Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana?

Ce ma sfatuiti? Nastere normala sau cezariana? | Autor: oana8188

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici!

Din cate stiu eu, daca ai ceva cunostinte la maternitate, poti aranja sa nasti prin cezariana chiar daca nu e nevoie, doar pentru confort, dar....chiar asa e? Chiar e confort?... Sau sunt si aspecte negative? Cat timp dureaza o nastere normala?...
Am nevoie de pareri pro si contra celor doua feluri de nastere, avand in vedere ca planuim si noi un bebe cel putin.

Va multumesc!

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Draga Oana eu am facut cezariana din motive medicale,bebelusha nu se intorsese a stat cu capul in sus.Vroiam sa nasc nasc normal,ma si pregatisem ca sa zic asa,am mers pe jos in timpul sarcinii cum n-am mai mers in viata mea,ceea ce e foarte recomandat si se zice ca nasti mai usor sau mai repede.Anyway am facut cezariana si drept sa-ti spun mi-a fost rau,rau de tot!Nu vreau sa te sperii dar dureri ca alea n-am mai pomenit.Si m-au tinut vreo 2 saptamani,ma ridicam cu greu si aveam dureri la orice miscare.Cu dureri de cap ingrozitoare,numai eu stiu cum am alaptat fata din 2 in 2 ore...cum ma ridicam din pat,nu puteam sa stau decat pe spate,cum urlam la fiecare miscare pe care o faceam.Asa ca un NU hotarat cezarienei.Gandeste-te asa:daca la cezariana nu te doare nimic in timpul nasterii tragi apoi dupa cel putin o luna,pana se cicatrizeaza taietura.Dar la nastere normala te chinui in timpul travaliului si apoi esti ok,dupa cateva zile te refaci cu mult mai usor decat in urma unei operatii cezariene.Si lactatia se instaleaza mai rapid in cazul unei nasteri normale,si apoi satisfactia ca ai contribuit la nasterea copilului ta e alta...sentimentul ala pe care il ai dupa o nastere,dupa ce impingi,ca ai dat viata,e un sentiment ni pe care numai femeile il pot avea.Si acest sentiment nu-l prea ai in timpul cezarienei.Un mic secret sa-ti mai spun si apoi plec:mie mi-e frica de mor de bisturiu,fac urat la anaestezic,imi fge in sus si in jos tensiunea,de la 9 la 14 in 5 minte,asa imi varia in timpul cezarianei.Si clantanit de dinti si tremurat din umeri necontrolabil.Frica!

Lavinia si Natalia(17.01.05)
http://community.webshots.com/user/lavinia171 http://community.webshots.com/user/lavinia285

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Nastere normala cu epidurala, ca sa nu te chinui inutil.
Eu am experienta unei cezariene, nu pot spune ca a fost rau, dar cred ca daca asa a lasat Dumnezeu, stie El de ce. La noi s-a impus cezariana.

Nu am nimic cu fetele care aleg cezariana ca sa le fie mai usor sau pentru ca le e frica de nasterea naturala. E si asta o chestie de inteles.
De multe ori, nu e mai usor, te chinui mai mult dupa aia, dar nu e nici crancen. Depinde de organism.
N-as spune ca e "confort".

O nastere normala dureaza cam 12-14 ore la primul bb, dar numai ultimele ore sunt cu adevarat dureroase. Insa ii ceri anestezistului epidurala si nu mai simti.

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si eu am nascut prin cezarina, sarcina nu coborise, copilul nu se intorsese.....am nascut la sfirsit de septembrie si m-a intepat operatia pina in vara......iar dupa ceva ani am facut aderente de la operatie si un fibrom de toata frumusetea care nu a trecut decit cu operatie...adica cu o histerectomie subtotala....tot uterul era plin de mici mioame (fibromatos)......

poate scapi pe moment de durere, dar poti trage in timp.....

orice hotarare ai lua pina la urma..bafta si un bebe sanatos!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Eu am nascut normal!Deshi in durerile alea groaznice (in spitalul nostru nu se practica anestezia epidurala)imi rugam nasha (care a stat cu mine)sa il cheme pe doctor sa ma taie ca nu mai suportam durerile!Dar o asistenta de acolo imi tot spunea sa mai rabd un pic pt ca am sa vad dupa aia ce bine o sa ma simt fatza de cele care faceau cezariana!Pana la urma am rezistat eroic shi intr-devar cine se plimba pe culoarele spitalului dupa aia d eparca nici nu nascusem?! Eu!Bine, ramane la alegerea ta cum vei nashte, vb cu doctorul,iar el te va sfatui cum e mai bine!Deshi pt bani mai multzi poate prefera sa-tzi faca cezariana!Important e sa nu ai probleme ca sa fi obligata la asha ceva!
Parerea mea e sa nashti normal, iar ca sa nu mai simtzi durerile sa-tzi faca anestezie!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Mersi mult de tot, fetele!
Imi sunt tare de folos explicatiile pe care mi le-ati dat.
Mai vreau, mai vreau!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Eu cred ca asta tine de evolutia sarcinii si de sfatul doctorului care iti va urmari sarcina si mai putin de "sfaturile" noastre. Cel mult putem povesti experientele noastre dar recomandari in acest sens nu cred ca se pot face.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Sunt de acord cu mcm, doar dr. iti poate spune ce e mai bine. In general se recomanda pe cat posibil nasterea naturala, cea prin cezariana fiind varianta de rezerva.
Prima mea optiune a fost nasterea naturala, dar cu peridurala. Pentru ca Matei nu s-a intors, adica era in prezentatie pelvina, dr. mi-a recomandat cezariana, eu fiind si mai slabuta si cu bazinul destul de ingust. Sincer, la cate chestii neadevarate am auzit ianinte de a naste, eram cam ingrijorata. Acuma eu sunt convinsa ca pentru unele cezariana a fost mult mai grea decat pentru mine. Dar nici vorba sa nu pot sa-mi iau copilul in brate timp de cateva luni (asa cum m-a speriat cineva inainte), de fapt l-am tinut in brate a 2-a zi.
Sa-ti spun cum a fost la noi: am fost programata la cezariana, dar chiar in acea zi mi s-a rupt si apa (coincidenta). Mi-au facut peridurala si mi-am vazut copilasul de cum l-au scos. Operatia a durat cam o ora, cu tot cu cusut. Am fost semiconstienta, in sensul ca vedeam si auzeam, dar ca prin vis. Am ajuns in salon, l-am sunat pe fericitul tatic, care a veni sa ne vada. Singura chestie nasoala a fost ca in prima noapte am avut un fel de frisoane. De mancat am mancat perfuzii, cam o zi, daca-mi amintesc bine, dar n-a fost asa o problema. Dimineata la 6 (eu nascusem seara la 21.45) am cerut sa-mi aduca bebelusul, si i-am dat si putin laptic la san. Din pacate, din cauza dr. neonatolog, in timpul zilei nu mi l-au adus, pt. ca dr. a crezut ca nu am lapte, dar nici macar nu a venit sa ma intrebe. Ma rog... dupa-masa mi-au scos sonda si am facut primii pasi. As minti sa-ti spun ca nu doare, dar in cazul meu durerile au fost perfect suportabile. Ce sa-ti mai spun, ca dupa o saptamana si uitasem de cezariana, pentru mine recuperarea a fost foarte usoara si scurta, iar operatia acum dupa nici un an abia se mai vede, iar de simtit nu am simtit-o niciodata.
Asa ca, experiente si experiente...
Sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu sunt pro-normala! Cezariana numai la indicatia dr-ului, nici un caz la cererea pacientei!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

daca esti tu sanatoasa si bb la fel
PRO normala.

numai gandul ca vei zace in pat, taiata pe burta, cu dureri mari, aflata in imposibilitatea de a-l lua pe bb in bratze sau a merge la toaleta, cel putzin 24 de ore, de frica a trei contractzii (oricum itzi face anestezie daca nu suportzi durerea)

nu cred ca te incanta prea tare, asa ca ce ma tura-vura si cu cezariana asta la cerere!!!!

Mergi la inceput