Gauri in urechiuse - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Noi am facut gauri la 6 luni, cu acul si a trecut repede si usor. Chiar ieri vorbeam cu o alta mamica, doctorita, care mi-a spus ca sigur nu a durut-o pentru ca urechea este foarte putin vascularizata.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by carmenutza
In ziua in care va intelege ce sunt cerceii si la ce folosesc(chiar asa?), si cand imi va spune singura:"mami, vreau cercei!" atunci o iau de manuta si mergem sa ii pun cercei...pana atunci insa....


I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!



Asa i-am spus eu mamei cand aveam 6 ani. M-a luat de la scoala - eram in clasa I - si, cu cerceii in buzunar, am fost impreuna la doctor (chirurgie). Tin minte ca mi-a facut si anestezie locala si nu m-a durut deloc.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu am facut gauri in urechiuse la fetita la 5 saptamani ,cu cercei sterili ,a plans foarte putin ,mai putin decat m-am asteptat eu ,mai mult sa suparat ca am trezit-o...Dupa 2 saptamani i-am pus cercei de aur si totul e ok acum.

Catutza si Bianca-Maria

Bianca-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Eu i-am facut la iesirea din maternitate, a durat f. putin, iar in 5 min dormea dusa.
Dupa aceea, timp de 10 zile ii miscam cercelusii si i-am dat cu alcool alb de 70 grade, preparat in farmacie.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cercelusi, cand?
DanielaLaura
De la ce varsta pot sa-i fac fetitei mele gauri pentru cercei? Acum are aproape 6 luni si cred ca poate este prea devreme. Va fi dureros pentru ea? Voi cum ati procedat si cum au reactionat fetitele voastre?


madabv
Draga Daniela Laura,
si eu am o fetita de 7 luni. Cercelusi i-am pus la 6 luni si o saptamana inainte de vaccinul de 6 luni, pentru ca mi s-a spus ca o luna dupa vaccin nu ai voie sa-i faci nici un fel de gauri, intepaturi etc.M-am dus la un magazin de bijuterii unde fac gauri la bebeluse cu pistol special si le pun cercei medicinali care trebuie tinuti minim o luna, apoi pot fi schimbati.Ema a plans atunci cand i-au fost pusi cerceii si deja cand ieseam din magazin si uitase de durere. Nu o deranjeaza deloc, nu trage de ei, plus ca asa cu pistol din acesta esti sigura ca nu exista riscul unei infectii.
Sper ca ti-am fost de ajutor!


camelia72
Eu i-am pus cercei fetitei mele la 5 luni,am considerat ca este mai bine cat este micuta ca nu realizeaza ea ce se intampla!
Am mers la circa si i-a dat gauri asistenta cu un aparat special,apoi i-a pus direct cercelusii din aur.A fost f. usor,a plans putin,cred ca mai mult s-a speriat...
Nu cred ca este devreme la 6 luni,eu te sfatuiesc sa ii pui dar,bineinteles,faci cum crezi...
mica printesa!


DanielaAB
Eu i-am pus fetitei mele cercelusii la o saptamana de la nastere.Nu pot sa-ti spun cum a reactionat, pentru ca asistenta nu m-a lasat sa stau langa ea.Pot sa-ti spun ca nu am avut probleme cu ea dupa.Nu stiu daca i-am pus prea devreme sau nu, dar m-am gandit ca fiind asa mica nu stie ce se intampla.


Kittycat

Nu e prea devreme la 6 luni, se pot face gauri si la nou-nascuti, asa cum a procedat Daniela. Noi i-am facut gauri la 4 luni, nu a plans mai mult decat la vaccin de exemplu, nu am avut nici un fel de probleme dupa.


pau
Noi am pus fetitei,cerceii in Matern inainte cu 10 minute de iesirea din spital,am ajutat asistenta si totul a decurs bine,fara alte complicatii,in mediul respectiv,tinandu-i 24 de ore inainte in cutiuta cu spirt.Nu este tarziu sau repede nici la 6 luni.


