Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Draga Alexis, exemplul tau nu este o regula! Eu de cind l-am vazut prima oara pe Deiu am plins de fericire (copil asteptat mai mult de 8 ani de zile!), iar de alaptat l-am alaptat de a doua zi. Dar si aveam cu ce...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

eu zic sa te gindesti in primul rind la conceptie, apoi la sarcina,si doar dupa aceea la nastere.obstreticianul stie cel mai bine ce e bine pt. tine si puiut. eu am ramas insarcinata dupa 8 ani de asteptari, tratamente.dezamagiri.sarcina a decurs relativ usor,am fost o gravida"constiincioasa", m-am pregatit pt. o nastere normala, dar am adus copilul pe lume prin cezariana cu anestezie generala pt a fi extirpata o tumoare benigna de pe uter.singurul regret este ca nu mi-am vazut puiutul decit a doua zi.eu mi-am revenit foarte repede, baietetelul este sanatos,ceea ce pt. mine este cel mai important, mergem la medic doar la vaccinuri.A!!sa nu uit ,eu m-am chinuit foarte mult cu alaptarea, a venit laptele la 5 zile(anestezia intirzie lactatia) deci sa te gindesti si la acest aspect.dar cum iti spuneam la inceput:in primul rind este conceptia. mama lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Bun procent, 98%! Unde l-ai gasit?! Erorile din cauza echografiilor, care nu-s nici pe departe la fel de fidele ca alte proceduri imagistice (de ex. CT, ca sa numesc doar una) nu sint deloc putine!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities



Chiar m-ai distrat simina cu raspunsul tau!
Prima mea reactie a fost "dar de unde este asa de sigura?".
Dar apoi am vazut in profil ce meserie ai...


felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

PS: stii de unde am luat procentul?
de la o doctorita.

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

n-am citit chiar tot ce s-a scris aici dar exista rgumente pro si contra fiecarei metode:
Pro-natural:
In timpul travaliului, organismul mamei secreta doi hormoni foarte importanti: hormonul luteinizant care declanseaza lactatia si oxitocina care inhiba memoria, astfel incat mare parte din durerea provocata de o nastere normala sa fie uitata si sa se realizeze natural conexiunea dintre mama si bb.
Dezavantajele unei nasteri normale apar din complicatiile care pot aparea: rupturi perineale, hemoragii, hemoroizi.
Pro-cezariana:
Este indicata daca exista probleme medicale pe timpul sarcinii, acum exista metode de a diminua trauma provocata de operatie. Motivul poate fi pur si simplu "copil pretios" - asa scria pe fisa de recomandare pt cezariana a cumnatei mele. Se evita si problemele gen rupturi perineale, etc.
Motivele contra sunt cele pro de la nasterea naturala. Lactatia se va declansa mai greu, se vor crea aderente in jurul taieturii pe uter si pe burtica si in general nu se recomanda decat odata. La a doua nastere va trebui sa va targuiti cu medicul daca vreti tot cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cum adica sa te tirguiesti? In Ro se face automat cezariana daca la prima nastere ai avut cezariana.
Si pina si aici, unde cica nu se fac cezariene (a propos, procentul de cezariene e de peste 25%), tot m-au intrebat din prima daca nu vreau cezariana, avind in vedere ca prima nastere asa a fost.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu am nascut natural cu peridurala si a fost extraordinar. Am refuzat categoric cezariana, exceptand situatia in care situatia medicala ar fi impus-o ca necesitate; din fericire, n-a fost cazul. Am nascut super-usor, la 10 seara m-am internat, la 2 si 20 de minute noaptea mi s-a montat peridurala iar la 3 si 10 am nascut; fara nici o problema. Iar refacerea dupa nastere a fost extrem de usoara, eu la 6 zile ma plimbam la cumparaturi prin Carrefour iar la 7 zile m-am dus la servici sa le fac cinste colegilor.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

E un subiect delicat iti inteleg nevoia de cunoastere,imi amintesc ca nu ratam nici o emisiune pe tema nasterii,si cred ca asta m-a pregatit cat de cat,sau....?am vazut tot felul de cazuri si mai dure si mai putin dure.Sigur,doar tu poti hotari singura,bineinteles si medicul care iti urmareste sarcina.Fiecare iti impartaseste din experienta proprie,nu cred ca poti sa spui eu am nascut asa...si asa e cel mai bine.Am sa-ti impartasesc din experienta mea,traiesc intr-o tara unde se naste natural,in cele mai multe cazuri acasa,ceea ce am incercat si eu,dar din pacate nu s-a putut.Dupa o sarcina grea,nastere asijderea(naturala)peste 40 ore travaliu,pentru bb2 tot natural as alege.
Iti doresc sa ramai insarcinata atunci cand esti pregatita,si cat de repede iti doresti,si crede-ma in momentul cand tii in brate bebele,uiti pe loc de durere si realizezi ce minune ai primit.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Nastere naturala - daca nu sunt probleme cu copilul. La mine a durat cu totul 2 ore, durerile sunt suportabile, iar cand iese bb si ti-l arata, e cel mai frumos moment din viata. E magnific! Nu se compara cu nimic altceva! Si te refaci foarte repede. In 2 saptamani esti ca noua!
Cezariana - doar daca sunt probleme cu copilul. In fucntie de organism iti revii mai usor sau mai greu.

Dar intr-adevar fetele au dreptate: concentreaza-te pe bebe, nu pe nasterea in sine!

mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Imi permit sa te completez, Diana. Cezariana nu se face doar daca sint probleme cu fatul (ca nu e copil inca), ci si daca sint probleme cu mama! Ceea ce mie mi se pare f. important!

La un travaliu asa de prelungit (40 de ore), de mirare ca totul a iesit perfect (exista exceptii si tu, Dantje, esti una fericita), pt. ca, pe linga sufetinta fetala, mama poate ramine cu unele sechele sau se pot intimpla alte chestii nenorocite. Mai bine nu zic, ca unele sint prea groaznice. Altele... asta e, ramii cu ele toata viata



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput