Dezavantajele epiziotomiei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mie mi-a facut epiziotomie abia cand a vazut ca "nu iese" copilul fara. S-a vindecat in 2-3 saptamani (m-a cusut cu fire resorbabile desi nu vorbisem inainte despre asta si alte fete din salon erau cusute cu fire normale), iar acum nu am nici o sensibilitate "prin zona", poate la inceput un picut de durere la conntact sexual dar totul e super acum....
PS: Am nascut la Municipal cu dr de garda.

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

aici se sustine exact pe dos- epiziotomia preventiva poate cauza o ruptura mai mare si de multe ori nu e necesara.De asemenea de multe ori ruptura nu e la fel de adanca- afecteaza doar straturile de suprafata si urmeaza un patern natural, doctorul taie drept...in genere daca si cat se rupe in zona perineului depinde de elastictate.exista exercitii pentru a evita ruptura- sa va spun sincer doar am citit despre ele , nu le-am facut, si am citit un sfat tot aici pe forum -atunci cand iese capul sa nu impingeti imediat, asteptati un pic pana se relaxeaza musculatura...

cat despre mine:una nastere in romania cu epizotomie si ruptura-8 fire-a durut rau, vreo saptamana, doua-una nastere aici fara epizotomie cu 3 fire- dupa doua zile m-a mai injunghiat din cand in cand, dar am stat in fund fara probleme...nici un dezavantaj pe termen lung inca, dar se poate ca taietura adanca de la epiziotomie sa aiba ca si consecinta o ruptura la o varsta mai inaintata...

asa ca daca puteti renunta la ea in Ro-adica dati peste un doctor dispus sa va accepte dorinta, fara sa se simta lezat, renuntati la ea si cereti sa se faca numai in caz de nevoie...(am inteles ca exista cazuri in care e nevoie sa se faca epiziotomie)...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-28

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

e drept ca la 6-7 sapt. dupa interventie primele clipe intime nu sunt chiar placute, dar in rest chiar nu e nici o schimbare! Oricum nu epiziotomia schimba viata sexuala, ci aparitia copiilor la usa cand tocmai ne pregatim de

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

gabibarta, esti nemaipomenita !! da' ai mare dreptate!!!

una taietura la activ, vindecata in 3 sapt... durut... cateva zile, dupa o sapt stateam in fund...
o astept pe-a doua... ca la asta dr mi-a facut un "favor" si mi-a mai stramtat-o nitel, de m-am simtit mai "virgina" ca niciodata la primul dupa nastere.

sunt si eu curioasa in ce directie o sa fie deviata... nu stiu daca e standard ca prima sa fie pe dreapta, insa la nastere cand am intrebat in ce directie o face, voia sa stie daca am vreo preferinta...

acum o sa am o cerere speciala, sa-mi faca un aranjament "pe viata".

apropo de ruptura de perineu, e posibil ca la nastere sa nu fie rezolvata cum trebuie si sa necesite o noua interventie. iar taiat, iar cusut... prefer preventiv sa ma taie.

Cristina 29+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu nu pot sa cred ca epiziotomia se face din rutina.
Si nu cred ca as putea sa spun doctorului NU, atunci cand habar n-am despre ce e vorba si ce implica.
Si eu am avut parte de epiziotomie si mi s-a explicat de ce se face. In cazul meu, copilul a iesit cu aspiratorul.
Aici se practica epiziotomia pentru urmatoarele cazuri: se grabeste scoaterea copilului in cazul in care copilul nu se simte bine, daca este prea mare si doctorul are nevoie de spatiu ca sa-i manipuleze scoaterea, cand se foloseste forcepsul sau aspiratorul, si de cele mai multe ori pentru a preveni ruptura (mai ales la prima nastere vaginala). O cusatura se vindeca mai repede decat posibila ruptura.
Dezavantaje: se vindeca mai greu, durere in zona respectiva pentru cateva saptamani, discomfort, la inceput, la sex si infectie (cand nu se ingrijeste zona).
Cum poti sa previi procedura? Prin exercitiile Kegel, masaj prenatal perineal, comprese caldute in timpul nasterii.
Cum ingrijesti o epiziotomie? In bai caldute cu sare, de cateva ori pe zi, sa fie zona cat mai aerisita, dupa baie doctorul mi-a recomandat sa ma usuc un pic cu uscatorul, dar cu aer caldut, sa nu stai prea mult in fund, exercitiile Kegel refac tonusul muscular, si multe lichide pentru a preveni constipatia (sa nu te scremi prea tare).
Perineul se vindeca complet in sase saptamani.
aici puteti vedea cele trei tipuri de taiere: http://www.childbirth.org/articles/episview.html

Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Buna,

eu am nascut in noiembrie 2004; fata a avut 4 kg la nastere; mi-a facut epiziotomie spre piciorul drept, dar ea a iesit cu mana stanga pe langa cap asa ca am avut si o ruptura pana aproape de anus; recuperarea a fost de durata, cateva luni; dupa nastere mi-a mai pus inca 2 fire; si in vagin de la fire mi-a aparut un tesut care a trebuit sa fie cauterizat; reluarea vietii sexuale a fost ok fara probleme la 4 luni jumate de la nastere; totul a fost ok, dar de cateva luni am probleme cand stranut scap urina; la inceput am zis e cine stie, apoi tot s-a intamplat; nu des, dar oricum nu am avut asemenea probleme pana acum; o sa merg la medicul ginecolog sa discut problema; am auzit de exercitiile kegel ca fac bine, dar am si citit ca problema asta se rezolva sigur doar prin interventie chirurgicala, la perineu sau abdominal......am o mare frica dar ma gandesc ca trebuie rezolvata pentru ca o data cu inaintarea in varsta poate cauza mari probleme

a patit cineva asa ceva? ce tratament a urmat; ce indicatii a primit?


Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
aici se sustine exact pe dos- epiziotomia preventiva poate cauza o ruptura mai mare si de multe ori nu e necesara.De asemenea de multe ori ruptura nu e la fel de adanca- afecteaza doar straturile de suprafata si urmeaza un patern natural, doctorul taie drept...in genere daca si cat se rupe in zona perineului depinde de elastictate.exista exercitii pentru a evita ruptura- sa va spun sincer doar am citit despre ele , nu le-am facut, si am citit un sfat tot aici pe forum -atunci cand iese capul sa nu impingeti imediat, asteptati un pic pana se relaxeaza musculatura...

cat despre mine:una nastere in romania cu epizotomie si ruptura-8 fire-a durut rau, vreo saptamana, doua-una nastere aici fara epizotomie cu 3 fire- dupa doua zile m-a mai injunghiat din cand in cand, dar am stat in fund fara probleme...nici un dezavantaj pe termen lung inca, dar se poate ca taietura adanca de la epiziotomie sa aiba ca si consecinta o ruptura la o varsta mai inaintata...

asa ca daca puteti renunta la ea in Ro-adica dati peste un doctor dispus sa va accepte dorinta, fara sa se simta lezat, renuntati la ea si cereti sa se faca numai in caz de nevoie...(am inteles ca exista cazuri in care e nevoie sa se faca epiziotomie)...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-28


Si la noi sunt de acelasi principiu.Eu m-am rupt un pic m-a cusut si gata.S-a vindecat repede cu toate ca ma facut un pic de puroi din cauza neatentiei unei moase.In 3 sapt nu mai simteam nici un disconfort.Iar despre: vai viata mea amoroasa vreau sa zic ca daca ma repara mai strans nu mai era loc pt Nu am probleme in privinta asta dupa nastere.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Loreena asta este un efect secundar al epiziotomiei, incontinentza urinara care nu apare imediat ci in timp. Ar trebui sa mergi la doctor. Nu stiu cum se rezolva dar cred ca exercitiile KEgel te pot ajuta sa iti educi muschii pentru a nu mai scapa urina.


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Mai degraba mi se pare periculoasa anestezia care se face...din punctul meu de vedere de asta ar trebui sa se sperie, mai ales daca e alergica la anestezice...un soc anafilactic e o problema care, daca apare, este foarte greu de controlat si de remediat.Dezavantaje nu am auzit sa aiba daca respecti indicatiile medicului si igiena locala...Cat despre stat in fund imediat dupa...OAU!!!A avut ceva vointa...stiu ca doare...din auzite...Problema incontinentei poate fi rezolvata-sau prevenita-prin exercitii pe care ti le descrie in aproape orice carte, dar dupa scoaterea firelor, daca e totul in regula

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/album?.dir=/fdd2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

La primul copil am avut o mica ruptura (vreo 5 fire) care s-a vindecat relativ repede (4 saptamini)...faceam bai caldute cu Epsom Salt, evitam sa stau in fund (aveam un colacel pe care il puneam pe scaun).

La a doua nastere m-am desteptat si am facut exercitii Kegel o multime, masaj cu ulei de migdale, si la nastere am avut un doctor extraordinar de rabdator...comprese calde, etc...Nu am avut nici macar un fir!!! Intr-o ora eram in picioare, intr-o saptamina aproape nu se vedea ca am nascut...

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput