CEZARIANA si nu saftuiesc pe nimeni sa faca. Zic doar ca dracul nu e asa negru cum pare.

Si ca nasterea naturala poate da si ea probleme- de ex. mama a facut infectie de la epiziotomie, a stat 2 sapt in spital cu dureri graoznice si s-a refacut complet dupa 4 luni de la nastere.
In salon cu mine la maternitate era o fata care nascuse natural. La fel, facuse o infectie groaznica, nascuse cu 5 zile inaintea mea si a ramas in spital dupa ce eu am plecat.
Si se simtea mult mai rau ca mine, urla de durere saraca nici nu se putea ridica din pat. Si trebuia sa-i scoata puroiul de cateva ori pe zi (va dati seama ce chin).
Sigur, nu se intampla des, dar se poate intampla!


Raluca si bebelina IOANA - ALEXANDRA 10 oct.

poze noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Zicea cineva de bebelusi, ca e mai bine pentru ei sa vina pe cale naturala.
Poate ca da, dar nu in toate cazurile - eu de pilda era sa mor la nastere, fiindca mama pierduse tot lichidul si, dupa 12 ore de travaliu avea dilatatie 2. Si nu i-au facut cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

[quote]Initial creeata de oana8188

[blue]Dragi mamici!

Din cate stiu eu, daca ai ceva cunostinte la maternitate, poti aranja sa nasti prin cezariana chiar daca nu e nevoie, doar pentru confort, dar....chiar asa e? Chiar e confort?... Sau sunt si aspecte negative? Cat timp dureaza o nastere normala?...
Am nevoie de pareri pro si contra celor doua feluri de nastere, avand in vedere ca planuim si noi un bebe cel putin.

Va multumesc!

Neaparat cezariana. Sora mea a nascut prin cezariana, are o operatie care abia se vede si mi-a spus ca in salon cu ea erau femei care nascusera normal si aveau dureri cumplite iar ea nu avea nimic. Conteaza sa ai un dr bun si toul e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu sunt pro nastere naturala. Depinde, oricum, de la un organism la altul. Fetele care nascusera de o zi luau de zor algocalmine insa eu n-am avutnevoie, durerile erau usoare. Si nasterea a fost rapida, in maxim 2 ore eram gata. Dupa 4 ore m-am dat jos din pat. Am vrut prin cezariana pana prin luna a opta, apoi brusc m-am razgandit si bine am facut. Cu toate astea, stiu cazuri care cum spuneau fetele au avut infectii de la epizio, eu insa m-am refacut super, am fost cusuta cu fire resorbabile, nu stiu cat a contat asta. Cezariana e totusi o operatie...
Concluzia: tot pe naturala as ramane. Oricum poti naste cum doresti, nu trebuie sa existe indicatii pro cezariana.... asa stiu eu si asa am auzit. Insa daca ar exista vreun risc pt copil - as trece pe cezariana. Numai in acest caz. Succes... si sanatate!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Intra la Nasterea pe glob la subiectul "Pro contra cezariana, pro contra epidurala". Vei gasi acolo raspunsuri la intrebrea ta
Nastere usoara

http://community.Webshots.com/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Riscuri la nasterea naturala pot fi si pt. mama, nu doar pt. bebe! Si, decit sa risti sa nu-ti mai vezi copilul/iii, mai bine cezariana. Bine, asta deja inseamna indicatie medicala.
Am avut o colega de facultate care s-a chinuit in travaliu 24 de ore! Ea studenta le medicina, sotul ei medic rezident. Si nu se uita nuimeni la ea! Pina cind a inceput el sa urle ca ii apar deja petesii - semne de CID - letala de altfel. Abia atunci s-au indurat de ea! Nu de alta, da' murea acolo... Copilul - binisor atunci, ok acum.
O buna prietena a mea a stat tot asa, in travaliu - ca nu avea indicatie de cezariana - aproape 20 de ore. A suferit cumplit si - din cauza proastei oxigenari indelungate - a ramas cu sindrom Sheehan - tot restul vietii ei. Dintr-o tipa bine (a fost si Miss) a ajuns o stafie, o umbra a ceea ce era cindva. Bine ca macar fetita e bine!

Exemple ar mai fi... dar nu vreau sa sperii pe nimeni.



