Dezavantajele epiziotomiei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Hihihi Si eu m-am ales cu "favor" in urma epiziotomiei de era sotul
extaziat. Ce-i drept 2-3 saptamini ma durut dar acum nu mai am nimic nimic. Nici cicatrice nici durere nici un semn.
La mine a fost obligatorie si ma taiat cu o secunda inainte de a iesi copilu.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Nici eu nu am avut probleme, iar daca nasteam fara, cu de 4,150 kg cred ca ar fi fost rau. A contat si "mana" doctoritei, intr-adevar! A taiat si cusut "ca la carte"!

Catalina & Andrei (3ani si 6 luni)




"Imaginatia este mai importanta decat eruditia..."
(Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Si eu am avut epiziotomie(copil de 3,850) si n-am avut nici o pb.Nu m-a durut ,s-a vindecat foarte repede si sotul zice ca-s mai buna ca inainte.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fetelor, voi chiar credeti asta sau va incurajati singure?
Efectele se vor vedea in timp. daca ar fi asa de buna ne-am duce toti sa ne facem periodic cate o epiziotomie!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Mira,aici in Olanda nici nu se fac epiziotomii numai chiar in cazuri foarte rare si in ultimul moment daca chiar e necesar.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

si eu am, si in afara faptului ca simt o mica usturime la schimbarile de temperatura, nimic.

quote:
mira_m Posted - 02/02/2006 : 08:09:32
--------------------------------------------------------------------------------
Fetelor, voi chiar credeti asta sau va incurajati singure?
Efectele se vor vedea in timp. daca ar fi asa de buna ne-am duce toti sa ne facem periodic cate o epiziotomie!


cred ca glumesti. adica noi vorbim aiurea?

alexa & fam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Nu, departe de mine gandul asta, dar toate fetele lauda epizio cu atata foc de zici ca e chiar buna.....

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Mira da-mi voie sa vin si eu alaturi de tine. Nici mie nu imi pare epiziotomia o chestie atat de minunata. Rog fetele sa-mi dea voie sa fiu sceptica chiar daca pentru unele dintre ele a fost o binecuvantare.
Eu am vazut epiziotomia infectata a vecinei mele, e drept din cauza ca a fost externata a doua zi dupa ce a nascut si a fost nevoita sa stea 2 ore in fund in masina pana acasa. Cusatura s-a desfacut si cum ea nu a mai putut sa ajunga la doctoru cu care a nascut, a lasat-o sa se vindece asa. Nu va pot spune ce urat s-a vindecat.

E drept, e un caz nefericit. Poate ca isi are si epiziotomia rostul ei, dar ce ma deranjeaza de fapt este faptul ca la noi e o procedura de rutina, pe cand in majoritatea tarilor normale aceasta nu se practica decat daca e cu adevarat nevoie. Da' la noi te taie pentru ca le e lor lene sa stea si sa te ajute sa sa te dilati, sa nu te rupi, sa-ti vorbeasca, sa iti puna comprese calde, eventual un masaj .
Dezavantajele acestei proceduri se gasesc cu carul pe internet si sunt multi cei care militeaza pentru eliminarea acesteia ca procedura de rutina. Sa fie facuta cu cap si cand trebuie, nu din oficiu.

Daca s-ar putea sa facem teleportarea bebelului din burtica in bratele mamei atunci cand vine ceasu' , bine ar fi!!


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu am ramas cu o usoara incontinenta urinara... dar nu mi-a facut-o "din start", ci dupa ce nu mai iesea bebele... de vindecat s-a vindecat f bine, e drept ca si miscarea multa in t sarcinii a ajutat la antrenarea musculaturii (dr zicea ca a contat, eu nu stiu), iar la schimbari de vreme nu am observat nimic.
Curaj tuturor si sa nu aveti urmari neplacute de pe urma nasterii!

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

si eu am avut taietura, spre dreapta.... bb a avut 4 kg... nu m-au taiat de la inceput ci cand au vazut ca nu iese au zis sa ma ajute. problema la mine a aparut pentru ca aceasta taietura a fost combinata cu niste hemoroizi de toata frumusetea... si plus ca aici ai copilul de la inceput si tot timpul cu tine in camera.. asa ca degeaba ti se recomanda sa nu stai in fund... ca tot o mai faci..chiar daca te doare de iti vine sa urli...

la mine s-a vindecat destul de greu.. si am avut destul de mult timp probleme la

si ma deranjeaza si de la vreme.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput