Robert, help!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cam spune:

quote:
Originally posted by livia

Pt. CAM:
Daca spui ca sotul tau este asa de naravas cu tratamentele ,puteti incerca insamantarea artificiala prin procedee microchirurgicale.Se refera la injectarea spermatozoizilor in diferite zone ale ovulului realizandu-se astfel un contact intim intre cei doi gameti fara un efort propriu al spermatozoizilor.
Aceasta tehnica este folosita mai ales in cazurile prezentei unor spermatozoizi cu o motilitate si o viabilitate scazuta.Vezi ca e diferenta intre insamantarea artificiala clasica unde miscaretii sunt pusi in contact cu ovulul in spatiul perivitelin(vecinatatea)acestuia si cea care am descris-o mai sus,a doua avand mult mai multe sanse.

Pupici!!!

livia




Multumesc Livia, am s-o incerc si pe asta, asa cum spui tu. Eu urmez tratamentul tau nu chiar punct cu punct(nu prea am timp), dar am facut o cauterizare pe 24 februarie si trebuie sa iau o pauza de 6 saptamani (nu de tratament, de ....... ). Sotului meu ii dau tinctura de branca ursului, pastile de ghimbir, apilarnil+propolis+polen, coenzima Q10. Ceai de naprasnic nu bem deocamdata ca poate ne vine chef de ..... si nu avem voie.
Tu ce zici, ai idee la ce medic ar trebui sa incerc insamantarea asta? Cauterizarea am facut-o la dr. Cezara Bucur care se ocupa si de asa ceva, sa continui tot la ea?
Inca odata multumesc Liviuta, ca nu stiu ce ne-am face fara tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Cred ca nu m-ai inteles,Karula...nu de inseminarea in care miscaretii sunt pusi in uter sau trompe, vorbeam -asta este clasicul ci de cea microchirurgicala in care miscaretii nu trebuie sa miste deloc fiindca sunt injectati direct in tinta adica ovul.Este o procedura mai noua si cu sanse mult mai mari de reusita.Nu scrie in brosura despre asta?Eu stiu de asta de cand eram in Ro(anul `97) si faceam practica la maternitatea Filantropia iar langa maternit.este un centru mare de reproducere asistata ,se numeste SABIC(nu stiu daca se scrie cu y sau cu i)mi se pare ca au si pagina pe internet , de acolo am luat o brosura unde scria de aceasta inseminare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Livia,nu stii cum se numeste exact procedeul?As vrea sa intreb si nu stiu cum sa le povestesc la tanticile alea!

Va pup,

Gabi si Simonica.


PS:Cred ca e super daca si pretul este mai mic.Este mult mai naturale decat FIV.Embrionul strabate drumul normal si este primit in uter ca un produs normal si nu artificial.Pana si organismul se lupta altfel pt mentinerea sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Aha, deci de Sabyc stiai tu... Nu, la Medsana nu se face si nici la Giulesti, iar de Sabyc nu stiu decat ce au ei pe site-ul lor, dar mi-am pierdut repede interesul cand am sunat sa intreb de preturi (mai mari si ca la Medsana), si mai cu seama neauzind pe nimeni vorbind de ei... nu de reusite, neaparat, dar nici macar incercari... Sunt in combinatie cu o clinica din Tel Aviv, asta stiu. Tipul asta de inseminare (daca se face) ar fi ceva ce-ar rupe gura targului, ce sa zic...
Pupici, k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Livia si Gabi, m-am uitat din nou pe site-ul lor si nici vorba de metoda asta... Nu cumva te referi la icsi (injectie intracitoplasmatica) prin care spermatozoidul, prin micromanipulatie, este introdus "cu forta" in ovul? Daca da, pai asta facem noi si asta a facut si Gabi, dar tot in vitro se realizeaza si apoi se implanteaza embrionii.
Pupici, k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nici eu nu am gasit nimic pe site-ul lor.Preturile nu le stiu dar au foarte putine reusite din cate am citit.Eu le-am scris un email,sunt curioasa daca imi trimit raspuns si le-am cerut si preturi.

