Gauri in urechiuse - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Eu ii voi face gauri in urechi fetitei mele cand va dori ea. Mie personal imi plac mai mult fetitele mici fara cercei, pentru ca mi se par frumoase de la natura. Nu stiu cine spus pe forum ca o doamna asistenta i-ar fi spus ca daca le faci gauri in urechi imediat dupa nastere nu simt nimic. Gresit. Eu am fost martora acestei practici si copilul a urlat de ti-era mai mare mila.


Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cat mai devreme. Eu nu i-am facut in maternitate pt ca nu mi-a placut ideea de a-i face cu acul. I-am facut la 2 luni cu pistolul si cu cercei suflati de aur de 18k sterili. I-au trecut repede si sunt simetrice.

http://www.victorstoica.ro/eliza.html

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gauri in urechiuse - la ce varsta?
sorinan
buna!
pe mamicile de fetite as vrea sa le intreb unde in Bucuresti a-ti facut gauri in ureche pentru cercelusi la printesele vaostre?
Aici nu am avut timp,timpul a trecut si fetita mea are un an jumate si inca nu a re cercelsui,asa ca,,,,ma gandeam cand venim in Ro paote incercam.
Am auzit ca se face cu pistolul,repede in cateva secunde,doare?
Recomada-ti-mi undeva unde este de incredere,(ac steril,ceva anestezic pentru durere),sa nu-si aduca fetita mea aminte cand o fi mare,cum imi aduc eu aminte prin ce chinuri am trecut cand mi-au pus ai mei cercei.multumesc foarte mult
sorina

madau
Sorinan eu i-am facut fetitei mele gauri in urechiuse cand avea 1 luna, la clinica Medlife. Am vrut sa fie undeva la o clinica, sa fiu sigura ca i le face in conditii sterile, si de cineva care se pricepe. A costat 550.000 lei cu tot cu cercelusii lor, care trebuiesc obligatoriu purtati 14 zile minim. Vezi ca au si site..www.medlife.ro

LUIZAM
Eu am facut fetitei mele cand am iesit din maternitate, adica la 7 zile. M-am gandit ca e mai bine asa, decat sa umblu mai tarziu sa o chinui mai rau. Asa ca Daria mea are cercei de la nastere, la maternitatea CF 2 (200.000 lei).


Noe
pe mine m-a costat 350.000 operatiunea, tot in CF2- i i-a pus o asistenta grasa de la copii, cred ca nu ma suferea ca ma uitam urit la ea cum ii cara pe bebei ca pe niste saci cu cartofi..

da' a facut totusi treaba buna


neliana
Nu sunt din Bucuresti dar cred ca la orice bijuterie care se respecta,se pot pune cercelusi cu un pistolas.
Oanei i-am pus cercei la Craiova la o bijuterie.Se pun cercei direct de la ei medicinali care nu afecteaza urechea,se tin aprox 1luna daca ii tine mai mult nu se intampla nimic,plus de asta nu e asa chinuitor cum e cu acul la circa.Doua intepaturi si gata in cateva minute adio durere. Pe noi ne-a costat 150 000 lei vechi.

laura72

sau la un cabinet ORL


Luizax
io am gaurit-o acu aproape 3 sapt (Giulia are 3 luni azi) cu pistolul care a fact plici si iampushcat cercelul medicinal in ureke, deci 2 plici, 2 cercei, dezinfectant si anestezic...300 mii lei (veki).

Siminaf
Sorina, noi am luat kitul de gaurire urekiuse de la Walmart. In kit sint inclusi si cercelusii sterili pe care-i planteaza automat pistolul de gautir. E super-simplu. Greu a fost ca ea nu vroia sa stea si se zbatea. Dar indata ce am terminat, gata, a si uitat. E drept, ii dadusem inainte pe urekiuse cu gelul ei pt. dintisori (ca altceva nu aveam atunci in casa). Merge super usor. La maxim 1 sapt. ar trebui pusi cercelusii de aur, ca aia sterili nu stiu din ce sint, si nu am vrut sa riscam.


sorinan
va multumesc foarte mult pentru sfaturi,...vad ca nu e chiar asa de dureros...
nu stiam ca exista chit la Walmart,o sa mai spun la prietenele mele de pe aici,..ca la pediatra imi cereau $70.
Neliana,si eu sant originara tot din Craiova,si o sa stau cand vin o perioada si acolo.Unde anume,la ce bijutier i le-ai pus in Craiova?
poate mai citesti measjul..
multumesc pentru sfaturi