aurelia1278

Fetita mea a capatat gauri si cercelusi de aur din a doua zi de viata. M-a si certat asistenta sefa (si a bombanit-o pe asistenta care s-a grabit), a zis ca obiceiul este sa se faca gaurile imediat inaintea plecarii din maternitate ca sa nu se infecteze in mediul de spital.
Din fericire, nu s-a intamplat nimic, i-am dat cu unguent oftalmic cu kanamicina de cateva ori, pana a disparut complet orice roseata la urechiuse.
A mea a plans zdravan (eu am tinut cu tot dinadinsul sa asist la operatiune ), dar s-a calmat destul de repede.
Eu am vrut sa-i pun asa devreme, pentru ca printre primele mele amintiri sta la loc de cinste chinul indurat la varsta de 2 ani, cand m-au dus ai mei sa-mi faca gauri in urechi niste asistente, mi-au pus sforicica rosie (desi aveau cerceii de aur pregatiti!) pe care mi-o tot roteau in urechi (si se lipeaaaaa ).


jone
eu i-am facut fetitei mele la 3 luni, amcumparat cercei sterili si mi-a pus la bijuterie cu pistolul.
f. putin a pland cred ca din cauza zgomotului, apoi nani.vreo 3 zile aminvartit de ei sa nu faca coaja.nici- infectie nici-o problema.
i-am gasit stelute aurii cu pietricica rosie in mijloc.

madabv
Eu i-am pus fetitei mele la 6 luni si o saptamana inainte de vaccin (pentru ca o luna dupa vaccin nu ai voie sa-i faci gauri sau injectii).M-am dus tot la o bijuterie unde i-au pus cercei medicinali care trebuie purtati minim o luna apoi pot fi schimbati.M-a costat 200.000lei. Bebitza mea a plans un pic cand a fost intepata cu pistolul acela si atat. Cum am iesit pe usa a uitat de durere.Auzisem ca se recomanda punerea cerceilor dupa 6 luni, pentru ca pana atunci se formeaza lobul urechii. La bijuteria unde am fost eu nu faceau gauri copiilor sub 6 luni, iar la alta faceau abia dupa 8 luni.

diadaniela
Eu i-am pus in maternitate.



CristinaT
Si eu i-am pus tot asa cu 10 minute inainte de a iesi din spital.

Mie mi-au facut ai mei la 3-4 ani si vreau sa zic ca am intr-o ureche vreo 3 gauri
Diana Mirela
Si eu tot in maternitate i-am pus, inainte sa plecam acasa. Am zis ca nu are rost sa o chinui mai tarziu. In 5 min s-a terminat totul, a si adormit. Acum avem o mandrete de cercei!
Dupa aceea am dat-o 10 zile cu alcool alb de 70 grade, preparat in farmacie (nu cumparat de-a gata).
Ideea e sa-i pui pana face un an, ca sa nu ramana cu amintiri dureroase.


AC
A mea la doi ani si jumatate nu are gauri si nici cercelusi. Mi-am zis ca-si va pune ea cand va vrea.
Mi-a fost frica sa nu se intample ceva cu cerceii cat e mica si D-ne fereste sa-i inghita. Ca mine. Pna la doi ani am rupt doua perechi si un cercel l-au cautat ai mei prin scutec s-apoi pana la patru ani nici nu mi-au mai pus.
Am fost o nazdravana si m-am gandit ca s-o mosteni.


gabibarta
eu i-am pus la 10 luni la cosmetica, cu pistolul. A fost o.k, un pic a plans dar i-a trecut repede.


lavinia345
Eu i-am pus Nataliei cercei pe la 4 luni.Si eu am amintiri dureroase in legatura cu gaurile de cercei,mi-au facut cand aveam vreo 4-5 ani cu acul inrosit,apoi mi-au pus ata rosie dupa care nu am putut purta nici un fel de cercel pana pe la 15 ani caci mi se infectau urechile.


aurastanciu

eu i-am pus cerceii cand am iesit din maternitate si gauri i-a facut asistenta

alexa si mami
noi am hotarit sa-i punem alexei cercei pe la 2 sapt. a venit o asistenta acasa, a intepat-o si i-a pus direct cerceii de aur dezinfectati. a plins f putin, dar mai mult de oftica ca tati si mamaia o tineau de minute si cap. nici singe nu am vazut. de atunci este 'maimutica cu cercei'.


adi2003
Mie gaurile in urechi pentru cercei mi s-au facut la maternitate, a doua zi dupa nastere.


gusta
Eu i-am pus la 5 zile dupa ce s-a nascut.

Si am inteles cu cat mai repede cu cat mai bine.


gegea
Noi am facut gauri in urechiuse la 6 luni si a fost jaaaaaaale mare pe aici. Daca as da timpul inapoi, i le-as face din maternitate.


elyanne
Eu i-am pus din maternitate. Si a fost OK.
I-am pus niste cercei prin care nu poate sa-si bage degetele si sa traga din greseala de ei. Pana acum n-am avut probleme de genu' asta.



corinadana
La o luna!!! Cu cat ii faci mai tarziu cu atat mai rau ca e mai maricica si se va tot cauta la urechi dupa ce i faci gauri.

felicia74

deoarece am nascut m.devreme, nu aveam cercei cand am nascut. asa ca, la iesirea din maternitate, o asistenta i-a facut gauri. Cercei i-a adus mosu' si i-am pus eu singura in urechi. A fost extrem de simplu.


delia_alx
Si noi avem cerceii de la 3 saptamani am chemat acasa o asistenta de la maternitate careia ii luasem nr. si nu a avut nici o problema a plans putin dupa care a uitat. Cand sunt micute e mai bine dupa parerea mea uita repede si nu realizeaza ce se intampla, dar fiecare mama decide pt. puiul ei cum e mai bine!

tomecica
eu si Adrianei si Alexiei le-am facut gauri in urechi [ si le-am pus ata medicinala ] in primele 48 de ore de la nastere. Cercelusi le-am pus cam dupa 2 saptamani dupa ce le-am facut gauri.


Dory232002
Eu i-am pus cercei cu cateva ore inainte de a iesi din maternitate si ia-m bagat direct cercei de aur, asa ca la 6 luni nici vorba sa fie prea devreme.


baicualina
nici eu nu am asistat la copila mea...i-a facut asistenta de la Neonato inainte de a iesi din spital,la 3 zile si am dat-o mereu cu unguent sa nu se infecteze si sa nu se lipeasca cat a avut ata si apoi cand i-am pus cercelusii de aur dinnou vreo cateva zile si gata!
acum doar la baitza mai verific...

MihaT
Eu i-am facut fetitei mele cand am iesit din spital.Este mai putin traumatizant cand este mai mica.


AureliaMirsu
Noi am pus la o luna fetitei mici iar celei mari la 1 an.
Cat mai curand cu putinta, ca sa nu o doara si sa se vindece foarte repede. Se pare, dar noi nu am procedat asa, exista un aparat special (chiar la Magazinul Titan la bijutier) cu care se pun pe loc cerceii. Noi am chemat asistenta acasa, a singerat un pic, dar i-a trecut in acceasi zi. Daca aveam cerceii in spital, faceam de atunci pentru ca asistenta s-a oferit.Bafta!


Naty
Eu nu i-am pus cercei. Pediatra mi-a zis ca foarte bine am facut ca nu i-am pus in maternitate. La fel si neonatoloaga care ne-a facut iesire din spital.
Mi-e mila de ea, plus ca eu si mama suntem alergice si nu am suportat niciodata nici un fel de cercei si mi-e ca si fata e la fel.
Daca o vrea, o sa-si puna ea.


Roxana80art
Eu i-am pus cercei Flavianei in ziua plecarii din maternitate cu circa 1 ora inainte si a fost OK

AndreeaAlessia
Sunt si eu de parere ca cercelusii, cu cat se pun mai devreme, cu atat e mai bine, pt ca lobul urechiusei n-are inca format bine cartilagiul, deci durerea e aproape zero. Eu i-am pus Alessiei mele cercelusii la 6 luni, intr-o vacanta in Romania (la Milano am incercat in mai mult locuri sa-i pun, dar am fost refuzata pe motiv ca bebe era prea mica ). Vreau sa zic ca fetitza s-a comportat super-bine, a plans numai putin la primul cercelus (probabil din cauza zgomotului facut de capsatorul ala) si nici macar urechiusele rosii nu le-a avut dupa aia. Acum e o mandrete de fetitza cu cercelusi frumosi.
Va tinem pumnii si va pupam dulce.


Hanuska
Si noi avem 7 luni si voiam cercelusi dar pediatra ne-a spus ca dupa vaccinul de 6 luni ar trebui sa asteptam cam 2 luni ( cu toate ca pina la urmatoarea intepatura trebuie o luna) acum o sa il facem si pe cel antiruj si cred ca abia pe la 1 un o sa avem cercelusi:(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Alice a fost operata la 3 luni jumate atunci sub anestezie i-a facut si gauri in urechi.Nu au fost probleme si s-a vindecat rapid fara urmari negative.

Deci nu este o varsta anume,ii pui cercei atunci cand crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gauri in ureche - cu acul sau cu pistolul?
ege
am si eu o fetita de 5 luni si 2 sapt si vreau sa-i fac gauri un urechi.inca nu m-am decis cum sa-i fac.cu acul sau cu pistolul? daca puteti sa ma ajutati cu un sfat m-as bucura.
multumesc anticipat

badjoke
Noi i-am facut gauri in urechi cu pistolul. Totodata ii pune si cercei sterili pe care ii lasi in ureche timp de 1 luna, dupa care poti sa-i schimbi cu cercelusii tai. Gaurile i le-am facut la un centru care vindea bijuterii din aur. Ne-a costat asta vara 150.000 lei.
Si inca ceva: de la ultimul vaccin trebuie sa fi trecut o luna ca sa-i faca gauri.


Rufus
Au fost mai multe discutii pe aceasta tema. Daca tot am ocazia acum, vreau sa va spun ca eu...nu i-as face nici o gaura.
Stiu, fetitele sunt dragute cu cercei...toate fetele mele au...dar eu nu i-as face acum. Are vreme, mai tarziu, sa-si faca cate gauri doreste.
Ce vreau eu sa spun este ca la varsta asta, ei nu-i pasa. Facem gauri pentru bucuria noastra, sa ne mandrim cu odorul nostru, dar pentru ea nu inseamna nimic. Iar cand va insemna, o sa-si faca atunci.
Pe undeva, nu stiu de ce, imi seamana cu taierea cozii la catei...pentru omologarea unei rase.
Concret: Ioana a avut gauri de la cateva luni, facute de o asistenta, cu acul.
Nu stiu de ce, dar intotdeauna am avut probleme sa-i bag cerceii; o chinuiam mult. Pana cand nu a mai vrut de loc sa poarte. Acum doi ani, in Turcia, i-am facut cu pistolul doua gauri ca lumea, cerceii intra simplu acum.
Bafta!

crissandrada

Eu i-am facut Andradei gauri la aproape 6 luni cu pistolul si cu cercei medicinali. A stat cu ei aproape un an desi aveam alti cercei pregatiti dar ii statea atat de bine cu ei(erau cu pitricica albastra si ea are ochi albastri), se potriveau cu fetisoara ei. Nu a avut nici o problema. Cei care iti fac gaurile iti dau niste instructiuni. Cel putin noua ne-au dat , le-am respectat si totul a fost OK. De plans a plans foarte putin. Nici nu si-a dat seama ce se intampla. Cu cat i le faci mai repede cu atat sufera mai putin.


crissandrada

Rufus eu nu sunt de acord cu tine.
Cu cat e fetita mai mare cu atat sufera mai mult. Acum nu stie ce se intampla cu ea.
Eu mi-am dorit sa imi pun inca doi cercei intr-o ureche, dar mi-a fost frica sa imi fac gaurile. Chiar si acum la 26 de ani mi-ar fi frica sa imi fac gauri.
Stiu fete care erau domnisoare si nu aveau gauri in ureche pentru ca nu le-au facut parintii cand erau mici, acum le era frica si purtau doar cercei cu clipsuri care se prind de urechi.
Nu aruncati cu rosii, asta este parerea mea.


inaioana
Eu i-am facut Katjei cu pistolul si cercei medicinali (foarte draguti, erau aurii cu o inimioara) la 4 luni. Adica la o luna dupa vaccinul de 3 luni. A fost foarte bine, nu s-a chinuit deloc, a plans un pic dupa ce i-a intrat cercelul (3 min) si gata. Tot in jur de 150 000 lei a costat toata treaba.
Eu iti recomand calduros sa faci tot asa.


Rufus

E corect ce spui ca nu stie de ea. Poate insa sa spuna cineva ca sufera mai putin, doar pentru ca nu poata sa zica nimic?
Ma gandesc si eu...


mariussimiuc
Eu sunt de acord cu Rufus!
Mama nu ne-a facut gauri in urechi la nici una din noi,suntem 3 surori.Fiecare din noi si-a facut atunci cand a considerat de cuviinta.Eu,de exemplu,mi-am facut la 25 de ani si asta nu pentru ca mi-ar fi fost frica,ci pentru ca "purtatul cerceilor" nu facea parte din stilul meu.Acum port cercei,ca sunt o "duamna",nu mai sunt "razvratita" de acum 10 ani.Deci,stau si ma gandesc,daca mi-ar fi facut mama gauri de mica-mica nu mi-ar fi facut degeaba?


Apanda
fetitei mele i-a facut gauri in urechiuse la 3 saptamani o asistenta de la spitalul de copii, nu a plans de loc. Eu am vrut sa ii pun cercei deoarece mama mea nu mi-a pus mie cand eram mica si la 18 ani cand mi-a gauri cu pistonul la centru de bijuterii mi s-a infectata uerechea dreapta 3 luni.

Eu te sfatuiesc sa apelezi la cineva care lucreaza in domeniul medical sau de ce nu chiar medicul de familie te poate ajuta.


roxisialexia

Si eu vreau sa ii fac gauri in urechi bebelinei mele, i-am facut in maternitate dar nu am avut cercei atunci si asta e....
Unde in Bucuresti gasesc un centru care face gauri cu pistolul?
Va multumesc mult .


crissandrada
Da, durerea si suferinta e la fel de mare dar cand copilul e mai mare e mai greu de convins, nu sta, plange mai mult, tine minte ce i s-a intamplat. Cand e mic toata agitatie e mai mica.

Eu am avut cercei de cand ma stiu si ii multumesc mamei mele ca mi-a pus cand eram foarte mica. Andradei ii plac foarte mult cerceii si e tare mandra de ei.

Sunt copii care au probleme si atunci e mai tragic : li se infecteaza urechea . Atunci cred ca e mai bine fara dar daca nu sunt probleme eu sunt pentru pus cercei la fetite.

ps. Baietii cu cercei nu pot sa-i suport. PT mine cerceii sunt o podoaba pt femei.


badjoke
Eu i-am facut la magazinul Titan. Cum intri in magazin, la parter, pe dreapta este un centru cu bijuterii din aur care face si gauri in urechi.

Natasa

Va spun eu din proprie experienta ca nu doare absolut, dar absolut deloc atunci cind se fac gauri cu pistolul. Mi-am facut eu cind eram in facultate si daca as avea o fetita la fel i-as face, in nici un

roxisialexia

Eu i-am facut la magazinul Titan. Cum intri in magazin, la parter, pe dreapta este un centru cu bijuterii din aur care face si gauri in urechi.


laureta
Eu i am facut fetitzei la 7 luni jumatate gaurele.Doctoritza de familie ne a recomandat pe asistenta ei mai in varsta care avea deja experientza in asa ceva(cu acul).Nu va spun ce a urlat si plangea.
Mi a parut rau ca nu i am facut cu pistolul.


Mihaela-Adina

Eu am facut fetitei gauri in urechi la varsta de 3 ani
deoarece sotul meu nu a vrut cu nici un chip sa-i facem mai repede.Din pacate a fost o experienta nereusita si vreau sa spun ca mi-a parut rau ca nu i-am facut la cateva luni cand nu-si putea da seama ce se intampla.In momentul cand i-a "impuscat " cerceii in ureche, fetita s-a aperiat, a facut pe ea si a inceput sa urle foarte tare.Locul respectiv s-a inrosit si mi-am dat seama ca o durea destul de tare.Dupa o luna, cand i-am scos pe cei vechi si am vrut sa-i punem cerceii de aur nu am reusit deloc deoarece o durea foarte tare, codita cerceiilor era ca un ac de subtire si nici cei vechi nu am putut sa-i mai punem inapoi pentru ca plangea tare.Am hotarat ca atunci cand va vrea ea, mai mare, isi va face gauri.Acum avem aproape 6 ani si nu avem cercei.Adina

alexa si mami
noi am hotarit sa-i facem alexei gauri in urechi cit timp e f mica. asa ca la 2 saptamini am chemat acasa o asistenta f experimentata si intr-un minut totul a fost gata. cu acul si cu o picatura de singe. a plins f putin dar mai mult din cauza ca tati si mamaia o imobilizasera de minute si cap.


Andreea23

Fetita mea are 11 luni si inca nu i-am facut gauri in urechi.Aici e o lege tampita,ca altfel nu pot sa-i spun,care nu te lasa sa- faci gauri copilului pana la 9 luni...si uite asa printesa mea sta fara cercei iar cerceii in cutiuta de cand s-a nascut.Eu as vrea sa-i fac acum dar mi-e frica sa nu o doara sau sa nu traga de ei(mai ales daca mai face si vreo rana de la gaura).Mai multe persoane m-au sfatuit sa mai astept pana la vara tocmai in eventualitatea unei rani...adica vara s-ar vindeca mai repede.
Acum eu sunt foarte indecisa .Da-ti-mi va rog niste sfaturi..ca sa stiu ce sa fac,caci in fiecare zi trec pe langa o bijuterie unde fac gauri si abia ma opresc sa nu intru.


pisi_ella
Nici eu nu i-am facut Emmei (2 ani si 10 luni) si nu am de gand sa-i fac decat cand va cere ea! NU stiu...la 5 ani...la 6 ani...cand isi va exprima dorinta...merg sa-i fac (cu pistolul).
Eu am 30 de ani si nici acum nu am gauri! Credeti ca am suferit vreodata din cauza asta?? Nici vorba!! Nu sufar nici acum...daca as suferi...m-as duce sa-mi fac, nu? Dar mi se pare ultima problema din viata mea, zau asa!

claza
Ilincai i-am facut la 2 ani jumate, pentru ca bazaia ca toate fetitzele au cercei si ea nu ! S-a speriat si a plans putin din cauza zgomotului, dar in trei minute uitase si nu-si mai incapea in piele de bucurie ca are si ea cercei in sfarsit...
Daca poti ar fi bine s-o lasi pe ea sa ceara sa-i faci gauri pentru cercei - evenimentul e mai putin traumatizant asa. Cu pistolul se pare ca e mai putin dureros si mai igienic (eu nu stiu din experienta, pentru ca am ajuns pana la varsta asta fara gauri pentru cercei, si fara sa le duc dorul)

oany

Buna seara!
Eu i-am facut Rianei gauri la 5 luni, cu pistolul,a plans doar putin, si cred ca mai mult de la zgomotul facut de pistol,s-a speriat,iar dupa ce am iesit de acolo era mai vesela decat atunci cand intrasem
Nu regret deloc! Acum( are 1 an si 3 luni) si e asa mandra de ei, ii arata mereu si se admira in oglinda!!!


Luizax
pistolul ala cum e ?cu ac? e steril? Vreau sa fac si la bazdaka mea luna asta si nu stiu unde.... are aproape 3 luni.
Cat de tare pocnejte pistolul ala?...sa nu ramana shokat cupilu....


calina73
Buna,
eu imi doream foarte tare sa-i pun denisei cercei si la 4 luni iam pus cercei cu pistolul,e foarte igienic,estetic si usor.Nu a plans,nu a facut bubite si totul e ok.are 4 ani acum si a pierdut

anacezara
primei fetitze i-am facut cu acul gaurile in urechi , dar mi s-a parut un chin . Celei de-a doua i-am facut cu pistolul si totul a fost gata cat ai clipi . Deci , recomand pistolul tuturor mamicilor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu nu-i fac gauri bebelisei, pentru ca pina creste ea e posibil sa nu se mai poarte cerceii in urechi, ci in buric, sau in nas, sau in limba... n-am de unde sa stiu.

Asa ca o sa vedem atunci. O sa decida singura. Eu n-o gauresc de pe acum.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Feteloooor!! Emma mea (3 ani si 8 luni)vrea cercei!! Nu i-am facut gauri...am asteptat sa-mi ceara ea asta...Si iata ca de vreo 2 saptamani ma tot bate la cap ca vrea si ea cercei in urechi...ca fetitele de la gradi! Acum gata...tre' sa-i fac! Adica sa...ne facem...ca nici eu n-am gauri, sa=-mi fie rusine, femeie la 31 de ani! (Oricum, n-am suferit o clipa din cauza asta)
Acum insa...tre' sa duc copilu' la gaurit...daca ea vrea! Si ma gauresc si eu tot acum, asta e! Ca daca nu acum....apoi raman fara cercei pana mor!
Acum vin cu cateva intrebari: cum o fi mai bine...sa-mi fac eu prima, sau sa-i fac ei prima? Ne facem cu pistolu', asta e clar...Dar nu stim unde...E un cabinet la policlinica noastra din cartier unde se fac gauri...Dar n-au program sambata...si eu vrea sambata...sa mearga si tati cu noi Voi unde v-ati facut?
Ce trebuie sa mai stiu sau sa ma fac??
Valeuuu!!....Am niste emotii...zici ca ma duc sa nasc!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Eu i-am facut la 6 luni intre doua vaccinuri cu pistolul la un magazin. A stat vreo 6 luni cu acei cercei dupa care i-am pus de aur. Nu a avut absolut nici o problema .

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Mergi la inceput