Va pup,

Gabi.


PS:Karula,poti sa-mi trimiti si mie pliantul de la Medsana.Ai unde sa-l scanezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Robert, multumesc pentru adresa. Cam vine de la Camulet, asa ma strigau fostii mei colegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert spune:

OK Camulet, daca doresti sa mai disicutam pe tema asta, sau daca sotul tau vrea sa ma contacteze va las o adresa de mail: robertmih@hotmail.com
Daca intentionati sa veniti la medicul asta in Ploiesti ziceti-mi si mie, poate stam mai mult de vorba. Numai bine, Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Fetelor, stiti care este problema cu injectarea miscaretilor direct in ovul? Se deterioreaza ovulul si de aceea exista foarte putine sanse pentru supravietuire. Am citit chestia asta pe un site britanic, dar sa nu ma intrebati unde ca a trecut cam mult timp de atunci si nu-mi aduc aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert spune:

Iata un nou "tratament" pentru combaterea "oligospermiei" pe care l-am primit prin posta electronica; il postez aici in ideea ca poate cineva doreste sa incerce sau poate exista cineva care deja a urmat acest tratament si ne impartaseste din experientza lor. Am sa redau mail-ul pe care l-am primit intocmai; asdar:

8 metode greu de trecut si cu un rezultat maxim.
-Imbunatatirea igienei de viata adica sa respectati un ritm corect de munca si de odihna in special.Evitati dupa cum am mai spus surmenajul,dormiti suficient si fara sa luati somnifere,daca cumva somnul va este perturbat beti cate un ceai de plante cu efect calmant<tei,hamei,valeriana dar nu in cantitati mari>se bea inainte de culcare cu 15 minute.
-Luptati impotriva stresului as putea spune sa practicati metode de relaxare,de gandire pozitiva in timp ce sotia D-tra va poate oferi un masaz cu UE<ulei esential>de mandarina,masaj facut in zona coloanei vertebrale<zona coccigiana,sacrala.lombara>.
- Accatuiti un regim alimentar echilibrat zilnic prin supravegherea aportului de proteine slabe<peste,iaurt,branzeturi degresate>
-Suprimati cu tottalitate consumul de alcool si de tutun;
-Pentru dezintoxicarea organismului in urma accesului de alcool si tutun se administreaza vit A,B15 si seleniu;
Evitati hainele stramte,excesul de caldura chiar la locul de munca;
-mergeti la osteopat pentru a va controla coloana vertebrala,pozitia si functionarea organelor <testiculele>;
Stimularea testiculelor este baza acestui tratamet
Aceasta stimulare se face cu UE<ulei esential de menta,cimbru de munte,ylang-ylang<se iau 2-3 picaturi,de trei ori pe zi,pe cale orala > sau se face masaj cu acest amestec pe abdomen<aceasta compozitie diliata cu 10% ulei de nuca .

Cam in asta consta tot tratamentul,toate aceste uleiuri le gasiti la magazinele de specialitate naturiste.
Ceea ce va spus victoras cu spirulina sa nu renuntati este tot o metoda naturista 2 comprimate filmate dimineata la prinz OLIGOELEMENTE<exact asa cereti la farmacie si urmariti pe cutie sa contina seleniu>,Vitamina E,A si seara inca un comprimat de spirulina de 400-500mg+uleiurile si masajul local pe abdomen si coloana vertebrala.
tratamentul dureaza cam 4-5 luni ,adica pana la revenirea numarului de spermatozoizi /ml


Daca aveti nelamuriri il puteti intreba pe Victoras sau imi trimitei un e-mail



Dr.Sacalean.M


Acesta a fost mail-ul prin care mi se recomanda acest tratament, voi ce spuneti?
Numai bine, Robert





Mergi la inceput