Siminaf

Hai sa-ti spun si cit costa Kitul (chit e ala de se foloseste la geamuri, pt. etanseizare ): 9.99 $, cu totul inclus in el. Noi am mai luat si o pereche de cercelusi de aur pt. copii (partea din spate nu e asa de lunga ca la adult, ca sa nu deranjeze bebeul), si aia la vreo 20-25, nu mai tin bine minte. Si asta a fost tot! Si nu a facut mititica nici o iritatie, infectie, nimic, si nici nu a fost nevoie de antibiotic local.

Daca ai sta pe aproape ti le-as face eu... Adica puiutzei, nu tie!


ciuf
Simina, chiar a fost asa de usor sa faci tu singura? Ca si eu intrebai azi pediatru unde sa ii fac gauri in urechiuse Evei si ma trimise la Mall.
Dar parca m-ar tenta ideea sa cumpar kitul de la Walmart. Iar ideea cu gelul pentru dinti e grozava. Merci de pont.
Pup

Siminaf
Adevarul adevarat e ca nu eu i-am facut, ci tatal meu, iar mama mea a tinut-o. Pentru ca pe mine nu ma lasa inima sa-i fac pe copiii mei sa plinga, cu nici un motiv. Dar am facut la viata mea gauri pt. cercelusi la zeci de copii din vecini. Veneau la mine pt. ca-i dadeam cu gel cu anestezic local (la copiii mai mari doare un piculetz), ii vrajeam de nici nu stiau cind s-a intimplat minunea si... era totul gratis. Daca tu o poti tine si altcineva sa-i faca, e f.f.f. simplu. Sa-i faci tu... depinde de tine. Sa stii ca la Mall s-ar putea sa se priceapa f. bine, avind in vedere ca multi se duc acolo. Incearca. Macar intreaba ce si cum.


roxisialexia
In Bucuresti mai gasesti la magazinul Titan la parter, este o bijuterie unde fac gauri pentru cercei cu pistolul.Costa 15 ron,cu cercei medicinali, este rapid si daca tii copilul cum trebuie nu doare si dureaza foarte putin.( nu stiu cate secunde?? )
Succes!


akella
Noi i-am facut gauri piticei la 8 luni, la o bijuterie din cartier; tzac-pac cu pistolul si cu cercelusi speciali. A urlat oleaca, apoi a mai avut vreo 2 reprize scurte de plans, cand isi aducea aminte ce a patit. Si gata. Nu a facut infectie sau altceva. Dupa vreo luna i-am schimbat cercelusii cu altii din aur, pe care ii poarta si acum.


roxycris
Lui Roxy ia facut asistenta la Municipal,avea 2 zile,cu o trusa speciala si ia pus ata chirurgicala ca nu apucasem sa-i cumparam cercei.M-a invatat cum sa-i dezinfectez urechile,si s-a vindecat imediat.Nu mia cerut nimic i-am dat eu 100.000.


neliana
Sorinan poti sa-i dai gauri in urechiuse unde era o data magazinul unirea in centru .Acolo jos sunt cateva bijuterii prima cum vi dinspre electrica,sunt niste doamne super dragute eu am fost ieri de mi-am facut alte gauri pur si simplu ca o muscatura de tantar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

eu i-am facut fetitei mele la 6 sapt (acum are 3 luni si o sapt). A plans un pic si gata - eu am fost ceva mai speriata decat ea. Eu am nascut la Polizu iar acolo mi-au spus ca nu se mai fac gauri de ani de zile in spital - asa ca i-a facut asistenta acasa. Acum am o maimutica cu cercei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu i-am facut Dianei la 4 luni si jumatate la dispensar.




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80 spune:

Nu stiu daca a fost bine sau rau dar eu i-am facut fetitei mele gauri cind avea trei zile,si dupa iesira din spital cum am ajuns acasa i-am pus cercei .Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

eu nu i-am facut gauri in urechi fetitei mele. are 2,3 ani si o sa ii fac atunci cand va vrea ea.
eu am gauri in urechi de cand eram mica, dar cercei am purtat intotdeauna numai de gura mamei mele... nici acum nu port decat daca imi aduc aminte sau daca tinuta respectiva o cere.


cele mai frumoase

Mergi la inceput