Gauri in urechiuse - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Si Bya are gaurile din maternitate.Chiar am ramas surprinsa sa constat ca sotul meu vorbise cu asistenta care se ocupa de asta,chiar in ziua in care s-a nascut Bya(de facut,le-am facut in ziua cind am plecat acasa).
Nu plins mult,nu s-a infectat dupa...Totul a fost ok.


Violeta, mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA

Votati Cristiana Bianca C.!Va multumim!


"Viseaza ca si cind ai traii vesnic,dar traieste ca si cum ai murii azi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia a ratat cerceii la iesirea din spital ca asistenta nu era pe tura, dar a venit acasa cand ea a implinit 2 saptamani, nu am avut probleme deloc, am dat cu alcool medicinal de 3-4 ori pe zi pana s-a vindecat, iar acum 1 data pe saptamana scot cerceii si-i tin in alcool med. si o sterg bine si la urechi (da` io`s obsedata).

Cu cat mai repede, cu atat mai bine !!! Succes !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea_nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Noi i-am facut lui Ines gaurile exact in ziua externarii de la maternitate, a plans putin, dar nu am avut probleme.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Vai fetelor ce curajoase sunteti... Eu abia acum i-am facut lui Emi gauri in urechi, la 2 ani si 5 luni. Tot cu pistolashe, la ambele urechi odata i-au facut. Nu a plans mare lucru, insa tare a mai vrut sa aiba si ea cercei...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Cu ceva timp in urma, pe un alt forum se iscase o polemica vizavi de ritualurile ( care noua aici ni se par barbare) practicate in alte tari copiilor. Si aici vezi circumcizia, inelele pe gat la triburile acelea din india, lungirea cu forta a clitorisului la nu stiu ce alte triburi, din frageda pruncie.. etc.. Si iaca, trecem cu vederea acest ritual ( la fel de barbar) al gaurilor in urechi la fetite,adica fix atunci cand micutii nu au putere de decizie, si se apuca mamicile sa le foreze urechiusile doar pentru ca asa e "traditia".
Nu sunt impotriva, nu ma intelegeti gresit... ma gandeam doar asa, cum ca ni se par aberante piercing-urile in diferite alte parti ale corpului pe care le vedem la diferite triburi sau popoare, insa ce e la noi, ni se pare absolut normal.
Eu am avut tot asa, gauri de cand eram bebelush... la gradi am cazut, mi s-a agatat cercelul in ceva si mi-am rupt urechea... O vreme am mai purtat cercei dar ii tot pierdeam.. De vreo 10 ani nu mai port.. nu pentru ca nu mi-ar placea ci pentru ca nu prea ma omor cu bijuteriile. Am gauri in urechi dar nu consider ca sunt o necesitate.
SI ca sa concluzionez, nu mi se pare asta o metoda de infrumusetare la fetite, nu consider ca este un lucru necesar la o varsta atat de frageda. Eu una as astepta pana ce copilul ar fi suficient de mare incat sa decida singur. Eu am ramas cu ceva sensibilitate la urechea rupta.. La ce mi-a folosit tortura prin care am trecut ( pe care recunosc, nu mi-o amintesc)? IN ziua de azi, am decis sa nu port cercei.. insa mi-am facut un piercing in alta parte a corpului.. si aia.. a fost decizia mea.

Mamici, nu dau sfaturi, sa zicem ca doar gandeam cu voce tare
Va pup

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

in maternitate in ziua externarii, fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Noi i-am facut la 6 luni. Am fi putut sa-i facem in maternitate dar prima pereche de cercei nu se deschidea si am asteptat alta pereche.
Se face la ce varsta vrei tu....







Paula19+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

in maternitate in ziua externarii, fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

in maternitate in ziua externarii, fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma27 spune:

eu sunt una din mamicile acelea fricoase.cat am fost internata cu daria,nu m-am gandit la asa ceva.apoi la sase luni,mi-a fost teama ca o sa doara.si iute ca ajuns sa aiba 3 ani si tot fara cercei e.as vrea sa-i fac cu pistolul,dar nu stiu la noi in oras de asa ceva.cu seringa nu as tortura-o.mai bine fara,decat sa urle dintr-o ambitie de-a mea.

Ema

Zilele Bistritei


Calatorie

Mergi la inceput