Quelle

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetele care au avut surprize cand au primit marfa comandata prin catalog de la Quelle sau Redout sau din alta parte sa nu se mire. Fiind clienti f. importanti care comanda cantitati mari de la furnizori negociaza de obicei pretul pana la sange. Si ne mai miram ca producatorul va folosi materialele cele mai ieftine astfel incat sa se incadreze in pretul oferit de Quelle et co.

Eu pot sa va spun de ex. la mobila (caci in acset domeniu sunt implicata) am incercat sa lucram cu Heine, au venit ei cu niste modele care deja existau in catalog dar cautau un furnizor nou.Ne-au spus sa impartim pretul care apare in catalog la 3,5 si daca am putea oferi acel pret ar fi OK. Bineinteles ca nu ne-am incadrat nu imi dau seama cum au facut-o altii.

Mandy, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, sper sa nu se supere cineva, dar m-am benoclat si eu in catalog (l-am primit zilele astea) si, la prima vedere, mi-a luat ochii (plus ca am vazut ce au scris si fetele din vest ca ar fi produse bunicele)

la a doua vedere... hm!

problema nu e atat calitatea produselor (buna, rea, ma rog) cat raportul pret-calitate, care mie mi se pare dezastruos

adica preturile sunt de produse f bune, de firma (ex: produsele electronice costa cat cele mai bune produse de firma de gen, si nu stiu daca si fac atata), iar calitatea, din cate imi dau seama, este de produse chinezesti/turcesti (cam ce se gaseste prin europa sau prin piete - din cele bune, adica, nu vorbim de "jafuri")

va dau un exemplu: cosul pliant de rufe din catalog pe care ei il vand cu 150.000 eu l-am luat din piata cu 38.000 (la europa cre ca e si mai ieftin!)

de aici se explica si de ce la cumparaturile ulterioare isi permit sa dea reduceri de 70%:)

nu zic ca e o regula generala (am vazut si produse de firma - sutiene triumph, de ex - dar mie mi se pare ca acest gen de sistem cam... pute, scuzati espresia

la fel si cu cataloagele "avon": iti iau ochii cu produsele (se adreseaza unui anumit gen de public, acela al femeilor care nu au timp sa umble prin magazine sa faca o comparatie si prefera, chiar sunt superincantate) sa comande fara a sti ce comanda - supriza e ca scot bani cat nu face pentru niste produse bine promovate, dar de o calitate mai mult decat indoilenica...:((

e drept ca sunt tot felul de jucarii f faine, dar ati vazut cat costa?!!! sau pijamalutele... superbe, dar exact acelasi gen de pijama mi-a luat mama soacra de la europa, din bumbac de cel mai bun, cu imprimeuri fff faine, cu 90.000 - si in catalog sunt 500-600.000 (plus cadou un ursulet, puah!)

pronind de la aceste observatii, am mai dat o raita prin catalog si, privind cu alti ochi, mai lucizi, am vazut ca majoritatea produselor de imbracaminte is chiar nasparlii (noroc cu fetele care prezinta:)), iar cele care nu is nasparlii, is peste pretul pietei:((

nu stiu, am zis si eu ce cred... acuma, daca ma insel... fiecare face cum crede...

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Gandacelu - eu mi-s din 'cele femei care n-au timp sa umble prin magazine, dar cosmetice e la Avon nu cumpar ca nu ma prea vacsuiesc.
Dar imi serveste comparatia, pentru ca ma voi abtine de la a comanda fara cap.. Habar n-aveam ca se poate lua de pe vre-undeva pijama cu 90 de mii!
Si eu am comandat catalogul, dar vad ca nu a ajusn inca, si chiar ma interb daca va ajunge! E posibil sa aiba mii de cereri..

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by ankalaura
Habar n-aveam ca se poate lua de pe vre-undeva pijama cu 90 de mii!


ups! credeam ca s-a inteles: era pijama pentru ioachim:D

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

La haine trebuie atentie mare in primul rind la compozitia tesutului ,in catalog arata bine dar eu am trimis inapoi pina acum jumatate din hainele pe care le-am comandat ,iar taxele pentru trimisul inapoi nu uitati ca sint suportate de voi ,in rest celelalte lucruri sint ok!
Haine insa nu mai iau de la ei ,si nu mai iau in general prin catalog caci am fost dezamagita de calitatea lor!

