Robert, help!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Pai, Robert, eu spun asa: desi la prima vedere acest mod de viata ideal pare usor de realizat, din experienta stim cu totii ca e aproape imposibil... Si ma refer in primul rand la stres... Pt. ca asta ar insemna sa nu avem servicii si nici alte griji pe cap. Daca la tutun si alcool poti renunta cu vointa si constientizarea raului pe care il produc, daca alimentatia se poate imbunatati relativ usor, treaba cu stresul e groasa daca serviciul pe care il ai este extrem de solicitant, iar fara acel serviciu la revedere trai decent, nu mai vorbim de speranta ca intr-o zi o sa-ti cumperi casa, masina...
Din pacate la noi treba cu stresul e cea mai trista. Si crede-ma ca masaje cu UE-uri, bai relaxante, plimbari lungi etc. am practicat din greu, dar de fiecare data revenim in mediul acela incarcat de stres la care deocamdata nu putem renunta din motive materiale bine intemeiate...
Sotul meu a fumat foarte mult, de cand a aflat ce are le-a redus considerabil, iar acum (desi inca ii e f. greu) a cam renuntat de tot. Una dintre pasiunile noastre e bicicleta, de primavara pana toamna tarziu aproape ca nu ne dam jos de pe ele, dar am aflat ca si mersul pe bicicleta duce la deteriorarea calitatii spermei, asa ca renuntam si la aceasta delectare...
La serviciu la noi nu e cald, e fierbinte!!! Si lipsa de oxigen, pt. ca romanul destept a instalat aerul conditionat astfel incat sa ne bata drept in cap, si dupa ce o colega a facut pareza de la el si toti am racit crunt pe rand, s-a renuntat si fierbem in suc propriu ore bune...
Suntem 80% vegetariani, dar meniurile vegetariene ca sa acopere cat mai multe elemente necesare devin mai costisitoare ca celelalte... Nu mai vorbim de peste si fructe, care consumate zilnic te cam rup.
In fine, eu zic sa avem mare atentie cu administrarea vitaminelor, pt. ca de ex. vit.E, care e recomandata in oligospermie, luata in cantitati mari duce exact la astfel de afectiuni...
Va doresc tuturor o viata cat mai linistita, si daca voi reusiti sa tineti un astfel de regim, inseamna ca se poate!
K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

quote:
Originally posted by robert

Iata un nou "tratament" pentru combaterea "oligospermiei" pe care l-am primit prin posta electronica; il postez aici in ideea ca poate cineva doreste sa incerce sau poate exista cineva care deja a urmat acest tratament si ne impartaseste din experientza lor. Am sa redau mail-ul pe care l-am primit intocmai; asdar:

8 metode greu de trecut si cu un rezultat maxim.
-Imbunatatirea igienei de viata adica sa respectati un ritm corect de munca si de odihna in special.Evitati dupa cum am mai spus surmenajul,dormiti suficient si fara sa luati somnifere,daca cumva somnul va este perturbat beti cate un ceai de plante cu efect calmant<tei,hamei,valeriana dar nu in cantitati mari>se bea inainte de culcare cu 15 minute.
-Luptati impotriva stresului as putea spune sa practicati metode de relaxare,de gandire pozitiva in timp ce sotia D-tra va poate oferi un masaz cu UE<ulei esential>de mandarina,masaj facut in zona coloanei vertebrale<zona coccigiana,sacrala.lombara>.
- Accatuiti un regim alimentar echilibrat zilnic prin supravegherea aportului de proteine slabe<peste,iaurt,branzeturi degresate>
-Suprimati cu tottalitate consumul de alcool si de tutun;
-Pentru dezintoxicarea organismului in urma accesului de alcool si tutun se administreaza vit A,B15 si seleniu;
Evitati hainele stramte,excesul de caldura chiar la locul de munca;
-mergeti la osteopat pentru a va controla coloana vertebrala,pozitia si functionarea organelor <testiculele>;
Stimularea testiculelor este baza acestui tratamet
Aceasta stimulare se face cu UE<ulei esential de menta,cimbru de munte,ylang-ylang<se iau 2-3 picaturi,de trei ori pe zi,pe cale orala > sau se face masaj cu acest amestec pe abdomen<aceasta compozitie diliata cu 10% ulei de nuca .

Cam in asta consta tot tratamentul,toate aceste uleiuri le gasiti la magazinele de specialitate naturiste.
Ceea ce va spus victoras cu spirulina sa nu renuntati este tot o metoda naturista 2 comprimate filmate dimineata la prinz OLIGOELEMENTE<exact asa cereti la farmacie si urmariti pe cutie sa contina seleniu>,Vitamina E,A si seara inca un comprimat de spirulina de 400-500mg+uleiurile si masajul local pe abdomen si coloana vertebrala.
tratamentul dureaza cam 4-5 luni ,adica pana la revenirea numarului de spermatozoizi /ml


Daca aveti nelamuriri il puteti intreba pe Victoras sau imi trimitei un e-mail



Dr.Sacalean.M


Acesta a fost mail-ul prin care mi se recomanda acest tratament, voi ce spuneti?
Numai bine, Robert


Robert, m-ai omorat cu tratamentul asta. Fara surmenaj si stress, alimentatie corecta, fara tutun, masaj pe toate partile plus alte pastile. Cateodata n-am timp nici sa iau tincturile dar sa ma mai ocup si de masaje.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert spune:

Recunosc ca eu unul oricata vointa as avea nu pot tzine acest tratament. Unele din puncte deja le indeplinesc, nu mai beau cafea de cativa ani, alcool nu am baut niciodata decat "la ocazii" cat sa tin un pahar in mana si sa ciocnesc, cu tzigarile am inceput sa le raresc insa chestia cu stressul si pe mine ma depaseste. Nu-mi pot imagina pe nimeni de pe aici lipsit de componenta stress. Eu am postat mail-ul de la dr. fiinca medicul asta se spune ca este unul dintre cei mai cunoscuti din Romania pe andrologie si infertilitate masculina.
Numai bine, Robert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Si dr. Sacalean ar fi din Bucuresti? Ai idee?
Stai linistit cu regimul, esti de-al nostru...
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert spune:

Se spune ca este din Timisoara, eu nu l-am cunoscut personal; intamplarea a facut ca am dat de fiul lui "victoras" pe un forum de medicina si discutand cu el diverse aspecte ale oligospermiei, s-a oferit sa-i prezinte "cazul" tatal sau si am primit mail-ul "incriminat"; mai multe detalii nu iti pot da, nu stiu unde lucreaza stiu doar ca intr-o perioada a fost profesor la fac de medicina din Timisoara.
Numai bine Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Salutati tuturor,

Am intrat de curand pe acest seit si nu-mi pare rau. Ma confrunt de putin timp cu acest fel de probleme. Va rog sa-mi spuneti si mie mai multe.
Eu si sotul meu (el are 35 ani si o fetita de 12 ani) incercam aproape de un an sa avem un copil. Am tot incercat si nici un rezultat. Inainte, eu am luat Marvelon si am crezut ca acesta este motivul. La care se mai adauga, credeam eu, si faptul ca mai tot timpul am avut necazuri cu anexitele. Niciodata nu mi-a trecut prin cap, ca n-as fi eu cea cu probleme. Pana la inceputul anului nu am fost prea ingrijorata, sperand tot timpul ca 'acum' se va intampla, mai ales ca mie imi cam intarzie.
Prin ianuarie am inceput vizite la doctori. Timp de doua luni mi-am luat temperatura, si am constatat o temperatura de 37 - 37 si un pic intr-o anumita zi. Apoi, luna trecuta am facut o hiperosalpingoscopie (super groaznica), in urma careia a rezultat ca nu stau prost, dar ca trebuie sa continui analizele. Doctorul mi-a zis ca si sotul trebuie sa faca ceva.
Miercuri, si-a facut spermograma. Este, dupa cate am inteles eu, o adevarata catastrofa. Mi-am notat ce am crezut eu ca este mai importat:
- numar: 2.000.000.
- mobilitate: 45%.
- celularitate 6.3%
Concluzie: oligospermie severa cu celulantate (daca am inteles eu bine ce bine ce era scris acolo) crescuta.

Aseara am vorbit cu doctorul si nu vroia sa creada ca 10 la puterea 6 inseamna 1.000.000., el tot imi spunea ca sunt 2*10 mil. Dar nu-i asa.

Nu stiu ce sa fac. Am intrat deja in panica. Va rog mult sa-mi raspundeti.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Monix, nu intra in panica, dar nici nu stati cu mainile in san. Investigatiile trebuie sa continue mai ales la el, pt. a se afla (eventual) cauza oligospermiei. Se trateaza foarte greu, dar se mai intampla si minuni... La noi cauza este un oreion cu recidiva (in acelasi an) in copilarie. De tratat, am incercat medicamentos si n-am reusit nimic, asa ca suntem in situatia de a face fertilizare in vitro ca ultima solutie.
Trebuie facut mai intai un examen urologic amanuntit, dar cel mai bine stie Robert care e "cursul" analizelor.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Buna Moni si bun venit pe desprecopii.com

Si noi am avut numar foarte mic (800.000/ml)acum doi ani.Noi am optat atunci pentru homeopatie care l-a ajutat pe sotul meu,acum avand 6,5 mil cu mobilitate si vitalitate mult imbunatatite.Si sotul meu are 35 de ani.
Si la tine trebuie puse la punct unele treburi:ciclurile dereglate si anexita trebuie rezolvate ca sa poti obtine si tine sarcina.
Probabil stii ca spermograma trebuie facuta la 3-5 zile repaus de la contactul sexual si in jumatate de ora sa ajunga cu recipientul la laborator.
In timp ce continuati investigatiile poti sa-i dai sotului tau Laptisor de matca si Apilarnil +propolis+polen.Ajuta mult spermatozoizii.
Nu dispera..suntem destui in situatia asta pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Robert,
spune-mi te rog, in situatia noastra, ce ar fi bine sa fac. Cu ce sa incep si incotro sa o iau. De ieri, decat am vorbit cu doctorul la telefon, sunt intr-o stare 'super'. Iar de cand am mai citit si mesajele voastre .... Deocamdata sotul meu nu prea stie.
Cred ca toti care ma vad, se inchina: stau in fata calculatorului si dau apa la crocodili. Dupa cate am inteles, numarul de 2 mil. este mai mult decat nimic. Sau pe acolo.

Va urez tuturor toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Esti din Bucuresti? La ce medic ati fost?

Mergi la inceput