Gauri in urechiuse - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Fetita mea a capatat gauri in urechi la varsta de 2 zile, in maternitate.
Mie mi-au facut parintii gauri in urechi la 2 ani si m-am chinuit foarte tare, atat la inteparea propriu-zisa cat si in perioada care a urmat pana la vindecare. Dupa gaurire imediat mi-au pus niste sforicele pe post de cercel (de ce - nu stiu, aveau si cercelusii de aur pregatiti), pe care le miscau periodic in urechile mele, dar se lipeau si... Printre putinele lucruri pe care le mai tin minte de la varsta aceea, este si asta.
Asa ca am luat masuri, pentru ca fetita mea sa nu mai treaca prin ce-am trecut eu. Asistenta care i-a gaurit urechiusele ne-a indicat sa i le ungem cu kanamicina unguent oftalmic. Nu a avut nici o problema.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Eu mi-am facut gaurile pentru cercei la 7 ani. M-a durut, dar nu traumatizant, nu am avut complicatii... Fetita mea are 1 an si 5 luni si nu i-am facut inca gaurile. In maternitate era asa mica si neajutorata ca nu m-a lasat inima, au venit vaccinurile cu interdictia de intepaturi dupa, a fost apoi bolnavioara, etc. Am lasat pe vorba sotului: "lasa ca-si face ea gauri cand vrea cercei...sau in alta parte ca cine stie unde o fi la moda cand creste ea!"

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana
http://community.webshots.com/user/danielactin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Sa va spun si patania noastra.
Inainte sa ma externeze (nu stiam ca imi va da drumul a treia zi si nu aveam cerceii la mine)i-am facut fetitei gauri si i-a pus ata. La trei zile dupa venirea acasa am gasit fetita cu degetelul tragand de ata si plangea cat o tineau plamanii. Am crezut ca lesin langa ea. I-am taiat ata si am lasat-o asa. Bineinteles ca s-au astupat si gaurile.
La 5 luni si jumatate i-am pus cercei sterili.Am lasat-o o luna cu acesti cercei dupa care i-am pus cerceii de la nasa. Cu acesti cercei facea mereu rana. In alta zi o tineam in port-bebe cand deodata am vazut sange pe umarul fetei care tot dand din cap si-a desfacut cercelul. I-am inlocuit si pe acestia si i-am cumparat unii cu tortita mai mare si acum nu mai are nici o problema.

Mami si Niko (24 sept 2004)

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Eu in liceu am hotarat singura ca vreau cercei.
Si mi-a dat gauri sora mea (era asistenta).
Mi-a facut intai o intapatura mica-mica, mi-a dat cu xilina si nu am simtit apoi nimic.....decat urechi de elefant grele, grele...pana a trecut "anestezia".
Si nu am mai murit de durere, de frica...mare fiind m-am si protejat pana s-au vindecat.
Asa ca si fetita mea (daca voi avea fata) , va putea sa-si faca gauri in urechi cand va dori ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu o sa nasc fetita,asa ca m-am hotarat sa-i fac gauri pentru cercei imediat ce vin cu ea acasa,o sa mergem la un magazin specializat sa-i faca cu pistolul,cu seringa nu sunt de acord.Eu zic ca daca e copilul mai mic cu atat mai bine.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Cu cat este mai mica cu atat este mai bine in sensul ca sa nu se intareasca zgarciul de la urechiute si nici nu constientizeaza durerea ,plus daca este mai mare la inceput o sa-i para ceva ciudat si o sa se traga de urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Parerea mea este cu cat mai repede cu atat mai bine.
Eu nu i-am facut fetitei mele cand era mica, pentru ca aici nu e obiceiul sa-i faci in maternitate si am ajuns cu ea asa, la aproape trei ani. Primise niste cercelusi si vroia tare mult sa si-i puna ca vazuse in tara cum au fetitele, asa ca am dus-o aici la o bijuterie sa-i faca gauri cu pistolul. A fost traumatizant, dupa prima a tipat "Mama, m-au taiat.". La a doua a stat aproape cu forta, ca nu mai vroia, nu-i mai trebuia nimic. Acum nu-si mai aduce aminte, dar pe mine m-a marcat si ma gandesc ca undeva in subconstient i-a ramas si ei episodul.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ina, aici in Canada nu se fac gauri in spital sub nici o forma , deci daca vrei sa-i faci fetitei tale, trebuie sa te interesezi pe la mall-uri de regula la magazinele care vand aur, in pretul cerceilor (care btw se fac prin impuscare) intra si capsarea gratuita . Eu i-am facut Yasminei pe la vreo 2-3 luni, trebuie sa astepti sa treaca de primul vaccin. Sa fiti cu cercelusi.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by riana

Eu in liceu am hotarat singura ca vreau cercei.
Si mi-a dat gauri sora mea (era asistenta).
Mi-a facut intai o intapatura mica-mica, mi-a dat cu xilina si nu am simtit apoi nimic.....decat urechi de elefant grele, grele...pana a trecut "anestezia".
Si nu am mai murit de durere, de frica...mare fiind m-am si protejat pana s-au vindecat.
Asa ca si fetita mea (daca voi avea fata) , va putea sa-si faca gauri in urechi cand va dori ea.

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata
lumea vrea sa stea la umbra.





Exact! nu doare nici cu siringa! Mai ales daca faci instilatie cu Xilina sau dai cu spray cu Xilina. Eu am facut "n" gauri in urechi, cu siringa si cu Xilina, pe la vecini, ca erau prea saracuti (de fapt zgirciti) sa mearga la salon, sa plateasca pt. gaurici cu pistolul... Da' bani de cercei cit roata carului, si de aur, aveau!
Vreau sa va spun ca copilasii nici nu plingeau (maricei, peste 2 ani), dar stiam si eu cum sa-i vrajesc...
Iar la bebelusi nu doare nici atit, ca nu au sistemul nervos complet mielinizat si nu simt toate ce lise intimpla, cu atit mai mult intr-o zona mai putin inervata cum e lobul urechii.

Succes!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILUCAE spune:

Eu i-am facut fetitei mele gauri in urechiutze la 24 h de la nastere.Am considerat ca atunci nu simte , nu sufera si asa a si fost , eu am stat langa asistenta care i-a facut gaurile in urechi si a schitat un plans dar dupa aceea nu a avut nimik, i-am pus ata chirurgicala pana la 3 saptamani si dupa aceea i-am pus cercelusii .
Referitor durere, mie nu mi-au facut parintii gauri in urechi si la 14 ani m-am dus singura si mi-am facut , dar am fost tare traumatizata , ca sa nu mai spun ca dupa 3 luni mi s-a rupt urechea , pentru ca cerceii pe care i-am pus in urecheerau prea grei si urechea nefiind vindecata s-a rupt. Dar dupa ce s-a vindecat mi-am facut din nou gaura in ureche , asa ca in concluzie eu daca o sa mai am o fetita tot in maternitate i voi face gauri in urechi.

Mergi la inceput