Aura&Luca,3 ani trecuti de mult!
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=f9c2
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:


adica preturile sunt de produse f bune, de firma (ex: produsele electronice costa cat cele mai bune produse de firma de gen, si nu stiu daca si fac atata), iar calitatea, din cate imi dau seama, este de produse chinezesti/turcesti (cam ce se gaseste prin europa sau prin piete - din cele bune, adica, nu vorbim de "jafuri")

calitate la electronice si electrocasnice eu zic ca e buna, mai ales ce priveste produsele Privileg.La fel pot spune si de electonicele de la Universum.Poate in Ro nu sunt cunoscute,dar va zic ca le-am folosit si sunt super multumita de ele.Da ,la imbracaminte uneori lasa de dorit,dar eu si acum am o pijama care am luat-o acum vreo 6 ani si e inca in stare buna.



va dau un exemplu: cosul pliant de rufe din catalog pe care ei il vand cu 150.000 eu l-am luat din piata cu 38.000 (la europa cre ca e si mai ieftin!)

da,aici iti dau dreptate,desi eu am dat 50.000 pe el in piata



Intr-adevar nu ne comparam salariile cu celor de afara din UE,dar dif de pret fata de catalogul (de ex. din DE) este de 100.000-150.000 lei


A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

stii ce nu mi-a mai placut la hainele pentru femei?
oare numai mie mi se par... groaznic de demodate?!...

espadrilele alea cu toc... beah! cismele alea cu pietre false colorate atarnate... ugs! ce mai, nici bunica n-ar purta asa ceva...

bluzele alea cu floricele aplicate, parca sunt de eleve la pubertate... plus ca nu stiu cate din noi au talia 90-60-90 sa arate ca fetele din revista (altfel, cre' c-ar veni urat de tot... horror!:)

nu stiu... mie romancele mi se par mai cochetele nitel decat genul ala de haine promovat de revista... mai imaginative, mai putin "standard"... mai putin "haine de cartier periferic"

majoritatea mi se par chicioase pana la greata... ca sa nu mai vorbim de lenjeria de pat... cu flacari, dracusori, iepurasi playboy (roz si negru, dupa preferinte)

nu stiu frate... nu imi plac si pace... iar cele care imi plac... ma incearca un gand sa verific magazinele de firma acuma, la reduceri...:))

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

recunosc ca au incaltari care nu le-as purta.Dar daca ne uitam atent multe chestii din catalog le gasim si la noi in magazine.
Hainele de pe primele pg ale catalogului sunt mai la moda,mai ce poarta romancele(si e adevarat ca romancele sunt mai cochete.Mie mi-a luat o zi intreaga sa vad o nemtoaica imbracata la costum pe strada,in rest oriunde intorci capul numai la blugi si adidasi).
Gandacelu,daca hainele de la Quelle ti se par demodate sa le vezi pe cele din Bauer sau sa vezi tinutele specifice bavarezilor.
Nu sunt fac cumparaturi din catalog(ador sa colind magazinele),dar uneori(nu stiu daca asta se va intampla si la noi) in cataloage gasesc oferte bune,mai ales cand fac c-da pe net.



A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Hihi, ce mai dezbatere aici!!!
Si mie mi se par cam demodate hainele la Quelle, de aia prefer sa cumpar altceva de la ei si sa profit de cite-un cadou care-mi face cu ochiul. Dar tricouri 100% coton sunt citeva dragute si-s simple, n-au cum sa fie demodate (depinde pentru ce situatie le vreti, daca-i pentru facut sport sau pentru facut fite... )
Acum n-o sa creada nimeni asa pe povestite, lumea cumpara daca-i place ceva si daca nu dupa aia trimite-napoi si nu mai cumpara...

Singurul meu sfat: cititi bine detaliile la fiecare produs in parte, e important. Cind sunt mai multe modele (la mobila, aparate) pun poza de la cel mai smecher (si mai scump) si pretul "incepind de la..." cel mai ieftin. Eu devastez cataloagele ca stau la tara si pe aici n-am magazine, dar dac-as sta intr-un oras plin de tot felul de magazine... nu stiu. Dar in orice caz pentru ocazii mai speciale (spectacole, etc.) nu ma imbrac din cataloagele astea. Dar pentru stat prin casa, dormit, gradinarit sau alergat merge.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

La noi catalogul e gratis ....ba chiar mai gasesti cataloage separate (pe un anumit profil ...ex sa zicem haine marimi maricele si mari ...sau ptr electrocasnice ) direct in magazine ....
Eu sincera sa fiu prima data cand am comandat am facut-o numai si numai ptr faptul ca imi doream la nebunie sa fac asta pe vremea lui "Ceasca" eram copil si imi placeau la nebunie ...era o adevarata onoare sa ai un catalog in casa
anyway...eu am fost multumita de ce mi-an cumparat si mi s-au pasrut seriosi!


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput