Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Bun, se bifeaza categoria de asigurat, dar tot se da compensat, nu??

naty 17+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Mie doctorita mi-a prescris Centrum Materna inca de la 7 sapt, eu fiind cea care am deschis subiectul vitaminelor, iar mie mi se pare foarte important ca pe perioada sarcinii si alaptarii sa iau vitamine, ca sa nu risc cumva sa nu am tot complexul care imi trebuie si in cantitatile care imi trebuie si in felul asta sa ii periclitez in vreun fel dezvoltarea bb-lui meu.
Ma simt foarte bine de la ele, nu am probleme, dar la Elevit am citit ca: " Reduce senzatia de greata si varsaturi din primele luni de sarcina", si cred ca asta este si motivul din care mie mi-a dat doctorita materna, pt ca nu am avut deloc greturi, iar o prietena de a mea care tot la aceeiasi doctorita merge i-a dat Elevit, pt ca ea saraca voma tot ce manca si slabise pana in luna a 4-a cu 4kg si intr-adevar dupa aceea a inceput sa se simta mai bine si acum mananca fara probleme

21+
Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by natynic

Bun, se bifeaza categoria de asigurat, dar tot se da compensat, nu??



Cica nu... Se considera ca ai venituri mai mari decat minimul pe economie si nu beneficiezi de gratuitati sau compensari.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

Tot asa mi-a zis si mie med de fam la inceput - daca ai venitul mare nu bebeficiezi.I-am spus ca m-am informat si nu are nici o legatura cat castigi si e obligata sa-mi prescrie gratuit. Se bifeaza pe reteta gravida. Iar eu la farmacie mai platesc 13 lei, elevitul avand pretul intreg 36 lei.Mie imi da med de fam din saptamana a 7-a reteta iar acum am 30 de sapt. Asa ca cereti-va dreptul de a lua gratuit ca nu are nici o legatura cu salariul.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Eram convinsa ca asa e...
Doamne iarta-ma, ce-i aia venit mare?? Daca ai salariu de 8-10 milioane e convenabil sa dai 360 mii pe luna doar pe vitamine? (caci sa nu uitam cate alte cheltuieli implica o sarcina normal monitorizata)

naty 17+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput