Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am nascut normal, fara epidurala. Totul a decurs cat se poate de normal, n-au fost complicatii. DAR n-are importanta cum nasti, important este ce faci dupa asta pentru copilul tau, ce-i oferi, cum il cresti...

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya spune:


draga simina
nici o secunda nu am avut intentia de a emite afirmatii cu iz de adevar absolut sau sa fac polemici, pur si simplu am relatat ceea ce am trait eu si ceea ce mi-a spus sora mea si pina la urma fiecare are un anume punct de vedere in ceea ce inseamna soc, bucurii si tot ce inseamna viata in general si la o parere proprie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Dragele mele, fiti sigure ca iau toate postarile voastre ca atare si ca nu iau de adevar absolut nici una dintre pareri...Dar, sincer, imi foloseste enorm sa citesc despre experienta fiecareia , pentru a cantari bine de tot avantajele si dezavantajele fiecarei proceduri in parte. Eu nu mi-am dat seama ce furtuni a starnit subiectul asta pana acum pana cand nu am primit link-urile catre celelalte subiecte cu aceeasi tema.....Daca mai este cineva care vrea sa le vada sunt intr-o postare in pagina 1.
Va multumesc din inima inca o data si ...mai vreau! mai vreau!

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

eu am nascut prin cezariana, la recomandare, cu epidurala, caci am vrut sa fiu treaza in tipul nasterii. am nascut miercuri noaptea, iar sambata dimineata eram acasa si faceam curat in bucatarie. m-a durut primele doua zile si atat; am carat copilul in brate (de 4 kg) din prima zi de stat acasa; m-am reapucat de sport (incetisor) dupa trei luni. n-am avut nici o durere a operatiei de cand am nascut si pana acum. cred ca depinde de organism.

nasa mea a nascut normal si trei saptamani dupa nastere nu a putut sa mearga.... o alta prietena care a nascut tot normal, la trei ore de la nastere se plimba prin gradina spitalului si dadea telefoane.

cum spuneam, depinde de organism; e bine ca aduni informatii, ca sa-ti poti evalua alegerea. si nu te sfii sa alegi!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Gabi, sa-ti traisca puiul si sa fie sanatos!!
Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

daca se poate nastere normala nastere normala sa fie, cezariana este un moft daca nu este recomandata medical,....dar chiar numai un moft sa fie, e totusi o operatie orice ar zice cineva
la multi bebei


cristina si bebe maria

bebe Maria

www.babiesonline.com/babies/g/gandacelul/" target="_blank">pagina Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

indiscutabil la o nastere naturala riscurile sunt mult mai multe decit la cezariana: sa nu fie copilul intors, sa aiba cordonul ombilical in jurul gitului, sau nu mai ai pur si simplu putere sa impingi si sa ajungi la forceps (am vazut copil nascut cu clavicula rupta de la forceps ... iti dai seama cum e sa traga cineva de tine pina-ti rupe clavicula ). Si riscurile pt mama: hemoroizi acum sau la o virsta mai inaintata, hernie - dupa mai multe nasteri naturale.

Eu am ales cezariana si as mai alege-o de 100 de ori daca ar trebui.
Am avut anestezie generala, am inceput sa merg a doua zi (vreo 4 zile am mers indoita ca briceagul), apoi totul a reintrat in normal.
E adevarat ca am avut parte de un doctor profesionist, n-au fost probleme cu operatia in sine.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB

indiscutabil la o nastere naturala riscurile sunt mult mai multe decit la cezariana: sa nu fie copilul intors, sa aiba cordonul ombilical in jurul gituluiSimona
http://community.webshots.com/user/simonabb




de ecografii in timpul sarcinii s-a auzit in anul 2005??
ca-tzi spun medicii ecografisti acum si cum are copilul unghia a treia de la piciorul drept!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

normal cu epidurala.
poti vorbi cu femei de peste 50 de ani care au facut cezariana si-ti vor spune ca, in timp, se resimt, fiind chiar sensibile la frig.

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

quote:
Originally posted by SIMONABB

indiscutabil la o nastere naturala riscurile sunt mult mai multe decit la cezariana: sa nu fie copilul intors, sa aiba cordonul ombilical in jurul gituluiSimona
http://community.webshots.com/user/simonabb




de ecografii in timpul sarcinii s-a auzit in anul 2005??
ca-tzi spun medicii ecografisti acum si cum are copilul unghia a treia de la piciorul drept!!!



Nu fi asa de sigura! Se pot "scapa" multe. Si nu neaparat din vina medicului sau a aparatului, ci din cauza pozitiei fatului...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput