Constanta la apel (45)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

si eu am revenit ca sa ii urez Taniei "La multi ani!".sa fii sanatoasa si tot ce-ti doresti.

albumul meu
ziua marinei
adriana&razvan 01.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

loreen dar daca o pui cateva zile sa faca treaba prin casa, sa duca gunoiul sa faca piatza, trimite-o chiar sa cumpere nimikuri exact cand ea se uita la tv in mijlocul fimului.
nu ii spui nimik de scoala.
apoi dupa cateva zile incepi ca bia mama daca iti faci tema la xxx nu te mai trimite mama cu gunoiul, ca esti ocupata sa faci lectiile.
fii ferma.si repeta-i de 2 ori pe zi "daca nu inveti vrei sa ajungi maturatoare?"(asa imi sperii eu copii la meditatie)

jo si alexandra


*********
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyly spune:

Dumnezeu sa o odihneasca pe micuta delia. Dumnezeu a luat la El un inger mic. Sa speram ca parintii vor avea puterea sa treaca peste aceasta incercare grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetele, hello, am intrat shi eu acum sa citesc ce mai facetzi shi ce mai fac copilashii, shi am ramas traznita la vestea despre fetitza nataliei... cine este naty, n-am vazut-o pe forum, ce nick are?
saraca de ea, nu exista cuvinte sa exprime cred ceea ce simte... offff... numai din astea aud in ultima vreme... la noi una din gravidutzele de iulie a nascut un bb cu centura de coron, care a murit la 10 ore de la nashtere... nu mai vreau sa aud din astea. eu intrasem sa ma bine dispun. in fine.
xandra, 26+

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Cornelia ai vorbit la telefon cu Naty?

hai sa-ti zic: nu mai stiu care-s filmuletele pe care le-am pus pe CD. daca-mi spui cum se numesc ma dumiresc. fii atenta ca nu-i chiar asa de simplu precum pare. trebuie sa le faci corect. uita-te mai intii, o data cu atentie la fetele alea. faci miscarile exact asa cum le vezi la ele, dar exact. si ai grija la respiratie. iti zic ca te "oboseste" cit trebuie. eu am ceva experienta, ca merg de vreo 5 ani, relativ regulat, la sala de fitness.
daca-mi spui ce filme ai pe cd, si daca vad ca am omis pe cel cu abdomenele, iti fac un cd si ti-l trimit prin posta (daca o ajunge,m ca de regula nu prea ajung scrisorile, felictarile trimise...probabil din cauza postei romane, ca aici nu cred sa fie probleme). eu totusi nu cred ca am omis tocmai abdomene, ptr voi fete cu copii . de exemplu, exercitiile din seria aia care incepe cu "one hundred" e dedicata abdomenului. dar numai spune-mi ce e pe cd.... eu am mers la Pilates si la sala de fitness unde trag de fiare. ne innebunea instructoarea cu corectitudinea la care se preteaza genul asta de exercitii.

Narcisa , da am citit ca ai slabit 6-7 kg cu impachetari. misto-misto. si mie mi-ar place gain fara pain. dar am scapat ocazia cind am fost in Ro. lasa ca ne-om intilni noi o data, intr-o zi cu soare. de altfel numai pe Roxana am cunoscut-o pina acum, la o .

***********************
ooooo....aceste cuvinte ne doare!

grumpy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Ii urez si eu "La multi ani!" Taniei si concediu placut in continuare.
Cornelia, nici eu nu o cunosc pe Naty, dar ce ne-ai spus despre ea m-a cutremurat si pe mine. Parca in ultima vreme aud de foarte multe accidente ca nu imi vine sa cred. Nu mai au loc masinile pe sosele! Ma rog si eu pentru mamica indurerata. Doamne ajuta!
In legatura cu exercitii ti-am trimis si eu un pm ca ma intereseaza cele pt. abdomene, deci daca aveti din astea poate imi faceti si mie o copie.


Oana si Paul (3 iulie 2002)
Poze
oana5874@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

da, oana, si eu am auzit chiar luni un coleg al sotului de vreo 20 si ceva de ani pleca in concediu cu fratele, prietena si cu inca un coleg tot de la munca.in curba un camion i-a lovit frontal si au murit pe loc cei 2 frati.va dati seama familia si-a inmormantat 2 copii deodata.celalalt coleg si prietena celui decedat au scapat.unul avea 20 si ceva si fratele lui 29.tineri amandoi.d-zeu sa-i odihneasca!

albumul meu
ziua marinei
adriana&razvan 01.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Offf, ce veste tulburatoare....
Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe micuta Delia Melissa! Si sa-i dea putere Nataliei sa indure asemenea pierdere si sa mearga mai departe!
Cred ca alte cuvinte sunt de prisos...
Nu-i poti dori nimanui asemenea grozavie......
Dar decat sa fi trait cu cine stie ce handicap sever.... dobandit in urma accidentului..... poate ca-i mai bine sa fie ingeras......

Vestea asta mi-a amintit de finuta Sinzianei.........
Sinzi, cum se mai simte fina ta acum?

Jo, chiar te rog sa-mi faci o copie dupa Pilates si iti multumesc anticipat! Cu ocazia asta, vom reusi sa ne si vedem!

Tatiana, eu ii dau lui Sebi cate un Danonino dupa masa de pranz, pe care el o serveste pe la ora 17, dupa ce se trezeste... ca altfel o face si el pe mofturosul... Meniul lui este cam asa:

6AM
- laptic (240ml)- inca ii dau Nestle Junior, n-am trecut pe lapte de vaca,
10AM
- piureut de fructe: mar+banana+portocala+cereale(Nutriben) sau
-paine de secara(din cea feliata> French Toast Secara)+unt+ miere(Roua Florilor-de salcam)+iaurtel(Danone Natural sau Activia), mixat cu piersica/nectarina sau
-paine de secara+branzica topita feliata Hochland+sunculita din piept de pui("Alina" de la Aldis sau... ce gasesc proaspat si-mi place cum arata) sau
-mar cu biscuiti (daca este constipat, il ajuta mult- efect garantat)
-banana+branza calcica (daca este deranjat la burtica, asta il strange) sau
-paine de secara+ branzica Almette (ii place, isi alege singur de la alimentara!)+unt si miere sau
-paste/orez cu lapte (eu folosesc Fulga atat pt branzica, cat si pt ce-i "gatesc" lui Sebi cu lapte) sau
-etc.... combinatii...
1PM
-laptic (240ml- numai asa se culca- adoarme singur, la el in pat, in camera lui, dupa ce bea lapticul)
5PM
-ciorbica din toate legumele (ce am prin casa- nu o prepar mereu la fel: morcov+telina+pastarnac+dovlecel+cartof+ceapa+ardei+rosii, etc)+piept de pui sau
-supa de galuste+ piept de pui sau
-piure de cartofi(cu unt+lapte)+ficatel de pasare (+uneori branzica Almette) sau
-supa de peste(Salau) sau bors de peste (tot cu toate legumele+orez)
-piept de pui+legume fierte la abur (am un vas special pt asta la cuptorul cu microunde si scap usor!)+iaurt natural (iese un amestec destul de... vascos, dar lui ii place!) sau
-dovlecei umpluti cu morcovi rasi fff fin+ piept de pui tocat ff marunt(intai il oparesc, apoi il toc)+ orez+ ceapa- fierti in suc de rosii, serviti bine-nteles cu iaurtel! sau
-tocanita de cartofi+ piept de pui/ carnita de vitel sau
-mancarica de dovlecei (+morcovi+ceapa+rosii)+carnita sau
-mancarica de fasole verde+carnita sau
-nu-mi mai amintesc acum ......
-DESERT: 1 Danonino sau iaurt natural*piersica sau o napolitana (Milky Joe- stiu ca nu-s tocmai indicate, dar s-a "spurcat" la ele) sau cereale="bobo" (Nesquik de la Nestle)
8PM
-ce am scris si la micul dejun, dar am grija ca meniul intr-o zi sa fie cat de cat echilibrat, adica nu mai papa seara ce-a papat si dimineata sau
-banana sau
-mamaliguta+branzica proaspata+putin lapte (laptele adaugat este destul de... "convingator"! vrea sa pape singur cu lingura!) sau
-paste+branzica proaspata+dulceata (facuta de mine, evident) sau
-orez cu lapte/gris cu lapte (mai rar)
10PM
-240-300ml lapte + cereale Nutriben (ii pun cate masuri de cereale consider eu, in functie de ce-a papat mai devreme)- si cu acest biberon de lapte adoarme singur!

Apa cere singur si bea destul de mult... Mai rar ii fac ceai: de menta sau de musetel sau de macese, in functie de "necesitati". Bea si suc proaspat de fructe (mar, portocala, morcov), dar bea si Tedi sau chiar Santal de piersici.
A gustat struguri, pepene, caise si prune, dar nu este innebunit dupa ele. Ii plac mult maslinutele dietetice (numai din astea cumparam).
De obicei, fug de gatit, asa ca... de cele mai multe ori, ciorbica aia cu de toate ma salveaza, caci o mananca binisor!
Desigur am uitat sa scriu multe amanunte, dar cred ca m-am "intins" suficient si sper ca raspunsul meu sa-ti fie de ajutor!
Daca nu observi imbunatatiri datorate faptului ca i-ai scos lapticul de la pranz, mai bine da-i-l din nou, parerea mea! Am incercat si noi sa-i scoatem lui Sebi portia de laptic de la pranz, intr-adevar papa mancare gatita in schimb, dar adormea tot dupa ce sugea un biberon plin cu apa si oricum nu mai manca inca o data in ziua respectiva mancare gatita, asa ca am revenit la formula pe care ti-am descris-o mai sus!

Cornelia, merci frumos pt intentie!
Simona, TEZA este de doctorat sau ce fel?! Ne-ai facut curioase!
Tania, pupici si de la noi! Sa va intoarceti cu bine, sanatosi!

Am scris un km!!!! Fuuuuuuug la trebaaaaaaa!!!!!!!













Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Jone Bianca este cea mai fericita daca o trimit pe undeva sa faca cate ceva...Nu-i place si pace sa puna mana pe carte...Vorbeam azi cu Oana(Mygirl) in parc daca nu cumva se mosteneste lenea asta,ca sotul meu era o putoare ordinara pana a terminat liceul
Iar cu amenintarile gen maturatoare,vanzi gogosi prin piete si aurolac stau toata ziua in gura,mai ales daca pot sa-i si exemplific...Ma gandesc si trag nadejde ca se vor mai schimba lucrurile odata cu inceperea scolii...ca altfel ....jar mananca exact precum calul lui Harap-Alb...



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inainte mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Of...ma ingrozesc astfel de vesti ...este ingrozitor...Dumnezeu sa o odihneasca pe micuta si sa ii ocroteasca pe parinti!!!!

Cand mai aud despre un copil care piere sau are de suferit din cauza unui accident de masina, ma felicit mereu ca am renuntat la masina, desi prea usor nu este!!! ufuf...

Mav, fina mea e inca socata...si nu a iesit din depresie, nici nu se gandeste sa faca alt copil, desi eu incerc usurel sa o incurajez...ea e din fire o panicoasa...

Tatiana, ce bine ca fetita ta e in regula...lasa vitaminele in pace!!! Da-i fier, daca e nevoie si insista cu legume, fructe si carnita!!! Sa stii ca am visat-o aseara!!! (ce ciudat...mie mi se intampla sa visez pers pe care nu le-am mai vazut de un car de ani, sau pe care i-am vazut o singura data!!!)

Am fugit sa fac ceva de mancare...sper sa imi vina cheful...ca am o lene....

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Poze la munte si la mare

Poze noi!!

Mergi la inceput