Dezavantajele epiziotomiei

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

epiziotomia nu e ceva de speriat. si oricum e preferabila cezarienei. la noi cam toti medicii o fac ca e mai bine decat sa ajungi sa te rupi tu in momentul in care capul copilului iese. dezavantajele apar dupa, dar cam intr-o luna te refaci. depinde de fiecare femeie. multe femei fug de o astfel de interventie, insa nu e dureroasa, sau cel putin atunci nu simti din cauza durerilor provocate de nastere, problema apare dupa deoarece fiind o zona delicata trebuie avut grija la igiena. exista ovule cu iod care se prescriu si ovule cu antibiotic. asa ca nu e de speriat. mai rau este cand ai contact sexual. cam jeneaza si ai imresia ca se rupe ceva. oricum prietena ta trebuie sa stie ca dupa nastere nu trebuie sa se constipe deoarece cusaturile se pot rupe.si in rest sa aiba o igiena intima cat mai corecta sa nu apara infectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Citesc si ma minunez cate pareri pro si contra. Sincera sa fiu nici nu mi-am pus problema asta la prima sarcina. Pur si simplu am mers pe mana doctoritei si bine am facut. Desi am nascut un pui mic de 2,800 kg, am avut parte de epiziotomie. M-am vindecat extrem de repede si imi aduc aminte ca la 6 zile dupa nastere dansam de mama focului de fericire ca nu ma mai ustura nimic si ca pot sta in fund fara probleme. Poate am avut si avantajul varstei (23 ani pe atunci) si un plus in faptul ca nu sunt rea de carne cum se spune. Nu am avut nici un fel de probleme cu incontinenta urinara si nu am ramas meteo sensibila in locul cu pricina .

Legat de partea sexuala, la primul control de dupa nastere, doctorita ma "avertizase" cu gura pana la urechi, ca "sotul va fi foooaaarte fericit", ca m-am refacut si sunt ca noua. Asa a si fost. Desi am indurat din nou "pierderea virginitatii", viata intima a devenit mai fierbinte . Mira, daca pui la indoiala ce spun, si daca tu crezi ca ma incurajez singura, mai exista un "martor" care iti poate confirma ce am scris .

Asta a fost experienta mea legata de epiziotomie, si ca atare nu sunt contra, nu-i gasesc dezavantaje (in cazul meu) si nici nu cred ca vor aparea in timp. Sunt curioasa cum va fi la a doua nastere, dar mai ales dupa .

Legat de rupturi, nu stiu cat de multe sunt norocoasele care nasc fara probleme. Incontinenta urinara nu este o urmare a epiziotomiei, cum am citit aici, ci din contra, se datoreaza rupturii de perineu. Stiu ca soacra-mea (s-a bucurat enorm cand a auzit ca nu m-am rupt la nastere) s-a facut praf la nasterea primului copil, au lasat-o sa se rupa (ca pe vremea aia nu se practica epiziotomia) si a avut probleme grave 15 ani dupa "intamplare", ca abia dupa 15 ani s-a operat pentru ruptura de perineu. La fel, o verisoara de-a mea care nascuse cu un an inainte sa nasc eu, a suferit 2 luni dupa nastere, ca nu i-a facut nimeni epiziotomie. De abia putea merge, iar de stat in fund nu mai povestesc....scaun cu colac. Deci nu prea imi imaginez cum se pot vindeca mai repede si mai usor rupturile decat epiziotomiile.

In orice caz, controverse in lumea medicala au fost si vor fi intotdeauna. Cert este ca nici un organism nu este ca altul si, ca atare ce mie mi-a priit, poate altuia nu-i face bine si viceversa.





Simona 28 sapt si Sorina 12 Noiembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Eu am avut parte de epiziotomie pentru ca bebelusa mea a fost scoasa cu forcepsul - degeaba am impins vreo doua ore si jumatate, fara ajutor nu s-a putut.

M-a durut, evident, in primele zile, dar m-au invatat in spital sa pun la congelator tampoane imbibate cu apa, sa le invelesc intr-un prosopel si sa le aplic in zona indurerata. Cred ca m-am reparat destul de repede si bine. Am suferit incomparabil mai intens de la hemoroizii cu care m=am procopsit de la atata impins. Pentru mine asta a fost urmarea cea mai neplacuta a nasterii.



Berzei chioare ii face Dumnezeu cuib

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

din pacate eu nu am nascut cu epiziotomie. as fi vrut, dar n-a fost sa fie. medicul cu care vorbisem eu a intarziat, si pana a intrat in sala, nascusem. de frica sa nu se bage peste medic, moasele nu m-au taiat, ci m-au lasat sa ma rup, mai mult stateau si se uitau la mine. dar nu asta a fost partea cea mai grea, ci curatatul si cusutul. il rugam pe doctor sa imi dea ceva ca nu mai suport, si imi spunea ca nu poate sa imi dea nimic, ca nu e voie. chiar asa? dar asta e spitalul din slatina. as fi dat orice pentru un calmant. de refacut, m-am refact foarte repede, nu am avut dureri, si de a doua zi puteam sa stau in fund. nu am facut infectii sau altele.
pentru ca acum sunt insarcinata in 7 saptamani, nu ma gandesc decat la un singur lucru? ce anume se poate administra pe perioada cat repara, cat coase, ca nu a durut la nastere cat a durut la cusut. sincer, a fost groaznic. sotul meu care era pe hol si ma auzea cum ma rog de medic, era sa lesine. cine stie, sa imi spuna si mie, ca ma duc la doctorita mea si cer expres sa imi faca calmantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Eu am avut bebe mic, 2.900 dar cu toate astea m-a taiat moasa. Desi inainte sa inceapa travaliul am rugat-o sa nu ma taie a zis ca asta e procedura si trebuie sao faca preventiv....
Am stat 6 zile in maternitate si singurul dezavantaj a fost ca mi-au scos firele doar la plecarea acasa, asa ca dupa 6 zile se cam uscasera si ma strangeau , in rest nici nu stiam ca am taietura, trebuia sa-mi atraga atentia sotul sau mama sa nu stau pe "dansa" inca o satamana dupa externarea din maternitate, asa de bine se vindecase.
Aaaa, si sotul radea de mine ca o cautam cu oglinda (taietura) si nu se vedea nimic, decat 4 puncte mici mai rosietuce, unde au fost copciile.........
Parerea mea personala e ca e un rau necesar...

Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

acd2you, eu am nascut natural cu epidurala
si mi s-a facut epiziotomie desi pana m-am urcat pe masa i-am spus doctorului sa nu imi faca decat daca e necesar

in timpul operatiunii de coasere si curatare mi s-a mai dat o doza de anestezie, care la mine a tinut inca ore bune dupa ce s-a terminat nasterea-deci n-am simtit operatiunea cu pricina

in legatura cu epiziotomia, desi m-am vindecat relativ repede si fara pb deosebite si acum ma deranjeaza in momentele de intimitate-asa ca stiam eu de ce nu o vreau cu nici un chip

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Ce tot atatea discutii despre avantajele si dezavantajele epiziotomiei? Avand in vedere faptul ca nu ar ajuta pe nimeni povestea despre nasterea mea naturala cu epiziotomie (a durat 2 ore si bebe a fost de 4.100gr) pentru ca suntem diferiti si rezultatele la fel, iata ce sinteza va ofer:
Nu stiu de ce blamati atat epiziotomia si nimeni nu zice nimic de cezariana. Pentru ca, in opinia mea exista doar doua variante: nastere naturala (fara epiziotomie daca este copilul mic sau daca o refuzi tu si atunci te rupi, ceea ce este mult mai rau sau cu epiziotomie) si cezariana (la care te procopsesti cu o taietura pe burta si una pe uter). Nu vreau sa intru in detalii si sa pledez pentru nasterea naturala dar, credeti-ma ca este mult mai rau pentru organism sa ai un organ taiat (uterul) decat un muschi (si, apropos, se practica acum taietura in diagonala din ratiuni bine gandite deoarece refacerea este mai rapida si nu afecteaza muschiul circular al anusului).
Asa ca, punand in balanta aceste lucruri, alegerea este a voastra!


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Io am suferit serios (sufar inca) de pe urma epiziotomiei. Organismul meu a respins atza cu care am fost cusuta, asha incat m-am ales cu un ditai gauroiu' pe care l-am ashteptat sa se astupe singurel si natural. Bine ca n-am facut vreo infectzie. Partea super-super nashpa e ca tzesutu' cu pricina este extrem de rigid iar la fiecare sex parca nasc a doua oara. E teribil de dureros.
So, epiziotomia mi-a stricat pentru moment, viata sexuala. Chiar asha: stie cineva vreun unguent minune care sa desrigidizeze locu' cu pricina? Sa nu-mi spuneti de alifie cu galbenele, ca p-aia am incercat-o si n-a dat rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu chiar acum scriu din picioare din cauza taieturii cu pricina. Sper sa se vindece mai repede k sa pot sta si eu in fund sa-mi hranesc bebelusul cum trebuie!

Lacri si Alexandru 30 mai 2006
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

si mie imi era frica de epiziotomie si am facut exercitii kegel si masaj inainte sa nasc, dar nu cu o strictete f mare...chiar mi-am facut poza "inainte" si cand se vinde o sa-mi fac si "dupa" sa vad diferenta.
a fost nevoie sa mi se faca taietura si plus de asta m-am pricopsit si cu o fisura/ruptura pe o labie si aia a fost muuuult mai nasoala decat taietura controlata. am si facut o reactie alergica la un fir de pe labie desi era resorbabil si sa vezi usturime la urinat...asta 2 zile pana m-am dus a medic si mi-a scos firul cu pricina.
acum sunt la 6 sapt de la nastere si de vindecat s-a vindecat demult in 3 sapt, oricum de a doua zi nici nu prea simteam.....dar inca nu ma avant la ...mai fac masaj si kegel si sper sa imi revin repede ca nu vreau sa am nici cea mai mica durere la prima noapte de de dupa nastere [:d]
eu am citit ca se face pe partea dreapat si la prima si la urmatoarele nasteri daca trebuie.


de ALEX (8 mai 2006)
POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput