Gauri in urechiuse - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Maya are 2 ani..nu i-am facut gauri si nici nu-i fac prea curand.Mi se par inutili cerceii la varsta asta...pentru ce sa-i pun cercei? Care este rostul lor la varsta asta???????????
Oricum copilul nu intelege nimic, ba mai mult s-ar putea sa ii creeze si un oarecare disconfort.
Podoabe si bijuterii are timp sa poarte tot restul vietii, dupa cum va decide singurica.
Acum, cat timp este copil..o sa-i las infatisarea de copil, asa curata si nealterata de accesorii.
In ziua in care va intelege ce sunt cerceii si la ce folosesc(chiar asa?), si cand imi va spune singura:"mami, vreau cercei!" atunci o iau de manuta si mergem sa ii pun cercei...pana atunci insa....


I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Eu i-am pus cercei Carinei pe la 3 luni.am fost intr+un magazin specializat si gaurile le-au facut cu pistolul.
Oricum este foarte mandra de cerceii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Noi i-am facut la 4 luni, cu acul de seringa. N-am avut nici o problema cu ea atunci sau dupa. I-as fi facut inca din spital, dar nu aveam atunci inca cercelusi facuti pt ea.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Aici nu se fac in spital si era prea mica. I-a facut la 3 luni, o asistenta de la cabinetul pediatrului, cu pistolul si cerceii au fost 20 euro.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Aici nu se fac in spital si era prea mica. I-a facut la 3 luni, o asistenta de la cabinetul pediatrului, cu pistolul si cerceii au fost 20 euro.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)



Fetitei mele i-a facut medicul ORL-ist,tot cu pistolul,cind avea un pic peste 6 luni.Operatiunea plus cerceii medicinal au costat 40 euro.



Alina

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

I-am facut azi, la aproape 2 anisori, cu pistolul si cercei sterili. Ma innebunise ca vrea "cecei". Mi-e era rusine si de nasi ca nu pusesem cerceii dati de ei. Copila a fost super incantata. A plans vreo 5 minute, mai mult din cauza pocniturii. Nu mi s-a parut ca as fi traumatizat-o, desi anterior asa gandeam. M-a costat 11 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Bebelina mea a fost "gaurita" in maternitate. In principiu, avand in vedere ca se fac in maternitate nu cred ca este o varsta minima


Cristina si bebe Maria

bebe Maria

www.babiesonline.com/babies/g/gandacelul/" target="_blank">pagina Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si noi am iesit din maternitate cu cercei...i-a facut asistenta gaurici cu ac de la seringa de unica folosinta si i-a pus cerceii adusi de nasi dupa ce i-a spalat bine cu spirt...procedura s-a produs cand maimuta dormea si nu a scheunat deloc...cred ca nici nu s-a prins...apoi 2 sapt.am dat cu crema cu claritromicina (data de pediatra ca sa nu se infecteze cumva urechile de maimuta...)

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

In marea majoritate a maternitatilor se fac gauri in urechiuse numai la externare de catre asistenta de servici. Cum lui mami nu i-a placut de fata asistentei din tura am sarit peste asta la externare. Dar mami prevazatoare s-a interesat care este cea mai experimentata asistenta in materie de gauri i-a aflat telefonul personal si a chemat-o acasa cand avea fetita 3 saptamani si uite asa am facut si noi gaurici cu acul de seringa. Nu am avut probleme, am plans un pic dar la varsta asta nu simt nimic lobul urechii este f. moale. Ulterior timp de o saptamana am uns urechiusele cu baneocin unguent zilnic si miscam cercelusii. Singura tristete a lui mami este faptul ca nu avem gaurelele simetrice iar cea din urechea dreapta este cam in spate si aproape de exteriorul lobului deci sfatul meu este uitati-va bine cand li se dau gaurile nu faceti ca mine care am plecat din camera de mila ei.

Mergi la inceput