Dezavantajele epiziotomiei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by LuminitaB

Posed 2 la activ si nu am nici o urmare. Viata sexuala la fel ca si inainte, nu s-a diminuat placerea, nu ma doare, nu am facut infectie, s-au vindecat in cam 3-4 saptamini, am reinceput activitatea sexuala la 6 saptamini dupa nasteri.
Deci, parerea mea e ca e ok. Acu depinde si ce noroc ai, cu cine nasti, cum te taie, cum te coase, etc.

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre



Si eu la fel ca si Luminita, m-a deranjat atunci, timp de vreo 2-3 saptamani. Acum e ca si cand nu as fi avut-o.

Diferenta fata de Luminita e ca am doar una si pe a doua o astept peste vreo 2 luni. Intrebare: pe a doua ti-o face pe urma primeia? Sau in cealalte directie? (spre celalalt picior). E doar de curiozitate, nu e f. important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

mcm corect, mai bine epiziotomie decit ruptura la voia intimplarii. Si, o epiziotomie bine facuta, cusuta si ingrijita este de preferat unei operatii cezariene, parerea mea.

lavi multa bafta si la a doua . De baba ce sunt nici nu-mi mai aduc aminte cum a fost prima, in ce directie .A doua a fost spre dreapta, parca. Tre sa iau neste lecitina!

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Eu stiu ca epiziotomia se face doar spre piciorul drept insa nu stiu daca la a doua se face prin cicatrice.
S-ar putea sa gresesc sau sa existe exceptii cu motive seriose. Adica exista exceptia cu epiziotomia scurta spre anus, dar nu mai tin minte in ce caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

quote:
Originally posted by mcm

In afara de faptul ca a fost o taietura acolo care s-a vindecat dupa nastere (destul de usor) cam in 3 saptamani eu nu am simtit nici un dezavantaj. Nici macar cu sensibilitate nu am ramas.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)





si eu la fel!!! parca n-am nascut niciodata!!! sunt ca noua!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Daca voi spuneti ca e ok, inseamna ca epiziotomia nu e chiar asa de speriat!
Pupici la toti piticii!

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Eu am avut 2 care s-au vindecat cam in 10-15 zile, prima mai greu, pentru ca era mai mare, a doua mai usor. Am avut grija sa pastrez o igiena foarte stricta, ma tamponam bine si a fost OK, fara nici un fel de complicatii sau sechele. N-am avut niciodata curiozitatea sa le studiez, sa vad in ce directie sint, doctorul care mi-a facut-o pe a doua a zis ca e mai micutza si ca nu a fost facuta peste cealalta. Acuma, dupa 5 luni parca n-am fost niciodata taiata.

In Franta se fac foarte multe epiziotomii. Chiar citeam un articol unde acest lucru era criticat, se spunea ca de multe ori e inutil, dar doctorul prefera asa pt ca e mai usor sa scoata copilul. Se pare ca in tarile nordice si in Anglia sint mai putine.

Insa la a doua nastere e foarte posibil sa nu fie nevoie. Cu mine in salon era o mamica, tot la al doilea copil, la primul avusese epizio, la al doilea, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Mie nu mi s-a facut, si am nascut natural. Aici se face exact in momentul expulziei, si o fac doar daca vad ca e nevoie. Asa ca nu mi-au facut, am avut o mica ruptura, si mi-au pus 2 fire. M-a durut dupa, ceva timp, dar la cateva zile nu au reusit sa mai vada unde a fost cusut.....si firele erau din alea de se absorbeau.

dar stiu ca la surorile mele, in Ro, a durat aproape o ora doar sa le coasa.....deci imi dau seama ce taietura de toata frumusetea au avut.

Ancuta 16+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io am avut doo epizotomii, habar n-am in ce directzie au fost facute, oricum erau necesare fiindca altfel ma rupeam urit. N-am avut nici o problema cu vindecarea lor, a durat in jur de 7 saptamini pina n-am mai avut nici cea mai mica jena, viatza sexuala e kiar mai buna decit inainte de prima taietura, shi parca nitzel mai buna decit inainte de a doua, presupun ca daca mai am fro 5 nashteri, toate cu epizotomie, o sa traiesc in Nirvana forever!
Aci se practica epizotomia daca este necesara, doar n-o sa te lase sa te rupi! Io am nascut cu asistenta, shi prima oara, shi a doua oara, iar doctoritza n-a venit decit sa ma vada din cind in cind shi sa ma coasa- cusatura a fost facuta cu fire d-alea jmekere

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu daca am avut vreo problema legata de sarcina sau nastere asta s-a datorat strict epiziotomiei. Din pacate in Romania se practica de rutina aceasta incizie, fie ca e cazul fie ca nu este. Iar in cazul meu chiar nu era cazul- copilul a avut 3 kg, eu sunt o persoana care am facut mult sport pe parcursul vietii, in timpul sarcinii am fost f activa, sunt inalta, nu aveam nici cea mai mica indicatie de epizio. Ce regret este ca nu am adus in discutie cu medicul faptul ca eu refuz sa mi se faca epizio doar asa, de florile marului. Problema a fost ca, la controlul de la o saptamana de la nastere s-a vazut ca aveam o mica dehiscenta la nivelul suturii, dehiscenta de care am tras apoi aproape 6 saptamani sa se vindece, cu tot felul de creme, ceaiuri si prafuri; si nu era mai mare de 1-2 mm dehiscenta... Mergeam la control in fiecare saptamana, ca atunci cand eram gravida in ultima luna, fugeam disperata cu ochii pe ceas sa ajung inapoi acasa pt urmatorul alaptat si tot tompul imi intrebam medicul cu spaima in glas cum este, daca s-a mai micsorat un pic, daca e pe drumul cel bun. Ajunsesem sa ma sune si el la telefon sa ma intrebe cum mai este, cum ma simt... Din fericire s-a vindecat in final iar acum nu am probleme in timpul , dar putea sa se termine mult mai rau. Iar regretul meu cel mai mare este ca , la urmatoarea nastere, chiar nu voi mai avea incotro si va trebui sa fac din nou epizio pt ca de data asta perineul meu va fi cicatriceal si asta este una din indcatiile de efectuare ale epiziotomiei. Asa ca, din pacate, se poate intampla si asa...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu am doua epizotomii la activ si nici un dezavantaj....

Pupici!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Mergi la inceput