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Am mai povestit acum ceva vreme chinul prin care am trecut la nastrea fetei mele. Nastere normala, de altfel. Dupa 14 ore de travaliu si dilatatie 3, epiziotomie si ruptura de vagin, nici n-am avut placerea de a-mi privi copilul. Sa nu mai zic ca lactatia a venit dupa 5 zile, 1 luna nu am putut sta normal pe scaun, mi-am reluat viata sexuala dupa 4 luni, cu mari eforturi din partea mea.
Si-acum, dupa 9 ani, inca mai am dureri cand stau mult in picioare sau pe scaun, casnicia mea s-a dus de rapa si din cauza asta, iar gandul la o noua nastere imi provoaca fiori.
Si toate astea pentru ca n-am avut acces la informatie, iar de la cunostinte am tot auzit ca refacerea dupa cezariana e de durata.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Eu am nascut prin cezariana si sunt CONTRA ei...desigur sunt cazuri care impun o operaie cezariana si aici nu se discuta dar nasterea naturala e mai ...naturala, parerea mea. Argumente pro si contra sunt nenumarate si binecunoscute, va zic experianta mea...
mi-am dorit foarte mult sa nasc natural, sa particip activ si constient la cel mai mare eveniment din viata mea...nasterea puiului meu, n-a fost sa fie, a trebuit sa fac cezariana in anestezie generala pentru ca am mari probleme cu coloana si nu as fi putut suporta o nastere naturala. bun, am avut o mega-hemoragie in timpul operatiei si in urmatoarele 24 de ore, uterul nu s-a contractat si mi-au facut masaj extern la fiecare 15'...un cosmar! am stat la pat cu perfuzii si sonda 2 zile, orice tentativa de ridicare se lasa cu lesin, am suferit de sete si foame ca nu ai voie multe ore inainte si dupa sa bei nimic. copilul l-am vazut dupa cateva ore cand a mai trecut efectul anesteziei si am reusit sa vad calr si sa fiu coerenta, n-am fost in stare sa ma misc ca s-o iau in brate pentru ca aveam dureri ingrozitoare de burta si de gat (de la intubare). eu sunt una care nu se sperie usor si suport foarte bine durerea dar va spun ca a fost groaznic, am avut noroc ca am nascut aici si nu in Romania pentru ca am fost bine ingrijita si in conditii super, altfel nu cred ca rezistam sa mai si alerg dupa medici si asistente cu ciubucul ca sa ma bage in seama. in fine. am stat in spital 7 zile, ma uitam cu invidie la cele care nascusera natural, unele se intorceau pe picioarele lor de la sala de nasteri, oricum in cateva ore erau toate ok, rar auzeam sa aiba careva probleme serioase.
cat despre copil, trecand prin canalul de nastere i se declanseaza mecanismul respiratiei, se expulzeaza lichidul din plamani, etc...la cezariana nu se intampla chestia asta, trebuie intervenit in acest sens, unii bebei raman cu suflu sistolic ptr. ca nu se inchide o valva de la inima.
ambele nasteri au avantajele si dezavantajele lor, e important sa ai un medic de incredere, sa evalueze corect si realist situatia si sa decida cum e mai sigur pentru copil si pentru mama.

Teddy si bebe Alyssa (05.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Eu cred ca ar trebui sa ne limitam cu exemplificarile la experientele personale.
Din orice perspectiva ai privi,varianta "cealalta" pare groaznica,oribila,insuportabila.Am citit zeci ,sute de mesaje de acest gen.Cele care militau pentru nastere naturala,prezentau cezariana ca pe un bau baauuu,dureri atroce dupa,copilu nu e adaptat pentru viata extrauterina,laptele nu vine ,si alte "dragalasenii" d'astea.Pe de alta parte,militantele nasterii cezariene se intreceau care mai de care sa prezinte durerile infioratoare prin care trece o femeie cind naste,epiziotomia care vaivai,nenoroceste viata sexuala,copilu care sufera enorm,etc etc etc!
Apreciez enorm fetele care prezinta obiectiv ,atit avantajele cit si dezavantajele nasterii prin care au trecut personal.
Ma gindesc ca multe fete gravide se sperie cind citesc toate cele ,si bine nu le facem!Cind eram gravida, citeam toate astea si eram ingrozita!!!Nu vroiam sa nasc in nici un fel,io vroiam sa imi aduca barza copilu!
Concluzia mea personala(dupa ce am citit toate argumentele pro/contra) este ca....nasterea doare domle!!!!!!Oricum ai naste ,de durere nu scapi!Vestea buna este ca in maxim citeva zile,uiti,daca nu chiar mai repede!
Asa ca fiti barbate fetelor!.O sa va aduceti aminte numai de clipa cind v-ati vazut copilasul,de bucuria enorma de a tine in brate o minune,iar nasterea o sa va para o durere trecatoare..de dinti

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput