Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

cred totusi ca o eco inainte de nastere previne in proportie de 98% riscurile nasterii normale.
doctorita mea mi-a spus ca a vazut cazuri in care copilul avea infasurat cordonul ombilical de mai multe ori in jurul gatului si cand a iesit doar capul l-au taiat repede si s-a rezolvat.
altadata desi la eco arata cordonul la fel, cand s-a nascut se desfacuse.

deci depinde si de abilitatea doctorului.

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bun procent, 98%! Unde l-ai gasit?! Erorile din cauza echografiilor, care nu-s nici pe departe la fel de fidele ca alte proceduri imagistice (de ex. CT, ca sa numesc doar una) nu sint deloc putine!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu iti propun sa-ti pui intrebarea asta abia dupa ce ramii insarcinata


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Nastere normala . Te refaci mult mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

cat timp am fost gravidutza imi doream foarte tare sa nasc normal pentru ca auzisem ca recuperarea e mai rapida si ca indiferent cat de mari sunt durerile totul se uita instantaneu cand iti vezi puiutul. insa nu am putut naste normal si dupa o noapte petrecuta in spital asteptand se petreaca fericitul eveniment, am optat pentru cezariana.
nu am avut nici un fel de probleme dupa, mi-am revenit relativ repede, nu am avut dureri insuportabile, intr-un cuvant as opta pentru aceiasi solutie pentru bebe 2.
pupici!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Vin si eu cu povestea mea...
Am nascut natural, fara epidurala insa cu ceva complicatii care s-ar fi putut solda cu urmari daca nu ar fi fost un medic cu experienta. Din cauza ca nu am dormit ultimile doua nopti inaintea nasterii (mi-a fost mie pofta de pepsi si nu m-am oprit pana nu am terminat o sticla de 2.5L) nu am putut coopera asa cum trebuie. Eram pur si simplu epuizata, dupa 8 ore de travaliu a intervenit suferinta fetala (la un moment dat bataile inimioarei lui Luca erau f rare). Doctora a hotarat folosirea forcepsului si numai Dumnezeu si profesionalismul celor care au fost langa mine au facut ca Luca sa nu aibe decat o mica zgarietura pe frunte.
Dupa nastere (la cca 30 minute) ma simteam de parca renascusem. Fizic simteam ca pot face orice efort (sa nu va spun ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi sun sotul - care era pe hol - sa mearga sa-mi cumpere hamburger, salata, cartofi prajiti, inghetata si multe banane).
Luca a fost (si a ramas) un copilas foarte sanatos si mancacios (oare cu cine seamana?) si nu au fost deloc probleme din punctul lui de vedere.
Eu, insa, am ramas cu sechele... Ma doare si acum uneori cicatricea de la epiziotomie (chiar si in timpul contactelor sexuale ).
Asadar exista riscuri si dezavantaje indiferent de ce ai alege... Tine si de noroc si de felul in care este organismul tau si chiar de cum va fi bebeul tau.
Experienta pe care am avut-o nu ma face sa ma gandesc la o cezariana. La bebe 2 voi opta tot pentru nastere naturala (poate de data asta va fi cu epidurala...).
Iti doresc sa ramai insarcinata atunci cand crezi ca este mai bine pentru tine si sa ai o sarcina si nastere usoare.
Pupici

Alina si Luca nazdravanul

Salvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!!
http://sabinac.netfirms.com/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am vrut naturala si am nascut usor...insa bebe s-a cam chinuit (ciruclara de cordon, fractura de clavicula)...
Urmatoarea nastere va fi prin cezariana, sunt hotarata...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
David la 2,6 ani printre valuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nora2005 spune:

Sunt pentru o nastere normala, naturala. Eu asa am nascut, chiar daca atunci mi-a fost greu, ca nu a fost o nastere usoara.
Cezariana este utila cind este recomandata de medic, fiind CU ADEVARAT nevoie de ea, daca viata mamei sau a copilului ar putea fi in pericol.
In rest e un moft...modern, dar - mai ales - este o interventie in Karma copilului...Mai ginditi-va...inainte de a face o astfel de alegere!

Nora

www.iubirea-divina.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Eu am nascut la prima sarcina prin cezariana. Nu stiu daca as fi putut sa nasc normal (medicul spunea ca e posibil sa nu ma dilat suficient si sa ma si chinui si sa-mi faca si cezariana in final), dar sincer nici nu imi doream.

Nu stiu prin alte parti cum este, dar aici daca nu dai cat trebuie te chinui ingrozitor.

Prin urmare am ales impreuna cu medicul cezariana.
Operatia a durat cca 45 min, bebe a iesit in primele 3 minute.
Ce imi aduc insa si acum aminte si stiu ca a fost cel mai oribil lucru pe care a trebuit sa-l suport in viata mea, au fost cele 24 ore de la reanimare (asta pentru ca am facut anestezie generala). Mi se parea ca nu se mai termina si nu mai aveam chef de nimeni si de nimic.

Dupa ce am ajuns insa la salon, totul a inceput sa intre in normal. Mergeam la bebe din 3 in 3 ore, mai putin noaptea cand ii dadeau laptic praf, si distanta era de cca 50 m pana la salonul in care erau tinuti micutii.

Dupa cca 1 saptamana mai simteam operatia, dar nu ma mai durea asa rau si cam intr-o luna eram refacuta (puteam sa ma misc f. bine, ieseam cu bebe pe afara in portbebe !!!, etc).

Acum sunt la a 2-a sarcina, urmeaza sa nasc prin noiembrie, si desi stiu ca ma va chinui tare mult ziua operatiei si saptamana de dupa, nu as schimba pentru nimic in lume cu o nastere normala.

In plus, acum vreau sa nasc cu cezariana, dar cu anestezie peridurala, astfel incat sa-l vad pe bebe imediat.

Cine spune ca nu te simti mama cu adevarat daca nu treci prin chinurile facerii, are o parere gresita despre ce inseamna sa fii mama in adevaratul sens al cuvantului.

Asta este parerea mea.

Sigur, se stie ca riscul aparitiei unor complicatii in cazul unei operatii de cezariana fata de o nastere normala este de 4 ori mai mare, dar, este decizia fiecarei viitoare mame si a medicului ei.

E ca si cum ai cauta sa vezi numai partea negativa a lucrurilor: 4 din 10 femei sa zicem pot avea complicatii la nasterea prin cezariana, dar de ce nu se spune si invers, 6 din 10 femei vor fi OK dupa cezariana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis26 spune:

Draga Oana,
Eu am nascut prin cezariana pentru ca era prima sarcina si copil era in prezentatie pelviana, dar nu sfatuiesc pe nimeni sa nasca asa.
In primul rand cand mi-am vazut piticul eram inca sub anestezie si nici nu am tinut minte ca l-am vazut. Cand l-am vazut a doua oara imi mai revenisem, dar nu am avut nici un sentiment de bucurie sau de dragoste fata de el, parca as fi primit o pereche de ciorapi...
Abia dupa vreo 3 zile am simtit intr-adevar ca este al meu. De alaptat l-am alaptat dupa 2 zile...
Eu zic ca e mai bine sa nasti normal...
Oricum nu a fost extraordinar de dureros dupa aceea, a fost suportabil, cu ridicatul din pat a fost mai greu cateva saptamani, dar in rest, a trecut repede....

Mergi la inceput