Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana69us spune:

Eu tot cezariana am facut, dar nu la cerere. Mie mi s-a rupt apa cu o luna mai devreme si trebuia scos bble.
Eu as fi vrut sa nasc normal, dar acum cind ma gindesc cum urlau fetele alea in sala de nasteri...ma bucur ca a fost cezariana!
Oricum iti doresc nastere usoara si un medic bun care sa te indrume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am nascut prin cezariana deoarece nu a mers natural, dar nu regret, deoarece m-am refacut f usor. Depinde enorm de organism...

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

In cazul cezarienei o importanta f.f. mare o are anestezistul care iti face epidurala. Tot aici pe DC am citit mesaje ale unor fete care au spus ca dupa operatie au ramas cu amorteli, nu isi mai simteau mana, piciorul, etc, dureri de cap, greturi.
Sunt atatia factori pro si sontra ca e tare greu sa alewgi. Eu te sfatuiesc sa alegi intai calea naturala, iar daca nu merge si nu merge atunci sa faci cezariana.
Eu am vrut sa nasc natural, dar nu ma dilatam, cu toate ca mi-au administrat medicamente in sesnul asta. M-am refacut f.f.f. repede dupa operatie si daca ar fi sa nasc a 2 oara tot cexariana as alege, dar repet, eu m-am refacut f.f.f.f. repede.
Insa alte fete au spus ca au tras tare mult.

Multa sanatate,

Carolyne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

draga Oana, spui ca tu esti la faza de preconceptie; uite care e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da-concentreaza-te pe "fabricarea" bebelusului, fii relaxata, asculta sfatul medicului cand e vorba de nastere, pentru ca experienta ta va fi unica, asa cum sunt si experientele noastre.
e normal sa te preocupe nasterea, dar eu zic sa-l concepi intai pe cel mic, nu te stresa in avans. iti doresc sa ramai insarcinata cat de repede doresti, sa ai o sarcina usoara si o nastere la fel, pe care sa ne-o povestesti si noua, daca vei dori.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

De obicei cezariana nu-i pe alese, cel putin aici si nu alegerea ta, ci a medicului. In Ro am inteles ca ai optiunea, mai ales daca si cotizezi. Eu nu as fii facut cezariana, decat dar ar fii fost impusa medical. Nasterea naturala nu-i cea mai groaznica experienta, am nascut prima data cu epidurala, dar a doua oara fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Mai fetelor, m-ati luminat si m-ati ajutat enorm. Sunt atatea lucruri pe care nu le stiam. Sa stiti ca mi-am propus sa fiu curajoasa pentru copilul meu si pentru mine si sa nu apelez la bisturiu daca nu e nevoie.
Oricum, citesc si urmaresc in continuare sfaturile si experientele voastre....trebuie sa fiu cat de informata si pregatita pot.
Teodora draga, ai cea mai mare dreptate din lume si daca ar fi dupa mine as face un copil si acum, dar.....intotdeauna exista un dar...noi locuim intr-o garsoniera cu catelul nostru, un rottweiler de 40 kg si nu prea sunt conditii de crescut un copil, deocamdata.

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya spune:

eu am nascut normal si a fost destul de nasol pentru ca bebe nu era intors, nu am avut dilatatie, apa mi s-a spart cu vreo 7-8 ore inainte de nasterea propriu-zisa ... dar cu toate astea am scapat cu bine si la 1 ora dupa nastere am mers fara probleme si m-am simtit bine
sora mea a nascut prin cezariana, in afara de faptul ca nu a simtit atunci nimic (ma refer la dureri) in rest cezariana s-a dovedit ca fiind cea mai rea alegere (cezariana dorise ea): dupa operatie, dureri, disconfort, nu se putea misca deloc, nu putea tine nici macar copilul in brate ca lumea, nemaipunind la socoteala ca laptele i-a venit mult mai tirziu, ce mai, a fost nasol de tot la ea
se spune ca este bine si pentru copil si pentru mama sa aiba loc o nastere normala, copii nascuti normal au un start mai bun in viata (organismul se pregateste pentru nastere, plaminii sint pregatiti sa inspire aerul, pe cind copii nascuti prin cezariana sint scosi pur si simplu din burta mamei atunci cind a programat doctorul chestia asta, nu cind sint ei pregatiti sa vina pe lume)
pe scurt, daca organismul iti permite, fa tot posibilul si naste normal, e adevarat ca este ceva trauma, dar refacerea este mult mai rapida, si in pus de asta si copilul va fi mult mai sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by sonya

eu am nascut normal si a fost destul de nasol pentru ca bebe nu era intors, nu am avut dilatatie, apa mi s-a spart cu vreo 7-8 ore inainte de nasterea propriu-zisa ... dar cu toate astea am scapat cu bine si la 1 ora dupa nastere am mers fara probleme si m-am simtit bine
sora mea a nascut prin cezariana, in afara de faptul ca nu a simtit atunci nimic (ma refer la dureri) in rest cezariana s-a dovedit ca fiind cea mai rea alegere (cezariana dorise ea): dupa operatie, dureri, disconfort, nu se putea misca deloc, nu putea tine nici macar copilul in brate ca lumea, nemaipunind la socoteala ca laptele i-a venit mult mai tirziu, ce mai, a fost nasol de tot la ea
se spune ca este bine si pentru copil si pentru mama sa aiba loc o nastere normala, copii nascuti normal au un start mai bun in viata (organismul se pregateste pentru nastere, plaminii sint pregatiti sa inspire aerul, pe cind copii nascuti prin cezariana sint scosi pur si simplu din burta mamei atunci cind a programat doctorul chestia asta, nu cind sint ei pregatiti sa vina pe lume)
pe scurt, daca organismul iti permite, fa tot posibilul si naste normal, e adevarat ca este ceva trauma, dar refacerea este mult mai rapida, si in pus de asta si copilul va fi mult mai sanatos




Hai sa nu emitem afirmatii cu iz de adevar absolut! Se va ajunge la aceleasi polemici care se tot discuta pe "nasterea pe glob". Nu este adevarul absolut nici cazul tau, nici cel al surorii tale. Cit despre cel mai mare shoc pe care-l suferim in viata, este acela de cind ne nastem, chiar pe cai naturale! Noroc ca nu avem amintiri de atunci!

Fiecare este un caz diferit, ceea ce-mi e mie bine poate sa-i fie f.f. nepotrivit alteia. Asa ca...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mie epiziotomia mi se pare inspaimantatoare, mai rea decat o cezariana Eu am mai facut o operatie cu anestezie in rahie (anestezie dubla ca prima nu a tinut), la ora 14:00 iesisem dintr-o operatie cu complicatii si la 12:00 noaptea m-am ridicat si m-am dus singura la wc. Atata doar ca mi-au pus niste perfuzii dupa, ma simteam cam slabita.
Am prietene care au nascut natural dar si cu cezariana. Eu nu pot spune 100% ce as alege fiindca nu am ajuns la acel punct, dar inclin mai mult spre cezariana si din experienta operatiei pe care am avut-o si din ce-am citit/auzit pana acum.

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Am nascul la 22 de ani - nastere normala. Travaliul a durat 6 ore din care ultimele 2 au fost mai grele. Dar atunci eram tinerica si subtirica, nu pot sa spun ca a fost foarte greu si m-am refacut imediat. Acum, cu cativa ani buni in plus si cu cateva kg mai mult...sincer nu stiu ce as alege. Probabil ca as incerca tot nastere normala.

Iulia

Mergi la inceput