Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Eu am luat acid folic inainte de a ramane gravida. Cam vreo 2 luni.

Apoi mi s-a recomandat si in Canada si in Romania "MATERNA" nu am intrerup deloc. Nu mi-au facut rau si nu m-am ingrasat peste normal.

Materna are in componenta acid folic.

Monica-Matz 26+ cu Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

mariussimiuc, si eu sunt o salariata gravida si sa stii ca dr meu de familie imi da Elevit compensat... Deci insista, asta zic si eu!

Ioana
23+ si David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ioana,nu stii cum era bifat pe reteta ta?Gravida sau salariata? Sau amandoua?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pai fiind medicamente pentru sarcina bifeaza gravida.

Ioana
23+ si David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Acum am venit de la farmacie...le-am luat pe toate la rand.. Si mi-au spus acelasi lucru ca si dr de familie.Beneficiez de compensatie daca mi se bifeaza gravida,dar in acest caz trebuie sa am salariul minim pe economie

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Hai mai, mi se pare cea mai stupida explicatie!! Mie dr de familie nu mi-a cerut nicio hartie prin care sa afle salariul... Mi-a dat si gata. Chiar in ultimele 2 luni mi-a zis chiar el sa ma duc sa-mi dea. Mi-a mai dat si Utrogestan si No-spa... Sa stii ca multe gravidute de la odisee iau medicamente compensate si nu au salariul minim. Daca ar vrea ti-ar da cu siguranta... Urat din partea lui!

Ioana
23+ si David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Eu n-am mers la medicul de familie pentru compensare, e departe si nu merita efortul drumului, in bUcurestiul care stim cum e. DAR...sunt medic si n-am auzit in viata mea sa se dea un medicament compensat sau gratuit in functie de salariul minim sau maxim!! Gratuitatile se stabilesc in functie de afectiune iar pt compensare exista pur si simplu o lista de medicamnete care pt asigurati SE COMPENSEAZA. Dar in tara asta ma astept de fapt sa aud orice...
E sigur subiectiv, dar de cand am retrecut de pe Materna pe Elevit zau ca mi-au mai revenit fortele, nu-l mai schimb (drei mele ii era indiferent ce iau)

naty 17+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Eu la Alex (acum 2 ani) am luat Materna si mi-a fost super bine de la ele, nu m-am ingrasat deloc(am luat 11 kile in total). Acum am incercat cateva zile Elevit si nu mi-a fost deloc bine , asa ca trec din nou pe Materna dupa ce termin cu acidul folic. In plus, am facut o comparatie si am vazut ca Materna e mai complexa.

Deea11+ , www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

mariussimiuc femeile gravide beneficiaza de retete compensate.De la servici iti trebuie o adeverinta si nu intereseaza pe nimeni salariul tau apoi i-o dai medicului de familie care dupa parerea mea se eschiveaza.Daca nu vorbeste cu ginecologul tau si vezi ce te sfatuieste sa faci caci ceea ce ti s-a intamplat nu-i deloc normal.E dreptul tau sa beneficiezi de compensatie caci in loc de 36 ron platesti 15 ron.Si pe reteta este bifat gravida caci pentru sarcina iti trebuie elevit sau materna ..logic.
naty nu stiu ce avea materna dar mi-e tare rau mi-a fost de la ea.Facand comparatie ca si compozitie centrum materna are 2-3 minerale in plus fata de elevit dar acesta din urma are cantit cu putin mai mari.Oricum ma simt tare bine cu elevit parca sunt alt om.

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 21+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Fetelor,am cautat pe net,ca pana luni oricum nu o gasesc pe dr si uitati ce am gasit:
"-se alege prin bifare cu "x" categoria in care se incadreaza asiguratul. Medicul va bifa o singura categorie de asigurat, conform O.U.G. nr.150/2002 cu modificarile si completarile ulterioare:
-se bifeaza categoria "gravida / lehuza" numai pentru persoanele gravide si lehuze care nu au nici un venit sau au venituri sub salariul minim brut pe tara (conform prevederilor O.U.G. nr. 150/2002 cu modificarile si completarile ulterioare). Pentru femeile gravide / lehuze care nu se incadreaza in aceasta categorie se bifeaza exclusiv categoria de asigurat din care face parte;"


Sursa: http://www.cnas.ro/default.asp?id=60

Acuma...m-am bagat in ceata total...


Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput