Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Eu am luat Materna din trimestrul II de sarcina. Cate una pe zi. Dupa analizele de prin saptamana 28 mi-a redus doza la 2 pe saptamana, pentru ca nu aveam nici o lipsa si doctorita mi-a spus ca singurul aport al Maternei o sa fie in "sunculitzele" de pe coapse, daca iau mai mult decat trebuie. Si intr-adevar, in trimestrul II ma ingrasasem destul de mult, iar in trimestrul III am reusit sa-mi tin greutatea (mea) sub control, kilogramele ce s-au mai adunat fiind ale copilului, placentei, lichidului, etc. Si eu cred ca vitaminele in exces nu-si au rostul. Important e sa te hranesti sanatos.

Elevit n-am luat, dar nu cred sa fie mare diferenta intre ele. Din cate am inteles, Elevit-ul ar avea totusi un avantaj, "material" ca sa ii spun asa: se poate lua compensat.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

buna fetele...

eu am luat la rec. medicului acid folic in primul trimestru.
am intrebat si eu de suplimente, si mi-a zis ca avand in vedere ca am analizele bune, nu-mi trebuie.

o sa vedem la turul 2 de analize, cand mai mult ca sigur ca o sa imi dea ceva.

asa ca asteptam sa ne apropiem de 7 luni pt randul 2 de analize.

_
18+

Pozele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Buna seara fetelor,eu am luat o perioada de 11 zile centrum materna si mi-a fost tare rau de la ele in sensul ca luam pastila la masa de pranz si apoi stateam la pat pana seara.Am luat dupa o pauza de o sapt timp in care nu mi-a mai fost rau deloc deci am luat Elevit de la care ma simt bine.Acid folic am luat doar in prima luna de sarcina.O seara placuta Mihaela

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 21+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu am luat Elevit la inceputul sarcinii aproape doua luni, dar apoi le-am abandonat din proprie initiativa pentru ca m-am ingrasat foarte tare. Imi era foame tot timpul si dupa ce nu le-am mai luat am revenit la normal. Cu apetitul, ca kilogramele sunt tot acolo.


26+ cu Stefana
[URL=http://community.webshots.com/album/561146430ocOnmM][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Si eu am o pofta de mancare destul de mare! Iau Elevit, analizele mi-au iesit foarte bine. Acid folic nu iau separat pt ca mi-a zis doctorita ca Elevitul are in compozitie doza recomandata. Mai nou, mi-a zis sa iau calciu lactic timp de 10 zile.

Oana 33+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralonesciuc spune:

Sunt si eu noua pe aici...Am 7 saptamani, mi-am facut analizele si au iesit foarte bine prin urmare medicul de familie nu mi-a prescris nici un fel de vitamine. Pe 30 noiembrie am programare la medic la Iasi (doar atunci am prins liber), sunt din Suceava. Sunt curioasa ce-mi va spune, atunci voi avea 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ralonesciuc, vitaminele ne trebuie in sarcina, iar acidul folic obligatoriu! Or fi analizele bune, dar in tine creste o noua fiinta acum, care iti CONSUMA resursele; e o realitate. Pana mergi la medic ia macar acid folic, se ia tot trimestrul I, 1 tableta pe zi.
Am trecut sin eu de pe Materna pe Elevit si parca-parca m-am mai inviorat si imi recapat si pofta de mancare. Cu greutatea vom vedea cum va fi, oricum nu fac excese alimentare de nici un fel, dimpotriva. Logic nu e sa fie diferente intre ele, compozitia seamana mult!

naty 17+ cu
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by gattasalvaje
Elevitul mai are avantajul ca se da compensat...si sunt niste bani care se simt.[/blue]



Eu pana acum am cumparat Elevitul,dar citind ce-ati scris voi aici m-am dus la medicul de familie sa-mi dea si mie o reteta compensata.Mi-a spus ca o data ce sunt salariata nu pot beneficia de reteta compensata sau gratuita.


Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Mariusmic, doctorul tau vorbeste prostii : ca gravida ai dreptul la Elevit compensat. Schimba-ti doctorul sau insista.

37s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Dr mi-a spus ca nu poate bifa pe reteta si gravida si salariata.Daca bifeaza gravida cica se considera ca nu-s salariata ,iar daca-s salariata nu beneficiez de reducere,decat daca am minimul pe economie trecut pe cartea de munca.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput