Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

De calciu stiam si eu ca luat simplu poate provoca contractii...
Si eu am cam aceeasi dieta ca si tine (multe legume, fructe si lactate), mananc si piine nearga (nu alba) si fulgi dietetic, etc.
Singura chestie e faptul ca eu abia la 18 termnin serviciul....
Ca atare, intotdeauna mananc dupa 7 seara


Toanca si bebe Matei 21 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Eu ce sa mai zic....mi-a prescris doctorul de familie asa:
Acifol - 2/zi
Materna - 1/zi
Maltofer - 1/zi
N.B. atat Materna cat si Maltoferul au in compozitie acid folic si eu mai iau si cate 2 pastile de Acifol ....l-am intrebat si pe Dr. Tutunaru pe site si mi-a spus ca el considera ca am vitamine prescrise in exces....si m-am ingrasat foarte mult pana acum si sa nu va mai spun ce pofta de mancare am (as manca si pietre) dar nu stiu la ce sa renunt.....
Ideea e ca doctorita de famlie imi tot spune ca e bine pentru bebel sa iau toate vitaminele (dupa ce in primul trimestru ne-am certat ca nu voia sa-mi dea acid folic si a trebuit sa-l iau de capul meu...)

Ioana si 23+

Pozicile mele: http://pg.photos.yahoo.com/ph/tuturugaioana/my_photos
Samburelul: http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20704;29/st/20051225/dt/7/k/d1f9/preg.png

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Ioana, mama da multe vitamine mai ei.....................
Mai renunta si tu la ele...


Toanca si bebe Matei 21 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cat am fost insarcinata am luat asa:
-in primele 3 luni acid folic 1/zi
-din saptamani 19 pana in 25 saptamni, am luat fier (sorbifer)
-din 26 saptamani, Materna, cate 1/zi (pana in 35 saptamani)
-iar din 35 saptamani am luat magneziu, deoarece aveam contractii.
Iar acum, cand alaptez i-au din nou Materna, 1/zi si calciu lactic.

Si pot sa va zic ca m-am ingrasat in total 14 kg, iar in prima saptamana dupa nastere am slabit 10kg.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Acid folic la inceput dupa care materna.

Anca 18+

http://community.webshots.com/user/ancaspiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Parerile sunt impartite referitor la vitaminele din grupul B ( ele pot declansa boala daca exista anumite stari precanceroase necunoscute , de aceea trebuie prudenta in administrarea lor ). Pentru un organism sanatos ele sunt benefice . Dar cati dintre noi stim cu adevarat cat de sanatosi suntem ? Mai ales dupa 30 ani , multe femei sunt diagnosticate cu mastoza la san , aceasta este de fapt o stare precanceroasa . Ce se intampla cu mastoza in cazul administrarii de vitamine B ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coroma spune:

diferentele dintre produsele cu vitamine pentru gravide nu constau neaparat in compozitie. Un complex de vitamine pentru gravide trebuie sa contina toate vitaminele, mineralele si oligoelementele necesare pentru a suplini nevoia crescuta in aceasta perioada. Exista diferente la forma in care sunt prezente vitaminele in aceste produse( nivelul de absortie depinde f mult de aceasta). ELEVIT are cea mai buna forma pt toate componentele sale astfel incit sa se absoarba in cea mai mare cantitate.
Cereti medicului de familie reteta compensata ELEVIT. SE COMPENSEAZA BINE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Si medicul meu mi-a recomandat tot Elevit... O sa vad cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by toanca

De calciu stiam si eu ca luat simplu poate provoca contractii...



Cum adica "luat simplu"?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

T-Ioana , Tutunaru ti-a zis f. bine ca iei vitamine in exces...apoi , de ce iei Acifol , ca Materna contine oricum doza recomandata de acid folic ? Cred ca tot acifolul pe care-l iei separat se duce numai in pipi ...asa ca dai banii degeaba pe el.

Eu am luat alternativ pana acum Materna si Elevit si n-am vazut diferente semnificative...doar ca Elevitul ma cam constipa iar scaunul este f. inchis la culoare (negru ) - scuzati detaliile. Cred ca din cauza concentratiei mari de fier.
Oricum , cu tot cu vitamine luate cu constiinciozitate , cu alimentatie echilibrata ....analizele mele ies mai prost ca inainte de sarcina .Calciul , magneziul - sub limita , fierul la fel.Ori bebelina mea suge tot , atat din rezervele mele cat si din Elevit si Materna...ori complexele astea nu sunt bune de nimic.
Tind sa cred prima varianta...

Elevitul mai are avantajul ca se da compensat...si sunt niste bani care se simt.

29+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput